Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak często komornik szuka kont bankowych danego dłużnika

komentarze 2

Pytanie: Prowadzę firmę i w końcu nie mogąc odzyskać moich należności od kontrahentów sam „dorobiłem się” komornika na koncie. Zakładam, że już puścił zapytania przez OGNIVO, zajął mi konto firmowe i osobiste, nic nie ściągnął, bo oczywiście spodziewałem się go. W zasadzie nie jestem typem człowieka który unika płacenia ale skoro państwo nie jest mi w stanie zapewnić skutecznej egzekucji moich należności, to muszę się ratować tym samym. Jak Pan uważa, czy komornik puści jeszcze raz zapytanie przez OGNIVO, czy da sobie już spokój? Pytam ponieważ chciałbym otworzyć teraz w innym banku konto firmowe, bo bez tego trudno w mojej branży prowadzić firmę.

Odpowiedź: Według mojej wiedzy większość komorników tylko raz w danej sprawie wykorzystuje system OGNIVO do namierzania kont bankowych; jeżeli egzekucja jest bezskuteczna to nie ponawiają tej czynności. Dlatego po stwierdzeniu, że komornik dokonał już poszukiwania kont bankowych, dłużnik może otworzyć sobie nowe (polecam dobre konta osobiste tutaj) i prawdopodobieństwo tego, że komornik zajmie je w tym samym postępowaniu, będzie raczej znikome. Jak chodzi jednak o firmowe konto, to proszę mieć na względzie na przykład to, że komornik może spisać numera konta bankowego z faktury sprzedaży.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 93 Ocena średnia: 4.3]

Komentarze do 'Jak często komornik szuka kont bankowych danego dłużnika'

Subscribe to comments with RSS

  1. A skąd niby weźmie faktury? Ja mu ich nie dam.

    Czyli jeśli chcąc uniknąć zabrania środków za fakturę na Dz.G. i podając konto osoby trzeciej do przelewu, komornik może ogarnąć, że to nie moje konto i sądzić tę osobę przez to?

    konsultant

  2. 1. Może przyjść do firmy dłużnika albo do biura rachunkowego które prowadzi dla niego księgowość. I zażądać faktur w celu zajęcia wierzytelności u kontrahentów jak też spisania konta bankowego.

    2. Może to stwierdzić wysławszy do banku zajęcie konta i otrzymawszy informację iż to jest konto osoby trzeciej. Myślę że taka osoba trzecia może się obronić twierdząc, że nie upoważniała do tego dłużnika.

    admin

Skomentuj