Co oznacza zajęcie wierzytelności przez komornika? Trzeciodłużnik
Nierzadko spotykam się z pytaniem, co właściwie znaczy zajęcie wierzytelności przez komornika. Większość osób pyta o zajęcie wierzytelności które otrzymuje w sprawie egzekucyjnej toczącej się przeciwko firmie z którą ich firma współpracuje lub współpracowała (będąc jej klientem). Przykładowo, załóżmy że Ty jesteś winien swemu kontrahentowi pieniądze czyli on ma u Ciebie wierzytelność. Komornik zaś prowadzi egzekucję przeciwko Twojemu kontrahentowi z wniosku kogoś tam, nieważne. Jeżeli komornik dowie się, że Ty jesteś dłużnikiem tego kontrahenta, to wyśle do Ciebie zajęcie jego wierzytelności informując Cię, że masz dokonać zapłaty nie na konto bankowe tego kontrahenta, tylko na konto komornika. To jest właśnie zajęcie wierzytelności. Jednak komornik nie może wszcząć przeciwko Tobie egzekucji celem ściągnięcia tego długu od Ciebie. Ty masz mu tylko odpisać na jego pytanie, czy wierzytelność faktycznie istnieje i czy masz ją zamiar zapłacić na konto komornika. Jeżeli nie kwestionujesz tego swego zobowiązania finansowego, to powinieneś odpisać, że tak, masz zamiar. A czy zapłacisz, to inna rzecz.
A co jeżeli dłużnik zajętej wierzytelności czyli tzw. trzeciodłużnik nie zapłaci jej na konto komornika i zaistnieje ryzyko przedawnienia się takiego roszczenia? Czy wierzyciel któremu komornik tę wierzytelność zajął u jego dłużnika (czyli trzeciodłużnika w sprawie egzekucyjnej), może coś zrobić, czy może wnieść pozew o zapłatę? Może i trudno aby było inaczej. Jednak pozew o zapłatę w takiej sprawie może wnieść też wierzyciel egzekwujący czyli ten z czyjego wniosku komornik prowadzi egzekucję. Wierzyciel bowiem wstępuje w prawa i roszczenia dłużnika zgodnie z Art. 887 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego stanowiącego, iż z mocy samego zajęcia wierzyciel może wykonywać wszelkie prawa i roszczenia dłużnika. Na żądanie wierzyciela komornik wydaje mu odpowiednie zaświadczenie.
Wierzytelnością dłużnika jest też jednak na przykład wynagrodzenie za pracę które ma zostać mu wypłacone, są nią też środki dłużnika na rachunku bankowym jak również nadpłata podatku którą urząd skarbowy ma dłużnikowi zwrócić. O, albo wierzytelność z tytułu najmu. Komornik więc wysyła zajęcie wierzytelności do zakładu pracy, do banku, do urzędu skarbowego, do najemcy polecając aby pieniądze przelano jemu – komornikowi a nie dłużnikowi. Dotyczy to także wierzytelności przyszłych. W takiej sytuacji zakład pracy, bank jak i urząd skarbowy jak i najemca są trzeciodłużnikami w postępowaniu egzekucyjnym toczącym się przeciwko ich … wierzycielowi. Są nimi pomimo tego, że termin zapłaty wierzytelności jeszcze nie minął a w przypadku rachunku bankowego nigdy nie minie jednak na wezwanie – zajęcie od komornika bank ma obowiązek środki przelać na rachunek bankowy komornika.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Wykonałem usługę u stałego klienta i za 2 lub 3 tygodnie zapłaci mi 28 000 zł. Konto mam zajęte przez komornika ale tej wierzytelności komornik nie zajął. Chyba mam prawo nie przekazać komornikowi tych pieniędzy? Co zrobić, pojechać do klienta po zapłatę w gotówce?
Nękany przez komornika
30 Wrz 16 o 11:11
Możesz pojechać po gotówkę albo poprosić o przekaz (zapłacisz prowizje poczcie) albo otwórz nowe konto na ten cel, zapewne nie zdąży zająć go komornik (a jak już sprawdzał czy masz konta bankowe to zapewne nieprędko ponowi sprawdzanie o ile w ogóle ponowi). Może być konto osobiste nawet, któreś z tych tutaj na przykład.
admin
30 Wrz 16 o 11:30
a w przypadkukiedy ja mam komornika. a mam podpisana umowę pożyczki z kimś na zasadzie że Ja pożyczyłam mu pieniadze to czy mogę to wpisać jako Moja wierzytelność, żeby ten komu pożyczałam wpłacał to komornikowi ?
Dominika
28 Mar 19 o 21:45
Może Pani o tym poinformować komornika który ewentualnie zajmie tą wierzytelność i będzie tak jak Pani pisze.
admin
28 Mar 19 o 22:26
Witam, Mam prośbę. Proszę o pomoc w napisaniu oświadczenia dłużnika zajętej wierzytelności do Urzędu Skarbowego.
tran
12 Paź 19 o 15:51
Co oświadczyć: że uznaję dług i zapłacę czy że nie uznaję czy że uznaję ale nie zapłacę, bo nie mam aktualnie środków?
admin
12 Paź 19 o 16:14
Dostałem zawiadomienie o zajęciu innej wierzytelnosci pieniężnej z urzędu skarbowego od Starszego kontrolera skarbowego, gdzie jestem dłużnikiem zajetej wierzytelności
Kontrahent z którym wspolpracowalem nie zapłacił podatku(już z nim nie współpracuje
Napisano
Na podstawie Art 89&1 ustawy o postępowaniu. egzekucyjnym wzywa się w/w dłużnika ,aby należnej od niego kwoty z tytułu zrealizowanych umów,wykonanych prac,dostarczonych towarów i usług bez zgody organu egzekucyjnego nie uiszczal zobowiazanemu prosiłbym o wzór oświadczenia poniewaz urzednik z ktorym rozmawiałem powiedział że mam przesłać oświadczenie.
tran
12 Paź 19 o 17:06
Skoro wzywają tylko aby Pan nie płacił tamtemu, to nie trzeba pisać żadnego oświadczenia. Ważne jest to co Panu tam napisali a nie to co jakiś urzędnik dodatkowo powiedział.
admin
12 Paź 19 o 17:39
Komornik zajął mi wierzytelności z umowy zlecenia o pracę
Czy jest z tego jakieś wyjscie
Zbyszek
7 Gru 19 o 16:48
Może zająć ale jeżeli jest to jedyne, regularnie otrzymywane wynagrodzenie, to nie może zająć całości ale musi zostawić minimum ustawowe jak przy egzekucji wynagrodzenia z umowy o pracę.
admin
7 Gru 19 o 18:07
Zajęcie wierzytelności dłużnika – firmy z tytułu wykonanych robót, usług to najczęstszy skuteczny sposób egzekucji wysokich kwot.
Adek
9 Cze 20 o 14:05