Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Dłużnik alimentacyjny pracuje na czarno

6 komentarzy

Mm dwa pytania. W czwartek odbyla sie rozprawa, ze musze placic wyzsze alimenty. place do tej pory 800 zl na dwojke dzieci a teraz musze 1000 zl,
1.Czy jak nie bede placil 1000 tylko 800 lub w ogole, a nie mam meldunku i pracuje na czarno, co komornik wtedy moze….
2.Czy komornik mnie znajdzie jak nie mam meldunku?

Przeczytaj też: Komornik a brak pracy

Odpowiedź: Skoro nie ma Pan oficjalnie dochodów i nie ma adresu zameldowania i nikt “życzliwy” komornikowi nie doniesie gdzie Pan przebywa, to najprawdopodobniej egzekucja komornicza będzie bezskuteczna. Komornik nie będzie Pana szukał niczym detektyw jakiś.

Niepłacenie alimentów w ogóle niesie jednak ryzyko karne. Art. 209 Kodeksu karnego:
§ 1. Kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 1a. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 naraża osobę uprawnioną na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Przeczytaj też: Zmiana komornika w egzekucji alimentów

Nie oznacza to automatycznie, że każdy kto nie płaci alimentów poniesie karę, musi zaistnieć owe uporczywe uchylanie się w ocenie sądu, zła wola. Więcej w tej kwestii: https://pamietnikwindykatora.pl/nieplacone-alimenty-kara-pozbawienia-wolnosci/.

Złożenie zawiadomienia do prokuratury może jednak (przynajmniej teoretycznie) spowodować iż policja zacznie Pana szukać ale też nie wiadomo z jakim skutkiem, z pewnością nie postawią na nogi wszystkich policjantów z miasta czy z Polski. Gdyby jednak Pana znaleźli, to wierzyciel alimentacyjny mógłby otrzymać od policji adres Pana pobytu i przekazać komornikowi a ten mógłby zjawić się u Pana w mieszkaniu. Inna sprawa natomiast, czy zająłby cokolwiek, to już zależy od tego, czy ma Pan na siebie jakieś wartościowe sprzęty. Komornik może dokonać przeszukania mieszkania jak i samego dłużnika więc jeżeli znajdzie gotówkę z pracy na czarno, to może ją zabrać.

Przeczytaj też: Kwota wolna na rachunku bankowym w egzekucji alimentów

Mieszkam u znajomej, mam swoj pokoj z kuchnia, lazienka wspolna, w pokoju spie na materacu, mam jeden stolik, krzeslo, stary komputer z 2002 roku, telewizor z 2000 i telefon komorkowy z 2004. Adres kontaktowy mam na rodzicow, skad jestem wymeldowany, po za rodzicami, nikt nie wiem gdzie przebywam, korespondencja idzie, na adres rodzicow, gdzie powiedzialem ze maja odbierac wszystkie listy z sadu i komornika odpisujac im ze tu nie przebywam, pokazuja ze jestem wymeldowany, i mowia ze nie wiedza gdzie jestem, tylko kontaktuja sie na e-mail jak jest poczta.

No to ze strony komornika chyba nic Panu nie grozi nawet jakby do Pana przyszedł.

Przeczytaj też: Egzekucja alimentów bezpośrednio u pracodawcy

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

15 lipca, 2020

Komentarze do 'Dłużnik alimentacyjny pracuje na czarno'

Subscribe to comments with RSS

 1. Ciekawy jestem tego jaki jest efekt strachu przed skazaniem na więzienie za niepłacenie alimentów, podejrzewam że ogólnie to marny efekt znaczy w postaci płacenia alimentów. Chyba znakomita wiekszość dłużników alimentacyjnych pracuje i nieźle zarabia ale właśnie na czarno.

  telesfor

  2 sie 21 o 17:46

 2. No nie jestem o tym przekonany, chodzi jednak o więzienie a więc pomijając wszystko co miłe na wolności, niemożność zarobkowania (dla siebie).

  admin

  2 sie 21 o 19:35

 3. To drakońskie niewspółmiernie wysokie do potrzeb alimenty zmuszają nas do pracy na czarno. Ja na dziecko przekazuję wiecej niż mu jest potrzebne ale nie pełną zasądzoną z której ex żona przeznaczałaby połowe na własne w tym też intymne potrzeby.

  Aliment

  5 wrz 21 o 19:55

 4. Dłużnik pracuje na czarno? Zabrać mu prawo jazdy, komornik może to zrobić. Mnóstwo dłużników po takim zaborze spłaca alimenty. Bo w robocie na czarno, do roboty na czarno też często prawo jazdy potrzebne.

  Anonim

  12 lis 21 o 15:46

 5. To nie tak że od razu jak nie płaci alimentów to komornik może prawo jazdy zabrać, z wnioskiem musi wystąpić wierzyciel i to nie takie proste w ogóle, procedura zniechęca.

  Anna

  4 mar 22 o 06:00

 6. Nie jest to aż takie trudne, opisałem zasady tutaj: https://pamietnikwindykatora.pl/czy-komornik-moze-zabrac-prawo-jazdy/

  admin

  4 mar 22 o 07:23

Skomentuj