Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Egzekucja alimentów bezpośrednio u pracodawcy

3 komentarze

Pytanie: Koleżanka powiedziała mi, że jest możliwa egzekucja alimentów bez udziału komornika. Chodzi o egzekucję alimentów bezpośrednio u pracodawcy czyli z wynagrodzenia otrzymywanego przez dłużnika. Czy taka możliwość rzeczywiście istnieje? Nie chcę angażować komornika ponieważ wtedy otrzymywałabym chyba mniej z racji opłaty komorniczej (komornik nie ściągnie z jego wynagrodzenia pełnej należności za miesiąc).

Przeczytaj też: Umorzenie egzekucji alimentów na wniosek dłużnika

Odpowiedź: Zgadza się, egzekucja alimentów z wynagrodzenia za pracę bezpośrednio przez wierzyciela (jego przedstawiciela) czyli z pominięciem komornika jest możliwa na podstawie art. 88 Kodeksu pracy. Pod warunkiem, że nie ma miejsca sytuacja w której świadczenia alimentacyjne mają być potrącane na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która może być potrącona, nie wystarcza na pełne pokrycie wszystkich należności alimentacyjnych. I pod jeszcze jednym warunkiem a mianowicie, że wynagrodzenie za pracę zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej.

Przeczytaj też: Wynagrodzenie minimalne a komornik

W celu bezpośredniego egzekwowania alimentów z wynagrodzenia czyli bez udziału komornika, należy po prostu przedłożyć pracodawcy dłużnika tytuł wykonawczy.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

7 lipca, 2022

Komentarze do 'Egzekucja alimentów bezpośrednio u pracodawcy'

Subscribe to comments with RSS

 1. To powinno się rozpropagować a mało kto o tym wie że można bez komornika alimenty egzekwować. Egzekucję bezpośrednio przez wierzyciela ustawodawca powinien umożliwić też jak chodzi o innego rodzaju prawomocnie zasądzone roszczenia.

  Anonim

  8 lip 22 o 08:58

 2. Nie dać darmozjadom komornikom zarobić, to jest piękne. I dłużnik ma przez to mniej do spłaty, o całe dziesięć procent.

  Han

  8 lip 22 o 15:18

 3. Szkoda tylko, że to nie działa wobec pracujących na czarno a na nich nic nie działa, chyba że więzienie albo odebranie prawa jazdy.

  Lucyna

  11 lip 22 o 15:56

Skomentuj