Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wezwanie do zwrotu kaucji – wzór

21 komentarzy

Pytanie: Płaciłam wszystkie czynsze i opłaty za najem, mieszkanie zostawiłam w stanie nawet lepszym niż mi je wynajęto. Jednak właścicielka mieszkania uchyla się ze zwrotem kaucji nawet nie podaje żadnej zmyślonej nawet przyczyny. Mija już drugi miesiąc od moje wyprowadzki. Telefonu nie odbierana esemesy i maile nie odpisuje. Czy mogłabym prosić o jakiś wzór przedsądowego wezwania do zwrotu kaucji? To dwa tysiące złotych, dla mnie dużo i nie zamierzam odpuścić.

Odpowiedź: kaucja powinna zostać Pani zwrócona w terminie miesiąca od wyprowadzki a zatem już może Pani przedsądowo wezwać wynajmującą do zwrotu kaucji i wobec braku zapłaty sporządzić pozew o zapłatę i wnieść do sądu.

Nie istnieje żaden wzór, jedyna forma wezwania do zwrotu kaucji. Może Pani napisać np,. tak:

Przedsądowe wezwanie do zapłaty

W związku z bezskutecznym upływem miesięcznego terminu do zwrotu kaucji określonego w art. 6 pkt 4 Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, wzywam Panią do jej zwrotu czyli do zapłaty kwoty 2.000 zł (słownie: dwa tysiące złotych) w terminie siedmiu dni od daty otrzymania niniejszego wezwania. Numer mojego rachunku bankowego na który należy dokonać zapłaty, to: …

W przypadku nieodnotowania zwrotu kaucji w wyżej określonym terminie, skieruję dochodzenie tego roszczenia na drogę sądową wskutek czego zostanie Pani obciążona kosztami postępowania sądowego.

                                                                                                                        Podpis:

Wezwanie wysłać pocztą poleconą, zachować potwierdzenia nadania jak i treść / kopię wezwania do zapłaty.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

3 grudnia, 2020

kategoria windykacja

Komentarze do 'Wezwanie do zwrotu kaucji – wzór'

Subscribe to comments with RSS

 1. Dzień dobry, w poniedziałek będziemy spisywać protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania. Jesteśmy wręcz pewni, że właściciel będzie chciał wpisać rzeczy, które były uszkodzone już przed naszym zamieszkaniem (mamy zdjęcia, ze już te usterki były). Jak postąpić w takiej sytuacji? Mogę w uwagach napisać, że zgadzam się tylko ze stanami liczników?

  Anonim

  30 Sty 21 o 11:47

 2. Dzień dobry, no nie podpisujcie nic na podstawie czego właściciel mógłby wywodzić, że to Wy zniszczyliście te rzeczy. Tak, można w uwagach wymienić uszkodzenia które zastaliście i dopiero pod tymi uwagami podpisy wynajmującego i najemcy. I niech na egzemplarzu który on otrzyma też to się znajdzie żeby później nie twierdził że dopisaliście je na swoim egzemplarzu później, po podpisaniu protokołu.

  Można dodatkowo nagrać rozmowę towarzyszącą podpisaniu protokołu, oczywiście nie informując o tym wynajmującego (telefon z włączonym nagrywaniem w kieszeni). Macie do tego prawo jako uczestnik rozmowy i to w takiej sytuacji. Może wynajmujący powie coś przydatnego dla Was w tej rozmowie, możecie go na to wyznanie nakierować. To też może być dowodem w sądzie.

  admin

  30 Sty 21 o 12:11

 3. Mamy taką samą sytuację, jedynie kiedy weszliśmy to wymieniliśmy starą szafę na swoją, pozwolenia było ustnie i nie ma pisemnie. Teraz twierdzi że to był antyk( ja sprawdziłam taką samą szafa maksymalnie kosztuje 500-550 zł) ale właścicielka grozi się sądem, jeżeli nie starczy zadatku(2000 zł) jak można udowodnić że ta szafa nie może więcej kosztować.

  Hanna

  20 Mar 21 o 15:54

 4. W sądzie to nie Państwo macie udowadniać, że szafa to nie wartościowy antyk ale to ona ma udowadniać, że szafa to drogi antyk o wartości jaką sobie wymyśli w ewentualnym pozwie. Zgodnie z Art. 6 Kodeksu cywilnego który stanowi, że ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.

  Jeżeli ona pozwie Was o zapłatę za szafę i poda kwotę, to ona ma wykazać, że szafa była takiej wartości i8 że taka zapłata za szafę się należy.

  admin

  20 Mar 21 o 17:28

 5. witam, moja sprawa wygląda następująco wynająłem mieszkanie z wcześniejszym wpłaceniem kaucji o wysokości 2000 zl mieszkanie miało być wynajmowane na okres 1 roku w przypadku wcześniejszego zerwania umowy kaucja miala nie być zwracana tak było napisane w umowie. po kilku miesiącach zdrowie niestety mi nie pozwoliło dalej wynajmować mieszkania i skontakowalem się z właścicielami w celu polubownego zerwania umowy. bylo wystawione mieszkanie na różnych portalach za co ponosiłem wszystkie koszty i tez sie zgodziłem zaplacic roznice w wynajmie mieszkania do końca mojej umowy. Zgodzilem sie na te warunki ponieważ chciałem szybko zrezygnowac z mieszkania i Pani zapewniła mnie ze kaucja bedzie zwrocona. Gdy znalazła się osoba za moje miejsce i uregulowałem wszystkie opłaty u Właścicielki po około 3 tygodniach dzwonilem do tej Pani w celu zapytania kiedy kaucja bedzie zwrócona to niestety przestała odbierać ode mnie telefon. Moje pytanie brzmi czy mam jakas szanse odzyskać kaucje

  Jakub

  1 Cze 21 o 14:15

 6. Witam, istotne są dowody… Jeżeli jakiegoś uzgodnienia nie ma w formie pisemnej ani innej do udokumentowania, to można twierdzić, że tego nie uzgodniono. Dotyczy to Pana jak i właścicielki. Może Pan przesłać mi wszystko co macie z nią na piśmie, to wtedy się wypowiem.

  admin

  1 Cze 21 o 16:00

 7. Piszę z takim problemem.
  Otóż 31go maja opuściliśmy mieszkanie, gdzie wpłacaliśmy kaucję 2.000 zł. Według podpisanej umowy, powinnam mieć ją zwróconą w dniu oddania mieszkania, jednak właściciel miał się zastanowić co do “wyrządzonych” przez nas szkód, więc połowę tej kaucji otrzymałam dopiero po 4 dniach z informacją, że resztę otrzymam po rozliczeniu ze spółdzielni.
  23go czerwca dzwoniłam do spółdzielni, z zapytaniem, czy prośba o rozliczenie była w ogóle złożona przez właściciela. Okazało się, że nie. Napisałam SMS’a, kiedy mam się spodziewać zwrotu pozostałej części, bazując na otrzymanych informacjach. Do dzisiaj, tj. 10/07/2021 nie było kontaktu ze strony właściciela. Dopiero wieczorem napisał, że rozliczenie otrzyma na koniec lipca, a na chwilę obecną mam go nie straszyć sądem, bo ma rozliczenie na niedopłatę za prąd 230 zł + wycenił sobie szkody na 300 zł.
  Informację o wpłacie kaucji mam w umowie, że danego dnia została ona przekazana. Niestety w gotówce, natomiast mam przelew przychodzący na kwotę 1000 zł i wiadomości potwierdzające wszystkie informację.
  Czy w takiej sytuacji, jest sens kierować sprawę do sądu, czy raczej sąd stanie po stronie wynajmującego?

  Bożena

  10 Lip 21 o 18:00

 8. Rzekomo co ma rozliczyć spółdzielnia? Zużycie mediów?

  Jeżeli twierdzi, że jest niedopłata za prąd, to musi to twierdzenie udowodnić rachunkiem z zakładu energetycznego.

  Nie wiem, czy faktycznie spowodowali Państwo szkody na 300 złotych (czy potrafi on takowe wykazać), poza tym jest też coś takiego jak normalne zużycie lokalu: https://pamietnikwindykatora.pl/normalne-zuzycie-lokalu/ – drobne szkody z tego powodu nie obciążają najemcy.

  Skoro wynajmujący potwierdził w umowie otrzymanie kaucji, to wystarczy.

  admin

  10 Lip 21 o 18:26

 9. O takim dłużniku który kaucji nie zwrócił przynajmniej jest prawie pewność że komornik odzyska od niego te pieniądze, w ostateczności licytując mieszkanie które się wynajmowało 🙂 Nie ma co się zastanawiać wiec i do sądu z nim.

  alle

  8 Sie 21 o 16:01

 10. Nie tak prędko… kaucja to zazwyczaj nie więcej niż jakieś 2 tysiące wobec czego komornik nie może tak niewielkiej kwoty egzekwować z nieruchomości, wyszedł stosowny przepis stosunkowo niedawno.

  Kania

  9 Sie 21 o 13:26

 11. Jeżeli nie ma z czego innego prowadzić egzekucji, to nawet przysłowiową złotówkę sąd zezwoli egzekwować z nieruchomości.

  admin

  10 Sie 21 o 06:39

 12. A kto będzie wszczynał egzekucje z nieruchomości przy zadłużeniu 2000 złotych jak w przypadku kaucji? Nikt gdy komornik zażyczy sobie ze 2 razy tyle zaliczki na opis i oszacowanie nieruchomości do której ma być prowadzona egzekucja. A szanse na to, że ktoś zechce ją kupić to powiedzmy 50 procent.

  Dawidow

  15 Wrz 21 o 12:04

 13. Mam pytanie czy niezwracanie kaucji może być potraktowane w prokuraturze jako przywłaszczenie pieniędzy?

  Sylwia

  29 Wrz 21 o 09:08

 14. Teoretycznie tak. W praktyce wynajmujący zapewne stwierdzi podczas przesłuchania że kaucję zatrzymał za wyrządzone szkody i sprawa zostanie umorzona przez prokuraturę.

  admin

  29 Wrz 21 o 09:59

 15. Podczas spisywania protokołu zdania mieszkania ustaliliśmy, że kaucja zostanie wypłacona gdy przyjdzie rachunek za wodę i wtedy będzie pomniejszona o niego. Niestety właścicielka nie chce wypłacić pieniędzy i uniemożliwia nam zdobycie rachunku. Co możemy zrobić?

  Kamila

  1 Paź 21 o 16:56

 16. Wystosować do właścicielki przedsądowe wezwanie do zapłaty kaucji pomniejszonej o rachunek za wodę w terminie powiedzmy 7 dni od daty otrzymania wezwania oraz przesłania Wam tegoż rachunku w tymże terminie pod rygorem wystąpienia przez Was do sądu o zwrot kaucji. Jeżeli nie zwróci kaucji i nie prześle rachunku, wystąpicie o zwrot pełnej kaucji co też jej zapowiedzcie w wezwaniu.

  admin

  1 Paź 21 o 17:22

 17. Przyszło mi jeszcze na myśl coś takiego: Art. 276 KK (Kodeksu karnego): Kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

  Ukrywanie przed Wami tego rachunku za wodę w mojej ocenie podpada pod ww. przepis w świetle waszych uzgodnień. Możecie zgłosić to do prokuratury. Jeżeli wskutek zawiadomienia udostępni Wam ten rachunek, to będzie sprawa jasna. Prawdopodobne też, że wtedy zwróci należną część kaucji.

  admin

  1 Paź 21 o 21:46

 18. Witam ponownie,

  właścicielka upiera się, że nie zapłaci, ale przesłała zdjęcia rachunku.. który jest niewyraźny! Myślimy nad e-sądem, ale tam potrzebny jest numer pesel, którego nie mamy. Na stronie govu podają różne informacje, czasem sprzeczne. Czy orientuje się Pan w tym temacie? Czy uzyskamy numer pesel w każdej gminie? Według części artykułów tak..

  Kamila

  8 Paź 21 o 20:16

 19. W kwestii uchylania się przez nią od przekazania (wyraźnego) dokumentu proszę rozważyć powiadomienie prokuratury z art. Przyszło mi jeszcze na myśl coś takiego: Art. 276 KK o czym wcześniej napisałem (dopisałem). Co do e-sądu, to jeżeli twierdzi, że nie zapłaci, to jest prawdopodobne, że po uzyskaniu nakazu zapłaty w EPU, wniesie sprzeciw a wtedy postępowanie zostanie umorzone i chcąc dalej dochodzić zapłaty, będzie Pani musiała skierować pozew do sądu rejonowego. Proszę zatem rozważyć, czy jest sens kierować pozew w tej sprawie do e-sądu.

  Co do pozyskania numeru PESEL, służy temu rejestr PESEL: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/rejestr-pesel

  A nie prowadzi ona działalności gospodarczej? Można by podać wtedy wpisać w pozwie NIP zamiast PESEL.

  admin

  8 Paź 21 o 20:48

 20. Jak sprawdzić czy wynajmujący prowadzi działalność gospodarczą? Też chcę pozwać a nie mam PESEL jego, tylko numer dowodu osobistego.

  miłorząb

  9 Paź 21 o 11:44

 21. W Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej: https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx Nr PESEL / NIP jest potrzebny tylko do e-sądu, w nazwijmy – tradycyjnym postępowaniu w sądzie rejonowym – sąd ustala nr PESEL jeżeli powód nie wpisał w pozwie.

  admin

  9 Paź 21 o 11:52

Skomentuj