Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Kwota wolna na rachunku bankowym w egzekucji alimentów

3 komentarze

Jeden z czytelników zwrócił się do mnie z problemem polegającym na tym, że pracodawca z którym ma umowę o pracę poinformował go, że rozwiąże z nim umowę o prace i jeżeli chce dalej współpracować z dotychczasowym pracodawcą, to musi założyć działalność gospodarczą. Tymczasem przeciwko naszemu temu czytelnikowi komornik prowadzi egzekucję alimentów. I padło pytanie, czy z rachunku bankowego (ma zamiar używać osobistego zamiast firmowego) komornik będzie mógł zabrać mu wszystkie środki?

Przeczytaj też: Egzekucje komornicze a rozpoczęcie działalności gospodarczej

Odpowiedź brzmi – niestety tak, na rachunku bankowym osobistym nie przysługuje kwota wolna przy egzekucji alimentów. Jeżeli zasądzone miesięczne alimenty są równe lub wyższe od dodatniego salda na rachunku bankowym, to komornik wszystko zabierze. W przypadku tego czytelnika ta działalność gospodarcza będzie zapewne zamiennikiem umowy o pracę ale niestety, o ile aktualnie przysługuje mu kwota wolna na wynagrodzeniu o tyle na własnej działalności taka kwota nie będzie przysługiwać. I argumentowanie, że owa działalność jest po prostu kontynuacją umowy o pracę lecz w tej innej formie, nic nie da.

Przeczytaj też: Czy komornik może zabrać całą wypłatę?

Jedyne co poradziłem (co zawsze radzę w przedsiębiorcy mającego zajęcie komornicze), to poczekać aż komornik zajmie to kont i niedługo otworzyć nowe, oto dlaczego: Jak często komornik sprawdza konta bankowe w OGNIVO?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Kwota wolna na rachunku bankowym w egzekucji alimentów'

Subscribe to comments with RSS

 1. Bez sensu. Ten kto stworzył przepisy dot. kwoty wolnej to chyba uznał, że jak ktoś ma egzekucję niealimentacyjną to na pewno ma dziecko na utrzymaniu i należy mu się kwota wolna a jak alimentacyjną to się nie należy i należy wszystko zabierać dla dziecka.

  Szwejk

  7 sie 22 o 16:29

 2. Tak jest Szwejku, podobnie co do egzekucji z wynagrodzenia za pracę, czyli nie pełna kwota wolna w wysokości minimalnej pensji ale tylko 40 procent.

  Buc

  7 sie 22 o 19:52

 3. Założyć nowe konto, jak dobrze pójdzie to komornik najwcześniej po roku dowie się i zajmie. Najlepiej w banku spółdzielczym, tych komornicy w standardowym pakiecie zapytań nie uwzględniają.

  Lexus

  10 sie 22 o 11:28

Skomentuj