Jak pozbyć się z mieszkania najemcy który nie płaci czynszu
Pytanie: Mam najemcę, który od marca nie rozliczał się z czynszu regularnie, a potem przestał płacić zupełnie. Najpierw próbowałam wszelkimi możliwymi sposobami dogadać się z nim. Obiecywał spłacić zadłużenie, tłumaczył się, że żona mieszkająca za granicą podała go o rozwód i zablokowała konta. Jest emerytowanym wojskowym. Najpierw poszłam z nim na ugodę, że spłaci zadłużenie do końca lipca – jak sam zaproponował. Podpisał mi to, ale nie wykazywał dalej żadnej dobrej woli.
Przeczytaj też: Odcięcie mediów najemcy przez właściciela
Po pełnych 3 okresach zadłużenia dostał najpierw ode mnie przedsądowe wezwanie do zapłaty, a potem napisane przez p. adwokat oficjalne pismo z wezwaniem do zapłaty w ciągu 30 dni. Nie było żadnego odzewu, więc dostał 31.10.22 wypowiedzenie umowy, z terminem opuszczenia lokalu do 07.11.2022 r . Ponieważ nie chciał podpisać wysłałam mu również wiadomością MMS, z raportem doręczenia i odczytania, a także otrzymałam zwrotną wiadomość od niego. Podpisane wypowiedzenie odebrałam też od niego 02.11. Gdy minął termin na SMS z pytaniem o termin wyprowadzki i płatności odpisał, że dopadło go jakieś przeziębienie. Po kolejnych kilku dniach widząc go chodzącego z psem napisałam mu, że wrócił chyba do zdrowia, a on mi na to, że w poniedziałek 14.11 idzie na test i będzie wiadomo czy jest zdrowy. Od tamtej pory cisza.
Przeczytaj też: Najemca nie chce podpisać wypowiedzenia
Ufając ludziom okazuje się, że spisałam z nim beznadziejną umowę na czas nieokreślony, ale z dopiskiem, że do 31.12.2023 r., tylko z nr. dowodu, a nie z nr. Pesel. Mam prawie pewność, że się zameldował w tym mieszkaniu.
Co Pan mógłby mi doradzić, żeby jak najszybciej pozbyć się najemcy. Nie stać mnie, żeby przy jego zadłużeniu od marca, a od maja nie płaci wcale – utrzymywać go. Sprawa sądowa o zadłużenie to jedno. Założę ją niezwłocznie jak zdobędę nr. Pesel, ale jak pozbyć się go z mieszkania? Sąd niewiele pomoże, bo jest okres ochronny, a poza tym jak już ciągle pisze mi o chorobach, to pewnie ma jakieś papiery, więc pewnie potrzebne by było mieszkanie socjalne, a to w dzisiejszych czasach graniczy z cudem. Pomijam, że mam zszargane nerwy, cała ta sprawa kosztuje mnie zbyt dużo zdrowia.
Przeczytaj też: Kara umowna za bezumowne korzystanie z lokalu
Odpowiedź: Istotnie, okres ochronny od 1 listopada do 31 marca uniemożliwia wykonanie eksmisji. Pozew o eksmisję można jednak wnieść już teraz a postępowanie w sądzie potrwa zapewne co najmniej kilka miesięcy.
Lokal zastępczy prawnie należy się temu najemcy choćby z racji tego że jest emerytem. Jeżeli gmina nie zapewni lokalu zastępczego to niestety może on dalej zamieszkiwać w Pani mieszkaniu ale Pani jako właściciel mieszkania ma prawo uzyskać od gminy odszkodowanie w wysokości czynszu jaki powinien najemca płacić. Okres ochronny dotyczy najemcy który nie posiada prawa do lokalu socjalnego lub której gmina nie może zapewnić pomieszczenia zastępczego. Skoro tak, to uważam, że po uzyskaniu nakazu eksmisji nawet przed upływem okresu ochronnego może Pani wnieść do komornika o eksmisję a ten wystąpi do gminy o wskazanie lokalu zastępczego. I już od tego dnia, gdy gmina nie wskaże lokalu zastępczego, należy się Pani odszkodowanie od gminy o wartości czynszów z którymi najemca będzie zalegał począwszy od tego dnia.
Przeczytaj też: Przedawnienie roszczeń o zapłatę czynszu najmu
Pozew o zapłatę (i o eksmisję) może Pani wnieść nie znając PESEL. Proszę w pozwie podać numer dowodu osobistego pisząc, że zna Pani numeru PESEL i to sąd musi w takiej sytuacji ustalić numer PESEL pozwanego: Ustalenie PESEL pozwanego przez sąd
Wypowiedzenie umowy najmu z powodu zaległości w opłacaniu czynszu: art. ust. 2 pkt ustawy o ochronie praw lokatorów:
Nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator jest w zwłoce z zapłatą czynszu, innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności.
Przeczytaj też: Rozwiązanie umowy najmu przez wynajmującego bez wypowiedzenia
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl