Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Komornik a zmiana konta bankowego – czy to przestępstwo?

84 komentarze

Aktualizacja wpisu dokonana dnia 12.03.2017 r. – Po namyśle doszedłem do wniosku że zmiana konta przez dłużnika nie jest przestępstwem czyli że nie jest tak, jak pisałem poniżej (kolejny akapit i dalej). I dłużnik nie musi informować komornika o otwarciu nowego konta. Wszak dłużnik nie ukrywa nowego konta, jeżeli komornik chce, to może je namierzyć wysyłając kolejne zapytanie do OGNIVO.

Przeczytaj też: Jak uniknąć zajęcia konta przez komornika

Ukrywanie i pozbywanie się majątku w celu uniemożliwienia egzekucji komorniczej, jest przestępstwem. Art. 300 par. 2 Kodeksu karnego: Kto, w celu udaremnienia wykonania orzeczenia sądu lub innego organu państwowego, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku zajęte lub zagrożone zajęciem, bądź usuwa znaki zajęcia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Przeczytaj też: Komornik a konto bankowe osoby trzeciej

Zadałem sobie w związku z powyższym pytanie o to, czy zmiana konta firmowego po zajęciu dotychczasowego przez komornika, jest przestępstwem? Dłużnik dokonał czynności zmierzającej do udaremnienia wykonania orzeczenia sądu; założył nowe konto firmowe po to, aby należności od klientów nie zostały zajęte przez komornika. Są to należności zagrożone zajęciem…

Moim zdaniem, jest to przestępstwo ale jeszcze nigdy nie słyszałem ani nie czytałem o tym, aby z powodu zmiany konta w trakcie postępowania egzekucyjnego wszczęto przeciwko dłużnikowi postępowanie karne. Nie kojarzę też aby ktokolwiek wypowiedział się w przedmiotowej kwestii podzielając moją niniejszą opinię.

Przeczytaj też: Konto osobiste jako firmowe

Zakładając, że mam rację, to czy w takim razie dłużnik nie ma prawa do skorzystania z lepszej oferty konta firmowego (polecam tutaj)? Ależ oczywiście że ma prawo ale niezwłocznie po założeniu nowego konta powinien według mnie wskazać komornikowi swoje nowe konto bankowe, podobnie jak w przypadku konta osobistego (polecam dobre tutaj).

Przeczytaj też: Skąd komornik wie gdzie mam konto?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Komornik a zmiana konta bankowego – czy to przestępstwo?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Nikomu nie oplaca sie zakladania sprawy karnej,wiecej roboty niz pozytku..

    Misiek

    26 maj 13 o 18:47

  2. Też prawda, a przynajmniej tak myśli wiele osób nawet gdy chodzi o oszustwo, kiedy to tłumaczę im, że sąd może skazać dłużnika orzekłszy też obowiązek naprawienia szkody. Mimo tego wielu pokrzywdzonych nie chce wnosić zawiadomienia o wyłudzeniu. Z tym, że oszustwo często trudniej udowodnić niż przestępstwo z art. 300 kk.

    admin

    26 maj 13 o 19:19

  3. A jak udowodnić, że ktoś zmienił konto “w celu udaremnienia wykonania orzeczenia sądu lub innego organu”? Konto można sobie codziennie zmieniać, bo np. człowiek się zraził do pani w okienku albo po uaktualnieniu przeglądarki internetowej strona banku mu się gorzej wyświetla. Winy nie można domniemywać, trzeba ją wykazać.

    dino

    26 maj 13 o 22:43

  4. Dlatego wlasnie akurat w tym przypadku nie ma wiekszego sensu sie w to bawic.Trzeba sobie radzic innymi sposobami.

    Misiek

    27 maj 13 o 00:56

  5. Jeżeli jakiejś firmie komornik zajął konto a właściciel zakłada nowe, to wiadomo że po to, aby tego nowego konta używać.Używanie konta sprowadza się do uzyskiwania na to konto wpływów od kontrahentów oraz dokonywania zapłaty. Właściciel nowego konta dobrze zatem wie, że udaremnił w ten sposób wykonanie orzeczenia sądu.

    admin

    27 maj 13 o 07:26

  6. Piszesz o skutku, a kolega pytał o udowodnienie zamiaru. Udowodnienie.

    Jurek

    27 maj 13 o 09:14

  7. Zmieniając konto wie, że udaremni egzekucję komorniczą. Moim zdaniem, nie ma tu znaczenia to, że on (powiedzmy że) ze czyni to tylko dlatego, że nowe konto oferuje mu darmowe przelewy… Jak napisałem we wpisie, gdyby powiadomił komornika o nowym koncie :-), wówczas można by uznać, że nie popełnił przestępstwa.

    Jeżeli ktoś sprzeda mieszkanie będąc dłużnikiem, przez co przyszła egzekucja będzie bezskuteczna, to też popełnia przestępstwo. Też może tłumaczyć się tym, że sprzedał je ponieważ okolica mu się nie podobała a nowego nie miał obowiązku kupować i nie kupił. To go jednak nie usprawiedliwia, bo będąc dłużnikiem, miał zakaz udaremniania egzekucji – zbywania majątku.

    admin

    27 maj 13 o 09:26

  8. Dodam jednak, że gdyby formalnie było to tak sprecyzowane i np. na piśmie – zajęciu konta byłoby pouczenie dla dłużnika iż w przypadku zmiany konta ma o tym poinformować komornika, to byłoby to BARDZO ZŁE. Dłużnicy nie zakładaliby nowych kont (i nie używaliby dotychczasowych) tylko działali jeszcze powszechniej gotówkowo / w szarej strefie. A w takim stanie, to jednak czasem udaje się komornikowi namierzyć nowe konto dłużnika.

    admin

    27 maj 13 o 09:40

  9. Sprzedając mieszkanie pozbywa się go i zamienia na gotówkę (tak w skrócie). Zakładając nowe konto nie pozbywa się starego, nadal może być prowadzona z niego egzekucja.

    Prokurator musi udowodnić zamiar. A udowadnianie zamiaru, co od zasady, jeśli oskarżony nie był na tyle niemądry żeby wcześniej się nim chwalić kolegom, jest skomplikowane.

    Jurek

    27 maj 13 o 11:04

  10. Zakładając nowe konto firmowe, zaprzestaje używania starego albo i likwiduje je.

    Wyroki skazujące zapadają często po przyjęciu przez sąd, że oskarżony NAJPRAWDOPODOBNIEJ miał zamiar oszukać. Jeżeli przedsiębiorca zakłada nowe konto bankowe ponieważ aktualne ma zajęte przez komornika, to naiwnością byłoby twierdzić, iż czyni tak tylko dlatego, że oferta nowego konta jest korzystniejsza. Przede wszystkim: wie, jaki to będzie mieć skutek w postępowaniu egzekucyjnym. Chce uniknąć zajęcia należności swych przelewanych mu przez kontrahentów. Można go zrozumieć: chce przetrwać a nie wylądować pod mostem, jednak nie zmienia to faktu, że, moim zdaniem formalnie dopuszcza się popełnienia przestępstwa.

    admin

    27 maj 13 o 11:10

  11. Większość wyroków zapada po dobrowolnym poddaniu się karze, bo ludzie nie chcą być ‘ciągani’ po sądach itp. itd.

    Jeśli sprawa taka jednak trafi do sądu i bronił będzie jakiś w miarę rozgarnięty adwokat, to sprawa jest bez problemu do wygrania. Prokurator ma udowodnić przesłanki, a nie je uprawdopodobnić. I będzie miał z tym nie lada problem.

    Jurek

    27 maj 13 o 11:19

  12. Mnie chodzi o wyroki po przeprowadzeniu rozpraw. Moim zdaniem sąd podzieliłby ocenę prokuratora w takim przypadku.

    admin

    27 maj 13 o 11:41

  13. Cieszę się. Był już tutaj podobny wątek na temat oszustwa i art. 286 KK. Tam też skończyło się na braku argumentów prawnych i “bo ja tak uważam”.

    Ja więc pozostanę przy swoim. A sąd, jak to sąd, orzeknie tak lub inaczej.

    Jurek

    27 maj 13 o 11:58

  14. Ależ ja przedstawiłem argumenty prawne.

    admin

    27 maj 13 o 12:05

  15. Warto przede wszystkim spojrzeć co się dzieje z pieniędzmi na nowym koncie. Bo często jest tak, że zajęte konto oznacza brak możliwości prowadzenia działalności. A tego nawet wierzyciel nie chce. Ale jak dłużnik zakłada nowe konto, dalej prowadzi działalność, i odpala odpowiednią działkę na spłatę długu, to jest chyba ok?

    Ale jeśli wierzycielowi się marzy dostawać 100% przychodów firmy, to niestety długo taka osoba pozostanie wierzycielem 😉

    Lech | blog o wekslach

    27 maj 13 o 15:40

  16. Nie no, zakładam, że nic nie płaci dobrowolnie, jak to zwykle bywa zresztą.

    admin

    27 maj 13 o 16:00

  17. cóż, zatem należy znaleźć najblższą budkę telefoniczną, na wszelki wypadek włączyć dykrafon, zadzwonić i poinformowac komornika w 2 słowach “dzień dobry, dziś założyłem sobie nowe konto, pozdrawiam”.

    ytrew

    21 mar 14 o 14:13

  18. ZALOZMY IZ MAM KOMORNIKA NA JEDNYM KONCIE , WYPLATE POBIERALEM W BANKU AZ DO PRZEKROCZENIA WOLNEJ KWOTY OD ZAJEC EGZEKUCYJNYCH . JESLI ZMIENILEM RACHUNEK BANKOWY NA INNY TO KWOTA WOLNA OD ZAJECIA EGZEKUCYJNEGO JEST NA NOWO AZ DO 11 TYS ZL ?? CZY TEZ NIE PROSZE O POMOC ? BO NIE WIEM CZY KOMORNIK NIE ZABIERZE MI SRODKOW DO ZYCIA W MAJU :O

    Marecki

    22 kwi 14 o 12:12

  19. Nie powinna być na nowo, ale nie ma koordynacji i w praktyce ponoć jest na nowo.

    admin

    23 kwi 14 o 07:30

  20. mozna miec 3 komornikow ?

    Marecki

    23 kwi 14 o 18:09

  21. Można, dopóki nie zajmą tego samego konta albo innego składnika (np. wierzytelności w urzędzie skarbowym, samochodu…). Wtedy jeden przejmie sprawę drugiego.

    admin

    23 kwi 14 o 19:25

  22. Powiedzmy pobieralem cala wyplate z wolnej kwoty od zajec w Banku , ostatnio juz mi zostalo do pobrania 600 zl , ktore pobralem , nastepnie od razu zmienilem rachunek bankowy , czy w maju komornik zabierze cala wyplate z nowego rachunku abnkowego , czy tez jak wczesniej bede mogl pobierac wyplate w banku az do przekroczenia na nowo wolnej kwoty ? Ps , i czemu komornik od razu nie pobieral mi srodkw z wyplaty do najmniejszej sredniej krajowej tylko zwlekal az wykorzystam wolna kwote od zajec ? :/

    Marecki

    23 kwi 14 o 19:31

  23. Jak pisałem, możliwe że i na nowym koncie będziesz miał od początku kwotę wolną. Podobno jednak bywa i tak, że komornik informuje bank iż kwota wolna została wykorzystana już na innym koncie. Nie wiem, dlaczego komornik nie zajął wynagrodzenia u pracodawcy.

    admin

    23 kwi 14 o 21:43

  24. No w tym miesiacu jeszcze Komornik nie zabral ani grosza z nowego konta bankowego , ciekawe jak to teraz bedzie w miesiecu czerwcu , z checia splacil bym caly dlug na rzec z komornika , lecz sytuacja finansowa mi na to nie pozwala , zycie jest okrutne , ale za swoje bledy przyjdzie czas nam zaplacic 🙁

    Marecki

    12 maj 14 o 20:00

  25. A zajął nowe konto?

    admin

    12 maj 14 o 20:30

  26. no chyba nie zajal bo nic nie zabral :O na czym polega zajecie konta ? musze dostac pismo czy jak ? i czy jak zmienilem rachunek bankowy to kwota wolna od zajec jest od nowa czy jak to dziala wogole ?

    Marecki

    13 maj 14 o 07:38

  27. Wysyła do banku polecenie zajęcia konta i przekazania mu środków a Ty jako dłużnik otrzymujesz odpis tego pisma.

    admin

    13 maj 14 o 09:13

  28. jak wysle takie pismo do Banku to zabierze calosc ?

    Marecki

    13 maj 14 o 16:49

  29. No, myślę że bank mu nie prześle owej trzykrotności średniego wynagrodzenia. Ja nie wiem, jak komornicy monitują (dodatkowo) do banków. Gdybym ja był komornikiem i wcześniej z jakiegoś innego twojego konta ściągnąłbym jakieś środki, to bym zajmując nowe konto napisał do banku, że ma nie pozostawiać Ci owej kwoty wolnej od zajęcia, gdyż została Ci już pozostawiona na poprzednio zajętym koncie. Z drugiej jednak strony mogło być przecież i tak, że Ty tę wolną kwotę przelałeś sobie na to nowe konto i co w tedy… Nie wiem. Podejrzewam jednak (ale wcale tak nie musi być) że komornik wyśle standardowe zajęcie bez owych dodatkowych zastrzeżeń o których wyżej napisałem.

    admin

    13 maj 14 o 17:02

  30. Wysyłając do banku zajęcie konta dłużnika, komornik ma obowiązek równocześnie wysłać odpis tegoż zajęcia do samego dłużnika. Mnie komornik trzykrotnie zajął konto firmowe (takie tam drobne długi, nic wielkiego, dawno załatwione). Za każdym razem gdybym chciał, to pieniądze wycofałbym z konta przed zablokowaniem ich przez bank realizujący komornicze zajęcie, wystarczyło tylko zalogować się do internetu i wykonać operację. Bank zajmował mi konto w 4-8 dni po otrzymaniu przeze mnie odpisu zajęcia komorniczego. Jak to możliwe? A tak, że mieszkam w tym samym mieście w którym mają siedzibę komornicy którzy zajmowali mi konto. To standard, że wierzyciel wybiera komornika mającego siedzibę najbliżej dłużnika więc zwykle w tej samej miejscowości. Pisma wysłane od komorników otrzymałem za każdym razem bodaj po dwóch dniach. Jednak siedziba banku w którym mam konto z dostępem przez internet znajduje się w odległości około 200 km. Czyli, pismo od komornika dochodzi do tegoż banku kilka dni później niż do mnie. Myślę że więcej nie muszę wyjaśniać. Jest to chyba istotna przyczyna bezskuteczności postępowań egzekucyjnych. Droga władzo, chyba czas na małą nowelizację przepisów dostosowującą prawo do zmieniających się realiów.

    potejto

    5 gru 14 o 14:17

  31. Normalnie, jakbym swój przypadek wyżej czytał…

    admin

    5 gru 14 o 15:18

  32. Czy komornik sądowy prowadząc egzekucje długu poszukuje kont bankowych dłużnika?

    Zygmunt

    24 gru 14 o 06:35

  33. Co do zasady, komornik działa w granicach wniosku Wierzyciela. To wierzyciel powinien wskazać we wniosku egzekucyjnym z czego komornik ma prowadzić egzekucję. Przy czym nie wystarczy ogólnie wymienić, że z rachunków bankowych, z ruchomości, z samochodów, samochodów wierzytelności, z nieruchomości; wierzyciel powinien wskazać, jakie konto (w którym banku) komornik powinien zająć, podać dane pojazdu dłużnika, podać pod jakim adresem jest nieruchomość dłużnika, numer księgi wieczystej. Jeżeli wierzyciel nie ma wiedzy o majątku dłużnika, wówczas może zlecić komornikowi odpłatne poszukiwanie majątku. Jednak w ramach, nazwijmy standardowych czynności podejmowanych w związku z poszukiwaniem majątku dłużnika, z tego co nam wiadomo, komornik nie sprawdza czy dłużnik posiada rachunki, wysyłając zapytania do wszystkich banków z siedzibami na terenie Polski. Wysyłanie zapytań do tych wszystkich banków jest jedynym sposobem na sprawdzenie ze stuprocentową pewnością czy oraz ile rachunków dłużnik posiada, proszę jednak zwrócić uwagę na to, jak wiele zapytań należałoby wysłać – ile jest banków w Polsce. Wierzyciel może zawnioskować do komornika aby ten powysyłał takie zapytania ale we wniosku musi dokładnie wskazać do których banków komornik ma zapytanie skierować. Z tym wiążą się dodatkowe koszty jakie w formie zaliczki wierzyciel musiałby uiścić na konto komornika. Tak to wygląda od strony formalnej. Inny sposób to zlecenie windykacji albo wywiadu gospodarczego wyspecjalizowanej firmie windykacyjnej, która jednak takimi uprawnieniami jak komornik nie dysponuje, ale miewa swoje nieformalne sposoby, przeprowadza nieformalne rozpytanie. Wierzyciel w postępowaniu egzekucyjnym musi liczyć się z tym, że dłużnik który oczywiście wie o tym, że depcze mu po piętach komornik i ewentualnie dodatkowo firma windykacyjna, może otwierać co rusz nowy rachunek bankowy. W praktyce więc często o wiele skuteczniejszym sposobem egzekucji jest zajmowanie wierzytelności dłużnika które mu przysługują od jego klientów, kontrahentów. Jeżeli wiemy, ustaliliśmy dane kontrahentów dłużnika, wówczas wskazujemy mu te podmioty, aby komornik powysyłał do nich informacje o zajęciu wierzytelności. W takich pismach komornik wzywa tzw. trzeciodłużnika czyli firmę, która jest winna pieniądze naszemu dłużnikowi, z tytułu dostawy towarów lub wykonanych usług, aby zapłaty dokonała na konto komornika zamiast dłużnikowi. Swoją drogą, można wówczas ustalić też numer rachunku dłużnika, który podał na fakturze wystawionej swojemu kontrahentowi.

    agat

    24 gru 14 o 08:24

  34. agat, od ustalania rachunków bankowych dłużnika jest system OGNIVO.

    admin

    24 gru 14 o 08:40

  35. Komornik zajął mi pensje i jednocześnie konto w mBanku. Ma takie prawo? Skoro zabrał część wypłaty to jeszcze z rachunku resztę pieniędzy zabierze?

    Daro68@vp.pl

    24 lip 15 o 17:38

  36. Wypłatę która po potrąceniu już przez komornika wpłynie na kont, ma obowiązek zostawić. Co do wypłata nagromadzonych przed wszczęciem egzekucji, to ma prawo je ściągnąć z konta. Z tym, że na koncie przysługuje kwota wolna od zajęcia (taki limit) wynosząca 3 średnie pensje krajowe.

    admin

    24 lip 15 o 17:54

  37. Komornik sądowy owszem,już od swojego dopelniena nie żyje, sam w sobie

    zły

    3 mar 16 o 19:25

  38. a mnie komornik sciagnal pieniadze z konta i pozostawil na kontach tylko 1700 zl czy to jest zgodne z prawem

    caroline

    27 mar 17 o 16:42

  39. 1500 zł. co miesiąc bank musi zostawić na koncie, realizując zajęcie komornicze. A zatem tak, postąpiono zgodnie z prawem.

    admin

    27 mar 17 o 18:45

  40. ale gdzies tam w tresci byla mowa ze musza zostac trzy srednie pensje czyli okolo 12 tysiecy

    caroline

    27 mar 17 o 20:25

  41. To już nieaktualne, pod koniec ubiegłego roku zmieniły się przepisy. A ja nie dam rady aktualizować wszystkich wpisów na tym blogu.

    admin

    27 mar 17 o 20:33

  42. ok dzieki za pomoc

    caroline

    27 mar 17 o 20:50

  43. a jeszcze jest taka kwestia o zajeciu dowiedzialam sie kiedy juz kwote sciagnieto mi z konta bo zauwazylam jej brak i zadzwonilam na infolinie banku i pytanie brzmi czy komornik nie powinien mnie powiadomic przed faktem i ile czasu przed faktem

    caroline

    28 mar 17 o 12:35

  44. Prawdopodobnie wysłał Ci powiadomienie, ale jeszcze nie otrzymałaś. A konto zajmuje elektronicznie więc niemal od razu bank blokuje konto. Kiedy zablokowano pieniądze na koncie?

    admin

    28 mar 17 o 12:49

  45. pieniadze zablokowano w piatek i ja wiem ze komornik mnie poinformuje chodzi mi o to czy to nie powinno byc przed zajeciem konta bo wtedy ja mialabym czas na swoj ruch
    poza tym zmienilam adres juz 7 lat temu a informacje tam przychodza bo pytalam u komornika potrafia zlokalizowac konto a mojego adresu juz nie Stwierdzili ze nie odebralam bo nie i tyle takze cala sprawa toczyla sie za moimi plecami i ja o niczym nie wiedzialam

    caroline

    28 mar 17 o 12:58

  46. Wierzycielowi i komornikowi właśnie o to chodzi, żebyś nie miała czasu “na swój ruch”. Komornik wysyła równocześnie zajęcie do banku oraz odpis zajęcia do dłużnika i to jest zgodne z prawem. A ponieważ zajęcie do banku wysyła droga elektroniczną a do dłużnika pocztą polską więc bank ma je szybciej niż Ty.

    Możesz a nawet powinnaś formalnie (pocztą albo pismem złożonym osobiście w kancelarii komorniczej) komornikowi wskazać swój aktualny adres zamieszkania.

    admin

    28 mar 17 o 13:27

  47. a co to zmieni jak ja mu teraz podam swoj adres jak sprawa juz jest zakonczona a ja nie mialam okazji na wyrazenie swojego zdania i stanowiska nawet w sadzie no nie wiem jak z tym adresem jest w prawie ale w takim przypadku rownie dobrze
    komornik moze wyslac pismo na berdyczow albo w kosmos
    tez nikt nie odbierze a bedzie sie liczylo ze doreczono skutecznie

    caroline

    28 mar 17 o 13:41

  48. Jak zakończona to zakończona. To trzeba było załatwić, żeby poczta nie doręczała przesyłek na stary adres. Wtedy do sądu odesłaliby przesyłkę z informacją “adresat wyprowadził się” i wierzyciel czyli powód musiałby wskazać sądowi twój aktualny adres.

    Jeżeli uważasz że nie byłaś winna pieniędzy, to chyba jeszcze jest czas (jeśli w piątek dowiedziałas się o egzekucji) na wznowienie sprawy w sądzie i w konsekwencji odzyskanie tych pieniędzy.

    admin

    28 mar 17 o 15:21

  49. a widzisz to nie wiedzialam tego jak to z poczta zalatwic zeby nie dostarczali pod byle adresy [wlasnie ide na poczte po przesylke]

    caroline

    28 mar 17 o 15:28

  50. a jeszcze przeczytalam ze jak sie bede odwolywac to musze miec wszystkie dokumenty a ja zadnych nie mam bo ich nie otrzymalam
    a moja poczta to sie takimi sprawami nie zajmuje tak mi pani powiedziala

    caroline

    28 mar 17 o 21:18

  51. Ty według mnie masz czym prędzej napisać wniosek o doręczenie Ci nakazu zapłaty wraz z pozwem i w tym samym piśnie o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu.

    admin

    28 mar 17 o 21:22

  52. Witam…czy jak założę nowe konto to pracodawca przeleje mi na nie całą kwotę wypłaty czy tylko jej część gdyż mam bezpośrednio zajętą pensję przez komornika u pracodawcy.

    Andzia

    19 kwi 17 o 11:18

  53. Pensja jest zajmowana przez komornika bezpośrednio u pracodawcy więc pracodawca przeleje Ci na konto pensję już po potrąceniu.

    admin

    19 kwi 17 o 11:21

  54. Ja mam zajęte konto ale pracodawca nie wie o moim zajęciu jest to możliwe?

    Jan

    26 mar 18 o 19:26

  55. Mam 5 kont i wszystkie zajęte na jednym. Głównym na które jest przelewane wynagrodzenie jest kwota wolna a że mam przelewana najniższa krajowa to nic mi nie zabiera i ta kwota odnawia się co miesiąc.

    Jan

    26 mar 18 o 19:28

  56. Konta te są w tym samym banku czy jeśli założyłem nowe konto w innym banku to też mi je zajmie?

    Jan

    26 mar 18 o 19:29

  57. A skąd pracodawca ma wiedzieć o tym, że ma Pan zajęte konto? Komornik nie informuje ich o tym, bo to nie ich sprawa.

    Zajmie jeżeli ponownie wyśle do OGNIVO (zrzesza banki) zapytanie o konta, komornicy zazwyczaj nie ponawiają zapytań. Polecam konta osobiste tutaj.

    admin

    26 mar 18 o 19:54

  58. W Getin banku założyłem.

    Podobno nie są zbytnio pomocni komornikom

    Jan

    26 mar 18 o 22:15

  59. Oki ale jeśli się nie zapyta to będę miał swobodę jeśli chodzi o pieniądze.

    Ja

    27 mar 18 o 03:52

  60. No tak.

    admin

    27 mar 18 o 07:07

  61. mam pytanie? czy mając stary numer rachunku mogę go przenieść na swoją nową firmę. Tak żeby wszystkie dotychczasowe wpływy wchodziły mi na nową firmę, w obrębie tego samego banku? może jakieś szczególne wyjątki?

    mania

    25 maj 18 o 20:08

  62. Stary, wciąż aktywny rachunek czyli przypisany do wcześniejszej firmy – jednoosobowej działalności gospodarczej żeby był w nowej firmie też jako jednoosobowej działalności gospodarczej? Można.

    admin

    25 maj 18 o 20:16

  63. Witam mam 3 komorników i zajęte wszystkie konta bankowe czy jeśli przelew z wyplata wyśle mi pracodawca na konto partnera to czy komornik jemu tez zajmie konto ps. nie jestem współwłaścicielem jego konta czy nawet nie jestem upoważniona do niego??????

    Marta

    10 lip 18 o 23:30

  64. Nie zajmie.

    admin

    11 lip 18 o 10:17

  65. Oczywiście że nie jest przestępstwem założenie nowego konta w trakcie egzekucji. I nie trzeba o tym fakcie informować komornika.

    Anonim

    5 cze 20 o 18:31

  66. Witam, mam takie pytanie komornik zajal mi konto bankowe czy mogę otworzyć nowe konto w innym banku chodzi mi o to żeby nie stracić w tym miesiącu wypłaty która przyjdzie w przyszłym tygodniu proszę o pomoc

    Ewa

    20 sty 21 o 17:00

  67. Witam, tak. Prawdopodobieństwo tego, że komornik zajmie nowe konto w tak krótkim czasie jest prawie zerowe. Dobre konta osobiste do założenia bez wychodzenia z domu są tutaj.

    admin

    20 sty 21 o 17:06

  68. Nie da się z góry i we wszystkich przypadkach odpowiedzieć na pytanie czy zmiana konta przez dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym jest przestępstwem lub nim nie jest. To zależy od okoliczności i od subiektywnej oceny prokuratora i sędziego.

    Leser

    6 cze 21 o 21:26

  69. To co sobie prokurator pomyśli to jedno a co zrobi to drugie. A co zrobi? umorzy bo nie chce mieć “niepotrzebnej” pracy, sporządzania aktu oskarżenia, kierowania do sądu, fatygowania się na rozprawę.

    albet

    2 lip 21 o 18:42

  70. czasem nawet jest tak że policja wnioskuje o zarzut a prokuratura umarza. A w przypadku omawianym na 99,9% nawet policja nie zasugeruje o przedstawienie zarzutu.

    Anonim

    24 lip 21 o 20:12

  71. Za samą zmianę konta nie spodziewałbym się oskarżenia karnego tylko ewentualnie jeżeli przez to dłużnik uniknął egzekucji, na przykład dotrzymał pieniądze na nowe konto i je wypłacił ale o tym komornik raczej nie dowie się, chyba że uzyskałby wgląd w historię operacji na tym koncie dłużnika.

    niewyspany

    8 sie 21 o 19:53

  72. Mój kolega z klasy z liceum jest już prokuratorem z kilkuletnim stażem, niedawno mieliśmy spotkanie klasowe i miałem okazję z nim porozmawiać. Twierdzi, że nie ma takiej opcji aby za zmianę konta w egzekucji otrzymać zarzut.

    Daniel

    31 sie 21 o 15:19

  73. Opcja jest jeżeli się prokurator uprze (zaweźmie na dłużnika z jakiegoś powodu) ale w powiedzmy w normalnej sytuacji też uważam, że zarzutu nie będzie.

    admin

    31 sie 21 o 15:31

  74. Zmieniłem konto i komornik jak i wierzyciel o tym dowiedział się ale nie miałem z tego powodu żadnych problemów. A na dodatek na to nowe konto otrzymałem przelew i wypłaciłem pieniądze o czym komornik też wiedział.

    Franek

    20 lis 21 o 19:49

  75. Zmienianie kont przez dłużników w egzekucji komorniczej to standard jeżeli mowa o prowadzących działalność gospodarczą. Z zajętym kontem większość firm nie może prowadzić działalności, komornik zabiera wszystko co wpłynie na konto, kwota wolna która przysługuje osobom prywatnym nie przysługuje firmom, żadna.

    walec

    30 gru 21 o 07:16

  76. Przedsiębiorca może używać do celów firmowych konta osobistego i wtedy też jest respektowana kwota wolna od zajęcia, sprawdzone. Korzystne konta osobiste które można założyć z domu, są tutaj.

    admin

    30 gru 21 o 10:44

  77. “może używać” – rozumiem, że jest to wykonalne ale czy za konto osobiste zamiast firmowego nie grozi grzywna czy inna kara?

    walec

    30 gru 21 o 10:56

  78. Nie grozi. Przepisy nakładają na przedsiębiorcę obowiązek posiadania rachunku bankowego ale nie musi to być rachunek firmowy.

    admin

    30 gru 21 o 11:37

  79. W którym banku w Polsce najbezpieczniej mieć konto osobiste więc? Chodzi mi o taki do którego komornik najrzadziej zagląda by sprawdzić.

    Pizza

    10 sty 22 o 14:04

  80. Nie kierowałbym się opiniami o tym, do którego najrzadziej komornik zagląda. Może zajrzeć do każdego rozsyłając zapytania przez OGNIVO. Zwykle jednak tylko na początku postępowania egzekucyjnego sprawdza banki poprzez OGNIVO i gdy zajmie jakieś, to później nie ponawia zapytań. Praktycznie więc tuż po tym w jakimkolwiek innym banku można konto założyć i prawdopodobnie już nie zostanie zajęte. Korzystne konta osobiste z możliwością założenia ich z domu, są tutaj.

    admin

    10 sty 22 o 15:29

  81. Super tylko że jak już raz zajął bo pracodawca pomimo wniosku o zmianę nie zrobił tego to po 1szzyn razie jezeli dostanie komornik to co powyżej najnizszej a za miesiąc nie dostanie nic bo konto zostanie zmienione to logiczne że się zorientuje i zacznie węszyc i jak druga wypłata nie wpłynie to znów zapyta do ogniwo.

    Prawda

    31 sie 22 o 15:02

  82. Komornik zajmuje wynagrodzenie w zakładzie pracy a nie na koncie bankowym, to znaczy jest to teoretycznie możliwe że na koncie nie w zakładzie pracy ale mało prawdopodobne. Z konta nie ma prawa zająć już okrojonego po zajęciu w zakładzie pracy wynagrodzenia. Jeżeli zajmuje to skierować do komornika wniosek o ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego informując, że środki które zajmuje są tym wynagrodzeniem którego nie ma prawa zająć. Tak w ogóle to bank nie powinien mu puścić tych pieniędzy (art. 54a prawa bankowego) i bank można skarżyć o odszkodowanie za to. A zatem po zmianie konta w takiej sytuacji nie odnotuje zmniejszenia wpływów.

    admin

    31 sie 22 o 16:17

  83. Wszystko zależy od uznania prokuratora (albo policjanta prowadzącego sprawę) i gdy sprawa trafi do sądu – od sędziego. Sprawa sprawie nierówna.

    Marcin

    11 cze 23 o 06:51

  84. W Polsce jest tak że gdy już sprawa trafi do sądu to w 90 procentach jest skazanie.

    Anonim

    20 cze 23 o 16:21

Skomentuj