Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Przedawnienie roszczenia z tytułu nadpłaty czynszu najmu mieszkania

6 komentarzy

Pytanie: Okazało się, że nadpłaciłem za najem mieszkania o czym właścicielka nie była łaskawa mnie poinformować. Jeszcze nie zwróciłem się do niej o zwrot nadpłaty, chciałbym najpierw wiedzieć, jak to się mówi, na czym stoję. Konkretnie to prosiłbym o informację, ile wynosi okres przedawnienia takiej należności. Dziesięć lat czy trzy lata? jedni mówią tak i inni inaczej. Mieszkanie wynajmowałem jako osoba fizyczna i wynajmujący to też osoba fizyczna czyli żadne z nas nie prowadziło wtedy firmy, to chyba okres przedawnienia jest dziesięcioletni? No ale z drugiej strony to wiem, że roszczenia z najmu przedawniają się po trzech latach. Ja nadpłaciłem niespełna dwa lata temu ale teraz przebywam za granicą a nie chcę windykacji nikomu powierzać tylko sam chcę się tym zając po powrocie do kraju.

Odpowiedź: Zgodnie z Art. 677 Kodeksu cywilnego, roszczenia wynajmującego przeciwko najemcy o zwrot nadpłaconego czynszu przedawniają się z upływem roku. Zauważyłem jednak że niewiele osób o tym wie, co i Pan też potwierdza (nikt nie podał Panu właściwej odpowiedzi). Najemca – aktualnie Pana dłużniczka też może o tym nie widzieć i jeżeli wezwie ją Pan do zwrotu nadpłaty, to może zwróci. Na drogę sądową sugeruję tego roszczenia nie kierować ponieważ obecnie sądy badają przedawnienie z urzędu jednak nie mam pewności co do rzetelności, bo zdarzyło mi się a dokładniej klientowi któremu pozew sporządziłem, uzyskać zasądzenie przedawnionego roszczenia (sąd nie zareagował jak i pozwany nie podniósł zarzutu przedawnienia).

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

3 listopada, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Przedawnienie roszczenia z tytułu nadpłaty czynszu najmu mieszkania'

Subscribe to comments with RSS

 1. Nie zaszkodzi wysondować – wysłać przedsądowe wezwanie do zapłaty, później ewentualnie zatelefonować. Pytanie tylko co jeżeli wynajmujący spłaci nadpłatę przedawniona po czym dowie się, że była przedawniona – czy może żądać do najemcy zwrotu za spłatę przedawnionego długu?

  Zygmunt

  17 Cze 21 o 06:04

 2. Nie, dłużnik nie ma prawa domagać się od wierzyciela zwrotu pieniędzy z tytułu spłaconego przedawnionego długu.

  admin

  17 Cze 21 o 08:42

 3. Jednak podobno nie można już prowadzić windykacji przedawnionego roszczenia przeciwko osobie prywatnej?

  Borys

  4 Sie 21 o 18:27

 4. Nie można jeżeli dłużnikiem jest konsument. W relacjach wynajmujący prywatnie (a nie jako firma) – najemca ten drugi nie jest w świetle prawa konsumentem.

  admin

  5 Sie 21 o 11:40

 5. A wynajmującego nie mogę z przedawnionym długiem umieścić w krd na przykład?

  Gutek

  3 Wrz 21 o 20:22

 6. Do umieszczenia w KRD osoby prywatnej potrzebne jest stwierdzenie długu sadowym tytułem wykonawczym a takowego nie uzyskasz jeżeli roszczenie jest przedawnione ponieważ sąd z urzędu uwzględni przedawnienie i oddali powództwo.

  admin

  3 Wrz 21 o 20:41

Skomentuj