Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Długi sprzed małżeństwa a kupno samochodu

4 komentarze

Pytanie: Posiadam długi z poprzedniego małżeństwa kredyty gotówkowe zaciągnięte jakieś 8-10 lat temu. Natomiast obecna żona z którą jestem rok po ślubie chce kupić samochód czy komornik za moje stare długi może zająć jej auto jak je kupi? Nie posiadamy rozdzielności majątkowej.

Przeczytaj też: Długi współmałżonka zaciągnięte przed ślubem

Odpowiedź: Za długi zaciągnięte przez Pana przed ślubem żona nie ponosi odpowiedzialności ani jej osobistym majątkiem ani Waszym majątkiem wspólnym. Jeżeli samochód nabędzie ona z jej osobistego majątku: Składniki majątku osobistego współmałżonka to nawet w przypadku bezskuteczności egzekucji przeciwko Panu, nie będzie możliwe dokonanie przymusowego podziału majątku wspólnego w celu egzekucji: Przymusowy podział majątku wspólnego małżonków

Jeżeli jednak samochód nabędzie ona za środki z Waszego wspólnego majątku, to wspomniany wyżej przymusowy podział majątku wspólnego w celu egzekucji będzie możliwy jeżeli egzekucja z Pana osobistego majątku okaże się bezskuteczną ponieważ samochód będzie składnikiem majątku wspólnego nawet jeżeli tylko żona będzie figurować w dowodzie rejestracyjnym i w umowie kupna sprzedaży samochodu.

Przeczytaj też: Współwłaściciel samochodu a komornik

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 października, 2023

Komentarze do 'Długi sprzed małżeństwa a kupno samochodu'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jak komornik ustali czy nabyty samochód pochodzi z majątku osobistego czy wspólnego?

  Ala

  5 paź 23 o 15:12

 2. Jeżeli komornik zajmie samochód, to na właścicielu samochodu spoczywał będzie ciężar dowodu – udowodnienia, że samochód nabył ze środków pochodzących z jego osobistego majątku.

  admin

  5 paź 23 o 16:47

 3. To przelew pieniędzy z konta osobistego i fakt zatrudnienia nie wystarczy?

  Ala

  6 paź 23 o 06:55

 4. Niestety, nie. Przyjmuje się, że wynagrodzenie małżonka w momencie pobrania staje się majątkiem wspólnym. Tak jak środki na jego koncie osobistym, chyba że wykaże, że pochodzą z majątku osobistego.

  admin

  6 paź 23 o 10:11

Skomentuj