Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Wezwanie do zapłaty skierowane do pełnomocnika

2 komentarze

Pytanie: W terminie 22/09/2022 do 21/09/2023 wynajmowałam jeden z trzech pokoi w mieszkaniu.
Pokój zdałam wcześniej tj. 01/09/2023, więc zgodnie z zapisem w umowie z kaucji zostanie mi odjęte 300,00 zł za przepisanie umowy.
Podczas zdawania pokoju zostałam poinformowana, że kaucja zostanie zwrócona do 21/10/2023, ponieważ mają na to 30 dni po zakończeniu umowy.

Przeczytaj też: Termin zwrotu kaucji za wynajem mieszkania

Spisaliśmy protokół zdawczy pokoju.
Jeśli chodzi o części wspólne zostałam poinformowana, że te części zostaną sprawdzone dopiero po zakończeniu umowy, czyli po 21/09/2023 chociaż każda z nas zrezygnowała z najmu wcześniej lub po prostu nie mieszkała tam już po 31.08.2023. Wydawało mi się to dość dziwne, bo mieszkali tam już nowi lokatorzy i np. dbanie o czystość w tych częściach było ich obowiązkiem i nie miałam gwarancji, że 3 tygodnie później to mieszkanie będzie w takim samym stanie jak wtedy kiedy je zdawałam. Nie miałam jednak wcześniej z firmą żadnych problemów, dlatego nie podjęłam żadnych działań, żeby to inaczej załatwić.

04/10/2023 dostałam notę księgową według której każda z lokatorek ma zapłacić 141,00zł za wymianę zaworu spustowego (spłuczka wc). Skontaktowaliśmy się z firmą o co chodzi, za co ta kwota. Lokatorka z drugiego pokoju otrzymała informację, że “kwota zostanie odjęta z kaucji”. Lokatorka z trzeciego pokoju, że to za “naprawę toalety, która miała miejsce w mieszkaniu za czasów trwania umowy”.
Łączna kwota jest trochę porażająca, bo to aż 423zł za wymianę spłuczki. Rzeczywiście taka naprawa miała miejsce w czerwcu 2023. W mailu zaznaczyłam, że jestem zdziwiona kwotą i my tej spłuczki nie popsułyśmy, a po prostu się zużyła, jest to element, który co pewien czas jest wymieniany i nie ponosimy w tym żadnej winy, więc nie powinnyśmy być za to obciążane. Poprosiłam też o fakturę za wykonaną usługę.
Pani odpisała cytuję “Bieżąca konserwacja mieszkania wynika z ustawy o ochronie praw lokatorów, więc nie jest to nasz wymysł. W załączeniu FV”.

Po bliższym przyjrzeniu się fakturze okazuje się, że nabywcą jest (powiedzmy) Pan Adam, a nabywcą Firma Motyl.
Natomiast w umowie najmu lokalu na samym jej początku zapisane jest:
“Pan Adam w imieniu którego działa Spółka pod firmą Motyl NIP <>, wpisana do rejestru przedsiębiorców KRS powadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieście w Łodzi, Wydział XX Gospodarczy, za numerem KRS <>, działająca na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez Wynajmującego, reprezentowana przez Pan Aleksander legitymującego się dowodem osobistym o nr <> wydanym przez Prezydent Miasta <>, będącego prezesem Spółki, zwanym w dalszej części umowy Wynajmującym a…”.

Przeczytaj też: Wynajmujący nie jest właścicielem mieszkania

Jeśli dobrze rozumiem została nam wysłana faktura, gdzie nabywcą byłą Pan Adam, a sprzedawcą firma Motyl “w imieniu którego działa”. Co istotne, na fakturze adres Pana Adama jako nabywcy został zamazany.
Ponadto faktura została wystawiona 30.09.2023. Kiedy spytałam się ich czemu na fakturze znajduje się taka data skoro naprawa miała miejsce w czerwcu, dostałam odpowiedź “Ponieważ tak wystawił fakturę fachowiec”.

Na dodatek w nocie, którą nam wysłali 4.10.2023 Pan Adam figuruje jako “wystawca noty”.

Dziś jest 27.10.2023 zwrotu kaucji nadal nie ma. Kontaktowałyśmy się już 21.10.2023 i dostaliśmy informację, że przelew na pewno dotrze do nas do następnego piątku, czyli dziś (27.10.2023). Dziś kontaktowałyśmy się ponownie i powiedzieli, że przelew powinien być około środy.

Planuję wysłać wezwanie do zapłaty – zwrotu kaucji, jednak tu pojawia się pytanie, czy wysyłać je do firmy Motyl czy do Pana Adama? Dysponuję adresami obu, także nie jest to problem.
Natomiast Firma Motyl nigdy się z nami bezpośrednio nie kontaktowała. Czynsz wysyłaliśmy do Pana Adama i to z jego pracownikami się kontaktowaliśmy.
Poza tym z tego co mi się wydaje oni nas po prostu oszukują w sprawie tej faktury na 423,00zł. Czy da się coś z tym zrobić?
Bardzo proszę o pomoc.

Odpowiedź: Wezwanie do zapłaty można skierować do pełnomocnika czyli firmy Motyl a jeśli nie nastąpi zapłata, to dodatkowo do pana Adama z informacją, że takowe wysłane do Motyl było bezskuteczne i że jest to wezwanie ostateczne przedsądowe (jednak już do firmy Motyl też zatytułować je jako ostateczne przedsądowe). Do ewentualnego pozwu o zapłatę dołączyć odpisy obu wezwań i potwierdzenia nadania ich na poczcie.

Przeczytaj też: Wezwanie do zwrotu kaucji – wzór

Co do treści samego wezwania, to jak Pani wskazała, zauważyć, że nie wiadomo czy uszkodzenie spłuczki nie miało aby miejsca już zdaniu mieszkania przez Was. Przede wszystkim jednak wskazać, że zgodnie z art. 675 § 1 Kodeksu cywilnego najemca nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania lokalu i dlatego bezpodstawne jest obciążanie pani kosztem naprawy spłuczki.

Przeczytaj też: Normalne zużycie lokalu

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

27 października, 2023

Komentarze do 'Wezwanie do zapłaty skierowane do pełnomocnika'

Subscribe to comments with RSS

  1. Skądinąd lepiej wszystko załatwiać samodzielnie, własne sprawy. Nie ufać pełnomocnikom a już prawnikom w szczególności nie ufać.

    Moro

    12 lut 24 o 17:25

  2. Są sprawy których bez prawnika się nie poprowadzi, niestety. Statystyczny człowiek nie zna szczegółowo prawa.

    Luiza

    14 lut 24 o 12:08

Skomentuj