Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Przedawnienie kaucji z najmu

Jeden komentarz

Pytanie: Chodzi mi o to, czy przedawnienie zwrotu kaucji z najmu mieszkania też wynosi jeden rok? W poradzie: https://pamietnikwindykatora.pl/przedawnienie-roszczenia-z-tytulu-nadplaty-czynszu-najmu-mieszkania/ odpowiedział Pan, że roszczenie z tytułu nadpłaty za najem przedawnia się po roku, czy niezwróconą kaucję traktuje się w tym aspekcie tak jak nadpłatę czynszu?

Przeczytaj też: Przedawnienie a zasady współżycia społecznego

Odpowiedź: Nie. Termin przedawnienia roszczenia o zwrot kaucji wynosi sześć lat, na podstawie art. 118 KC (Kodeksu cywilnego). Kaucji nie traktuje się jako nadpłaty czynszu najmu.

Rozumiem a od kiedy zaczyna płynąć termin przedawnienia czyli właściwie chodzi mi o to, w którym momencie można domagać się zwrotu kaucji od wynajmującego?

Przeczytaj też: Termin zwrotu kaucji za wynajem mieszkania oraz Wezwanie do zwrotu kaucji – wzór

Kaucję wynajmujący powinien zwrócić w ciągu miesiąca od dnia opuszczenia i opróżnienia lokalu przez najemcę i oczywiście po uregulowaniu należności z tytułu najmu – zgodnie z art. 6 Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Jeżeli w terminie miesiąca kaucja nie zostanie zwrócona, to roszczenie o jej zwrot staje się wymagalne i rozpoczyna się bieg przedawnienia.

Przeczytaj też: Normalne zużycie lokalu

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

22 czerwca, 2022

1 komentarz do 'Przedawnienie kaucji z najmu'

Subscribe to comments with RSS

  1. A kto normalny zwleka nawet i choćby “tylko” rok z odzyskaniem kaucji?

    Bebe

    24 cze 22 o 19:01

Skomentuj