Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Licytacja komornicza wierzytelności

2 komentarze

Pytanie: Chodzi mi o zajętą wierzytelność gospodarczą u klienta dłużnika który prowadzi firmę. Zajęcie wierzytelności nie obliguje, nie zmusza dłużnika do jej zapłaty. Sam Pan gdzieś napisał, że trzeciodłużnik może odpisać komornikowi że kwestionuje roszczenie i nie zamierza zapłacić a wierzycielowi egzekwującemu ani temu pierwotnemu jakoś nie po drodze z pozwem o zapłatę. Stąd moje pytanie, czy komornik może wystawić taką wierzytelność na komorniczą licytację?

Przeczytaj też: Zajęcie wierzytelności kontrahenta przez komornika – odpowiedź na pismo

Odpowiedź: Tak. Jak bowiem stanowi art. 9041 kpc (kodeksu postępowania cywilnego), na wniosek wierzyciela jego zaspokojenie nastąpi przez sprzedaż wierzytelności w drodze licytacji lub z wolnej ręki, o ile nie sprzeciwia się temu charakter zajętej wierzytelności.

Przeczytaj też: Zajęcie wierzytelności z faktury

Cena wywołania na licytacji wynosi trzy czwarte sumy, na którą składa się należność główna oraz odsetki naliczone do dnia licytacji.

Do sprzedaży wierzytelności z wolnej ręki potrzebna jest zgoda dłużnika tylko wówczas, gdy wierzytelność jeszcze nie jest wymagalna (a najczęściej już od dawna jest wymagalna).

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć wierzytelność niewymagalną?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

30 sierpnia, 2022

Komentarze do 'Licytacja komornicza wierzytelności'

Subscribe to comments with RSS

  1. Licytacja wierzytelności na 99 procent nie dojdzie do skutku. Jak ktoś kupuje wierzytelność to albo coś wie o dłużniku znaczy się jak ściągnąć z niego dług albo potrzebuje tej wierzytelności do dokonania kompensaty. Prawdopodobieństwo że ktoś taki dowie się o licytacji jest minimalne.

    ketman

    31 sie 22 o 08:58

  2. Nie ma przeszkody prawnej do ogłoszenia licytacji na własną rękę przez wierzyciela, docierając do potencjalnie zainteresowanych – firm z branży dłużnika lub z jego miejscowości.

    admin

    31 sie 22 o 09:13

Skomentuj