Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Termin zwrotu kaucji za wynajem mieszkania

Jeden komentarz

Pytanie: Podpisałem z właścicielem mieszkania protokół zdawczo odbiorczy, nie wniósł zastrzeżeń i zgodnie z jego zapewnieniem miałem otrzymać zwrot kaucji 2000 złotych za wynajem mieszkania nazajutrz przelewem. Minęły już ponad dwa tygodnie, zwrotu kaucji nie ma, właściciel nie odbiera telefonów. Czy wysłać mu już przedsądowe wezwanie czy jeszcze poczekałby Pan na moim miejscu?

Przeczytaj też: Przedawnienie kaucji z najmu

Odpowiedź: Zgodnie z art. Ustawy 6 ust. 4 o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu. Wynajmujący zatem w świetle prawa ma jeszcze trochę czasu na zwrócenie Panu kaucji. Po upływie miesiąca proszę wysłać mu przedsądowe wezwanie do zapłaty wyznaczając mu w nim np. dodatkowe siedem dni na zwrot pod rygorem wniesienia powództwa o zwrot kaucji: Wezwanie do zwrotu kaucji – wzór.

Facet jak wiemy jest właścicielem mieszkania ale czy kwota nie jest za niska do wszczęcia egzekucji z nieruchomości? Podobno jest jakieś minimum kwoty długu poniżej którego nie można wszczynać egzekucji z nieruchomości? zakładam pesymistyczne wersje to znaczy po pierwsze, że nie zapłaci po wezwaniu ani po nakazie zapłaty a po drugie, że egzekucja z konta, nadpłaty podatku i innych szybkich sposobów będzie bezskuteczna.

Przeczytaj też: Właściciel mieszkania nie chce oddać kaucji

W tym przypadku, jeżeli zaistnieje sytuacja którą Pan opisał, prowadzenie egzekucji z tego mieszkania będzie możliwe bez względu na wysokość długu: Licytacja mieszkania za mały dług.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

27 sierpnia, 2022

kategoria windykacja

tag ,

1 komentarz do 'Termin zwrotu kaucji za wynajem mieszkania'

Subscribe to comments with RSS

  1. Odliczać kaucję od ostatniego czynszu i po problemie. I tak często bezpodstawnie zatrzymują kaucję za rzekome, wyimaginowane szkody. win – win.

    baletnica

    30 sie 22 o 09:35

Skomentuj