Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak odzyskać pieniądze od oszusta?

8 komentarzy

Oszuści internetowi (z Allegro, Olx i z innych serwisów), oszuści z reala którzy pobrali zaliczkę albo zadatek, nie zapłacili faktury, nie zwrócili pożyczki, nawet oszuści matrymonialni. Wyłudzili towar, usługę na termin płatności, wyłudzili pieniądze przelewem lub w żywej gotówce. Jak od takich odzyskać pieniądze?

W postępowaniu egzekucyjnym – komorniczym zwykle nie udaje się odzyskać pieniędzy od oszusta, bo ten nie po to dokonuje wyłudzeń, aby pozwolić na to, by komornik wyegzekwował dług – wyłudzone mienie. Majątek ma ukryty lub przepisany na kogoś albo nie ma autentycznie nic, bo co wyłudzi, to przepuści. Skuteczna bywa (z ostrożności nie piszę, że wskazana) windykacja niekonwencjonalna, wywieranie presji na dłużniku. Jednak w przypadku wyłudzeń internetowych często brak (prawdziwych) danych osobowych takiego oszusta wiec nie wiadomo wobec kogo i pod jakim adresem ową niekonwencjonalną windykacje przeprowadzić.

Skuteczne też bywa zgłoszenie wyłudzenia organom ścigania. Za oszustwo czyli wyłudzenie grozi kara pozbawienia wolności do lat ośmiu. Oszust może się tego przestraszyć i wrócić pieniądze, przynajmniej część. Jeśli nie w trakcie postępowania karnego, to po wyroku jeżeli zostanie skazany na karę więzienia z warunkowym jej zawieszeniem i obowiązkiem naprawienia szkody – zwrócenia pieniędzy pokrzywdzonemu. Jeżeli nie naprawi wówczas szkody, sąd może zarządzić wykonanie zawieszonej kary pozbawienia wolności.

Wiedz tylko, że nie wystarczy, że Tobie się wydaje, że dłużnik dokonał oszustwa. Z okoliczności sprawy powinno wynikać, że przyjmując od Ciebie pieniądze, towar, czy usługę wiedział, że nie wywiąże się z umowy, że pieniędzy nie zwróci, nie ureguluje zapłaty. A z tym to bywa różnie przy czym prokuratura zwykle nie pali się do przedstawienia zarzutu wyłudzenia czyli oszustwa. Rzadko przedstawia taki zarzut gdy chodzi o niezapłacony towar, usługę czy niezwrócona pożyczkę, częściej jednak przy różnej maści oszustwach internetowych.

Niektórzy oszuści boją się też upubliczniania ich oszustwa w internecie, nawet tacy anonimowi. Obawiają się najczęściej tego, że zgłoszą się też inni pokrzywdzeni (o ile takowi są) i wszyscy oni zostaną wskazani w zawiadomieniu o wyłudzeniu a wtedy prokuratura raczej nie odmówi wszczęcia ani nie umorzy postępowania karnego. Warto zatem takowe upublicznianie zapowiedzieć oszustowi i w razie potrzeby realizować.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

26 czerwca, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Jak odzyskać pieniądze od oszusta?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jak to statystycznie wygląda to znaczy, jaki odsetek skazanych oddaje pieniądze w obawie przed więzieniem?

  Mikołaj

  28 Cze 20 o 16:24

 2. Może co drugi przynajmniej część długu oddaje ale to są dane z małej statystycznej próby – spraw które prowadziłem.

  admin

  28 Cze 20 o 19:40

 3. Zostałem oszukany. Przelałem na konto bankowe oszusta zaliczkę na rower po czym kontakt się urwał. Przestał odbierać moje telefony a jak z innego numeru telefonuję albo moi znajomi i zaczynają mówić o co chodzi, to się wyłącza. Na maile nie odpowiada. Nie znam jego adresu. Poszedłem na policję i złożyłem zawiadomienie ale po zachowaniu i gadaniu policjanta wnioskuję, że raczej nic z tym nie zrobią i będzie odmowa śledztwa. Jeżeli tak będzie, to czy ten człowiek w ogóle wcześniej dowie się od policji albo prokuratury o tym, że jest w toku ta sprawa? Może przestraszyłby się i oddał pieniądze jak zostałby wezwany, dlatego ciekawi mnie to jak będzie.

  Gutek

  10 Mar 21 o 07:42

 4. Tak, nawet w ramach czynności sprawdzających (które mogą zakończyć się wydaniem postanowienia o odmowie wszczęcia dochodzenia) oszust zostanie rozpytany przez policję a zatem dowie się o złożeniu zawiadomienia przeciwko niemu. Ja generalnie sugeruję pisemne złożenie zawiadomienia w biurze podawczym prokuratury za potwierdzeniem (z przybiciem pieczęci) na kopii zawiadomienia. Można ją zeskanować i przesłać mailem osobie przeciwko której zostało złożone zawiadomienie.

  admin

  10 Mar 21 o 07:58

 5. Czysta ściema. W mojej sprawie oszust został skazany przed sądem. Pieniędzy nie zobaczyłem na oczy.

  Kamil

  17 Mar 21 o 13:35

 6. W jednej z prowadzonych przeze mnie spraw oszust też został skazany – na więzienie w zawieszeniu. Gdy kończył się termin zawieszenia, to spłacił cały dług, było tego około 6 -8 tys. zł (już nie pamiętam dokładnie). Bał się odwieszenia kary.

  admin

  17 Mar 21 o 14:24

 7. Żeby chociaż prokurator postawił zarzut, to już niejeden taki się boi i coś tam spłaca zanim dojdzie do rozprawy sądowej. Jednak 90 jak nie więcej procent zgłoszeń oszustwa jest umarzanych przez prokuraturę.

  japson

  13 Maj 21 o 18:13

 8. I dlatego ja przez internet kupuje tylko przez Allegro. Jeżeli zostanę oszukany to Allegro zwraca mi pieniądze, musze tylko wcześn9iej złożyć na policji zawiadomienie o oszustwie.

  Zdzisław

  22 Lip 21 o 08:11

Skomentuj