Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Bezpłatna alternatywa do skargi na czynności komornika czyli zawiadomienie prokuratury

12 komentarzy

Skarga na czynności komornika jest odpłatna, 100 zł 50 zł musisz wpłacić. To taka w mojej ocenie zapora (celowo ustawiona przez ustawodawcę – klikę), nie do przebycia przez wielu wszak dłużników którzy autentycznie nie mają pieniędzy.

Wiedz jednak o tym, że celowe przekroczenie uprawnień / niedopełnienie obowiązków służbowych przez funkcjonariusza publicznego jest przestępstwem, niezależnie od rozmiarów szkody jaką wyrządza.

Art. 231 § 1 Kodeksu karnego: Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Przeczytaj też: Skarga do prezesa sądu a skarga na czynności komornika

A komornik jest w postępowaniu egzekucyjnym funkcjonariuszem publicznym właśnie. Weźmy przykład. Spłaciłeś dług do kasy komornika a on nie zwalnia konta bankowego uprzednio zajętego Ci choć to jego obowiązek w związku z zakończeniem egzekucji. Prosisz, piszesz i nic. Podobno takie przypadki nie należą do rzadkości. Można przyjąć więc, że nie zwalnia Ci konta (formalnie: nie dokonuje uchylenia zajęcia rachunku bankowego) umyślnie, na przykład złośliwie albo z lenistwa, z pazerności, bo woli czas spożytkować na wysyłanie zajęć kont bankowych dłużników w innych sprawach z czego może mieć kupę pieniędzy a nie na uchylenie zajęcia Twojego konta, bo “on nic z tego on nie ma”.

Przeczytaj też: Solidarna odpowiedzialność komornika i Skarbu Państwa

Postrasz go zatem, że jeżeli natychmiast konta nie zwolni i nie prześle Ci odpisu zwolnienia (ma obowiązek przesłać Ci odpis), to po np. czterech dniach złożyć w prokuraturze zawiadomienie o popełnianiu przez komornika przestępstwa właśnie z art. 231 § 1 Kodeksu karnego. No i jeżeli nie zwolni, to zawiadomienie do prokuratury wnieś a jemu odpis prześlij. W zawiadomieniu wskaż, że był wzywany do zwolnienia i że nie reaguje złośliwie, z lenistwa, bądź z pazerności, czyli popełnia ww. przestępstwo na Twoją szkodę, bezprawnie blokując konto. Przy okazji, fajne konta osobiste są tutaj a firmowe tutaj.

Przeczytaj też: Skarga na czynności komornika a powództwo przeciwegzekucyjne

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

22 czerwca, 2016

Komentarze do 'Bezpłatna alternatywa do skargi na czynności komornika czyli zawiadomienie prokuratury'

Subscribe to comments with RSS

 1. Potwierdzam, to może być skuteczna opcja. W moim przypadku taką się okazała. Co prawda, prokuratura temat umorzyła ale komornik wcześniej się przestraszył i konto zwolnił.

  Jurek

  12 maj 21 o 10:45

 2. Generalnie to jest tak, że te wszystkie kasty trzymają ze sobą sztamę. Prokuratorzy, sędziowie, adwokaci, komornicy. Tak adwokacji i prokuratorzy też ze sobą trzymają, tylko pozornie są po przeciwnej stronie.

  Polak

  8 cze 21 o 17:37

 3. Zgadza się, a prokurator straszy i dyscyplinuje policjantów jedynie na głupich serialach – bajeczkach jako “Kryminalni”. W rzeczywistości idą ręka w rękę.

  Jaksa

  13 lip 21 o 17:34

 4. A w ogóle to jest realna szansa na na pociągnięcie komornika za to do odpowiedzialności karnej za niezwalnianie konta po zakończeniu egzekucji?

  Mirek

  23 sie 21 o 05:56

 5. Czy to działa też w drugą stronę? Jestem wierzycielem, komornik nie robi nic aby ściągnąć dług od dłużnika. Czy mogę powołać się na ten paragraf czy może inny?

  Klaudia

  11 wrz 21 o 07:49

 6. Tak, art. 231 kk bowiem komornik niedopełniając obowiązków działa na szkodę Pani – wierzyciela interesu prywatnego.

  admin

  11 wrz 21 o 09:01

 7. Jeżeli zaniedbanie ze strony komornika jest umyślne czyli trwające pomimo żądań wierzyciela, to bez wątpienia jest to to przestępstwo urzędnicze.

  szatan

  13 wrz 21 o 08:10

 8. Prokuratorzy może nie przepadają za komornikami chociaż ci i tamci to prawnicy ale komornicy zarabiają kilka razy więcej od prokuratorów wiec z zawiści możliwa rzetelność rozpoznania takiej sprawy.

  Oxy

  28 paź 21 o 06:23

 9. Niektórzy komornicy obecnie zarabiają nie więcej od prokuratorów a może nawet minimalnie mniej.

  admin

  28 paź 21 o 08:45

 10. Zarzutu za coś takiego od razu nie przedstawi prokurator ale takie ryzyko będzie jeżeli po przesłuchaniu dalej będzie uchylał się od wykonania tego o co jest obwiniany więc rada jest dobra.

  Anonim

  29 gru 21 o 08:52

 11. Tak będzie, jeżeli nawet po pierwszym przesłuchaniu zlekceważy to w co wątpię że zlekceważy, to go kolega z sitwy prawniczej a więc prokurator będzie cisnął, żeby dopełnił obowiązku i nie stawiał jego – prokuratora w trudnej sytuacji. 😉

  mat

  15 mar 22 o 22:07

 12. Skarga na czynności komornika kosztuje obecnie 50 Złotych a nie 100 złotych. jednak popieram pomysl z prokuratorem.

  chadziaj

  18 mar 22 o 20:31

Skomentuj