Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Ustalenie PESEL pozwanego przez sąd

2 komentarze

Pytanie: Chcę wnieść sądowy pozew o zapłatę pożyczki ale nie mam numeru PESEL pozwanego, zamiast tego w umowie pożyczki niepotrzebnie wpisany został numer jego dowodu osobistego. Czy to wystarczy do pozwu? Pozwany prowadzi działalność gospodarczą ale pożyczkę zaciągnął nie jako firma.

Odpowiedź: Nie, numer dowodu osobistego pozwanego nie jest wystarczający do wniesienia pozwu i wcale nie jest do tego potrzebny. Potrzebny jest właśnie numer PESEL albo NIP lub Regon. Skoro jak Pan pisze, pozwany prowadzi zarejestrowaną działalność gospodarczą, to z łatwością może Pan ustalić zarówno jego nr NIP jak i nr REGON, na stronie internetowej CEIDG i właśnie któryś z tych identyfikatorów podać w pozwie o zapłatę tej prywatnej pożyczki.

Jeżeli nie ustali Pan ww. identyfikatorów, to obowiązek ustalenia nr PESEL pozwanego spocznie na sądzie, zgodnie z art. 2081 Kodeksu postępowania cywilnego. Nie zawsze jednak jest to możliwe jeżeli np. nie zgadza się adres zamieszkania pozwanego (adres podany w pozwie z adresem w zbiorze danych). Wtedy sąd wezwie powoda do podania dodatkowych danych pozwanego niezbędnych do ustalenia PESEL i wówczas może Pan podać nr dowodu osobistego a jeszcze lepiej, proszę ten identyfikator wskazać już w pozwie informując, że nie zna Pan nr PESEL pozwanego.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

28 grudnia, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Ustalenie PESEL pozwanego przez sąd'

Subscribe to comments with RSS

  1. A jak jest w przypadku pozwu do e-sądu, czy też można zdać się na sąd w ustaleniu PESEL?

    Darek

    28 Gru 20 o 16:42

  2. Nie, w elektronicznym postępowaniu upominawczym ni wyśle się w pozew bez wpisania w odpowiedniej rubryce identyfikatora.

    admin

    28 Gru 20 o 18:27

Skomentuj