Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak odzyskać pieniądze od oszusta?

2 komentarze

Oszuści internetowi (z Allegro, Olx i z innych serwisów), oszuści z reala którzy pobrali zaliczkę albo zadatek, nie zapłacili faktury, nie zwrócili pożyczki, nawet oszuści matrymonialni. Wyłudzili towar, usługę na termin płatności, wyłudzili pieniądze przelewem lub w żywej gotówce. Jak od takich odzyskać pieniądze?

W postępowaniu egzekucyjnym – komorniczym zwykle nie udaje się odzyskać pieniędzy od oszusta, bo ten nie po to dokonuje wyłudzeń, aby pozwolić na to, by komornik wyegzekwował dług – wyłudzone mienie. Majątek ma ukryty lub przepisany na kogoś albo nie ma autentycznie nic, bo co wyłudzi, to przepuści. Skuteczna bywa (z ostrożności nie piszę, że wskazana) windykacja niekonwencjonalna, wywieranie presji na dłużniku. Jednak w przypadku wyłudzeń internetowych często brak (prawdziwych) danych osobowych takiego oszusta wiec nie wiadomo wobec kogo i pod jakim adresem ową niekonwencjonalną windykacje przeprowadzić.

Skuteczne też bywa zgłoszenie wyłudzenia organom ścigania. Za oszustwo czyli wyłudzenie grozi kara pozbawienia wolności do lat ośmiu. Oszust może się tego przestraszyć i wrócić pieniądze, przynajmniej część. Jeśli nie w trakcie postępowania karnego, to po wyroku jeżeli zostanie skazany na karę więzienia z warunkowym jej zawieszeniem i obowiązkiem naprawienia szkody – zwrócenia pieniędzy pokrzywdzonemu. Jeżeli nie naprawi wówczas szkody, sąd może zarządzić wykonanie zawieszonej kary pozbawienia wolności.

Wiedz tylko, że nie wystarczy, że Tobie się wydaje, że dłużnik dokonał oszustwa. Z okoliczności sprawy powinno wynikać, że przyjmując od Ciebie pieniądze, towar, czy usługę wiedział, że nie wywiąże się z umowy, że pieniędzy nie zwróci, nie ureguluje zapłaty. A z tym to bywa różnie przy czym prokuratura zwykle nie pali się do przedstawienia zarzutu wyłudzenia czyli oszustwa. Rzadko przedstawia taki zarzut gdy chodzi o niezapłacony towar, usługę czy niezwrócona pożyczkę, częściej jednak przy różnej maści oszustwach internetowych.

Niektórzy oszuści boją się też upubliczniania ich oszustwa w internecie, nawet tacy anonimowi. Obawiają się najczęściej tego, że zgłoszą się też inni pokrzywdzeni (o ile takowi są) i wszyscy oni zostaną wskazani w zawiadomieniu o wyłudzeniu a wtedy prokuratura raczej nie odmówi wszczęcia ani nie umorzy postępowania karnego. Warto zatem takowe upublicznianie zapowiedzieć oszustowi i w razie potrzeby realizować.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

26 czerwca, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Jak odzyskać pieniądze od oszusta?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jak to statystycznie wygląda to znaczy, jaki odsetek skazanych oddaje pieniądze w obawie przed więzieniem?

    Mikołaj

    28 Cze 20 o 16:24

  2. Może co drugi przynajmniej część długu oddaje ale to są dane z małej statystycznej próby – spraw które prowadziłem.

    admin

    28 Cze 20 o 19:40

Skomentuj