Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Przedawnienie kosztów egzekucyjnych komornika

6 komentarzy

Komornik wezwał mnie jako wierzyciela w sprawie do zapłaty kosztów poniesionych przez niego (zaliczki wpłacone przeze mnie rzekomo nie wystarczyły), na podstawie postanowienia sprzed … dziewięciu lat.

Przeczytaj też: Kiedy dług u komornika ulega przedawnieniu?

Przeczytaj też: Umorzenie egzekucji komorniczej a przedawnienie

Musiałem przeoczyć wtedy tj. dziewięć lat temu takie postanowienie – wezwanie do zapłaty (które komornicy zamieszczają standardowo na postanowieniu o umorzeniu, na końcu pisma). A pan komornik jak widać, chyba zapomniał je wyegzekwować.

Nie zamierzam zapłacić ponieważ te koszty egzekucyjne są już przedawnione i mailem wysłałem komornikowi pismo o takiej treści:

KM …/10 – odmowa zapłaty

Uprzejmie informuję, że Pańskie roszczenie w tyt. sprawie jest przedawnione i odmawiam zapłaty. W przypadku wyegzekwowania wniosę powództwo o zwrot tych środków.

Uzasadnienie. Stwierdzona prawomocnym postanowieniem komornika sądowego należność z tytułu opłat egzekucyjnych przewidzianych w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych przedawnia się w terminie właściwym dla przedawnienia kosztów sądowych, czyli po trzech latach – orzekł w uchwale Sąd Najwyższy. Sygnatura akt III CZP 84/19, uchwała 3 sędziów Izby Cywilnej SN z 11 września 2020 r.

We wcześniejszej uchwale, tj. z dn. 22 października 2002 r., sygn. akt III CZP 65/02 SN uznał że jest to 5 lat.

Przeczytaj też: Przedawnienie kosztów upomnienia

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

6 lutego, 2024

Komentarze do 'Przedawnienie kosztów egzekucyjnych komornika'

Subscribe to comments with RSS

 1. A dlaczego nie powództwo przeciwegzekucyjne, po co pozwolić komornikowi na ściągnięcie kosztów i dopiero pozew o zwrot?

  Mira

  6 lut 24 o 19:32

 2. Komornik nie występuje o nadanie klauzuli wykonalności, może ściągnąć pieniądze z konta bankowego zanim się zorientuję a wtedy nie wnosi się powództwa przeciwegzekucyjnego lecz właśnie pozew o zwrot pieniędzy

  admin

  7 lut 24 o 07:06

 3. A jeżeli zauważyłabym, że bank zablokował pieniądze lecz jeszcze nie przekazał ich komornikowi?

  Mira

  7 lut 24 o 10:26

 4. W tym przypadku nic nam da ten czas 7 dni po których bank przekazuje pieniądze komornikowi kiedy to to on jest wierzycielem.

  admin

  7 lut 24 o 10:45

 5. Hieny nienażarte ci komornicy. Nasuwa się też wątpliwość czy faktycznie ponoszą wydatki których zwrotu później żądają.

  Andrzej

  19 lut 24 o 18:04

 6. Można to sprawdzić. Jak ma roszczenie bo założył z własnych środków, to ma prawo żądać zapłaty a nie że hiena. A jeśli się przedawniło, to jak u góry…

  Pola

  20 lut 24 o 16:45

Skomentuj