Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Co oznacza zajęcie wierzytelności przez komornika? Trzeciodłużnik

28 komentarzy

Nierzadko spotykam się z pytaniem, co właściwie znaczy zajęcie wierzytelności przez komornika. Większość osób pyta o zajęcie wierzytelności które otrzymuje w sprawie egzekucyjnej toczącej się przeciwko firmie z którą ich firma współpracuje lub współpracowała (będąc jej klientem). Przykładowo, załóżmy że Ty jesteś winien swemu kontrahentowi pieniądze czyli on ma u Ciebie wierzytelność. Komornik zaś prowadzi egzekucję przeciwko Twojemu kontrahentowi z wniosku kogoś tam, nieważne. Jeżeli komornik dowie się, że Ty jesteś dłużnikiem tego kontrahenta, to wyśle do Ciebie zajęcie jego wierzytelności informując Cię, że masz dokonać zapłaty nie na konto bankowe tego kontrahenta, tylko na konto komornika. To jest właśnie zajęcie wierzytelności. Jednak komornik nie może wszcząć przeciwko Tobie egzekucji celem ściągnięcia tego długu od Ciebie. Ty masz mu tylko odpisać na jego pytanie, czy wierzytelność faktycznie istnieje i czy masz ją zamiar zapłacić na konto komornika. Jeżeli nie kwestionujesz tego swego zobowiązania finansowego, to powinieneś odpisać, że tak, masz zamiar. A czy zapłacisz, to inna rzecz.

A co jeżeli dłużnik zajętej wierzytelności czyli tzw. trzeciodłużnik nie zapłaci jej na konto komornika i zaistnieje ryzyko przedawnienia się takiego roszczenia? Czy wierzyciel któremu komornik tę wierzytelność zajął u jego dłużnika (czyli trzeciodłużnika w sprawie egzekucyjnej), może coś zrobić, czy może wnieść pozew o zapłatę? Może i trudno aby było inaczej. Jednak pozew o zapłatę w takiej sprawie może wnieść też wierzyciel egzekwujący czyli ten z czyjego wniosku komornik prowadzi egzekucję. Wierzyciel bowiem wstępuje w prawa i roszczenia dłużnika zgodnie z Art. 887 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego stanowiącego, iż z mocy samego zajęcia wierzyciel może wykonywać wszelkie prawa i roszczenia dłużnika. Na żądanie wierzyciela komornik wydaje mu odpowiednie zaświadczenie.

Wierzytelnością dłużnika jest też jednak na przykład wynagrodzenie za pracę które ma zostać mu wypłacone, są nią też środki dłużnika na rachunku bankowym jak również nadpłata podatku którą urząd skarbowy ma dłużnikowi zwrócić. O, albo wierzytelność z tytułu najmu. Komornik więc wysyła zajęcie wierzytelności do zakładu pracy, do banku, do urzędu skarbowego, do najemcy polecając aby pieniądze przelano jemu – komornikowi a nie dłużnikowi. Dotyczy to także wierzytelności przyszłych. W takiej sytuacji zakład pracy, bank jak i urząd skarbowy jak i najemca są trzeciodłużnikami w postępowaniu egzekucyjnym toczącym się przeciwko ich … wierzycielowi. Są nimi pomimo tego, że termin zapłaty wierzytelności jeszcze nie minął a w przypadku rachunku bankowego nigdy nie minie jednak na wezwanie – zajęcie od komornika bank ma obowiązek środki przelać na rachunek bankowy komornika.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

2 marca, 2012

Komentarze do 'Co oznacza zajęcie wierzytelności przez komornika? Trzeciodłużnik'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Co oznacza zajęcie wierzytelności przez komornika? Trzeciodłużnik'.

 1. Wykonałem usługę u stałego klienta i za 2 lub 3 tygodnie zapłaci mi 28 000 zł. Konto mam zajęte przez komornika ale tej wierzytelności komornik nie zajął. Chyba mam prawo nie przekazać komornikowi tych pieniędzy? Co zrobić, pojechać do klienta po zapłatę w gotówce?

  Nękany przez komornika

  30 Wrz 16 o 11:11

 2. Możesz pojechać po gotówkę albo poprosić o przekaz (zapłacisz prowizje poczcie) albo otwórz nowe konto na ten cel, zapewne nie zdąży zająć go komornik (a jak już sprawdzał czy masz konta bankowe to zapewne nieprędko ponowi sprawdzanie o ile w ogóle ponowi). Może być konto osobiste nawet, któreś z tych tutaj na przykład.

  admin

  30 Wrz 16 o 11:30

 3. a w przypadkukiedy ja mam komornika. a mam podpisana umowę pożyczki z kimś na zasadzie że Ja pożyczyłam mu pieniadze to czy mogę to wpisać jako Moja wierzytelność, żeby ten komu pożyczałam wpłacał to komornikowi ?

  Dominika

  28 Mar 19 o 21:45

 4. Może Pani o tym poinformować komornika który ewentualnie zajmie tą wierzytelność i będzie tak jak Pani pisze.

  admin

  28 Mar 19 o 22:26

 5. Witam, Mam prośbę. Proszę o pomoc w napisaniu oświadczenia dłużnika zajętej wierzytelności do Urzędu Skarbowego.

  tran

  12 Paź 19 o 15:51

 6. Co oświadczyć: że uznaję dług i zapłacę czy że nie uznaję czy że uznaję ale nie zapłacę, bo nie mam aktualnie środków?

  admin

  12 Paź 19 o 16:14

 7. Dostałem zawiadomienie o zajęciu innej wierzytelnosci pieniężnej z urzędu skarbowego od Starszego kontrolera skarbowego, gdzie jestem dłużnikiem zajetej wierzytelności

  Kontrahent z którym wspolpracowalem nie zapłacił podatku(już z nim nie współpracuje

  Napisano

  Na podstawie Art 89&1 ustawy o postępowaniu. egzekucyjnym wzywa się w/w dłużnika ,aby należnej od niego kwoty z tytułu zrealizowanych umów,wykonanych prac,dostarczonych towarów i usług bez zgody organu egzekucyjnego nie uiszczal zobowiazanemu prosiłbym o wzór oświadczenia poniewaz urzednik z ktorym rozmawiałem powiedział że mam przesłać oświadczenie.

  tran

  12 Paź 19 o 17:06

 8. Skoro wzywają tylko aby Pan nie płacił tamtemu, to nie trzeba pisać żadnego oświadczenia. Ważne jest to co Panu tam napisali a nie to co jakiś urzędnik dodatkowo powiedział.

  admin

  12 Paź 19 o 17:39

 9. Komornik zajął mi wierzytelności z umowy zlecenia o pracę
  Czy jest z tego jakieś wyjscie

  Zbyszek

  7 Gru 19 o 16:48

 10. Może zająć ale jeżeli jest to jedyne, regularnie otrzymywane wynagrodzenie, to nie może zająć całości ale musi zostawić minimum ustawowe jak przy egzekucji wynagrodzenia z umowy o pracę.

  admin

  7 Gru 19 o 18:07

 11. Zajęcie wierzytelności dłużnika – firmy z tytułu wykonanych robót, usług to najczęstszy skuteczny sposób egzekucji wysokich kwot.

  Adek

  9 Cze 20 o 14:05

 12. Problem w tym, że dłużnik często jest w tak dobrych stosunkach ze swoim dłużnikiem u którego komornik dokonał zajęcia wierzytelności, że może wyprosić u niego żeby nie zapłacił należności komornikowi.

  Renata

  12 Maj 21 o 04:48

 13. A wtedy wierzyciel egzekwujący może pozwać tego trzeciodłużnika.

  Anonim

  12 Maj 21 o 11:52

 14. Zajęcia wierzytelności tego typu są najczęściej jedynym sposobem na skuteczną egzekucję. Egzekucja z rachunku bankowego, ruchomości i nieruchomości jest w 90 procentach przypadków bezskuteczna wobec firm.

  Minor

  23 Maj 21 o 05:50

 15. I tak było w mojej sprawie, już komornik miał umarzać bezskuteczną egzekucję ale dowiedziałem się, dla kogo dłużnik ostatnio prace wykonuje, komornik wysłał zajęcie i pełna należność zeszła. KULTURKA.

  Franek

  8 Cze 21 o 17:51

 16. Takie zajęcie to dla trzeciodłużnika nie wyrok, może niezapłacić uzasadniając, że według niego zapłata się nie należy bo coś tam coś tam..

  tekto

  15 Cze 21 o 20:55

 17. Tak ale to nie jest wiążące, wierzyciel jego czyli dłużnik w sprawie komorniczej jak i wierzyciel tego dłużnika może pozwać takiego trzeciodłużnika do sądu o zapłatę

  Papa

  1 Lip 21 o 10:14

 18. Wierzyciel czyli dłużnik komorniczy prawie na pewno nie pozwie, prędzej wierzyciel ale nie znając historii sprawy, może nie mając wszystkich dokumentów, w większości takich przypadków raczej też nie pozwie.

  tekto

  1 Lip 21 o 10:32

 19. Ja prowadzę firmę windykacyjną i też nie znam historii spraw tyle co mi klient przekaże nie wiadomo czy prawda a pozwy wnoszę.

  inkassent

  2 Sie 21 o 17:26

 20. Domyślam się, że podpisujesz z klientami umowy cesji powierniczej skoro we własnym imieniu wnosisz pozwy a nie jesteś radcą prawnym ani adwokatem. Co innego jednak przekazanie wierzyciela informacji do zleconej przezeń windykacji a co innego gdy wierzycielem jest dłużnik z którego wierzytelności ma zostać zaspokojony jego wierzyciel w postępowaniu egzekucyjnym.

  admin

  2 Sie 21 o 19:39

 21. Jest jeszcze jedna sprawa – wyegzekwowania wierzytelności od trzeciodłużnika, już w postępowaniu egzekucyjnym. W czasach kiedy to rzadko kiedy egzekucja jest skuteczna, nie zachęca to do podejmowania czynności – wnoszenia i opłacenia sprawy sądowej o zapłatę.

  Tadek

  4 Sie 21 o 18:17

 22. Tadek egzekucja z wierzytelności gdy dłużnikiem jest firma jest bardzo często jedyną szansą, mowa o wierzytelności z faktury. Jeżeli wygląda na pewną w sensie bezsporną, to samodzielnie czyli bez opłacania prawnika można uzyskać tytuł wykonawczy, pozew jest łatwy.

  lesio

  26 Sie 21 o 18:22

 23. Jeżeli trzeciodłużnik nie płaci faktury na wezwanie komornika to jest wielce prawdopodobne to, że jak to zazwyczaj bywa z dłużnikami po prostu: egzekucja będzie bezskuteczna. 80 procent egzekucji w Polsce jest nieskutecznych.

  Damian

  29 Sie 21 o 19:46

 24. Zajęcie wierzytelności to bardzo fajny sposób egzekucji. Można zająć wierzytelność z tytułu wynagrodzenia za pracę na przykład albo w Urzędzie Skarbowym z tytułu nadpłaty podatku. Mnie jednak najbardziej „pasjonuje” zajęcie wierzytelności z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Czyli, mamy dłużnika będącego przedsiębiorcą który na przykład nie ma nic na siebie, bo samochód ma w leasingu, nie jest właścicielem żadnej nieruchomości a firmowe konto bankowe co rusz zmienia. Mamy więc problem jako wierzyciel egzekwujący.
  Jednakże w takich przypadkach należy dorwać się do jego faktur sprzedaży. Jak trzyma je w firmie, to wnioskujemy do komornika aby się tam wybrał i spisał z faktur dane kontrahentów i powysyłał do nich zajęcia wierzytelności. Wówczas oni, zamiast płacić fakturę przelewową na konto firmowe, mają obowiązek dokonać zapłaty na konto komornika. Często jednak faktury spoczywają w biurze księgowym ale można ustalić w którym. Informacja taka (czasem?) znajduje się w ZUS oraz chyba obowiązkowo w Urzędzie Skarbowym. I komornik wchodzi do biura księgowego i spisuje z faktur dane kontrahentów. Niektórzy komornicy prawdopodobnie nie zechcą tak zadziałać i zajmą tylko wskazaną przez wierzyciela (albo przez samego dłużnika) wierzytelność. Są jednak i tacy którzy z własnej inicjatywy tak działają. Tak właśnie zadziałał komornik jeden komornik warszawski. Wparował do firmy dłużnika (dłużnik utrudniał to komornik zadzwonił po Policję), spisał kontrahentów z faktur, powysyłał zajęcia i po dwóch czy trzech tygodniach był efekt – z elektrowni będącej klientem dłużnika wpłynęło na konto komornika (a od niego na moje) około 130 tysięcy złotych.

  Tomi

  23 Wrz 21 o 12:21

 25. Jak ustalić komu dłużnik wystawia faktury przelewowe? Egzekucja z rachunku bankowego, z ruchomości, z nadpłaty podatku – bezskuteczne. Towar nieuchwytny – kupuje u producentów i od razu sprzedaje ale z terminem płatności to na pewno.

  Magda

  28 Wrz 21 o 11:44

 26. Jeżeli korzysta z usług biura rachunkowego, to tam powinny być jego faktury; komornik niech się tam uda i zażąda wglądu do faktur dłużnika. Informacja o tym, czy dłużnik korzysta z usług zewnętrznej księgowości jest w urzędzie skarbowym i w ZUS. Jeżeli sam prowadzi księgowość, to nich komornik uda się do jego firmy w tym celu.

  admin

  28 Wrz 21 o 12:28

 27. Chodzi mi o inny sposób jak przez biuro księgowe które jak słyszałam i przeczytałam, ma prawo odmówić komornikowi ze względy na tajemnicę zawodową.

  Magda

  28 Wrz 21 o 12:50

 28. Nie ma innych sposobów a biuro rachunkowe ani doradca podatkowy nie ma prawa zasłaniać się tajemnicą zawodową w omawianej sytuacji. Polecam przeczytać to: https://pamietnikwindykatora.pl/czy-biuro-rachunkowe-musi-udzielic-informacji-komornikowi/

  admin

  28 Wrz 21 o 15:54

Skomentuj