Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kredyt oddłużeniowy w przypadku firmy

Brak komentarzy

Wierzyciel często staje się dłużnikiem, szczególnie gdy nieściągnięte należności powstały w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nie mogąc choćby przez jakiś czas odzyskać przeterminowanych należności, taki przedsiębiorca może mieć problemy z zapłatą należności jego kontrahentom od których zakupił towar, środki do produkcji, którzy zrealizowali dlań usługi np. jako podwykonawcy, itp. Tacy jego wierzyciele też zapewne nie będą próżnować i skierują swe należności do windykacji. Nasz przedsiębiorca może trafić na listy dłużników tracąc wiarygodność finansową i mając problemy z uzyskaniem kredytu, w tym również kredytu kupieckiego od innych firm.

Nie mając gotówki, będzie skazany na zastój swej działalności gospodarczej a w konsekwencji bankructwo. Wkrótce konto zajmie mu komornik, co dodatkowo uniemożliwi mu prowadzenie działalności gospodarczej. Wpływy pieniężne od klientów będą trafiać na konto komornika i nasz przedsiębiorca zostanie praktycznie pozbawiony możliwości dysponowania kontem firmowym gdyż wszelkie wpływy z zajętego konta będą blokowane przez bank i przekazywane komornikowi. W takich sytuacjach niektórzy tacy wierzyciele – dłużnicy nie mają innego wyjścia jak sięgnąć po kredyt oddłużeniowy.

Dokładniej jest to pozabankowa pożyczka, zwykle bardzo droga, ale może przywrócić w miarę normalne funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Można spłacić nią długi, uzyskać odblokowanie konta firmowego, wykreślenie z list dłużników, ponowną wiarygodność w oczach dostawców i kredyt kupiecki. Takie pożyczki udzielane są zwykle pod zastaw np. nieruchomości. Pytanie co dalej, bo właśnie niżej oprocentowane długi z tytułu przeterminowanych faktur zostały zamienione na droższy dług z tytułu wyżej oprocentowanej, o wiele droższej pożyczki oddłużeniowej. Nie wiadomo kiedy i czy w ogóle (w jakiej części) uda się naszemu przedsiębiorcy odzyskać długi które jako nieściągnięte należności spowodowały wspomniane jego kłopoty. Nie wiadomo więc czy będzie on w stanie spłacić ów kredyt oddłużeniowy i czy w końcu nie dojdzie do zlicytowania jego nieruchomości będącej zabezpieczeniem tego kredytu a dokładniej pożyczki oddłużeniowej. Nasuwa się zatem następująca kwestia do rozważenia: może zamiast brać kredyt oddłużeniowy pod hipotekę, lepiej byłoby po prostu sprzedać nieruchomość pozyskując w ten sposób środki na spłatę długów. Zapewne w wielu przypadkach byłoby to lepsze rozwiązanie. Problem w tym że jak wiadomo, trudno sprzedać nieruchomość w ciągu kilku dni gdyż trzeba znaleźć nabywcę, a to nie jest takie łatwe.

24 kwietnia, 2012

kategoria kredyty

Skomentuj