Zajęcie wierzytelności – nieznana firma. Jak oduczyć komornika takich zajęć?
Pytanie: Do mojej firmy przyszło od komornika pismo dot. zajęcia wierzytelności. Problem w tym, że nie znam ani dłużnika, ani jego wierzyciela. Wysłałem pismo do komornika, że nie mam żadnej wierzytelności względem dłużnika.
Zastanawia mnie, dlaczego komornik wysyła do mnie takie pismo, skoro od strony biznesowej nic mnie nie łączy z dłużnikiem. Dłużnik wystawił jakąś lewą fakturę na moją firmę ??? Czy mogę prosić o kilka przykładów, z jakich powodów mogę być wmanewrowany w długi podmiotu, którego nie znam ??? Jest to ciekawe, bo jeżeli nie odniosę się do pisma komornika w terminie 7 dni mogę zostać ukarany grzywną (chyba 2000 zł) pomimo, że nie jestem w zasadzie stroną w całym temacie. Czy komornik może sobie z sufitu wziąć namiary na jakikolwiek podmiot i wysłać mu pismo dot. zajęcia wierzytelności licząc, że może nie odpowie w terminie 7 dni ? Będę wdzięczny za przybliżenie całej procedury.
Przeczytaj też: Co oznacza zajęcie wierzytelności przez komornika? Trzeciodłużnik
Odpowiedź: Kiedyś ktoś napisał do mnie o podobnym przypadku, okazało się że bodaj asesor czy też aplikant komorniczy znalazł w CEIDG dane lokalnych firm z branży dłużnika i powysyłał do nich “w ciemno” zajęcia wierzytelności a gro tych firm nie znało dłużnika albo przynajmniej nie miało z nim żadnych kontaktów biznesowych. Być może w Pana przypadku komornik postąpił podobnie. Może podejrzewał, że dłużnik nie księgował faktur sprzedaży, że niszczył je / niektóre z nich… Nie wiem, czy takie działania komornika są zgodne z prawem, w mojej ocenie naruszają prawa dłużnika, bo potencjalni kontrahenci dowiadują się, że jest on dłużnikiem i to takim przeciwko któremu toczy się już postępowanie egzekucyjne. Co prawda, mogliby się i tak o tym dowiedzieć jeżeli ktoś go wpisał do rejestru długów lub wystawił na sprzedaż jego wierzytelność w internecie ale informowanie o długu w taki sposób jak to robi ten komornik, zgodne z prawem chyba nie jest. A jeżeli w zajęciu jest też podany PESEL dłużnika, to dodatkowo chyba narusza komornik ustawę o ochronie danych osobowych.
Przeczytaj też: Bezpłatna alternatywa do skargi na czynności komornika czyli zawiadomienie prokuratury
Tak czy inaczej, odpowiedzi komornikowi powinien Pan udzielić, żeby nie nałożył na Pana grzywny. Proszę zatem odpisać mu, że dłużnika Pan nie zna i nie jest Pan jego dłużnikiem. Dodatkowo może Pan trochę postraszyć komornika na zakończenie wnosząc aby udzielił Panu informacji, dlaczego wysłał do Pana zajęcie wierzytelności gdyż obawia się pan że dłużnik wystawił lewą fakturę i rozważa Pan w związku z tym złożenie stosownego zawiadomienia do prokuratury. Skoro komornik zmusza Pana do poniesienia kosztu 5,20 zł. wysyłki pisma pocztą poleconą, to niech on też taki koszt poniesie i odpisze Panu. Może się oduczy na przyszłość.
Przeczytaj też: Zajęcie wierzytelności kontrahenta przez komornika – odpowiedź na pismo
Komornik nic nie zarobi na tym, że Pan nie odpisze w ciągu siedmiu dni. Na nałożeniu grzywny komornik nie zarabia tylko skarb naszego (teoretycznego wciąż) państwa. Poza tym, nieudzielenie odpowiedzi w terminie nie oznacza, że komornik ma prawo uznać, że jest pan dłużnikiem dłużnika przeciwko któremu on prowadzi egzekucję.
Przeczytaj też: Jak długo ważne jest zajęcie wierzytelności?
Dziękuję za wyjaśnienia. Dłużnik to podmiot gospodarczy, ale jego wierzyciel to już osoba fizyczna. W piśmie są dane adresowe tego wierzyciela. Spróbowałem dowiedzieć się od komornika telefonicznie, dlaczego dostałem takie pismo skoro nie mam żadnych powiązań z dłużnikiem, to mi powiedziała, że dane mojej firmy pojawiły się na stronie dłużnika, że niby współpracowaliśmy i się rozłączyła.
Przeczytaj też: Zajęcie wierzytelności a brak faktury
I wisienka na torcie. W piśmie został wskazany tytuł wykonawczy z 2013 roku, a moja firma działa od 2016 r. Czy to już nie powinno dać do myślenia komornikowi ? Ogólnie całość podejrzanie wygląda.
Tym bardziej skoro nieładnie rozłączyła się podawszy uprzednio mało wiarygodną odpowiedź, to napisałbym na Pana miejscu tak jak proponuję.
Konfliktu nazwijmy dat tu raczej nie ma, ten wyrok który komornik przytoczył to nie jest wyrok przeciwko Panu ale wyrok przeciwko temu dłużnikowi którego dłużnikiem rzekomo mógł być Pan. Być może wierzyciel dopiero teraz zdecydował się na wszczęcie egzekucji albo jest to ponowna egzekucja.
Przeczytaj też: Zajęcie wierzytelności a możliwość kompensaty
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Zwykle komornik dokonuje takich zajęć na wniosek wierzyciela. Nie widzę za bardzo możliwości (przeciw)działania ze strony takiego “zobowiązanego do odpowiedzi”. A fakt, że dane trzeciodłużnika znajdują się na stronie dłużnika, jako współkontrahenta, to bardzo poważna “zastawka” do zawnioskowania o zajęcie wierzytelności – więc niech się trzeciodłużnik nie dziwi.
Lech (remitent.pl)
24 mar 17 o 11:37
A niby skąd pani wie, że jego dane były na stronie internetowej dłużnika? Obstawiam tu inwencję komornika w tym zakresie.
Wątpię, żeby dane pytającego były na stronie dłużnika skoro go nie zna. Warto znaleźć www tego dłużnika (nie powinno być problemów wpisawszy w Google jego dane i jego firmy) a następnie porobić zrzuty ekranu.
admin
24 mar 17 o 12:02
Chłopie, a wskaż który komornik roześle Ci zajęcia na jego koszt?
Pierwszy Sekretarz
24 mar 17 o 12:53
Żaden ale każdy wezwie Cię o uiszczenie zaliczki do rygorem odmowy dokonania czynności (nie precyzując, jakich). A różnice w kwotach żądanych zaliczek są spore. Niejeden też wezwie Cię później do dopłaty, tzn. na zakończenie całkowicie BEZSKUTECZNEGO postępowania egzekucyjnego.
admin
24 mar 17 o 13:20
Rozumiem a jeśli nie uiszczę dopłaty, to co?
Pierwszy Sekretarz
24 mar 17 o 13:29
W postanowieniu o umorzeniu postępowania egzekucyjnego w którym wzywa komornik do dopłaty, informuje Cię, że w przypadku braku zapłaty kwota ta podlega ściągnięciu w drodze egzekucji, od razu to jest bez przeprowadzania dalszej procedury. W około 20 takich przypadków – wezwań nie zapłaciłem licząc za każdym razem na to, że może zapomni (za każdym razem inny komornik) ale nie zapominali… Przychodziło przypomnienie albo telefonował ktoś z kancelarii komorniczej z przypomnieniem i po tym od razu zapłaciłem. Nie jestem w stanie zagwarantować Ci, że któryś od razu nie ściągnie dopłaty poprzez egzekucję (to są dodatkowe koszty) czyli bez dodatkowego wezwania.
admin
24 mar 17 o 13:41
Trzeciodłużnicy i dłużnicy z reguły rżną głupa do końca. Myślą, że jak wierzycielem jest osoba fizyczna i próbuje odzyskać dług od spółki czy lumpenbiznesu to im się uda nie zapłacić. Niestety w 99% tak jest. Większość prowadzi swoje geszefty pod hasłem “A co mi zrobisz jak nie ci zapłacę?!” I nie płacą latami. Dobrze jednak, że niektóre osoby fizyczne nie odpuszczają rżnącym “byznesmena” złodziejom.
Wierzyciel Osoba Fizyczna
24 mar 17 o 22:46
Witam,
zwracam się z prośbą o poradę co mam odpisać na pismo od komornika o zajęcie wierzytelności dłużnikowi, którym jest spółka od której kupiłem mieszkanie ale nie jestem nic winien deweloperowi.
Otóż deweloper ma zadłużenie i ma roszczenia od innych osób bądź firm.
Ja kupiłem mieszkanie nie za gotówkę a w kredycie gdzie oczywiście to bankowi spłacam raty kredytu. Deweloperowi nie wpłacam żadnych pieniędzy bo nie mam za co. Opłaty za media mam “na siebie”. Wpłacałem kiedyś tylko zaliczki za mieszkanie i garaż i nie mam co do niego żadnych zobowiązań. Wszytko mam uregulowane w 100%
Co mam odpowiedzieć komornikowi kiedy nie płacę mu żadnych opłat itp., itd.?
Jak to napisał komornik w piśmie:
” do powyższych roszczeń zajmuję po myśli art. 895kpc wierzytelności dłużnika należne mu od:
Moje dane
jako dłużnika wierzytelności z tytułu:
wzajemnych rozliczeń ”
Nie wiem jakie oświadczenie mam napisać
Paweł
21 paź 19 o 15:01
Krótko: nie mam żadnych zobowiązań finansowych ani innych wobec dłużnika; nie jestem trzeciodłużnikiem.
admin
21 paź 19 o 15:07
No mnie jak coś się udało odzyskać poprzez komornika to tylko dzięki zajęciom wierzytelności u klientów dłużnika. Zajęcia rachunków bankowych zawsze były bezskuteczne, egzekucje z ruchomości też.
Paweł
13 maj 21 o 11:17