Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Odroczenie terminu opisu i oszacowania nieruchomości na wniosek dłużnika

10 komentarzy

Pytanie: Komornik wyznaczył datę oszacowania i opisu nieruchomości w tym tygodniu, ale nas nie będzie ze względu na wyjazd zarobkowy, a na nieruchomości jest najemca. wysłaliśmy pismo z prośbą o przeniesienie terminu na kwiecień, ale nie dostaliśmy jeszcze odpowiedzi, mimo iż pismo zostało odebrane.

Myśli Pan, że jest szansa, że ten termin zostanie przeniesiony an kwiecień? Czy osoba, która będzie dokonywała oszacowania (biegły sadowy) ma prawo siłą wejść do mieszkania gdy jest tam najemca (lub jest poza nieruchomością w pracy?)? I czy komornik może zająć mienie najemcy na terenie nieruchomości?

Przeczytaj też: Czy komornik może wejść do wynajmowanego mieszkania?

Odpowiedź: Przepisy kodeksu postępowania cywilnego w zakresie egzekucji z nieruchomości milczą w kwestii możliwości zmiany terminu opisu i oszacowania nieruchomości nie tylko na wniosek dłużnika ale też na wniosek wierzyciela. Należy zatem uznać, że komornik nie musi uwzględnić ani nawet rozpatrzyć Państwa wniosku i według mnie termin nie zostanie odroczony tym bardziej że aż na kwiecień.

Przeczytaj też: Opis i oszacowanie nieruchomości bez oględzin

Tak, komornik z biegłym sądowym w celu dokonania opisu i oszacowania nieruchomości mogą siłą wejść do nieruchomości także podczas nieobecności najemcy, w tym otwierając drzwi siłowo – demontując, niszcząc zamki.

Komornik nie ma prawa zająć mienia najemcy a jeśli tego dokona (np. pod nieobecność najemcy, nie wiedząc o tym, że jest to mienie najemcy), to na żądanie najemcy powinien je zwolnić.

Przeczytaj też: Zajęcie ruchomości osoby trzeciej przez komornika

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

9 stycznia, 2024

Komentarze do 'Odroczenie terminu opisu i oszacowania nieruchomości na wniosek dłużnika'

Subscribe to comments with RSS

 1. Komornik nie wejdzie siłowo jeżeli wierzyciel nie wpłaci mu na to zaliczki a to koszt rzędu 1000 złotych. Nie każdy wierzyciel wpłaci taką kwotę.

  janko

  13 sty 24 o 06:35

 2. O ile w przypadku siłowego wejścia w celu zajęcia ruchomości faktycznie wielu wierzycieli nie wpłaca takiej zaliczki, o tyle w przypadku egzekucji z nieruchomości kiedy to już przecież zapłacili z góry za opis i oszacowanie, prawdopodobnie (prawie) każdy wpłaci zaliczkę aby komornik mógł dokonać opisu i oszacowania.

  admin

  13 sty 24 o 11:00

 3. Nie wpuszczać, niech wiercą na oczach dłużnika. Zamki to koszt 150zł., niech wierzyciel wie, że łatwo nie będzie, a to gra czysto psychologiczna. Najlepiej nagrać film że drzwi są otwarte i poczekać aż przyjdą (cały czas kamerując), powiedzieć że się klucze zgubiło i nie można wejść. Barany nie sprawdzą, tylko będą wiercić otwarte drzwi. Warto to nagrać dla potomnych i skargę na czynności komornika. Trzeba im jednak patrzeć na ręce, bo przychodzą z kamerą, ale kamerują sufit zamiast to co się dzieje w mieszkaniu. W kwestii szkód doradzić nie mogę, ale zawsze takie patałachy jednak coś zniszczą i oczywiście tego nie nagrają.

  Adam

  16 sty 24 o 11:03

 4. Filmowanie sufitu zamiast czynności według mnie można zakwalifikować jako przestępstwo niedopełnienia obowiązków przez komornika.

  admin

  16 sty 24 o 12:41

 5. A ja mam inne pytanie- rok temu miałam termin opisu i oszacowania nieruchomości, a informacja o tym została umieszczona na popularnej stronie internetowej z licytacjami. Pomimo czynności które się zakończyły Informacja ta ciagle widnieje w internecie, co już dwukrotnie przeszkodziło mi w podjęciu pracy. Oczywiście udział i tak się nie sprzedał, a ja jestem dodatkowo “karana” za ten wpis. Czy można coś na to poradzić?

  Kaja

  12 mar 24 o 06:25

 6. Wezwać administratora strony jak również komornika do usunięcia wpisu pod rygorem wytoczenia powództwa cywilnego o ochronę dóbr osobistych i zapłatę jak również wniesienia zawiadomienia do prokuratury w związku z naruszeniem ochrony danych osobowych oraz prywatn4ego aktu oskarżenia z art. 212 kk. A jeżeli jest Pani w stanie udowodnić, że z tego powodu nie może Pani znaleźć pracy, to i powództwo o odszkodowanie już może Pani wnieść.

  admin

  12 mar 24 o 08:48

 7. A ja mam taki problem – miesiąc temu dostałam informacje o terminie oszacowania i opisu. Do pisma dołączony był operat. Dziś byłam w kancelarii aby się zapoznać z opisem i oszacowaniem, które wg pisma miało miejsce prawie 2 tyg temu. Okazuje się, że muszę złożyć wniosek (!), aby to otrzymać, a termin odwołania upływa za dwa dni i nie obiecują że go dostanę przed świetami (czyli po terminie na odwołanie). Co w tej sytuacji?

  Ada

  27 mar 24 o 22:35

 8. Jeżeli z wnioskiem uda się Pani do kancelarii, to może od ręki otrzyma Pani, nie wiem. Zgodnie z art. 945 § 1 kpc komornik powinien powiadomić Panią o terminie opisu i oszacowania.

  admin

  27 mar 24 o 22:41

 9. Ja termin oszacowania i opisu otrzymałam. Aktualnie biegnie czas na wniesienie odwołania. W kancelarii byłam, ale powiedziano mi że „to musi zostać przygotowane” i kazano mi złożyć wniosek i czekać… Tyle że termin na odwołanie upływa jutro.

  Ada

  28 mar 24 o 06:21

 10. Termin zaskarżenia opisu i oszacowania wynosi dwa tygodnie, licząc od dnia jego ukończenia. Jeżeli komornik twierdzi że “to musi zostać przygotowane” to ja rozumiem, że jeszcze tego nie ukończył i gdy ukończy, to doręczy Pani i wtedy zacznie biec 2 tygodniowy termin ale może się mylę.

  admin

  28 mar 24 o 12:39

Skomentuj