Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Odcięcie mediów najemcy przez właściciela

5 komentarzy

Pytanie: Załóżmy, że jest najemca mieszkania nie płaci czynszu i mediów: prądu, gazu, wody, ogrzewania. Czy odcięcie mediów przez najemcy właściciela jest prawnie dopuszczalne mimo że umowa najmu nie została wypowiedziana?

Przeczytaj też: Jak odzyskać pieniądze od najemcy?

Odpowiedź: Ocięcie mediów przez wynajmującego najemcy lokalu mieszkalnego wypełnia znamiona przestępstwa z art. 191 § 1a KK (Kodeksu karnego) który to przepis stanowi, kto w celu w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania (w tym wypadku zapłaty długu) w sposób istotny utrudnia jej korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Nie ma przy tym znaczenia, że umowa najmu wciąż obowiązuje, czy może najemca już bezumownie korzysta z lokalu mieszkalnego.

Przeczytaj też: Kara umowna za bezumowne korzystanie z lokalu

A jeśli nie jest to mieszkanie lecz lokal użytkowy w którym najemca prowadzi działalność gospodarczą? Czy odcięcie mediów z powodu nieregulowania zobowiązań jest dopuszczalne?

Wskazany wyżej przepis karny odnosi się, jak widać tylko do lokalu mieszkalnego. W przypadku lokalu użytkowego, brak sankcji karnych za odcięcie mediów co nie oznacza, że takie działanie nie jest bezprawne. Jeżeli umowa najmu nie została rozwiązana, to odcięcie mediów (nawet jeżeli z powodu zadłużenia najemcy) jest naruszeniem stanu posiadania i wynajmujący powinien liczyć się z odpowiedzialnością cywilną – odszkodowawczą wobec najemcy. Jeżeli natomiast umowa najmu została już rozwiązana i najemca zajmuje lokal użytkowy bezumownie, to odcięcie mediów przez wynajmującego jest prawnie dopuszczalne.

Przeczytaj też: Wypowiedzenie umowy najmu z powodu zaległości czynszowych

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

22 lipca, 2022

kategoria windykacja

Komentarze do 'Odcięcie mediów najemcy przez właściciela'

Subscribe to comments with RSS

  1. A co w sytuacji kiedy to lokal formalnie jest na działalność ale najemca w nim też zamieszkuje, czy można odciąć mu media za niepłacenie?

    Anonim

    29 Lip 22 o 15:33

  2. Ważne jest przeznaczenie które zapisano w umowie najmu. Jeżeli w umowie nie jest to lokal mieszkalny lecz pod działalność gospodarczą, to za niepłacenie można media odciąć i nie ważne że najemca sobie mieszka w tymże lokalu.

    admin

    29 Lip 22 o 16:04

  3. Szkoda że nie można, byłby to najbardziej skuteczny sposób windykacji przeciwko najemcom – oszustom. Jeżeli nawet nie na zapłatę to na pozbycie się darmozjada bez załatwiania eksmisji.

    Rybakow

    30 Lip 22 o 14:05

  4. Jak widać jednak, nawet w lokalu użytkowym nie można za zaległości w płaceniu odciąć mediów jeżeli umowa najmu wciąż obowiązuje.

    reptylianin

    31 Lip 22 o 04:28

  5. Chyba można zrobić “awarię” i pod tym pretekstem odciąć dopływ prądu czy wody albo i gazu do lokalu użytkowego w szczególności.

    Anonim

    1 Sie 22 o 07:58

Skomentuj