Odcięcie mediów najemcy przez właściciela
Pytanie: Załóżmy, że jest najemca mieszkania nie płaci czynszu i mediów: prądu, gazu, wody, ogrzewania. Czy odcięcie mediów przez najemcy właściciela jest prawnie dopuszczalne mimo że umowa najmu nie została wypowiedziana?
Odpowiedź: Ocięcie mediów przez wynajmującego najemcy lokalu mieszkalnego wypełnia znamiona przestępstwa z art. 191 § 1a KK (Kodeksu karnego) który to przepis stanowi, kto w celu w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania (w tym wypadku zapłaty długu) w sposób istotny utrudnia jej korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Nie ma przy tym znaczenia, że umowa najmu wciąż obowiązuje, czy może najemca już bezumownie korzysta z lokalu mieszkalnego.
A jeśli nie jest to mieszkanie lecz lokal użytkowy w którym najemca prowadzi działalność gospodarczą? Czy odcięcie mediów z powodu nieregulowania zobowiązań jest dopuszczalne?
Wskazany wyżej przepis karny odnosi się, jak widać tylko do lokalu mieszkalnego. W przypadku lokalu użytkowego, brak sankcji karnych za odcięcie mediów co nie oznacza, że takie działanie nie jest bezprawne. Jeżeli umowa najmu nie została rozwiązana, to odcięcie mediów (nawet jeżeli z powodu zadłużenia najemcy) jest naruszeniem stanu posiadania i wynajmujący powinien liczyć się z odpowiedzialnością cywilną – odszkodowawczą wobec najemcy. Jeżeli natomiast umowa najmu została już rozwiązana i najemca zajmuje lokal użytkowy bezumownie, to odcięcie mediów przez wynajmującego jest prawnie dopuszczalne.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
A co w sytuacji kiedy to lokal formalnie jest na działalność ale najemca w nim też zamieszkuje, czy można odciąć mu media za niepłacenie?
Anonim
29 lip 22 o 15:33
Ważne jest przeznaczenie które zapisano w umowie najmu. Jeżeli w umowie nie jest to lokal mieszkalny lecz pod działalność gospodarczą, to za niepłacenie można media odciąć i nie ważne że najemca sobie mieszka w tymże lokalu.
admin
29 lip 22 o 16:04
Szkoda że nie można, byłby to najbardziej skuteczny sposób windykacji przeciwko najemcom – oszustom. Jeżeli nawet nie na zapłatę to na pozbycie się darmozjada bez załatwiania eksmisji.
Rybakow
30 lip 22 o 14:05
Jak widać jednak, nawet w lokalu użytkowym nie można za zaległości w płaceniu odciąć mediów jeżeli umowa najmu wciąż obowiązuje.
reptylianin
31 lip 22 o 04:28
Chyba można zrobić “awarię” i pod tym pretekstem odciąć dopływ prądu czy wody albo i gazu do lokalu użytkowego w szczególności.
Anonim
1 sie 22 o 07:58