Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Normalne zużycie lokalu

7 komentarzy

Pytanie: Aktualnie mam problem z wynajmującym który odmawia wypłacenia kaucji. Spisaliśmy protokół zdawczo-odbiorczy z którego wynika jedynie kilka małych uszkodzeń, natomiast wynajmujący wysłał mi zestawienie napraw jakich dokonał po mojej wyprowadzce. Wynajmujący dokonał 3 oględzin (pierwsza 2 tyg przed wyprowadzką – żadnych roszczeń, 2 oględziny w dniu wyprowadzki, spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego (jakieś drobiazgi – z reguły wynikające z normalnego użytkowania) oraz 3 oględziny 2 tygodnie po mojej wyprowadzce, gdzie stwierdza mnóstwo uszkodzeń nie wpisanych do protokołu). Odpisałem mailowo, że odmawiam zapłaty za wszystkie naprawy ‘uszkodzeń’ które nie są zawarte w protokole, oraz za część które były wpisane do protokołu, ale w mojej ocenie wynikają z normalnego użytkowania (lokal wynajmowany 2,5 roku).

Proszę o pomoc co w takiej sytuacji mogę zrobić? Wysłać wezwanie przedsądowe i jeżeli to nie podziała to skierować sprawę do sądu? Jakie są szanse na odzyskanie kaucji?

Odpowiedź: Tak, proszę wysłać mu przedsądowe wezwanie do zapłaty. Zgodnie z art. 675 § 1 Kodeksu cywilnego najemca nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania lokalu czyli normalne zużycie lokalu a tylko właśnie takie normalne zużycie lokalu stwierdza protokół zdawczo odbiorczy podpisany przez wynajmującego i najemcę. Poza tym w umowie najmu przecież napisano, że w przypadku gdy najemca uważa, że zużycie nie wynika z normalnego użytkowania, powinno to być zawarte w protokole zdawczo odbiorczym. Skoro brak takich uwag w protokole w zakresie rzekomych uszkodzeń “odkrytych” już po podpisaniu protokołu zdawczo odbiorczego, to roszczenia wynajmującej z tytułu rzekomych kosztów napraw rzekomej dewastacji są bezpodstawne i skłaniam się taktować jej postawę jako próbę wyłudzenia należnej do zwrotu kaucji.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

5 czerwca, 2021

kategoria windykacja

Komentarze do 'Normalne zużycie lokalu'

Subscribe to comments with RSS

 1. Wynajmujący to w większości oszuści oszukujący właśnie na kaucjach. Jest prosty sposób na nich – za ostatni miesiąc nie zapłacić, niech sobie kaucję zatrzyma.

  Krzysiek

  6 Cze 21 o 10:53

 2. Na szczęście, wynajmujący jest zazwyczaj wypłacalny, to jest chodzi mi o to, że komornik będzie miał z czego ściągnąć zaległą kaucję.

  Danka

  6 Cze 21 o 11:00

 3. Tak pod warunkiem, że sąd nie oddali powództwa. W ocenie sądu normalne zużycie lokalu może nie być normalnym.

  admin

  6 Cze 21 o 11:18

 4. Zgoda Danka, wynajmujący są wypłacalni chociażby mają mieszkanie a pewnie i dwa jeżeli wynajmują. Niestety najemcy najczęściej wypłacalni nie są i zwykle to oni Krzysiek a nie wynajmujący są oszustami.

  Toja

  6 Cze 21 o 16:07

 5. Należy żądać od potencjalnych najemców (gdy są to osoby prywatne) zaświadczenia o dochodach a jeszcze bezpieczniej – wyciągu z konta bankowego dokumentującego wpływy wynagrodzenia, bo zaświadczenie o dochodach łatwo sfałszować.

  admin

  6 Cze 21 o 18:29

 6. Ja właśnie wygrałam w sądzie tzn. mój adwokat w sprawie normalnego zużycia będącego następstwem prawidłowego użytkowania i kaucja do zwrotu.

  Barbara

  13 Cze 21 o 11:39

 7. ja zastosowałem to co Krzysiek w pierwszym komentarzy – zapłaciłem za ostatni miesiąc czynsz pomniejszony o wartość kaucji.

  Anonim

  15 Cze 21 o 10:42

Skomentuj