Odcięcie mediów najemcy przez właściciela
Pytanie: Załóżmy, że jest najemca mieszkania nie płaci czynszu i mediów: prądu, gazu, wody, ogrzewania. Czy odcięcie mediów przez najemcy właściciela jest prawnie dopuszczalne mimo że umowa najmu nie została wypowiedziana?
Przeczytaj też: Jak odzyskać pieniądze od najemcy?
Odpowiedź: Ocięcie mediów przez wynajmującego najemcy lokalu mieszkalnego wypełnia znamiona przestępstwa z art. 191 § 1a KK (Kodeksu karnego) który to przepis stanowi, kto w celu w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania (w tym wypadku zapłaty długu) w sposób istotny utrudnia jej korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Nie ma przy tym znaczenia, że umowa najmu wciąż obowiązuje, czy może najemca już bezumownie korzysta z lokalu mieszkalnego.
Przeczytaj też: Kara umowna za bezumowne korzystanie z lokalu
A jeśli nie jest to mieszkanie lecz lokal użytkowy w którym najemca prowadzi działalność gospodarczą? Czy odcięcie mediów z powodu nieregulowania zobowiązań jest dopuszczalne?
Wskazany wyżej przepis karny odnosi się, jak widać tylko do lokalu mieszkalnego. W przypadku lokalu użytkowego, brak sankcji karnych za odcięcie mediów co nie oznacza, że takie działanie nie jest bezprawne. Jeżeli umowa najmu nie została rozwiązana, to odcięcie mediów (nawet jeżeli z powodu zadłużenia najemcy) jest naruszeniem stanu posiadania i wynajmujący powinien liczyć się z odpowiedzialnością cywilną – odszkodowawczą wobec najemcy. Jeżeli natomiast umowa najmu została już rozwiązana i najemca zajmuje lokal użytkowy bezumownie, to odcięcie mediów przez wynajmującego jest prawnie dopuszczalne.
Przeczytaj też: Wypowiedzenie umowy najmu z powodu zaległości czynszowych
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
A co w sytuacji kiedy to lokal formalnie jest na działalność ale najemca w nim też zamieszkuje, czy można odciąć mu media za niepłacenie?
Anonim
29 lip 22 o 15:33
Ważne jest przeznaczenie które zapisano w umowie najmu. Jeżeli w umowie nie jest to lokal mieszkalny lecz pod działalność gospodarczą, to za niepłacenie można media odciąć i nie ważne że najemca sobie mieszka w tymże lokalu.
admin
29 lip 22 o 16:04
Szkoda że nie można, byłby to najbardziej skuteczny sposób windykacji przeciwko najemcom – oszustom. Jeżeli nawet nie na zapłatę to na pozbycie się darmozjada bez załatwiania eksmisji.
Rybakow
30 lip 22 o 14:05
Jak widać jednak, nawet w lokalu użytkowym nie można za zaległości w płaceniu odciąć mediów jeżeli umowa najmu wciąż obowiązuje.
reptylianin
31 lip 22 o 04:28
Chyba można zrobić “awarię” i pod tym pretekstem odciąć dopływ prądu czy wody albo i gazu do lokalu użytkowego w szczególności.
Anonim
1 sie 22 o 07:58
A ja mam takie pytanie czy urzad gminy może wynająć lokal jako lokal mieszkalny w którym nie ma pradu wody kanalizacji i ogrzewania?
Wiedzma
10 wrz 24 o 19:22
Ustawowa definicja lokalu mieszkalnego nie precyzuje warunków technicznych. Jest to wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb, przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Jednak w mojej i nie tylko mojej ocenie można uznać, że brak wspomnianych przez Panią mediów czyni lokal nienadającym się do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych.
admin
11 wrz 24 o 18:19
Dziękuję za odpowiedź jest to dla mnie ważne gdyż otrzymałam taki lokal i miałam go wykupić od gminy z upustem ze względu na kosztowny remont i właśnie nadeszła ta chwila gdy mam możliwość wykupu ale gmina zada dwa razy więcej a w między czasie bo trwa to już prawie trzy lata okazało się że dach cieknie i kominy są poroszczelniane i wyadaja cegły z części ponad dachiem poniosłam już duże koszty remontu doprowadzając media wymieniając okna drzwi nie mieliśmy tu niczego nawet WC i nie wiem czy stać mnie teraz na wykup mieszkania gdzie trzeba wyremontować wspomniany dach i komin a urzędnicy tylko się śmieją i mówią o możliwości wymeldowania i wypwiedzenia umowy najmu jeden z lokatorów tego0 budynku w takiej same sy0tuacji co ja będący osoba niepełnosprawna intelektuanie mówi że pójdzie się pwiesic jesteśmy w kropce nikt nie chce nam pomóc a zainwestowanych pieniędzy gmina też nie chce nam oddać może Państwo potrafią podpowiedzieć co możemy zrobić z góry dziękuję
Wiedzma
14 wrz 24 o 16:37
Czy to była obietnica upustu na piśmie czy tylko słowna?
admin
14 wrz 24 o 16:58
Tylko słowna ale są w takim położeniu cztery rodziny jedna rodzina opiekuje się fundacja Anny Dymnej która może poświadczyć gdyż tutejszy kierownik tej fundacji brał czynny udział przy formalnościach oraz jest także radny który zna sprawę i także jest wstanie poświadczyć ze to co mówimy jest prawda
Wiedzma
14 wrz 24 o 17:39
Jeżeli uzgodnienia ustne zawierały konkretną kwotę upustu / cenę wykupu, to może Pani żądać od gminy wywiązania się z tych uzgodnień – sprzedaży mieszkania po cenie z upustem. Wezwać gminę pisemnie do zawarcia umowy kupna – sprzedaży wskazując świadków tych uzgodnień a w przypadku niewywiązania się przez gminę wnieść do sądu pozew o wykonanie zobowiązania z tej ustnej umowy.
admin
14 wrz 24 o 18:43