Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Jak odzyskać pieniądze od oszusta?

24 komentarze

Oszuści internetowi (z Allegro, Olx i z innych serwisów), oszuści z reala którzy pobrali zaliczkę albo zadatek, nie zapłacili faktury, nie zwrócili pożyczki, nawet oszuści matrymonialni. Wyłudzili towar, usługę na termin płatności, wyłudzili pieniądze przelewem lub w żywej gotówce. Jak od takich odzyskać pieniądze?

W postępowaniu egzekucyjnym – komorniczym zwykle nie udaje się odzyskać pieniędzy od oszusta, bo ten nie po to dokonuje wyłudzeń, aby pozwolić na to, by komornik wyegzekwował dług – wyłudzone mienie. Majątek ma ukryty lub przepisany na kogoś albo nie ma autentycznie nic, bo co wyłudzi, to przepuści. Skuteczna bywa (z ostrożności nie piszę, że wskazana) windykacja niekonwencjonalna, wywieranie presji na dłużniku. Jednak w przypadku wyłudzeń internetowych często brak (prawdziwych) danych osobowych takiego oszusta wiec nie wiadomo wobec kogo i pod jakim adresem ową niekonwencjonalną windykacje przeprowadzić.

Przeczytaj też: Gdzie zgłosić oszustwo?

Skuteczne też bywa zgłoszenie wyłudzenia organom ścigania. Za oszustwo czyli wyłudzenie grozi kara pozbawienia wolności do lat ośmiu. Oszust może się tego przestraszyć i wrócić pieniądze, przynajmniej część. Jeśli nie w trakcie postępowania karnego, to po wyroku jeżeli zostanie skazany na karę więzienia z warunkowym jej zawieszeniem i obowiązkiem naprawienia szkody – zwrócenia pieniędzy pokrzywdzonemu. Jeżeli nie naprawi wówczas szkody, sąd może zarządzić wykonanie zawieszonej kary pozbawienia wolności.

Wiedz tylko, że nie wystarczy, że Tobie się wydaje, że dłużnik dokonał oszustwa. Z okoliczności sprawy powinno wynikać, że przyjmując od Ciebie pieniądze, towar, czy usługę wiedział, że nie wywiąże się z umowy, że pieniędzy nie zwróci, nie ureguluje zapłaty. A z tym to bywa różnie przy czym prokuratura zwykle nie pali się do przedstawienia zarzutu wyłudzenia czyli oszustwa. Rzadko przedstawia taki zarzut gdy chodzi o niezapłacony towar, usługę czy niezwrócona pożyczkę, częściej jednak przy różnej maści oszustwach internetowych.

Przeczytaj też: Czy komornik zawiadamia prokuraturę?

Niektórzy oszuści boją się też upubliczniania ich oszustwa w internecie, nawet tacy anonimowi. Obawiają się najczęściej tego, że zgłoszą się też inni pokrzywdzeni (o ile takowi są) i wszyscy oni zostaną wskazani w zawiadomieniu o wyłudzeniu a wtedy prokuratura raczej nie odmówi wszczęcia ani nie umorzy postępowania karnego. Warto zatem takowe upublicznianie zapowiedzieć oszustowi i w razie potrzeby realizować.

Przeczytaj też: Pomówienie dłużnika w internecie

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

26 czerwca, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Jak odzyskać pieniądze od oszusta?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jak to statystycznie wygląda to znaczy, jaki odsetek skazanych oddaje pieniądze w obawie przed więzieniem?

  Mikołaj

  28 cze 20 o 16:24

 2. Może co drugi przynajmniej część długu oddaje ale to są dane z małej statystycznej próby – spraw które prowadziłem.

  admin

  28 cze 20 o 19:40

 3. Zostałem oszukany. Przelałem na konto bankowe oszusta zaliczkę na rower po czym kontakt się urwał. Przestał odbierać moje telefony a jak z innego numeru telefonuję albo moi znajomi i zaczynają mówić o co chodzi, to się wyłącza. Na maile nie odpowiada. Nie znam jego adresu. Poszedłem na policję i złożyłem zawiadomienie ale po zachowaniu i gadaniu policjanta wnioskuję, że raczej nic z tym nie zrobią i będzie odmowa śledztwa. Jeżeli tak będzie, to czy ten człowiek w ogóle wcześniej dowie się od policji albo prokuratury o tym, że jest w toku ta sprawa? Może przestraszyłby się i oddał pieniądze jak zostałby wezwany, dlatego ciekawi mnie to jak będzie.

  Gutek

  10 mar 21 o 07:42

 4. Tak, nawet w ramach czynności sprawdzających (które mogą zakończyć się wydaniem postanowienia o odmowie wszczęcia dochodzenia) oszust zostanie rozpytany przez policję a zatem dowie się o złożeniu zawiadomienia przeciwko niemu. Ja generalnie sugeruję pisemne złożenie zawiadomienia w biurze podawczym prokuratury za potwierdzeniem (z przybiciem pieczęci) na kopii zawiadomienia. Można ją zeskanować i przesłać mailem osobie przeciwko której zostało złożone zawiadomienie.

  admin

  10 mar 21 o 07:58

 5. Czysta ściema. W mojej sprawie oszust został skazany przed sądem. Pieniędzy nie zobaczyłem na oczy.

  Kamil

  17 mar 21 o 13:35

 6. W jednej z prowadzonych przeze mnie spraw oszust też został skazany – na więzienie w zawieszeniu. Gdy kończył się termin zawieszenia, to spłacił cały dług, było tego około 6 -8 tys. zł (już nie pamiętam dokładnie). Bał się odwieszenia kary.

  admin

  17 mar 21 o 14:24

 7. Żeby chociaż prokurator postawił zarzut, to już niejeden taki się boi i coś tam spłaca zanim dojdzie do rozprawy sądowej. Jednak 90 jak nie więcej procent zgłoszeń oszustwa jest umarzanych przez prokuraturę.

  japson

  13 maj 21 o 18:13

 8. I dlatego ja przez internet kupuje tylko przez Allegro. Jeżeli zostanę oszukany to Allegro zwraca mi pieniądze, musze tylko wcześniej złożyć na policji zawiadomienie o oszustwie.

  Zdzisław

  22 lip 21 o 08:11

 9. Taki oszust który dokonuje licznych wyłudzeń, jest psychicznie nastawiony na odbycie kary więzienia. I założenie mu sprawy w prokuraturze nie przestraszy go skutecznie czytaj: nie odda wyłudzonych pieniędzy. A takich jest większość wśród oszustów.

  gigant

  20 sie 21 o 21:32

 10. Nie zawsze jest nastawiony na poniesienie kary, wielu z nich myśli że im się uda, że ich policja nie namierzy albo że uda im się jakoś wytłumaczyć, że to nie były wyłudzenia.

  Jan

  24 sie 21 o 15:21

 11. I często udaje się ale raczej w takich niejednoznacznych sprawach jak niezapłacone faktury.

  admin

  24 sie 21 o 18:28

 12. Od oszusta odzyskać pieniądze to w 90 procentach nie konwencjonalnymi sposobami. Konkretniej: oszuści boją się tylko przemocy, siły fizycznej.

  helak

  11 wrz 21 o 16:02

 13. Niektórzy z takich dłużników oszustów obawiają się upubliczniania informacji o tym i to bywa skuteczne.

  admin

  11 wrz 21 o 19:19

 14. Bazując na doświadczeniu, myślę, że większość oszustw randkowych zaczyna się dość niewinnie. Oszuści kontaktują się z ofiarami za pośrednictwem portali społecznościowych lub poczty e-mail, twierdząc, że mają wspólne zainteresowania lub odległe, wzajemne powiązania — takie jak przedstawienie się na weselu lub innym dużym zgromadzeniu. Inni oszuści sprawiają, że ich fałszywe profile wyglądają tak atrakcyjnie, jak to tylko możliwe, i czekają od ofiar, aby nawiązać kontakt i rozpocząć rozmowę. Gdy oszust Cię wciągnie, możliwości są nieograniczone. W zeszłym miesiącu straciłem prawie 165 tysięcy dolarów na rzecz oszusta za pośrednictwem Tindera po tym, jak obiecał spędzić ze mną swoje życie. Dzięki Bogu za myglobalrefunds.com, który pomógł mi odzyskać utracone pieniądze. Jeśli zgubiłeś jakiekolwiek pieniądze online lub Bitcoin na rzecz oszusta, skontaktuj się z myglobalrefunds.com w celu uzyskania możliwości odzyskania. Są firmą zajmującą się odzyskiwaniem, która pomaga oszukanym ofiarom.

  Monik

  13 wrz 21 o 22:31

 15. Oszustwa randkowe to osobny problem, że tak powiem psychologiczny. Gdy uczucie się pojawi, znika rozsądek u wielu pań ale nie tylko u pań bo u facetów również.

  Irmina

  15 wrz 21 o 09:38

 16. Lepiej zapobiegać niż leczyć czyli w temacie: nie da ć się oszukać. Jakiekolwiek, na cokolwiek płatności z góry tylko wiarygodnym firmom i osobom albo z zabezpieczeniem zwrotu pieniędzy jak jest na przykład na Allegro.

  koniu

  19 wrz 21 o 16:08

 17. Jednak wiele postępowań karnych w takich sprawach jest umarzanych albo nawet odmawia się wszczęcia postępowania. Dlatego, że aby skazać dłużnika, to trzeba udowodnić mu że działał ze z góry powziętym zamiarem niezwrócenia pożyczki, już wtedy gdy umowa pożyczki była zawierana. I że wprowadził pożyczkodawce w błąd co do zamiaru i możliwości finansowych (majątkowych) zwrócenia pożyczki. Nie sposób to wykazać w wielu przypadkach choć intuicja i szyderstwo ze strony dłużnika podpowiadają, że na pewno było to wyłudzenie. Jednak to nie są dowody. Poza tym, prokuratorzy skłonni są umarzać nawet takie sprawy w których obiektywnie nie powinno być wątpliwości co do tego, że zaistniało wyłudzenie. Dlaczego? Nie chcą sobie przysparzać pracy związanej z przedstawianiem zarzutu, pisaniem aktu oskarżenia, występowaniem w sądzie.

  Rudy102

  23 wrz 21 o 19:52

 18. Kiedyś wiele lat temu pewien prokurator (kobieta) w uzasadnieniu umorzenia (albo odmowy wszczęcia, już nie pamiętam) postępowania w sprawie mojego zawiadomienia o oszustwie napisała, że brak jest umowy stwierdzającej powstanie wierzytelności. A w sprawie była faktura podpisana przez dłużnika. No nic, tylko płakać i odesłać na pierwszy rok studiów prawniczych.

  Kluge

  6 paź 21 o 13:33

 19. Kluge: ta prokurator prawdopodobnie doskonale wiedziała, że faktura jest umową a tylko liczyła na to, ze ty tego nie wiesz. Albo ż wiesz ale że zachowasz się tak jak się zachowałeś czyli zażalenia na postanowienie o umorzeniu jak mniemam, nie wniosłeś?

  Kacper

  16 paź 21 o 10:42

 20. Osoba, która chce cię oszukać pod pretekstem zakochania się w tobie, z pewnością odrobiła pracę domową, przygotowała wiarygodną historię i stworzyła okładkę, którą można do pewnego stopnia chronić. Tak więc proste, bezpośrednie pytania nie dostarczą spostrzeżeń potrzebnych do potwierdzenia podejrzeń co do intencji potencjalnego kawalera. Kopanie pod powierzchnią i zadawanie pytań, które mogą sprawić, że osoba po drugiej stronie będzie się skręcać, to jedyny sposób na zidentyfikowanie oszusta romansowego. Są to agencje bezpieczeństwa i odzyskiwania, na których możesz polegać w celu dokładnego zbadania lub odzyskania utraconych środków, czy to oszustw związanych z romansami online lub oszustwami walutowymi, oczywiście z Lallroyal (.org). Są to zespół ds. Bezpieczeństwa / odzyskiwania, który specjalizuje się w odzyskiwaniu funduszy, Od cyfrowej waluty, bitcoina, forex, oszustwa sumowego/romansowego.

  Renee

  4 lis 21 o 21:44

 21. Oszustwa randkowe to trochę inny temat, nie zawsze jest to do udowodnienia że to wyłudzenie było.

  ukulele

  28 lis 21 o 17:47

 22. Czy zostałeś oszukany lub straciłeś pieniądze przez oszustów online poprzez bitcoin, oszustwo romansowe, kupno lub sprzedaż i nie tylko?
  Globalni eksperci ds. odzyskiwania funduszy to najlepsi agenci, którzy pomogą Ci odzyskać pieniądze. Udało mi się za ich pośrednictwem stracić wszystkie moje pieniądze na fałszywą inwestycję. Znajdź je na www. gfrexperts .com

  GFRExperts

  15 gru 21 o 16:49

 23. Czy kiedykolwiek zostałeś oszukany za pomocą kryptowaluty lub w inny sposób? wypróbuj Global Funds Recovery Experts, którzy pomogą mi odzyskać 58 000 dolarów od oszustów (www.gfrexperts.com

  Samson walls

  26 sty 22 o 13:51

 24. Windykatorzy to w większości przypadków tacy sami albo gorsi oszuści od oszustwo od których zleca się im przeprowadzenie windykacji. Wyłudzają zaliczki na rzekome koszty windykacji i nic nie robią żeby odzyskać dług albo odzyskają ale nie oddadzą wierzycielowi – zleceniodawcy i z tego żyją.

  Nikiel

  10 mar 22 o 03:06

Skomentuj