Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Komornik a konto bankowe przedstawiciela ustawowego

Jeden komentarz

Mam do Ciebie krótkie pytanie: czy komornik zajmie konto przedstawiciela ustawowego?

Odpowiedź: Chodzi Ci o sytuację w której załóżmy że Ty jesteś przedstawicielem ustawowym małoletniego i zarazem czyimś dłużnikiem i pytasz czy komornik może zająć Twoje konto bankowe? Oczywiście, że może, bycie przedstawicielem ustawowym dziecka nie chroni przed zajęciem Twojego konta bankowego ani żadnych innych składników Twego majątku. Jeżeli na tym koncie bankowym znajdują się środki należące do małoletniego a w szczególności gdy wpływają na nie alimenty, to masz prawo zażądać niezajmowania / zwolnienia z egzekucji tych środków. Alimenty nie podlegają zajęciu nawet w części ale uwaga – ulga prorodzinna może zostać zajęta, więcej o tym tutaj: Czy komornik może zająć ulgę na dziecko? Gdy zajmie alimenty, to masz prawo jako przedstawiciel ustawowy wnieść w imieniu dziecka powództwo przeciwegzekucyjne – to nie są bowiem Twoje pieniądze lecz dziecka.

Przeczytaj też: Pełnomocnik konta bankowego a komornik

Komornik, wysyłając do banku polecenie zajęcia rachunku bankowego, powinien w nim zaznaczać, że zajęcie nie dotyczy alimentów. Możliwe że już (niektórzy) komornicy mają to wpisane w zajęciu; coś mi się wydaje, że taki zapis kiedyś widziałem otrzymawszy jako wierzyciel odpis zajęcia rachunku bankowego.

Dłużnik też ma prawa których komornikowi nie wolno naruszać i jeżeli je narusza, to dłużnik ma w zanadrzu instrumenty prawne celem zapobieżenia naruszeniom; zarówno cywilne jak i karne: https://pamietnikwindykatora.pl/bezplatna-alternatywa-do-skargi-na-czynnosci-komornika-czyli-zawiadomienie-prokuratury/

Ty możesz unikać egzekucji z konta co jakiś czas zakładając nowe konta osobiste których najlepsze oferty masz tutaj. O, albo załóż dziecku konto bankowe i korzystaj z tegoż, komornik nie ma prawa zająć konta dziecka prowadząc egzekucję przeciwko Tobie.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

15 lipca, 2020

1 komentarz do 'Komornik a konto bankowe przedstawiciela ustawowego'

Subscribe to comments with RSS

  1. Zajmuję się windykacją i współpracuję z komornikami z terenu całego kraju i tylko jedna komornik w zajęciu konta kierowanym do banku wpisała ograniczenia w egzekucji.

    Jacek

    10 lip 21 o 20:39

Skomentuj