Licytacja komornicza wierzytelności
Pytanie: Chodzi mi o zajętą wierzytelność gospodarczą u klienta dłużnika który prowadzi firmę. Zajęcie wierzytelności nie obliguje, nie zmusza dłużnika do jej zapłaty. Sam Pan gdzieś napisał, że trzeciodłużnik może odpisać komornikowi że kwestionuje roszczenie i nie zamierza zapłacić a wierzycielowi egzekwującemu ani temu pierwotnemu jakoś nie po drodze z pozwem o zapłatę. Stąd moje pytanie, czy komornik może wystawić taką wierzytelność na komorniczą licytację?
Odpowiedź: Tak. Licytacja komornicza wierzytelności to publiczna sprzedaż majątku dłużnika, przeprowadzana przez komornika sądowego na wniosek wierzyciela, mająca na celu zaspokojenie wierzycieli poprzez odzyskanie należności. Procedura ta jest ściśle regulowana przez prawo, zwłaszcza Kodeks postępowania cywilnego. Jak bowiem stanowi art. 9041 kpc (kodeksu postępowania cywilnego), na wniosek wierzyciela jego zaspokojenie nastąpi przez sprzedaż wierzytelności w drodze licytacji lub z wolnej ręki, o ile nie sprzeciwia się temu charakter zajętej wierzytelności.
Sprzedaż wierzytelności na licytacji komorniczej odbywa się według przepisów o egzekucji z ruchomości. Cena wywołania na licytacji wynosi trzy czwarte sumy, na którą składa się należność główna oraz odsetki naliczone do dnia licytacji. Do sprzedaży wierzytelności z wolnej ręki potrzebna jest zgoda dłużnika tylko wówczas, gdy wierzytelność jeszcze nie jest wymagalna (a najczęściej już od dawna jest wymagalna).
Wpis zaktualizowano dnia 15 czerwca 2025 r.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Licytacja wierzytelności na 99 procent nie dojdzie do skutku. Jak ktoś kupuje wierzytelność to albo coś wie o dłużniku znaczy się jak ściągnąć z niego dług albo potrzebuje tej wierzytelności do dokonania kompensaty. Prawdopodobieństwo że ktoś taki dowie się o licytacji jest minimalne.
ketman
31 sie 22 o 08:58
Nie ma przeszkody prawnej do ogłoszenia licytacji na własną rękę przez wierzyciela, docierając do potencjalnie zainteresowanych – firm z branży dłużnika lub z jego miejscowości.
admin
31 sie 22 o 09:13
W przeciwieństwie do licytacji nieruchomości, która ma bardziej skomplikowane procedury ze względu na wysoką wartość przedmiotu i specjalne uwarunkowania prawne (np., cena wywoławcza wynosi 3/4 lub 2/3 oszacowanej wartości), sprzedaż wierzytelności jest bardziej elastyczna co do formy – może być zarówno poprzez aukcję jak i bezpośrednią transakcję za porozumieniem stron.
Habałka
9 lut 25 o 12:22