Zajęcie wierzytelności przyszłej przez komornika
Sporo osób pyta, co to takiego zajęcie wierzytelności przyszłej. No, mam właśnie przed sobą odpis zajęcia wierzytelności w urzędzie skarbowym, przesłany mi – wierzycielowi przez komornika. Napisane jest w tym zajęciu m.in., że zajęcie sum płatnych okresowo obejmuje także wypłaty przyszłe. Nie chodzi tu o wierzytelności które jeszcze nie są wymagalne ale o te które jeszcze nie powstały; dobrze byłoby napisać to jaśniej niż “wypłaty przyszłe”, ale trudno, tak jest w art. 900 §2 Kodeksu postępowania cywilnego. Chodzi zatem o wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę, czynszu, najmu, dzierżawy tudzież renty ewentualnie innych okresowych; wystarczy wysłać jedno zajęcie wierzytelności i ma to moc także w odniesieniu do przyszłych wypłat.
Przeczytaj też: Czy komornik może zająć wierzytelność niewymagalną?
A jak jest w przypadku zajęcia wierzytelności w Urzędzie Skarbowym? Niestety, w wielu przypadkach jedno zajęcie nie wystarczy, żeby komornik zapewnił sobie przekazanie przyszłych nadpłat podatku dłużnika. Urzędy Skarbowe odmawiają wówczas przekazania komornikom środków finansowych z tego tytułu stojąc na stanowisku, że skoro w momencie otrzymania od komornika zajęcia wierzytelności z tytułu zwrotu podatku jeszcze nie został ten zwrot przyznany przez Urząd Skarbowy, to zajęcie wierzytelności wówczas przyszłej a teraz aktualnej nie ma zastosowania.
Przeczytaj też: Ile jest ważne zajęcie komornicze w urzędzie skarbowym?
Może to znacznie obniżać skuteczność postępowań egzekucyjnych i żeby komornik miał pewność, że przechwyci taką wierzytelność, to musiałby chyba dzień w dzień wysyłać zajęcia do urzędu skarbowego. Albo załóżmy, że komornik informuje wierzyciela że z kolei urząd skarbowy poinformował jego – komornika, że dłużnikowi nie przysługuje wierzytelność z tytułu nadpłaty podatku. A możliwe że np. tydzień wcześniej dłużnik do skarbówki wysłał PIT i za dwa tygodnie zwrot podatku będzie zatwierdzony a dajmy na to za kolejne dwa tygodnie zostanie przekazany na konto bankowe dłużnika. Czyli, komornik musiałby się wstrzelić z zajęciem w te dwa tygodnie pomiędzy zatwierdzeniem przez skarbówkę zwrotu a wypłatą… No ja tak myślę. Jeżeli się mylę to niech znawca tematu mnie poprawi.
Przeczytaj też: Zabezpieczenie wierzytelności przyszłej hipoteką
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
A jak to jest w przypadku wierzytelności z tytułu rachunku bankowego? Komornik pyta bank, czy dłużnik ma tam rachunek bankowy. Akurat jeszcze nie ma wiec bank odpowiada, że nie ma ale jeżeli dłużnik w przyszłości, powiedzmy po tygodniu założy tam rachunek to czy bank zajmie środki dla komornika?
Roman
1 lip 21 o 16:00
Ani nie zrealizuje zajęcia w takiej sytuacji (bo nie będzie miał przesłanego od komornika polecenia zajęcia) ani nawet nie poinformuje komornika, że dłużnik właśnie otworzył konto. Jeżeli komornik nie wyśle ponownego zapytania do banku, to się nie dowie.
admin
1 lip 21 o 18:28
Komornicy popełniają kardynalny błąd jedynie na początku postępowania egzekucyjnego poszukując wierzytelności dłużnika z tytułu konta w banku. Dłużnicy o tym wiedzą i wkrótce później zakładają nowe konto.
Paweł
2 lip 21 o 05:50
Jednak wierzyciel może polecić komornikowi ponowne sprawdzenie Ognivo w poszukiwaniu nowych kont dłużnika. Komornik musi to na wniosek dłużnika zrobić, po otrzymaniu zaliczki na ten cel oczywiście.
admin
2 lip 21 o 06:24
To jest poważny mankament, że banki nie są zobligowane zajęciem komorniczym na ewentualną przyszłość a więc gdy dłużnik założy w tym banku konto. Przecież tak właśnie jest jeżeli chodzi o zajęcie wierzytelności w urzędzie skarbowym (której to wierzytelności jeszcze nie ma i nie wiadomo czy będzie). I gdy w końcu zostaje ujawniona, skarbówka realizuje zajęcie przesłane nawet wiele miesięcy wcześniej dlaczego nie może być tak w bankach?
dzidziuś
16 sie 21 o 17:39
Słuszna uwaga a zarazem propozycja dzidziuś. Na dzień dzisiejszy zorientowani dłużnicy bez problemu używają kont pomimo egzekucji komorniczej poprzez sposób wcześniej wspomniany.
Mojek
29 sie 21 o 15:06
Było w poważnym planie utworzenie bazy rachunków bankowych do której trafiałby rachunek bankowy w momencie założenia także między innymi właśnie komornicy mieliby natychmiast o tym powiadomienie. Niestety, pomysł nie doczekał się realizacji.
Finan
9 paź 21 o 10:00
Wierzytelność przyszła – faktura której termin zapłaty jeszcze nie minął.
Anonim
2 lis 21 o 20:41
Co jeżeli komornik wyśle do mnie zajęcie wierzytelności a wierzytelności nie ma ale dajmy na to, za miesiąc skorzystam z oferty tego dłużnika i zostanę jego dłużnikiem. czy wtedy mam zapłacić komornikowi a nie jemu?
Michał
22 mar 22 o 09:33
Nie pamiętam brzmienia całej treści zajęcia takiej wierzytelności ale uważam, że w tym przypadku dotyczy tylko tych wierzytelności które już powstały a nie tych które w przyszłości ewentualnie powstaną.
admin
22 mar 22 o 10:26