Jak długo ważne jest zajęcie wierzytelności?
Pytanie: Jak długo ważne jest komornicze zajęcie wierzytelności? na przykład wierzytelności firmowej stwierdzonej faktura albo rachunku bankowego?
Przeczytaj też: Aktualizacja zajęcia wierzytelności
Odpowiedź: Zajęcie wierzytelności ważne jest do odwołania czyli dopóki komornik pismem do trzeciodłużnika nie uchyli zajęcia takiej czy innej wierzytelności. Pewnym wyjątkiem jest zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty / zwrotu podatku: Ile jest ważne zajęcie komornicze w urzędzie skarbowym?
Czyli dopóki toczy się egzekucja komornicza to zajęcie wierzytelności cały czas obowiązuje?
Tak, chyba że wierzyciel wystąpi do komornika o umorzenie egzekucji z danej wierzytelności. Na przykład na prośbę dłużnika lub z własnej inicjatywy wierzyciel może wnieść do komornika o umorzenie egzekucji z rachunku bankowego i komornik ma wtedy obowiązek zwolnić rachunek bankowy.
Przeczytaj też: Jak długo komornik może blokować konto bankowe?
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
A co po umorzeniu egzekucji? Czy komornik zwalnia zajęcia kontaktując się z trzeciodłużnikami, bankami i urzędami czy na to energii już mu nie wystarcza i zostawia jeszcze większy bałagan administracyjny?
Adam
28 gru 22 o 10:11
Ma obowiązek wysłać uchylenia zajęć do wszystkich trzeciodłużników w tym banków i urzędów. Oczywiście koszty wysyłki ponosi dłużnik jeżeli egzekucja zostaje umorzona z powodu wyegzekwowania długu a jeżeli zostaje umorzona z powodu bezskuteczności to te koszty ponosi wierzyciel.
admin
28 gru 22 o 10:36
A to ciekawe – nigdy nie dostałam od komornika powiadomienia o uchyleniu zajęcia u trzeciodłużników, a już tym bardziej nie byłam wzywana do opłacenia takiej czynności zarówno będąc dłużnikiem, który spłacił dług jak i wierzycielem, który należności nie odzyskał.
Anna
28 gru 22 o 11:59
Nie wiem czy komornik powiadamia wierzyciela / dłużnika o uchyleniu zajęć, wydaje mi się, że dłużnika powiadamia w postanowieniu o umorzeniu. Co do kosztów, to albo z góry je określa o o tyle więcej ściąga od dłużnika albo później ściąga przed uchyleniem zajęcia. Gdy egzekucja jest bezskuteczna, to koszty te bierze z zaliczki przekazanej wcześniej przez wierzyciela a gdy nie wystarcza, to wzywa go do dopłaty.
admin
28 gru 22 o 13:01
Jest art. 826 ar.2kpc
Jest zobowiązany ale nigdy tego nie robi. Zapraszam na maila
Piotr
3 sty 24 o 15:31