Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

“anulowanie notowania w rejestrze policyjnym”

5 komentarzy

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – “anulowanie notowania w rejestrze policyjnym”. Zanotowanie w rejestrze policyjnym odbywa się wraz z przedstawieniem zarzutów. Na przykład, jeżeli ktoś zostaje uznany za podejrzanego w związku z oszustwem, czyli gdy zostaje mu przedstawiony zarzut oszustwa, to trafia do rejestru notowanych kryminalnie.

Przeczytaj też: Gdy policja nie chce przyjąć zgłoszenia

I pozostanie notowany do końca życia, wpis nie zostanie wykreślony ani w przypadku umorzenia postępowania (może tak się zdarzyć na przykład gdy podejrzany w trakcie postępowania zwróci pieniądze, dokona zapłaty), ani w przypadku uniewinnienia go przez sąd ani wtedy gdy skazanie ulegnie zatarciu. W tym ostatnim przypadku jego dane znikną z rejestru skazanych (Krajowy Rejestr Karny) ale w policyjnym rejestrze notowanych pozostanie. Dane z tego rejestru często pomagają Policji we wstępnym ustaleniu potencjalnych sprawców przestępstwa, co obserwujemy często na filmach kryminalnych.

Przeczytaj też: Po co policja spisuje czyli legitymuje spokojnych ludzi i czy ma do tego prawo

29 lutego, 2012

kategoria policja

Komentarze do '“anulowanie notowania w rejestrze policyjnym”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '“anulowanie notowania w rejestrze policyjnym”'.

 1. Czy ten “rejestr policyjny” to to samo co Krajowy System Informacji Policji? Bo jeśli tak, to sprawa nie jest taka prosta: http://www.giodo.gov.pl/560/id_art/4377/j/pl

  Generalnie GIODO oraz WSA uznali, że – w przypadku zakończonych już spraw – należy zastosować tu przepisy ustawy o ochronie danych osobowych.

  Dodatkowo w podlinkowanej notatce napisano, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że sytuacja nieograniczonego przechowywania takich danych “…prowadzi do naruszenia art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka…”.

  Wobec tego można żądać od Policji usunięcia swoich danych.

  Jan Nowak

  4 mar 12 o 18:43

 2. Możliwe.

  admin

  4 mar 12 o 19:53

 3. Myślę że to co tu piszecie mija się z prawdą. Żyjemy w post ubeckim kraju . Jestem prawie pewny że figurowanie w bazie danych Policji czyli bycie „notowanym” w Policji nie musi oznaczać bycie oskarżonym, skazanym czy nie skazanym, nie trzeba być osobą której przedstawiono jakiekolwiek zarzuty !
  Na takie pytania powinna odpowiadać Policja czy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych czy Sprawiedliwości na ich oficjalnych stronach.
  Żeby żądać usunięcia jakichkolwiek danych trzeba najpierw wiedzieć, że są takie i gdzie są a jak widać nie ma obowiązku informowania danej osoby że figuruje w bazach Policji.

  markus

  17 mar 16 o 00:21

 4. “Notowany” znaczy z zarzutem. Może maja i inna bazę dla wszystkich osób ale nie tą w której notowani są.

  admin

  17 mar 16 o 08:13

 5. No właśnie jak się nazywa konkretnie ta baza w której są notowani ?
  Co to znaczy z „zarzutem” i za co i kto stawia ten zarzut ? Czy mandat za przekroczenie prędkości to też będzie się notowanym ?
  Jakie przepisy regulują kto może być notowanym w Policji ?
  Czy możliwe jest , że osoba notowana w Policji nie wie o tym , że jest notowana ?

  markus

  17 mar 16 o 15:38

Skomentuj