Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Jak często komornik sprawdza konta bankowe w OGNIVO?

14 komentarzy

Wielu kombinujących dłużników zadaje pytanie o to, jak szybko komornik dowie się o nowym koncie bankowym bądź też wprost właśnie: jak często komornik sprawdza poprzez system OGNIVO, czy dłużnik założył nowe konto. Najczęściej takie pytania zadają dłużnicy prowadzący działalność gospodarczą oraz dłużnicy alimentacyjni. Na rachunku firmowym, nie przysługuje kwota wolna od zajęcia może a na osobistym przysługuje ale nie dłużnikom alimentacyjnym. Przy okazji, zanim przejdę do sedna, podpowiedź dla takich przedsiębiorców – zamiast konta firmowego praktycznie można używać konta osobistego, z kwotą wolną.

Prowadząc firmę windykacyjną i przejmując do windykacji wierzytelności na podstawie cesji powierniczej, jako formalnie wierzyciel miałem u komorników ws umie kilkaset spraw. Z tej mojej bogatej praktyki wynika, że komornicy szukają poprzez OGNIVO kont dłużnika nie częściej jak raz na około 5 czy 6 miesięcy. Zawsze (prawie zawsze) tuż po wszczęciu postępowania egzekucyjnego po czym miesiącami nie ponawiają tej czynności. A bank, nawet już raz wcześniej zapytany przez OGNIVO, nie przesyła komornikowi informacji gdy dłużnik później założy w tym banku konto; aby się o tym dowiedzieć, komornik musi ponownie zapytać.

Korzystne konta osobiste do założenia bez wychodzenia z domu są tutaj a konta firmowe tutaj. Konto bankowe zajęte przez komornika da się zamknąć (nawet gdy bank twierdzi, że się nie da) ale sugeruję nie likwidować zajętego konta gdy zakładasz nowe ponieważ gdy to zrobisz, komornik może pójść po rozum do głowy, wezwać wierzyciela do uiszczenia zaliczki na ponowne zapytania do OGNIVO i wysłać elektronicznie zbiorcze zapytanie do banków (tak to się odbywa).

Niektórzy przy tym zastanawiają się, czy zmiana konta bankowego podczas egzekucji komorniczej nie jest aby przestępstwem udaremniania zaspokojenia wierzyciela. Ostatnio skłonny jestem twierdzić, że nie, nie jest: https://pamietnikwindykatora.pl/komornik-a-zmiana-konta-bankowego-czy-to-przestestwo/ a przynajmniej nie jest bez zbadania okoliczności sprawy i celu. A któremu wierzycielowi chciałoby się wnosić z tego tytułu zawiadomienie do organów ścigania skoro zasądzenie obowiązku naprawienia szkody pod rygorem odwieszenia kary pozbawienia wolności nie wchodzi tu w grę: https://pamietnikwindykatora.pl/przestepstwo-udaremniania-egzekucji-komorniczej/. Któremu komornikowi chciałoby się wstępnie badać okoliczności w tym historię przelewów na nowym koncie które w końcu (po iluś miesiącach) też zajął i sugerować wierzycielowi złożenie doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez dłużnika. I wreszcie ewentualnie, któremu prokuratorowi chciałoby się przedstawić zarzut i formułować akt oskarżenia…. Oto pytania retoryczne.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

26 czerwca, 2020

Komentarze do 'Jak często komornik sprawdza konta bankowe w OGNIVO?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Ja miałem nowe konto niezajęte przez pół roku, do końca egzekucji umorzonej jako prawie bezskuteczna.

  daro

  27 Cze 20 o 21:37

 2. Ile razy komornik może sprawdzić OGNIVO? Nie chodzi mi o to ile razy zwykle sprawdzają ale ile razy może sprawdzić, czy istnieje jakiś limit zapytań?

  Wowa

  10 Lis 20 o 13:28

 3. Nie istnieje limit sprawdzeń tylko że sprawdzanie jest płatne i płaci za to wierzyciel jeżeli chce ponownego sprawdzenia.

  admin

  10 Lis 20 o 15:10

 4. Wszystko zależy od widzimisię wierzyciela, praktycznie i co tydzień komornik może sprawdzać OGNIVO jeżeli dłużnik będzie ponawiał o sprawdzenie i uiszczał zaliczkę na to. Tak może być ale najczęściej jest tak, że przez całą trwającą aż do umorzenia egzekucję tylko raz na początku komornik kont szuka.

  Bartek

  4 Lip 21 o 09:16

 5. Wznawianie poszukiwań konta ma sens bardziej wobec dłużnika będącego firmą, prowadzącego firmę. Specyfika niektórych działalności gospodarczych jest taka, że bez wolnego konta ani rusz.

  lukasz

  7 Sie 21 o 14:14

 6. Dłużnicy nie prowadzący firmy też miewają przychody, wpływy, nie tylko z wynagrodzenia za pracę. Warto i wobec nich ponawia sprawdzanie w Ognivo kont.

  Igi

  8 Sie 21 o 18:39

 7. Mam komornika i nie mam takich problemów ponieważ używam konta brata. mam hasło, wykonuję transakcje, wypłacam w bankomacie pieniądze.

  siostra

  10 Sie 21 o 22:21

 8. Miałem sprawę u komornika będąc wierzycielem, przez cztery miesiące tylko raz zajął konto, żadnych pieniędzy nie ściągnął, umorzył. Teraz nie wiem, czy powinienem był żądać ponownego sprawdzenia banków?

  Wiktor

  13 Wrz 21 o 04:40

 9. Możliwe, że komornik wysłał ponownie zapytania do OGNIVO. Wierzyciel o tym nie wie, chyba że komornik zajmie tak ustalone konto.

  admin

  13 Wrz 21 o 06:44

 10. Pamiętać warto jednak o tym, że nie tylko przez Ognivo komornik ustala rachunki bankowe dłużnika. Informację o rachunku uzyskać może także z urzędu skarbowego, z ZUS a nawet z biura księgowego.

  Wojtek

  18 Wrz 21 o 17:11

 11. Przecież po zmianie konta bankowego nie podasz nowego konta do tych instytucji. A z usług biura rachunkowego nie musisz korzystać, księgowość jest prosta w przeciętnej działalności gospodarczej jednoosobowej.

  admin

  18 Wrz 21 o 17:49

 12. Komornik dowie się o nowym rachunku bankowym jeżeli ten będzie już założony i zapytanie od komornika wpłynie akurat do banku w którym został rachunek założony. Komornicy wysyłają przez OGNIVO zbiorcze zapytanie do wielu banków więc nie liczyłbym bardzo na to, że taki bank zostanie pominięty w zapytaniu.

  Jaca

  25 Wrz 21 o 02:46

 13. To w końcu jak często komornik pyta banki o to czy dłużnik (w międzyczasie) założył w którymś konto?

  utah

  1 Paź 21 o 06:50

 14. Nie ma reguły, ale zwykle czynią to nie częściej niż około pięć miesięcy. Jeżeli komornik zajął Ci konto na przykład tydzień temu, to masz około 90 procent szansy na to że o nowym koncie nie dowie się w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Zapytania do OGNIVO o konta dłużnika są odpłatne.

  Kronos

  1 Paź 21 o 09:14

Skomentuj