Licytacja komornicza wierzytelności
Pytanie: Chodzi mi o zajętą wierzytelność gospodarczą u klienta dłużnika który prowadzi firmę. Zajęcie wierzytelności nie obliguje, nie zmusza dłużnika do jej zapłaty. Sam Pan gdzieś napisał, że trzeciodłużnik może odpisać komornikowi że kwestionuje roszczenie i nie zamierza zapłacić a wierzycielowi egzekwującemu ani temu pierwotnemu jakoś nie po drodze z pozwem o zapłatę. Stąd moje pytanie, czy komornik może wystawić taką wierzytelność na komorniczą licytację?
Przeczytaj też: Zajęcie wierzytelności kontrahenta przez komornika – odpowiedź na pismo
Odpowiedź: Tak. Jak bowiem stanowi art. 9041 kpc (kodeksu postępowania cywilnego), na wniosek wierzyciela jego zaspokojenie nastąpi przez sprzedaż wierzytelności w drodze licytacji lub z wolnej ręki, o ile nie sprzeciwia się temu charakter zajętej wierzytelności.
Przeczytaj też: Zajęcie wierzytelności z faktury
Cena wywołania na licytacji wynosi trzy czwarte sumy, na którą składa się należność główna oraz odsetki naliczone do dnia licytacji.
Do sprzedaży wierzytelności z wolnej ręki potrzebna jest zgoda dłużnika tylko wówczas, gdy wierzytelność jeszcze nie jest wymagalna (a najczęściej już od dawna jest wymagalna).
Przeczytaj też: Czy komornik może zająć wierzytelność niewymagalną?
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Licytacja wierzytelności na 99 procent nie dojdzie do skutku. Jak ktoś kupuje wierzytelność to albo coś wie o dłużniku znaczy się jak ściągnąć z niego dług albo potrzebuje tej wierzytelności do dokonania kompensaty. Prawdopodobieństwo że ktoś taki dowie się o licytacji jest minimalne.
ketman
31 sie 22 o 08:58
Nie ma przeszkody prawnej do ogłoszenia licytacji na własną rękę przez wierzyciela, docierając do potencjalnie zainteresowanych – firm z branży dłużnika lub z jego miejscowości.
admin
31 sie 22 o 09:13