Długi sprzed małżeństwa a kupno samochodu
Pytanie: Posiadam długi z poprzedniego małżeństwa kredyty gotówkowe zaciągnięte jakieś 8-10 lat temu. Natomiast obecna żona z którą jestem rok po ślubie chce kupić samochód czy komornik za moje stare długi może zająć jej auto jak je kupi? Nie posiadamy rozdzielności majątkowej.
Majątek osobisty a wspólny
Odpowiedź: Za długi zaciągnięte przez Pana przed ślubem żona nie ponosi odpowiedzialności ani jej osobistym majątkiem ani Waszym majątkiem wspólnym. Jeżeli samochód nabędzie ona z jej osobistego majątku: Składniki majątku osobistego współmałżonka to nawet w przypadku bezskuteczności egzekucji przeciwko Panu, nie będzie możliwe dokonanie przymusowego podziału majątku wspólnego w celu egzekucji: Przymusowy podział majątku wspólnego małżonków
Przymusowy podział majątku wspólnego
Jeżeli jednak samochód nabędzie ona za środki z Waszego wspólnego majątku, to wspomniany wyżej przymusowy podział majątku wspólnego w celu egzekucji będzie możliwy jeżeli egzekucja z Pana osobistego majątku okaże się bezskuteczną ponieważ samochód będzie składnikiem majątku wspólnego nawet jeżeli tylko żona będzie figurować w dowodzie rejestracyjnym i w umowie kupna sprzedaży samochodu.
Składniki majątku osobistego współmałżonka
Za długi zaciągnięte przez współmałżonka przed zawarciem małżeństwa, odpowiada on tylko swoim majątkiem osobistym. Do składników majątku osobistego należą:
– przedmioty majątkowe nabyte przed zawarciem małżeństwa (np. nieruchomości, samochody),
– przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca postanowił inaczej,
– wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub innej działalności zarobkowej jednego z małżonków,
– przedmioty nabyte w zamian za składniki majątku osobistego (np. zakup samochodu za środki ze sprzedaży odziedziczonej nieruchomości),
– prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom (np. udziały w spółce cywilnej),
– prawa niezbywalne przysługujące tylko jednej osobie, takie jak służebności osobiste, alimenty, odszkodowania za uszkodzenie ciała lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę (z wyłączeniem renty z tytułu utraty zdolności do pracy),
– nagrody za osobiste osiągnięcia (np. stypendia, nagrody literackie, sportowe),
– prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy, o ile nie wynikają z działalności gospodarczej prowadzonej wspólnie.
Wpis zaktualizowano dnia 11 maja 2025 r.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Jak komornik ustali czy nabyty samochód pochodzi z majątku osobistego czy wspólnego?
Ala
5 paź 23 o 15:12
Jeżeli komornik zajmie samochód, to na właścicielu samochodu spoczywał będzie ciężar dowodu – udowodnienia, że samochód nabył ze środków pochodzących z jego osobistego majątku.
admin
5 paź 23 o 16:47
To przelew pieniędzy z konta osobistego i fakt zatrudnienia nie wystarczy?
Ala
6 paź 23 o 06:55
Niestety, nie. Przyjmuje się, że wynagrodzenie małżonka w momencie pobrania staje się majątkiem wspólnym. Tak jak środki na jego koncie osobistym, chyba że wykaże, że pochodzą z majątku osobistego.
admin
6 paź 23 o 10:11