Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Egzekucja alimentów bezpośrednio u pracodawcy

5 komentarzy

Pytanie: Koleżanka powiedziała mi, że jest możliwa egzekucja alimentów bez udziału komornika. Chodzi o egzekucję alimentów bezpośrednio u pracodawcy czyli z wynagrodzenia otrzymywanego przez dłużnika. Czy taka możliwość rzeczywiście istnieje? Nie chcę angażować komornika ponieważ wtedy otrzymywałabym chyba mniej z racji opłaty komorniczej (komornik nie ściągnie z jego wynagrodzenia pełnej należności za miesiąc).

Odpowiedź: Zgadza się, egzekucja alimentów z wynagrodzenia za pracę bezpośrednio przez wierzyciela (jego przedstawiciela) czyli z pominięciem komornika jest możliwa na podstawie art. 88 Kodeksu pracy. Pod warunkiem, że nie ma miejsca sytuacja w której świadczenia alimentacyjne mają być potrącane na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która może być potrącona, nie wystarcza na pełne pokrycie wszystkich należności alimentacyjnych. I pod jeszcze jednym warunkiem a mianowicie, że wynagrodzenie za pracę zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej.

W celu bezpośredniego egzekwowania alimentów z wynagrodzenia czyli bez udziału komornika, należy po prostu przedłożyć pracodawcy dłużnika tytuł wykonawczy.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

7 lipca, 2022

Komentarze do 'Egzekucja alimentów bezpośrednio u pracodawcy'

Subscribe to comments with RSS

  1. To powinno się rozpropagować a mało kto o tym wie że można bez komornika alimenty egzekwować. Egzekucję bezpośrednio przez wierzyciela ustawodawca powinien umożliwić też jak chodzi o innego rodzaju prawomocnie zasądzone roszczenia.

    Anonim

    8 lip 22 o 08:58

  2. Nie dać darmozjadom komornikom zarobić, to jest piękne. I dłużnik ma przez to mniej do spłaty, o całe dziesięć procent.

    Han

    8 lip 22 o 15:18

  3. Szkoda tylko, że to nie działa wobec pracujących na czarno a na nich nic nie działa, chyba że więzienie albo odebranie prawa jazdy.

    Lucyna

    11 lip 22 o 15:56

  4. Ja wolałam dać wyrok do egzekucji komornikowi, urząd to urząd, pracodawca jest wtedy bardziej zdyscyplinowany a w moi m przypadku właściciel firmy jest kolegą byłego męża. Gdybym wysłała bezpośrednio pracodawcy, najpewniej zaczęłyby sie dziać dziwne rzeczy, możliwe że na początek stwierdziłby, że nie otrzymał wyroku, że przesyłka była “pusta”. Niech sobie komornik zarobi na nim te swoją dolę, nie żal mi tu byłego. 😉

    Inka

    8 gru 24 o 11:40

  5. No czytajcie Art. 886 § 1 kpc Pracodawcy, który nie wykonał obowiązków określonych w art. 881 zajęcie przez komornika wynagrodzenia za pracę § 3 i 4, nie złożył w przepisanym terminie oświadczenia przewidzianego w art. 882 obowiązki pracodawcy w związku z zajęciem wynagrodzenia za pracę pracownika albo zaniedbał przesłania dokumentów zajęcia wynagrodzenia nowemu pracodawcy dłużnika, stosownie do art. 884 zajęcie wynagrodzenia za pracę w razie zmiany pracodawcy § 2 i 3, komornik wymierza grzywnę w wysokości do pięciu tysięcy złotych. Grzywna jest powtarzana, jeżeli pracodawca nadal uchyla się od wykonania tych czynności w dodatkowo wyznaczonym terminie.

    Brak takich konsekwencji w przypadku niewykonania zajęcia skierowanego do pracodawcy bezpośrednio przez wierzyciela alimentacyjnego.

    Inka

    8 gru 24 o 11:54

Skomentuj