Czy komornik może zabrać prawo jazdy?
Już kilkakrotnie otrzymałem tytułowe pytanie od Czytelników bloga, więc czas wyczerpująco odpowiedzieć. Zatrzymanie prawa jazdy jest możliwe w odniesieniu do dłużników alimentacyjnych przy zaistnieniu określonych okoliczności natomiast nie dokonuje tego komornik (ten urzędnik ma jedynie obowiązek dostarczyć na wezwanie odpowiednich informacji – dokumentów). Zatrzymanie prawa jazdy jest to jeden ze środków potencjalnie mobilizujących w odniesieniu do dłużników alimentacyjnych uznanych za uchylających się od zobowiązań alimentacyjnych w sytuacji gdy egzekucja tych należności jest bezskuteczna ale nie wtedy, gdy przez okres ostatnich 6 miesięcy dłużnik wywiązywał się w każdym miesiącu ze zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej niż 50% kwoty bieżąco ustalonych alimentów.
Przeczytaj też: Niepłacone alimenty – kara pozbawienia wolności
Procedura umożliwiająca zatrzymanie prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnego została określona w Rozdziale II Ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. O zatrzymanie dłużnikowi prawa jazdy może wystąpić osoba uprawniona do alimentów do organu właściwego dla swego miejsca zamieszkania czyli do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Procedurę zatrzymania prawa jazdy można wszcząć zgodnie z art. 5 pkt 3 Ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, jeżeli dłużnik uniemożliwia przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego lub odmówił:
1) złożenia oświadczenia majątkowego,
2) zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny albo poszukujący pracy w terminie wyznaczonym przez organ właściwy dłużnika,
3) bez uzasadnionej przyczyny, w rozumieniu przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wykonywania prac społecznie użytecznych, prac interwencyjnych, robót publicznych, prac na zasadach robót publicznych albo udziału w szkoleniu, stażu lub przygotowaniu zawodowym dorosłych.
Przeczytaj też: Dłużnik alimentacyjny pracuje na czarno
Wówczas organ właściwy dla miejsca zamieszkania dłużnika (wójt, burmistrz lub prezydent miasta) wszczyna postępowanie dotyczące uznania dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych. Gdy zapadnie decyzja o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych, wówczas organ właściwy dłużnika po uzyskaniu z centralnej ewidencji kierowców informacji, że dłużnik alimentacyjny posiada uprawnienie do kierowania pojazdami, kieruje wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego wraz z odpisem tej decyzji.
Przeczytaj też: Zmiana komornika w egzekucji alimentów
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
To za inne niż alimentacyjne długi nie można zabrać prawo jazdy dłużnikowi?
Anonim
3 sty 21 o 12:17
Nie można, tylko za długi z tytułu alimentów.
admin
3 sty 21 o 15:05
Rzadko się to dzieje czyli odebrania prawa jazdy, kobiety uprawnione do alimentów nie mają wiedzy jak sprawę ruszyć. Ja ruszyłam ale mój były mąż dłużnik i bez prawa jazdy jeździ.
Ona
3 sty 21 o 21:43
Wiadomo coś na temat efektywności tego narzędzia windykacyjnego?
Pira
2 lip 21 o 13:18
Mnie nic nie wiadomo ale jeżeli któryś nie ma pieniędzy to i tak nie zapłaci.
Anonim
2 lip 21 o 14:58
A propos – komornik nie jest urzędnikiem (jak podano w artykule) jest funkcjonariuszem publicznym lecz nie urzędnikiem.
Anonim
2 lip 21 o 15:01
Jest komornik urzędnikiem państwowym od jakiegoś czasu, wcześniej było jak piszesz.
admin
4 lip 21 o 05:18
Jest to jeden z najgłupszych przepisów ten zezwalający na zabranie prawo jazdy dłużnikowi. Ilu kierowców zawodowych, ilu przedstawicieli handlowych zostanie pozbawionych możliwości znalezienia pracy z której mogliby te alimenty płacić?
Osika
4 lip 21 o 21:48
I ile osób będzie mialo utrudnione prowadzenie własnej firmy przez brak prawa jazy i możliwości dojazdu do klienta. To naprawdę idiotyzm.
mimo woli
21 sie 21 o 19:41
Bez prawa jazdy też da się jeździć. Nie wolno ale można jak to ujął Szwejk.
Anonim
5 paź 21 o 08:01
Zna ktoś kogoś kto o wystąpił o zabranie dłużnikowi alimentacyjnemu prawa jazdy? Ja nie znam a spraw alimentacyjnych znam sporo. Matki (ojcowie) jako przedstawiciele dziecka uprawnionego w większości rozumieją, że to strzał w kolano.
Alek
1 lis 21 o 08:19
Mojemu byłemu komornik zabrał prawo jazdy ale nic to nie dąło, z tego co wiem to dalej jeździ, bez prawa jazdy.
Joanna
1 lut 22 o 07:56
Odebranie prawa jazdy zadziałać może tylko na zawodowych kierowców a takich pośród niepłacących alimenty chyba niewielu jest. Co z pozostałymi? Pojadą autobusem, pociągiem, dojadą taksówką, ktoś ich zawiezie.
Magda
31 sie 22 o 11:15
Nie tylko zawodowi kierowcy koniecznie potrzebują prawo jazdy. Są też rzesze przedstawicieli handlowych, jakichś serwisantów, naprawiaczy jeżdżących do firmy, mieszkania klienta. Ochroniarze pracujący w patrolach interwencyjnych, konwojach.
admin
31 sie 22 o 11:33
Również osoby dojeżdżające samochodem osobowym do miejsca pracy, potrzebują prawa jazdy.
Tomi
21 lis 22 o 17:53
Haha komornicy dzialaja prawnie to moze P.Zbigniew ziobro mi powie czy komornic moze cofac wplaty jakie byly i zmieniac harmonogram wplatwstecz na ponad rok czasu jestem ciekaw mam kilka takich dowodow bo chcial bym sie dowiedziec czy tak powinno byc a ktos moze byc tak okradany zwykly Polak czy to jest z litera prawa moge dac namiary Kom i dowody a moze tez TVN24 zajmie sie takimi komornikami ktorzy nie powinni pelnic tego zawodu i okradac dluznikow ktorzy placa na czas kase ?
Spider
9 sty 23 o 03:03