Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zamknięcie konta bankowego zajętego przez komornika

13 komentarzy

Szereg osób przeciwko którym toczy się postępowanie egzekucyjne zadaje tytułowe pytanie a więc czy mogą zlikwidować rachunek bankowy gdy ten zajęty jest przez komornika. Zanim odpowiem na to pytanie, to ja mam pytanie a raczej sugestię: czy na pewno warto zamykać taki rachunek nawet jeżeli zanosi się na długą (wielomiesięczną) egzekucję? Jeżeli zamkniesz taki zajęty rachunek bankowy (no, można zamknąć o czym nieco więcej w dalszej części tekstu) to prawdopodobnie sprowokujesz komornika to ponownego rozesłania przez OGNIVO zapytań do wszystkich banków celem znalezienia Twojego nowego konta bankowego. A jeżeli nie zlikwidujesz zajętego konta to ponownie poszukiwanie komornik przeprowadzi może dopiero za pół roku. Przez kilka miesięcy więc (tak, komornicy w większości co około pół roku wznawiają poszukiwania kont bankowych) możesz mieć wolne od komornika konto które założyłeś wkrótce po zajęciu komorniczym tego starego. Korzystne konta osobiste są tutaj a konta firmowe tutaj.

Jako się już rzekło wcześniej, posiadacz zajętego przez komornika rachunku bankowego może taki rachunek zamknąć wypowiadając bankowi umowę. Art. 730 Kodeksu cywilnego stanowi, że rozwiązanie umowy rachunku bankowego zawartej na czas nie oznaczony może nastąpić w każdym czasie wskutek wypowiedzenia przez którąkolwiek ze stron; jednakże bank może wypowiedzieć taką umowę tylko z ważnych powodów. Przepis ten, jak widać, milczy w kwestii zajęcia egzekucyjnego na rachunku bankowym co oznacza, że zajęcie komornicze nie może być przeszkodą do wypowiedzenia umowy o prowadzenie rachunku bankowego przez posiadacza tegoż rachunku. Strony umowy nie mogą skutecznie w umowie o prowadzenie rachunku bankowego zawrzeć zapisu sprzecznego z ustawą czyli w tym przypadku z przytoczonym art. 730 KC. Podobno niektóre banki takie zapisy w umowach zawierają i nie są skłonne zamykać kont na których jest zajęcie komornicze jak zaznaczyłem, takie zapisy i w konsekwencji odmowy likwidacji konta są bezprawne.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

8 czerwca, 2020

Komentarze do 'Zamknięcie konta bankowego zajętego przez komornika'

Subscribe to comments with RSS

 1. A co jeżeli bank się upiera i konta nie myśli zlikwidować i nalicza opłaty? W końcu poda mnie do sądu i do komornika.

  ari

  8 Cze 20 o 20:21

 2. To się odwołasz od nakazu zapłaty podnosząc, że roszczenie jest bezpodstawne – przełożysz potwierdzenie nadania wypowiedzenia umowy o prowadzenie rachunku bankowego wraz z zachowanym odpisem tegoż wypowiedzenia i powołasz się na przytoczony we wpisie art. 730 KC.

  admin

  8 Cze 20 o 20:40

 3. A w jakim terminie bank zobowiązany jest do wypłacenia pozostałych nie zajętych środków finansowych po likwidacji konta?

  Anonim

  12 Lut 21 o 14:46

 4. Nie może ich przetrzymywać po zamknięciu konta ale trzeb a bankowi wskazać nowe konto na które ma przelać środki. przynajmniej, o ile pamiętam, tak było gdy zamykałem firmowe konto w mBanku.

  admin

  12 Lut 21 o 15:03

 5. A mnie interesuje czy po zamknięciu konta bank poinformuje o tym komornika tzn. że konto zostało zamknięte?

  wariat

  1 Lip 21 o 16:43

 6. Tak, bank poinformuje komornika o tym, że zajęcie stało się niewykonalne z uwagi na likwidację konta.

  admin

  1 Lip 21 o 18:23

 7. Aha to czyli nie zamykać konta z komornikiem ponieważ komornikowi przyjdzie na myśl poszukać nowego konta.

  wariat

  2 Lip 21 o 18:48

 8. Dokładnie, to podstawa skutecznego unikania zajęcia nowego konta.

  admin

  2 Lip 21 o 19:52

 9. Zamknięcie konta zajętego przez komornika jest wskazane jeżeli nie ma się zamiaru założyć nowego. Może dodatkowo stać się bodźcem do umorzenia egzekucji. A po umorzeniu praktycznie nie ma ryzyka takiego, że w przeciągu na przykład pół roku wierzyciel ponowni egzekucję.

  ludojad

  14 Lip 21 o 14:19

 10. A po co zamykać, dzisiaj z urzędu kont osobiste są bezpłatne w prowadzeniu, niech je sobie komornik okupuje.

  Wiktor

  24 Lip 21 o 20:16

 11. Może boją się że ich jakiś stary dłużnik dokona zapłaty na to zajęte konto…

  Sławek

  4 Sie 21 o 14:33

 12. Głupota jest zamykanie zajętego konta, niech sobie będzie i mało tego, niech od czasu do czasu wpłynie na to konto jakaś niewielka suma żeby komornik się cieszył i myślałem że to jest jedyne konto dłużnika vide żeby nie szukał nowego. A propos czy do działalności muszę mieć firmowe czy może osobiste przejdzie?

  Gucio55

  19 Wrz 21 o 04:37

 13. Żadnych formalnie potwierdzonych kwalifikacji nie musza mieć panie księgowe z biura rachunkowego. Żadnych licencji, zezwoleń, wykształcenia, nic. Co innego oczywiście osoba będąca doradcą podatkowym.

  admin

  19 Wrz 21 o 06:46

Skomentuj