Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak zarobić na kupnie długów

Brak komentarzy

Pytanie: Piszę jako do bardziej doświadczonego kolegi. Posiadam 5 letnie w windykacji należności (teren) oraz egzekucji komorniczej. Skończyłem prawo. Oprócz pracy zawodowej pomagałem znajomym odzyskać swoje pieniądze. Ostatnio wpadłem na pomysł aby zająć się kupowaniem i windykacją należności na własny rachunek. Proszę o informację czy ma to sens a jeżeli tak to skąd kupować długi i za jaki % ich wartości. Chodzi mi bardziej o pojedyncze wierzytelności niż całe pakiety. Cały wpis »

27 lutego, 2021

kategoria: windykacja

tag:

Wezwanie do zapłaty odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu – wzór

2 komentarze

Po opublikowaniu porady zatytułowanej Kara umowna za bezumowne korzystanie z lokalu otrzymałem już kilka zapytań o to, jak wygląda wobec tego wzór wezwania do zapłaty odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu. Może brzmieć na przykład tak: Cały wpis »

26 lutego, 2021

kategoria: windykacja

Obniżenie sumy hipoteki

1 komentarz

Pytanie: Taka teoretyczna sytuacja. Powiedzmy, że mam pożyczkę zabezpieczoną hipoteką na 80 tys. zł a do spłaty pożyczki pozostaje jakieś 50 tys. zł. Czy mogę w takiej sytuacji żądać od banku obniżenia kwoty hipoteki? Przy niższej widocznej w księdze wieczystej sumie hipoteki moja zdolność kredytowa będzie wyższa i dlatego zmniejszenie sumy hipoteki ma sens. Cały wpis »

26 lutego, 2021

kategoria: windykacja

tag:

Komornik a zasiłek rodzinny

1 komentarz

Pytanie: Czy komornik może zająć zasiłek rodzinny w MOPS? Jeżeli nie może, to czy może to zająć gdy jest już na koncie bankowym? Cały wpis »

26 lutego, 2021

kategoria: windykacja

tag:

Obowiązki pracodawcy wobec komornika

3 komentarze

Pracodawca dłużnika ma pewne obowiązki wobec zająć komorniczych dokonanych z tytułu wynagrodzenia za pracę dłużnika ale nie tylko, bo komornik może też żądać od pracodawcy dłużnika wszelkich informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji. I tak też może na przykład zażądać aby pracodawca podał nr konta bankowego na które przelewa dłużnikowi wynagrodzenie. A teraz skupmy się na obowiązkach pracodawcy wynikających z zajęcia wynagrodzenia za pracę, zapisanych w art. 881 – 886 Kodeksu postępowania cywilnego, także wtedy gdy dłużnik zmienia pracę. Cały wpis »

26 lutego, 2021

Przymusowy podział majątku wspólnego małżonków

1 komentarz

Pytanie: Piszę do Pana ponieważ to już chyba czwarta sprawa egzekucyjna w której dowiaduję się że egzekucja jest bezskuteczna i będzie umorzona co już komornik pisemnie zapowiedział ale dłużnik ma mieszkanie tyle że na spółkę z żoną i że potrzebna jest klauzula wykonalności również na żonę aby można było ruszyć z egzekucją z mieszkania. Klauzuli na żonę dłużnika nie załatwię na pewno, bo to są długi z działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonka poza tym mieszkaniem. Cały wpis »

25 lutego, 2021

Zajęcie ruchomości w egzekucji administracyjnej

1 komentarz

Pytanie: Czy zajęcie ruchomości w egzekucji administracyjnej rządzi się takimi samymi zasadami jak w egzekucji sądowej? Komornik sądowy już u mnie był, teraz wskutek zbiegu egzekucje będzie prowadził naczelnik urzędu skarbowego. Może poborca skarbowy już nie przyjdzie skoro był u mnie komornik sądowy? Cały wpis »

25 lutego, 2021

Egzekucja alimentów z nieruchomości

2 komentarze

Pytanie: Mój były mąż ponownie ożenił się, jest na nasze dziecko winien alimenty których wartość z odsetkami przekroczyła 20 tysięcy złotych więc jest jak widać bezskuteczna. Mąż jest jednak właścicielem mieszkania w którym zamieszkuje z żoną i z jej córką też z poprzedniego związku. Czy komornik może w takiej sytuacji zlicytować to mieszkanie na poczet należności alimentacyjnych? Cały wpis »

25 lutego, 2021

Egzekucja z weksla

1 komentarz

Pytanie: Czy w sądowym postępowaniu egzekucyjnym można prowadzić egzekucję z weksla? Chodzi mi nie o to, że na podstawie weksla można otrzymać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym ale o sytuację w której komornik prowadząc egzekucję dokonuje zajęcia wierzytelności wekslowej. Cały wpis »

25 lutego, 2021

Wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką

2 komentarze

Pytanie: Co się dzieje z hipoteką zabezpieczającą dajmy na to kredyt gdy ten kredyt zostanie spłacony? Z tego co mi wiadomo, hipoteka jest niejako niezależna od samej wierzytelności. Czy po spłacie kredytu kredytobiorca musi zwrócić się do banku o usunięcie hipoteki czy może bank jako wierzyciel ma obowiązek usuną hipotekę bez wniosku dłużnika. Cały wpis »

24 lutego, 2021

kategoria: windykacja

tag: