Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Normalne zużycie lokalu

64 komentarze

Pytanie: Aktualnie mam problem z wynajmującym który odmawia wypłacenia kaucji. Spisaliśmy protokół zdawczo-odbiorczy z którego wynika jedynie kilka małych uszkodzeń, natomiast wynajmujący wysłał mi zestawienie napraw jakich dokonał po mojej wyprowadzce. Wynajmujący dokonał 3 oględzin (pierwsza 2 tyg przed wyprowadzką – żadnych roszczeń, 2 oględziny w dniu wyprowadzki, spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego (jakieś drobiazgi – z reguły wynikające z normalnego użytkowania) oraz 3 oględziny 2 tygodnie po mojej wyprowadzce, gdzie stwierdza mnóstwo uszkodzeń nie wpisanych do protokołu).

Przeczytaj też: Potrącenie kaucji z czynszem

Odpisałem mailowo, że odmawiam zapłaty za wszystkie naprawy ‘uszkodzeń’ które nie są zawarte w protokole, oraz za część które były wpisane do protokołu, ale w mojej ocenie wynikają z normalnego użytkowania (lokal wynajmowany 2,5 roku).

Proszę o pomoc co w takiej sytuacji mogę zrobić? Wysłać wezwanie przedsądowe i jeżeli to nie podziała to skierować sprawę do sądu? Jakie są szanse na odzyskanie kaucji?

Przeczytaj też: Kaucja na poczet zaległego czynszu

Odpowiedź: Tak, proszę wysłać mu przedsądowe wezwanie do zapłaty. Zgodnie z art. 675 § 1 Kodeksu cywilnego najemca nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania lokalu czyli normalne zużycie lokalu a tylko właśnie takie normalne zużycie lokalu stwierdza protokół zdawczo odbiorczy podpisany przez wynajmującego i najemcę. Poza tym w umowie najmu przecież napisano, że w przypadku gdy najemca uważa, że zużycie nie wynika z normalnego użytkowania, powinno to być zawarte w protokole zdawczo odbiorczym.

Przeczytaj też: Odszkodowanie od najemcy za zniszczone mieszkanie

Skoro brak takich uwag w protokole w zakresie rzekomych uszkodzeń “odkrytych” już po podpisaniu protokołu zdawczo odbiorczego, to roszczenia wynajmującej z tytułu rzekomych kosztów napraw rzekomej dewastacji są bezpodstawne i skłaniam się traktować jej postawę jako próbę wyłudzenia należnej do zwrotu kaucji.

Przeczytaj też: Roszczenia z umowy najmu – właściwość sądu

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

5 czerwca, 2021

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Normalne zużycie lokalu'

Subscribe to comments with RSS

  1. Wynajmujący to w większości oszuści oszukujący właśnie na kaucjach. Jest prosty sposób na nich – za ostatni miesiąc nie zapłacić, niech sobie kaucję zatrzyma.

    Krzysiek

    6 cze 21 o 10:53

  2. Na szczęście, wynajmujący jest zazwyczaj wypłacalny, to jest chodzi mi o to, że komornik będzie miał z czego ściągnąć zaległą kaucję.

    Danka

    6 cze 21 o 11:00

  3. Tak pod warunkiem, że sąd nie oddali powództwa. W ocenie sądu normalne zużycie lokalu może nie być normalnym.

    admin

    6 cze 21 o 11:18

  4. Zgoda Danka, wynajmujący są wypłacalni chociażby mają mieszkanie a pewnie i dwa jeżeli wynajmują. Niestety najemcy najczęściej wypłacalni nie są i zwykle to oni Krzysiek a nie wynajmujący są oszustami.

    Toja

    6 cze 21 o 16:07

  5. Należy żądać od potencjalnych najemców (gdy są to osoby prywatne) zaświadczenia o dochodach a jeszcze bezpieczniej – wyciągu z konta bankowego dokumentującego wpływy wynagrodzenia, bo zaświadczenie o dochodach łatwo sfałszować.

    admin

    6 cze 21 o 18:29

  6. Ja właśnie wygrałam w sądzie tzn. mój adwokat w sprawie normalnego zużycia będącego następstwem prawidłowego użytkowania i kaucja do zwrotu.

    Barbara

    13 cze 21 o 11:39

  7. ja zastosowałem to co Krzysiek w pierwszym komentarzy – zapłaciłem za ostatni miesiąc czynsz pomniejszony o wartość kaucji.

    Anonim

    15 cze 21 o 10:42

  8. Czy w takich sprawach wystarczy prywatna opinia rzeczoznawcy i jest wiążąca dla sądu?

    Jadwiga

    18 cze 21 o 16:18

  9. Nie jest wiążąca dla sądu prywatna opinia rzeczoznawcy, tylko opinia biegłego powołanego przez sąd.

    admin

    18 cze 21 o 18:13

  10. Z prywatnej opinii warto jednak skorzystać żeby wiedzieć po czyjej stronie racja.

    Dyzio

    1 lip 21 o 08:21

  11. I bez opinii rzeczoznawcy najczęściej jest to oczywiste. Szkoda pieniędzy moim zdaniem.

    admin

    1 lip 21 o 10:01

  12. Czy dwa niewielkie otwory w ścianie na powieszenie półki to już dewastacja czy normalne zużycie lokalu?

    Monika

    16 lip 21 o 07:50

  13. To jest normalne zużycie lokalu.

    admin

    16 lip 21 o 10:35

  14. Ja już w trzech mieszkaniach które wynajmowałem miałem normalną eksploatacje a wynajmujący nie chcieli zwrócić kaucji. Niestety nie mam czasu na spawy sądowe.

    Grzesiek

    1 sie 21 o 05:38

  15. Jeżeli nie masz czasu na sprawy sądowe to zatrudniasz do tego pełnomocnika czyli najlepiej prawnika. Nie tylko o kasę tu idzie ale także o zasady i satysfakcję z nauczki danej oszustowi który gdy w wyroku kończącym zostanie zobowiązany także do zwrotu sporych kosztów prawnika, następnym razem już nie będzie taki skory do zatrzymania kaucji.

    cebula

    17 sie 21 o 17:59

  16. Mnie też cham już po podpisaniu protokołu zdawczo odbiorczego rzekomo stwierdził uszkodzenia przeze mnie dokonane których oczywiście nie dokonałem i jak w tym pytaniu wyżej, też rzekomo już je kazał naprawić. Żenada i to człowiek z tytułem doktora tak postępuje.

    Roland

    18 sie 21 o 22:17

  17. To co jest opisane w pytaniu to jest standardowe zachowanie wynajmujących. Miałem to samo, też normalne zużycie ale gdy dostali nakaz zapłaty to po kilku dniach odnotowałem zwrot kaucji na koncie. Wiem że mogli wnieść sprzeciw no ale nie wnieśli.

    koperek

    22 sie 21 o 16:57

  18. No to winszuję koperek ale nie zawsze tak się to kończy. Wynajmujący nierzadko korzystają z usług adwokata a adwokaci jakby kto nie wiedział, miewają układy w sądzie. masz oczywistą rację a możesz przegrać, bo przeciwnik ma adwokata.

    Kiwaczek

    22 sie 21 o 19:52

  19. Powództwo o zwrot kaucji można wytoczyć nie tylko przed sądem właściwym miejscowo dla pozwanego (wynajmującego) ale też przed sądem właściwym miejscowo dla powoda (najemcy). W “obcym” sądzie adwokat raczej nie ma układów.

    admin

    22 sie 21 o 22:03

  20. Z tymi “układami” to bez przesady. Miałem adwokata który w sprawach karnych jest najlepszy w mieście dużym a w moich sprawach – cywilnych przegrywał irytująco, w prostych sprawach.

    wynajmujący

    24 sie 21 o 15:17

  21. Czy rysy na parkiecie można zakwalifikować jako właśnie normalne zużycie lokalu poprzez zwyczajową eksploatację mieszkania?

    Jola

    9 wrz 21 o 17:21

  22. Tak, jest to przykład normalnego zużycia, wszak po parkiecie się chodzi.

    admin

    9 wrz 21 o 21:44

  23. coż za pytanie o te rysy na parkiecie. przecież nie da się tak mieszkac, żeby zostawić po sobie w takim samym, idealnym stanie. nawet w papciach z filcową podeszwą można zarysowac parkiet gdy do podeszwy przyczepi się jakiś okruch pisaku chociażby.

    zoltar

    11 wrz 21 o 21:54

  24. Aby uniknąć problemów z odzyskaniem kaucji, należy ją potrącić sobie z płatności za ostatnie czynsze. Na 95% właściciel mieszkania któremu chodziło po głowie zatrzymanie jej za rzekome szkody (które stanowią normalne zużycie) nie założy w sądzie sprawy.

    sposobem

    28 wrz 21 o 23:09

  25. Ja tak właśnie zrobiłem, to znaczy pomniejszyłem zobowiązanie za czynsz o kaucję wpłaconą wynajmującemu chociaż oczywiście zarzuca mi wręcz zdewastowanie mieszkania i grozi sądem rzecz jasna bezpodstawnie. Mieszkanie szanowałem bardziej niż własne to znaczy gdy z rodzicami mieszkałem. Zawsze jest tak, że coś się odrapie albo porysuje, coś odklei wskutek użytkowania codziennego. Zmęczenie materiału i takie tam.

    Olo

    30 wrz 21 o 06:46

  26. Wynajmujący to nierzadko chciwi, podli ludzie, oszuści którzy dorobili się na ludzkiej krzywdzie i dalej krzywdzą teraz, najemców.

    Anonim

    2 paź 21 o 17:10

  27. Zapewne nie niższy odsetek oszustów jest wśród najemców. Mam na myśli tych co najmują i nie płacą czynszu.

    admin

    2 paź 21 o 17:45

  28. Po powrocie do Polski zabieram się za złożenie pozwu przeciwko najemcy. Zdecydowałem się to zrobić poprzez e-sąd. Skonstruowałem poniższe uzasadnienie pozwu, czy myśli Pan że jest ono wystarczające?

    Pozwana nie wywiązała się z umowy najmu okazjonalnego zawartej 10.11.2018r., nie zwracając należnej kaucji gwarancyjnej w kwocie 3,000PLN. Powód rości sobie prawo do zwrotu kaucji po potrąceniu kwoty na poczet rozliczenia rachunków 2,767.32PLN, której pozwana nie zwróciła w terminie 30 dni od rozwiązania umowy tj. 31.03.2021r. Strony umowy spisały protokół zdawczo-odbiorczy, z którego nie wynika prawo pozwanej do zatrzymania kaucji, gdyż zawarte w protokole zniszczenia wynikały z normalnego użytkowania lokalu. W takim przypadku, zgodnie z art. 675 § 1 kodeksu cywilnego, najemca nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania lokalu, a tylko właśnie takie normalne zużycie lokalu stwierdza protokół zdawczo odbiorczy podpisany przez powoda i pozwaną.

    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

    Szymon

    23 paź 21 o 20:11

  29. Tak, w mojej ocenie to dobre, wyczerpujące uzasadnienie roszczenia w pozwie.

    admin

    23 paź 21 o 22:04

  30. Jeżeli w protokole zdawczo odbiorczym nie wspomniano o usterkach to pozamiatane, żądać zwrotu całej kaucji.

    Anonim

    25 paź 21 o 19:52

  31. Wynajmującego przeważnie stać na prawnika który poprowadzi mu sprawę w sądzie (u sędzi – koleżanki) a najemca? Przeważnie słabo z funduszami.

    Borys

    20 lis 21 o 17:37

  32. To wnieść pozew do sądu w miejscowości w której jest się zameldowanym najczęściej przecież w innej miejscowości niż ta w której mieszka wynajmujący, gdzie prawnik jego nie ma koneksji.

    bibosz

    26 lis 21 o 17:55

  33. Pytanie w ogóle czy prawnik przyjmie zlecenie w sprawie na około 2 tys. zł gdzie minimalna (i najczęściej taka a nie wyższa zasądzana) stawka zastępstwa procesowego wynosi 900 zł.

    admin

    26 lis 21 o 18:24

  34. Na ryczałcie będąc może a nawet musi przyjąć sprawę za taką stawkę ale u prywatnej osoby – okazjonalnego wynajmującego raczej na ryczałcie nie jest.

    wader

    29 lis 21 o 07:47

  35. Czy pozew o zwrot kaucji jest trudny w sytuacji gdy właściciel mieszkania zarzuca zniszczenie podłogi, ścian?

    Maciek

    1 sty 22 o 06:13

  36. Pozew jest prosty, w pozwie nie trzeba odnieść się do zarzutów wynajmującego, dopiero w ewentualnym sprzeciwie od nakazu zapłaty.

    admin

    1 sty 22 o 07:51

  37. A ja dowiedziałam się, że jednak mieszkanie trzeba po sobie pozostawić w nie gorszym stanie, odmalować je, naprawić tynki?

    Magda

    14 sty 22 o 13:52

  38. W mojej ocenie takie obowiązki powinna zawierać umowa najmu lokalu, w przeciwnym wypadku istnieje powiedzmy ryzyko zakwalifikowania takich uszkodzeń do normalnego zużycia lokalu.

    admin

    14 sty 22 o 15:39

  39. To całe normalne zużycie jest pojęciem nieostrym, niedoprecyzowanym. W kodeksie ani w orzecznictwie nic nie ma (nie ma spójności). I dlatego gdy mi się będzie kończył najem, to naprawię tyki, podmaluję, żeby właściciel nie miał pretekstu do niezwrócenia mi kaucji. Za zaprawę i farbę zapłacę w sumie ze 30 złotych i w godzinę się uwinę z tym remontem mini.

    korpoludek

    15 sty 22 o 13:10

  40. Ludzie nie róbcie sobie problemów. Jeżeli chcecie mieć pewność że nie stracicie kaucji, to za odpowiedni okres czasu przed końcem najmu nie regulujcie czynszu / pomniejszcie wpłatę o kaucję.

    izotonik

    19 sty 22 o 08:00

  41. Czy jeżeli w umowie mam zapis, że powinenm pomalować mieszkanie i to zrobię, ale właścieciel mieszknaia stwierdzi, że mu się nie podoba, bo mogłem zrobić to mniej dokładnie niż ekipa, to ma prawo mi zatrzymać kaucje? Dodam tylko, że całe mieszkanie wygląda dobrze, poza jednym elementem na ścianie.

    przemek

    22 lut 22 o 17:00

  42. Na pewno nie jest to powód do zatrzymania całej kaucji. Może mu Pan zaproponować, że Pan poprawi ten element a jeżeli on nie wyrazi zgody, to wezwać do zapłaty całej kaucji i do sądu pozew i niech on udowadnia w postępowaniu sądowym, że malowanie jest wadliwe i jeżeli sąd przyzna mu rację, to orzeknie, jaką kwotę z kaucji może on zatrzymać – jaką kwotę ma Panu zwrócić.

    admin

    22 lut 22 o 17:25

  43. W umowie najmu jest napisane, że spory rozstrzyga sąd właściwy do miejsca zamieszkania wynajmującego. Wynajmowałam mieszkanie w Lublinie teraz mieszkam w Katowicach , poza tym obawiam się,że wynajmująca ma powiązania z sądem w Lublinie. Czy mogę ze wzgędu na odległość złożyć pozew w Katowicach?

    Sandra

    15 mar 22 o 10:32

  44. Uściślijmy: Pani była najemcą (chce ją Pani pozwać o zwrot kaucji? ) czyli wynajmowała mieszkanie od właścicielki czyli wynajmującej? Sądem właściwym jest sąd w Lublinie, tak jak zapisano w umowie najmu.

    admin

    15 mar 22 o 10:59

  45. Dziękuję za informację.

    Sandra

    15 mar 22 o 12:53

  46. Mam pytanie: wynajmowałam mieszkanie.Wypowiedziałam umowę.Opuściłam mieszkanie zdałam klucze, właścicielki nie było na miejscu (klucze zostawiłam w skrzynce na listy -tak chciała właścicielka ). Po miesiącu otrzymałam maila napisanego przez pracownika budowlanego, że przeprowadził w mieszkaniu remont za 3000 tys.Nie otrzymałam protokołu ani żadnego rachunku czy kosztorysu, który by dokumentował rzekome prace. Zostawiłam mieszkanie posprzątane ,niewielkie ślady zużycia. Właścicielka potrąciła sobie z kaucji 1500 zł kwotę 1000 zł. Napisała, że nie może doczekać się pozwu….
    Nie bardzo wiem co zrobić,nie wiem czemu właścicielka tak się zachowała.Przez dwa lata wynajmu bywała w tym mieszkaniu i nigdy nie miała żadnych zastrzeżeń.

    Jola

    15 mar 22 o 13:03

  47. Właścicielka zapewne chce Panią naciągnąć. Jeżeli nawet budowlaniec dokonał remontu na jej zlecenie to nie znaczy że poczyniła Pani szkody wymagające takiego remontu. Mieszkanie mogło być już wcześniej zużyte, może chciała je po prostu odnowić, coś zmienić. Brak dowodów na okoliczność rzekomych szkód poczynionych przez Panią – proszę wezwać ją do zwrotu pełnej kaucji (może Pani podać uzasadnienie jak wyżej ale nie musi Pani) i skoro ona napisała, że nie może doczekać się pozwu, to szybko wnieść pozew gdy nie zapłaci w odpowiedzi na wezwanie.

    admin

    15 mar 22 o 13:23

  48. Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

    Jola

    15 mar 22 o 13:25

  49. “Napisała, że nie może doczekać się pozwu….” Prawdopodobnie zdaje sobie sprawę z tego że nie ma szans w sądzie, żałosne babsko.

    Anonim

    22 mar 22 o 21:24

  50. Proszę o radę: wynajmowałam mieszkanie jednak ze względu na chorobę musiałam wrócić do domu. 18 stycznia zgłosiłam telefonicznie właścicielce, że nie mogę dłużej wynajmować mieszkania.Właścicielka zapytała kiedy się wyprowadzę.Zaproponowała, że jeśli wyprowadzę się do 5 lutego ,to nie naliczy mi czynszu za luty. Umowa wypowiedzenia została podpisana w dniu 30 stycznia i w ten dzień oddałam klucze.
    25 marca otrzymałam od właścicielki wezwanie do zapłaty czynszu za luty. Umowa słowna zawarta 18 stycznia została zerwana. Poczytałam i dowiedziałam się ,że jeśli w umowie jest zapis, że wszelkie zmiany wymagają treści pisemnej, to umowa słowna nie ma zastosowania. A co w przypadku kiedy posiadam nagranie tej rozmowy z 18 stycznia ,czy Sąd dopuści taki dowód?

    Izabela

    31 mar 22 o 11:48

  51. Niestety, skoro zastrzeżono w umowie rygor formy pisemnej, to ustne ustalenia nie są ważne; nagranie stanowi jedynie potwierdzenie ustnych ustaleń. Może ją Pani jedynie spróbować wprowadzić w błąd odpisując, że nagranie rozmowy stanowi dokument zgodnie z art. Art. 772 KC (i owszem, stanowi ale nie jest to forma pisemna). I liczyć na to, że nie wniesie ona powództwa o zapłatę.

    admin

    31 mar 22 o 12:33

  52. Bardzo dziękuję za odpowiedź.

    Izabela

    31 mar 22 o 12:45

  53. A czy do pozwu należy dołączyć umowę najmu w oryginale czy wystarczą skany umowy i innych dokumnetów?

    Anna

    31 mar 22 o 12:53

  54. Mogą być skany. A jeżeli do e-sądu, to nic Pani nie załącza.

    admin

    31 mar 22 o 13:34

  55. Dziękuję za odpowiedź.

    Anna

    1 kwi 22 o 08:45

  56. Witam ,dzień dobry
    Piszę do Pana z prośbą o pomoc .
    Mieszkaliśmy w wynajmowanym mieszkaniu ponad 8 lat
    gdy z miesiąca na miesiąc podnieśli nam czynsz o 400zł musieliśmy się wyprowadzić z żoną i dziećmi po kilku miesiącach. 1-szego czerwca oddaliśmy mieszkanie w dobrym stanie pomalowane za własne pieniądze, gdyż z właścicielką ugadałem się na ‘gębę’ że gdy pomaluje na swój koszt to nie zostanie mi potrącone 500zł z kaucji i się zgodziła , gdy oddawaliśmy mieszkanie to jej córka która dostała kilka mieszkań pod wynajem od mamy (była pierwszy raz w tym mieszkaniu) przy odbiorze mieszkania szukała tylko co by tu wynaleźć więc znalazła brudną kratkę wentylacyjną powiedziała od razu że będzie musiała na nasz koszt zamówić firmę sprzątającą, później narzekała na złe malowanie chociaż było dosyć dobrze , podpisaliśmy protokół zdawczo-odbiorczy i nic na nim nie było wpisanych żadnych uszkodzeń, dziś dopiero odebrała telefon od żony mówiąć że może oddać nam z kaucji (wpłaciliśmy 2000zł) zaledwie 500 zł bo musi pomalować , lub że na nasz koszt weźmie fachowca i dostaniemy rachunek do zapłaty 2500zł , gdy żona mówiła że na umowie jest napisane że tylko 500 zł na malowanie to wynajmująca powiedziała- ceny poszły w górę a umowa jest ‘stara’ ja w tej sytuacji mogę się zgodzić tylko na potrącenie tych 500, czuję że próbuje nas oszukać i wyłudzić nasze pieniądze. Bardzo proszę Pana o radę jak mam załatwić tą sprawę.. Dodam tylko że właścicielami jest firma która buduje bloki mieszkalne, których mieszkania później wynajmuje.

    Adam

    21 lip 22 o 16:42

  57. Ewidentnie wygląda to na żałosną próbę wyłudzenia pieniędzy. Istotne jest, że w protokole brak uwag. Proszę wezwać właścicielkę do zapłaty przedsądowo i jeżeli nie zwróci pełnej kaucji, to pozew o zapłatę wnieść.

    admin

    21 lip 22 o 16:49

  58. Czy na pewno art. 675 par. 1 odnosi się do najmu lokali mieszkalnych? Jest przecież art. 6e ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów stanowiący, że po zakończeniu najmu i opróżnieniu lokalu najemca jest obowiązany odnowić lokal i dokonać w nim obciążających go napraw, a także zwrócić wynajmującemu równowartość zużytych elementów wyposażenia technicznego.

    Adrian

    8 wrz 22 o 07:54

  59. Na pewno do nieruchomości mieszkalnych też się stosuje przepis art. 675 par. 1 kc (o normalnym zużyciu lokalu) te przepisy ze sobą, że tak powiem, nie kolidują. art. 675 par. 1 kc jest jak gdyby uzupełnieniem art. 6e ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów.

    admin

    8 wrz 22 o 08:26

  60. Szanowny Panie Adminie,

    Czy wynajmujący może żądać od najemcy wymiany tapicerki na kanapie, pomimo doczyszczenia jej przez najemcę (za pomocą profesjonalnej firmy piorącej kanapy)? Kanapa została doprowadzona z zewnątrz do stanu lepszego niż początkowo, a od dołu kanapy nie ma śladów przeciekania.

    Mateusz

    21 gru 22 o 01:24

  61. Witam, jest to bezpodstawne żądanie.

    admin

    21 gru 22 o 06:54

  62. Witam wynajmę mieszkanie za 2700zl (100zl za sprzątanie raz w miesiącu jest to zasada od właściciela) wpłaciłam kaucję 4000zl co miesiąc przychodzi pani posprzątać mieszkanie (i sprząta mieszkanie 40 minut i to bardzo źle) w tej sobotę ona zrobiła zdjęcie podłogi (bez mojej wiedzy) i wysłałem wczoraj właścicielowi potem właściciel do mnie napisał że zniszczyliśmy podłogę wodą ,i ten laminat w niektórych miejscach był spuchnięty z mojej winy natomiast ja powiedziałam że to nie moja wina, i to jest normalne zużycie, chociaż ja normalnie myję i te oskarżenia są absurdalne i teraz ze względu na złe nastawienie i oskarżenia od właściciela ja chce się wyprowadzić, czy właściciel może wziąć cała kaucję?

    Kłamstwa i oszczerstwa

    29 maj 23 o 12:21

  63. Również uważam, że jest to normalne zużycie i właściciel nie ma prawa potrącać za to z kaucji. Jeśli potrąci, to pozwać o zapłatę reszty do sądu. A poza tym, to nie płaciłbym już za wynajem aż do wysokości kaucji, niech sobie z kaucji potrąci.

    admin

    29 maj 23 o 12:43

  64. Dziękuje bardzo ❤️

    Natalia i oszuści

    31 maj 23 o 18:28

Skomentuj