Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Normalne zużycie lokalu

40 komentarzy

Pytanie: Aktualnie mam problem z wynajmującym który odmawia wypłacenia kaucji. Spisaliśmy protokół zdawczo-odbiorczy z którego wynika jedynie kilka małych uszkodzeń, natomiast wynajmujący wysłał mi zestawienie napraw jakich dokonał po mojej wyprowadzce. Wynajmujący dokonał 3 oględzin (pierwsza 2 tyg przed wyprowadzką – żadnych roszczeń, 2 oględziny w dniu wyprowadzki, spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego (jakieś drobiazgi – z reguły wynikające z normalnego użytkowania) oraz 3 oględziny 2 tygodnie po mojej wyprowadzce, gdzie stwierdza mnóstwo uszkodzeń nie wpisanych do protokołu). Odpisałem mailowo, że odmawiam zapłaty za wszystkie naprawy ‘uszkodzeń’ które nie są zawarte w protokole, oraz za część które były wpisane do protokołu, ale w mojej ocenie wynikają z normalnego użytkowania (lokal wynajmowany 2,5 roku).

Proszę o pomoc co w takiej sytuacji mogę zrobić? Wysłać wezwanie przedsądowe i jeżeli to nie podziała to skierować sprawę do sądu? Jakie są szanse na odzyskanie kaucji?

Odpowiedź: Tak, proszę wysłać mu przedsądowe wezwanie do zapłaty. Zgodnie z art. 675 § 1 Kodeksu cywilnego najemca nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania lokalu czyli normalne zużycie lokalu a tylko właśnie takie normalne zużycie lokalu stwierdza protokół zdawczo odbiorczy podpisany przez wynajmującego i najemcę. Poza tym w umowie najmu przecież napisano, że w przypadku gdy najemca uważa, że zużycie nie wynika z normalnego użytkowania, powinno to być zawarte w protokole zdawczo odbiorczym. Skoro brak takich uwag w protokole w zakresie rzekomych uszkodzeń “odkrytych” już po podpisaniu protokołu zdawczo odbiorczego, to roszczenia wynajmującej z tytułu rzekomych kosztów napraw rzekomej dewastacji są bezpodstawne i skłaniam się traktować jej postawę jako próbę wyłudzenia należnej do zwrotu kaucji.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

5 czerwca, 2021

kategoria windykacja

Komentarze do 'Normalne zużycie lokalu'

Subscribe to comments with RSS

 1. Wynajmujący to w większości oszuści oszukujący właśnie na kaucjach. Jest prosty sposób na nich – za ostatni miesiąc nie zapłacić, niech sobie kaucję zatrzyma.

  Krzysiek

  6 Cze 21 o 10:53

 2. Na szczęście, wynajmujący jest zazwyczaj wypłacalny, to jest chodzi mi o to, że komornik będzie miał z czego ściągnąć zaległą kaucję.

  Danka

  6 Cze 21 o 11:00

 3. Tak pod warunkiem, że sąd nie oddali powództwa. W ocenie sądu normalne zużycie lokalu może nie być normalnym.

  admin

  6 Cze 21 o 11:18

 4. Zgoda Danka, wynajmujący są wypłacalni chociażby mają mieszkanie a pewnie i dwa jeżeli wynajmują. Niestety najemcy najczęściej wypłacalni nie są i zwykle to oni Krzysiek a nie wynajmujący są oszustami.

  Toja

  6 Cze 21 o 16:07

 5. Należy żądać od potencjalnych najemców (gdy są to osoby prywatne) zaświadczenia o dochodach a jeszcze bezpieczniej – wyciągu z konta bankowego dokumentującego wpływy wynagrodzenia, bo zaświadczenie o dochodach łatwo sfałszować.

  admin

  6 Cze 21 o 18:29

 6. Ja właśnie wygrałam w sądzie tzn. mój adwokat w sprawie normalnego zużycia będącego następstwem prawidłowego użytkowania i kaucja do zwrotu.

  Barbara

  13 Cze 21 o 11:39

 7. ja zastosowałem to co Krzysiek w pierwszym komentarzy – zapłaciłem za ostatni miesiąc czynsz pomniejszony o wartość kaucji.

  Anonim

  15 Cze 21 o 10:42

 8. Czy w takich sprawach wystarczy prywatna opinia rzeczoznawcy i jest wiążąca dla sądu?

  Jadwiga

  18 Cze 21 o 16:18

 9. Nie jest wiążąca dla sądu prywatna opinia rzeczoznawcy, tylko opinia biegłego powołanego przez sąd.

  admin

  18 Cze 21 o 18:13

 10. Z prywatnej opinii warto jednak skorzystać żeby wiedzieć po czyjej stronie racja.

  Dyzio

  1 Lip 21 o 08:21

 11. I bez opinii rzeczoznawcy najczęściej jest to oczywiste. Szkoda pieniędzy moim zdaniem.

  admin

  1 Lip 21 o 10:01

 12. Czy dwa niewielkie otwory w ścianie na powieszenie półki to już dewastacja czy normalne zużycie lokalu?

  Monika

  16 Lip 21 o 07:50

 13. To jest normalne zużycie lokalu.

  admin

  16 Lip 21 o 10:35

 14. Ja już w trzech mieszkaniach które wynajmowałem miałem normalną eksploatacje a wynajmujący nie chcieli zwrócić kaucji. Niestety nie mam czasu na spawy sądowe.

  Grzesiek

  1 Sie 21 o 05:38

 15. Jeżeli nie masz czasu na sprawy sądowe to zatrudniasz do tego pełnomocnika czyli najlepiej prawnika. Nie tylko o kasę tu idzie ale także o zasady i satysfakcję z nauczki danej oszustowi który gdy w wyroku kończącym zostanie zobowiązany także do zwrotu sporych kosztów prawnika, następnym razem już nie będzie taki skory do zatrzymania kaucji.

  cebula

  17 Sie 21 o 17:59

 16. Mnie też cham już po podpisaniu protokołu zdawczo odbiorczego rzekomo stwierdził uszkodzenia przeze mnie dokonane których oczywiście nie dokonałem i jak w tym pytaniu wyżej, też rzekomo już je kazał naprawić. Żenada i to człowiek z tytułem doktora tak postępuje.

  Roland

  18 Sie 21 o 22:17

 17. To co jest opisane w pytaniu to jest standardowe zachowanie wynajmujących. Miałem to samo, też normalne zużycie ale gdy dostali nakaz zapłaty to po kilku dniach odnotowałem zwrot kaucji na koncie. Wiem że mogli wnieść sprzeciw no ale nie wnieśli.

  koperek

  22 Sie 21 o 16:57

 18. No to winszuję koperek ale nie zawsze tak się to kończy. Wynajmujący nierzadko korzystają z usług adwokata a adwokaci jakby kto nie wiedział, miewają układy w sądzie. masz oczywistą rację a możesz przegrać, bo przeciwnik ma adwokata.

  Kiwaczek

  22 Sie 21 o 19:52

 19. Powództwo o zwrot kaucji można wytoczyć nie tylko przed sądem właściwym miejscowo dla pozwanego (wynajmującego) ale też przed sądem właściwym miejscowo dla powoda (najemcy). W “obcym” sądzie adwokat raczej nie ma układów.

  admin

  22 Sie 21 o 22:03

 20. Z tymi “układami” to bez przesady. Miałem adwokata który w sprawach karnych jest najlepszy w mieście dużym a w moich sprawach – cywilnych przegrywał irytująco, w prostych sprawach.

  wynajmujący

  24 Sie 21 o 15:17

 21. Czy rysy na parkiecie można zakwalifikować jako właśnie normalne zużycie lokalu poprzez zwyczajową eksploatację mieszkania?

  Jola

  9 Wrz 21 o 17:21

 22. Tak, jest to przykład normalnego zużycia, wszak po parkiecie się chodzi.

  admin

  9 Wrz 21 o 21:44

 23. coż za pytanie o te rysy na parkiecie. przecież nie da się tak mieszkac, żeby zostawić po sobie w takim samym, idealnym stanie. nawet w papciach z filcową podeszwą można zarysowac parkiet gdy do podeszwy przyczepi się jakiś okruch pisaku chociażby.

  zoltar

  11 Wrz 21 o 21:54

 24. Aby uniknąć problemów z odzyskaniem kaucji, należy ją potrącić sobie z płatności za ostatnie czynsze. Na 95% właściciel mieszkania któremu chodziło po głowie zatrzymanie jej za rzekome szkody (które stanowią normalne zużycie) nie założy w sądzie sprawy.

  sposobem

  28 Wrz 21 o 23:09

 25. Ja tak właśnie zrobiłem, to znaczy pomniejszyłem zobowiązanie za czynsz o kaucję wpłaconą wynajmującemu chociaż oczywiście zarzuca mi wręcz zdewastowanie mieszkania i grozi sądem rzecz jasna bezpodstawnie. Mieszkanie szanowałem bardziej niż własne to znaczy gdy z rodzicami mieszkałem. Zawsze jest tak, że coś się odrapie albo porysuje, coś odklei wskutek użytkowania codziennego. Zmęczenie materiału i takie tam.

  Olo

  30 Wrz 21 o 06:46

 26. Wynajmujący to nierzadko chciwi, podli ludzie, oszuści którzy dorobili się na ludzkiej krzywdzie i dalej krzywdzą teraz, najemców.

  Anonim

  2 Paź 21 o 17:10

 27. Zapewne nie niższy odsetek oszustów jest wśród najemców. Mam na myśli tych co najmują i nie płacą czynszu.

  admin

  2 Paź 21 o 17:45

 28. Po powrocie do Polski zabieram się za złożenie pozwu przeciwko najemcy. Zdecydowałem się to zrobić poprzez e-sąd. Skonstruowałem poniższe uzasadnienie pozwu, czy myśli Pan że jest ono wystarczające?

  Pozwana nie wywiązała się z umowy najmu okazjonalnego zawartej 10.11.2018r., nie zwracając należnej kaucji gwarancyjnej w kwocie 3,000PLN. Powód rości sobie prawo do zwrotu kaucji po potrąceniu kwoty na poczet rozliczenia rachunków 2,767.32PLN, której pozwana nie zwróciła w terminie 30 dni od rozwiązania umowy tj. 31.03.2021r. Strony umowy spisały protokół zdawczo-odbiorczy, z którego nie wynika prawo pozwanej do zatrzymania kaucji, gdyż zawarte w protokole zniszczenia wynikały z normalnego użytkowania lokalu. W takim przypadku, zgodnie z art. 675 § 1 kodeksu cywilnego, najemca nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania lokalu, a tylko właśnie takie normalne zużycie lokalu stwierdza protokół zdawczo odbiorczy podpisany przez powoda i pozwaną.

  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

  Szymon

  23 Paź 21 o 20:11

 29. Tak, w mojej ocenie to dobre, wyczerpujące uzasadnienie roszczenia w pozwie.

  admin

  23 Paź 21 o 22:04

 30. Jeżeli w protokole zdawczo odbiorczym nie wspomniano o usterkach to pozamiatane, żądać zwrotu całej kaucji.

  Anonim

  25 Paź 21 o 19:52

 31. Wynajmującego przeważnie stać na prawnika który poprowadzi mu sprawę w sądzie (u sędzi – koleżanki) a najemca? Przeważnie słabo z funduszami.

  Borys

  20 Lis 21 o 17:37

 32. To wnieść pozew do sądu w miejscowości w której jest się zameldowanym najczęściej przecież w innej miejscowości niż ta w której mieszka wynajmujący, gdzie prawnik jego nie ma koneksji.

  bibosz

  26 Lis 21 o 17:55

 33. Pytanie w ogóle czy prawnik przyjmie zlecenie w sprawie na około 2 tys. zł gdzie minimalna (i najczęściej taka a nie wyższa zasądzana) stawka zastępstwa procesowego wynosi 900 zł.

  admin

  26 Lis 21 o 18:24

 34. Na ryczałcie będąc może a nawet musi przyjąć sprawę za taką stawkę ale u prywatnej osoby – okazjonalnego wynajmującego raczej na ryczałcie nie jest.

  wader

  29 Lis 21 o 07:47

 35. Czy pozew o zwrot kaucji jest trudny w sytuacji gdy właściciel mieszkania zarzuca zniszczenie podłogi, ścian?

  Maciek

  1 Sty 22 o 06:13

 36. Pozew jest prosty, w pozwie nie trzeba odnieść się do zarzutów wynajmującego, dopiero w ewentualnym sprzeciwie od nakazu zapłaty.

  admin

  1 Sty 22 o 07:51

 37. A ja dowiedziałam się, że jednak mieszkanie trzeba po sobie pozostawić w nie gorszym stanie, odmalować je, naprawić tynki?

  Magda

  14 Sty 22 o 13:52

 38. W mojej ocenie takie obowiązki powinna zawierać umowa najmu lokalu, w przeciwnym wypadku istnieje powiedzmy ryzyko zakwalifikowania takich uszkodzeń do normalnego zużycia lokalu.

  admin

  14 Sty 22 o 15:39

 39. To całe normalne zużycie jest pojęciem nieostrym, niedoprecyzowanym. W kodeksie ani w orzecznictwie nic nie ma (nie ma spójności). I dlatego gdy mi się będzie kończył najem, to naprawię tyki, podmaluję, żeby właściciel nie miał pretekstu do niezwrócenia mi kaucji. Za zaprawę i farbę zapłacę w sumie ze 30 złotych i w godzinę się uwinę z tym remontem mini.

  korpoludek

  15 Sty 22 o 13:10

 40. Ludzie nie róbcie sobie problemów. Jeżeli chcecie mieć pewność że nie stracicie kaucji, to za odpowiedni okres czasu przed końcem najmu nie regulujcie czynszu / pomniejszcie wpłatę o kaucję.

  izotonik

  19 Sty 22 o 08:00

Skomentuj