Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zmiana komornika w egzekucji alimentów

4 komentarze

Pytanie: Mam sprawę u komornika przeciwko byłemu mężowi o alimenty dla dziecka. Komornik ten jest całkowicie nieudolny i prawie nic nie ściąga a ja wiem, że mój były ma się świetnie, dobrze zarabia. Dlatego chciałbym zmienić komornika. Nie chodzi mi o komornika z wyboru spoza miasta ale o komornika z tej samej dzielnicy który ma lepsze opinie. W jaki sposób dokonać zmiany komornika i czy ten drugi komornik ma obowiązek przejąć sprawę na mój wniosek?

Przeczytaj też: Niepłacone alimenty – kara pozbawienia wolności

Odpowiedź: Może Pani jako wierzyciel (pełnomocnik wierzyciela – dziecka) złożyć u komornika wniosek o przekazanie sprawy do innego komornika o ile ten któremu chce Pani przekazać sprawę wyrazi na to zgodę – na przejęcie sprawy. Dotyczy to zresztą nie tylko egzekucji alimentów ale i innego rodzaju roszczeń pieniężnych: Zgoda komornika na przejęcie sprawy.

Przeczytaj też: Czy komornik może zabrać prawo jazdy?

Nie wiem jednak, czy to coś zmieni. Skoro dotychczasowy komornik nie jest w stanie ściągać długu, to zapewne dlatego, że oficjalnie dłużnik nie ma żadnych dochodów (pracuje na czarno) ani nie posiada na siebie żadnego wartościowego mienia jak zwłaszcza samochód. Nowy komornik też może okazać się bezradnym w takiej sytuacji.

Przeczytaj też: Dłużnik alimentacyjny pracuje na czarno

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

29 sierpnia, 2022

kategoria windykacja

tag ,

Komentarze do 'Zmiana komornika w egzekucji alimentów'

Subscribe to comments with RSS

 1. Też uważam że nie ma sensu zmieniac komornika, znaczy szkoda fatygi. Ten co już prowadzi ma rozeznanie w sprawie a umorzyć egzekucji alimentow nie można. Wierzyciel też może, powinien jakąś inicjatywę wykazać na przykład w kwestii właśnie zatrzymania dłużnikowi prawa jazdy albo karnej sprawy za uchylanie się.

  Monika

  30 sie 22 o 06:04

 2. Poza tym wątpię w to by któryś komornik zechciał przejąć egzekucję alimentów kiedy przecież domyśla się, że jest ona bezskuteczna i u niego też bezskuteczną będzie bo bez przyczyny takiej wierzyciel nie zmieniałby komornika.

  dodo

  31 sie 22 o 09:24

 3. ale ustawa o komornikach sądowych i egzekucji w której znajdował się przepis o przekazaniu sprawy do innego komornika została uchylona. Który aktualnie przepis zezwala na takie przekazanie sprawy na wniosek wierzyciela?

  Ali

  14 paź 22 o 08:50

 4. Aktualnie jest to art. 10 ust. 9 ustawy o komornikach sądowych który stanowi, że na wniosek wierzyciela komornik przekazuje sprawę egzekucyjną wskazanemu przez wierzyciela komornikowi właściwemu zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego. Do wniosku wierzyciela dołącza się pisemną zgodę wskazanego komornika na przyjęcie sprawy.

  admin

  14 paź 22 o 11:55

Skomentuj