Przedawnienie a zasady współżycia społecznego
Pytanie: Czy zarzut przedawnienia jest zawsze skuteczny i oddala powództwo jeżeli roszczenie rzeczywiście jest przedawnione? Czy sąd pomimo zarzutu przedawnienia może nakazać zapłatę przedawnionego długu z uwagi na zasady współżycia społecznego?
Przeczytaj też: Zapłata przedawnionego długu
Odpowiedź: Taka ewentualność istnieje jeżeli sąd uzna postępowanie dłużnika za naganne moralnie w sytuacji gdy dłużnik swoim podstępnym zachowaniem obliczonym na doprowadzenie do przedawnienia wywołał u wierzyciela przekonanie, że dług zapłaci przez co wierzyciel nie wniósł powództwa o zapłatę przed upływem przedawnienia. Gdy uśpił czujność wierzyciela pod tym kątem.
Przeczytaj też: Pozew częściowy a przerwanie biegu przedawnienia
Z kolei w przypadku przedawnionego roszczenia przysługującego od konsumenta mamy przepis – art. 1171 kc (kodeksu cywilnego) stanowiący, że w wyjątkowych przypadkach sąd może nie uwzględnić upływu terminu przedawnienia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi kiedy to sąd oceniając, bierze pod uwagę między innymi wpływ zachowania zobowiązanego na opóźnienie uprawnionego w dochodzeniu roszczenia.
Przeczytaj też: Windykacja przedawnionego długu
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Bez sensu więc, po co ustanawiać przepisy sankcjonujące przedawnienie kiedy i tak wszystko zależy od decyzji sądu w indywidualnej sprawie. tak jest ze wszystkim, “nadużycie prawa podmiotowego” grozi każdemu w słusznej sprawie.
Zenon
20 wrz 22 o 09:21
Taki zarzut można postawić każdemu dłużnikowi. Jak zwykle prawo ma wyjątki od reguły na określone potrzeby.
Hanna
22 wrz 22 o 18:50
Tak jest a sąd ma swobodę oceny dowodów i w ogóle i takowa nie może być przedmiotem apelacji.
admin
22 wrz 22 o 19:10