Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Konto osobiste jako firmowe

28 komentarzy

Zauważyłem, że sporo osób zapewne prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą zastanawia się nad tym, czy można w prowadzeniu działalności gospodarczej używać konta osobistego (tutaj masz dobre konta osobiste)  zamiast konta firmowego (dobre takie konta masz tutaj). Dlaczego nad tym zastanawiają się? Ani chybi z powodu różnicy w kosztach prowadzenia i używania rachunków osobistych i firmowych. Konta osobiste bowiem (w przeciwieństwie do kont firmowych) są często bezpłatne jak chodzi o prowadzenie ich, bezpłatne bywa wykonywanie przelewów. A zatem można czy nie?

Formalnie niby nie można, gdyż zgodnie z Art. 49 ust. 3 Prawa bankowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376 ze zm.) powszechne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe mogą być prowadzone wyłącznie dla:
1) osób fizycznych,
2) szkolnych kas oszczędnościowych,
3) pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych.

Aliści dotarły do mnie liczne słuchy, że banki nie interesują się tym, czy naruszany jest regulamin w tym zakresie, czyli czy przypadkiem klient będący przedsiębiorcą nie używa do dokonywania rozliczeń firmowych właśnie konta osobistego, nie mając zarazem konta firmowego. Z jednej strony nie ma się czemu dziwić, bo dla banku lepszy klient z kontem osobistym niż z żadnym. Z drugiej jednak strony, gdyby wszystkie banki solidarnie egzekwowały respektowanie przez przedsiębiorców zacytowanego przepisu, to zapewne zmusiłyby skoro konta firmowe generalnie więcej kosztują). O taką solidarność jednak zapewne trudno a i kontrola rodzaju transakcji na koncie byłaby dla banku nieopłacalnie kosztowna choć wystarczyłoby sprawdzić, czy z konta osobistego wychodzą płatności do ZUS i do Urzędu Skarbowego.

No właśnie, czy w ogóle dopuszczalne jest płacenie składek ubezpieczeniowych i podatków firmowych (w tym np. VAT) z konta osobistego? Otóż wygląda na to, że dopuszczalne. Przepisy w tym zakresie wymagają jedynie dokonywania płatności bezgotówkowej natomiast nie precyzują, czy płatności muszą być dokonywane z rachunku firmowego.

Przepisy prawne, pomimo tego że regulują kwestię, kiedy przedsiębiorca winien dokonać płatności w formie bezgotówkowej, to jednak wprost nie stanowią, czy należności te należy regulować z prywatnego rachunku bankowego, czy z rachunku firmowego.

Problem może wyniknąć chyba tylko przy zwrocie podatku VAT – zwrot może nastąpić tylko na konto firmowe. Zwrot podatku dochodowego natomiast bez problemu może zostać dokonany na konto osobiste.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

27 grudnia, 2018

kategoria depozyty bankowe

Komentarze do 'Konto osobiste jako firmowe'

Subscribe to comments with RSS

 1. Kula w płot. Cytowany art. 49 nie ma nic do rzeczy. Co niby ma z niego wynikać? Rachunki są prowadzone dla osób fizycznych, i są to osoby fizyczne prowadzące lub nieprowadzące pozarolniczej działalności gospodarczej. Zakazu używania konta osobistego do rozliczeń firmowych musisz szukać gdzieś indziej.

  Lech | blog o wekslach

  27 Gru 14 o 08:51

 2. W Prawie Bankowym rozróżnia się osobę fizyczną od przedsiębiorcy a zatem skoro w cytowanym art. 49 jest mowa o tym, że powszechne ROR-y są dla osób fizycznych, to znaczy że nie są dla przedsiębiorców.

  Oto bowiem w Art. 4.1. 16a) Prawa Bankowego pod pojęciem przedsiębiorcy przyjęto przedsiębiorcę, o którym mowa w art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. A z kolei tam czytamy w Art. 4. 1., że przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

  Skoro zatem w Art. 49 ust. 3 Prawa bankowego jest mowa o osobie fizycznej a nie o przedsiębiorcy i nie o osobie fizycznej wykonującej we własnym imieniu działalność gospodarczą, to znaczy, że powszechne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe nie mogą być prowadzone dla przedsiębiorców.

  admin

  27 Gru 14 o 11:19

 3. Twoja interpretacja (błędna) znaczyłaby, że przedsiębiorca nie może mieć konta “prywatnego”. A może mieć, ponieważ jest osobą fizyczną. Z faktu, że jest przedsiębiorcą wynika, że może też mieć też rachunek rozliczeniowy.

  Już pisałem – zakaz używania konta prywatnego do rozliczeń firmowych musisz poszukać gdzieś indziej.

  Lech | blog o wekslach

  27 Gru 14 o 11:41

 4. Może mieć konto “prywatne” ale nie jako przedsiębiorca tylko jako osoba fizyczna. Gdy na koncie “prywatnym” czyli osobistym dokonuje transakcji właściwych dla przedsiębiorcy a więc przede wszystkim np. zapłaty VAT, to wówczas narusza prawo bankowe.

  admin

  27 Gru 14 o 12:05

 5. Nie, prawa bankowego nie narusza. Nie ma artykułu mówiącego “osoba fizyczna nie może używać konta do rozliczenia transakcji jako przedsiębiorca”. Ale jesteś już blisko. Jeszcze chwila i zobaczysz czy i gdzie jest taki zakaz 🙂

  Lech | blog o wekslach

  27 Gru 14 o 12:07

 6. To inaczej: jest to niezgodne z prawem bankowym a konkretnie z art. 49 ust. 3 Prawa bankowego. Gdyby osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą mogła mieć jako taka ROR, to w ww. art. katalog podmiotów byłby poszerzony o przedsiębiorcę, a nie jest. Nie ma tu miejsca na interpretacje, zapis jest jasny.

  admin

  27 Gru 14 o 12:17

 7. Ale przecież może mieć taki ROR – nie znam przedsiębiorcy, który by nie miał rachunku prywatnego.

  Poczytaj trochę więcej niż tylko suchy przepis i własna interpretacja.

  Lech | blog o wekslach

  27 Gru 14 o 12:20

 8. Jak już wskazałem, przedsiębiorca może mieć ROR ale nie do rozliczeń firmowych. Niestety, prawo jest takie, że suche przepisy są prawem. Jak wiesz coś jeszcze, to podziel się tym z nami.

  admin

  27 Gru 14 o 12:22

 9. W tym sęk, że właśnie nie wskazałeś. Twierdzisz, że prawo bankowe zakazuje używania prywatnego ROR do jakichś celów, a tak nie jest. Ze swojego konta mogę robić dowolne przelewy (czy to w swoim, czy czyimś imieniu).
  Podpowiem Ci, bo widzę że jesteś oporny na naukę ;)) zakaz wykorzystywania konta osobistego do rozliczeń firmowych wynika z *niektórych* regulaminów prowadzenia rachunków bankowych w określonych bankach.

  Lech | blog o wekslach

  27 Gru 14 o 12:24

 10. O tym, że zakaz bywa w regulaminach banków, słyszałem ale z prawnego punktu widzenia nawet gdy takowego w regulaminie ROR-u nie ma, to i tak nie można, bo jak wyżej wskazałem. Zakaz w regulaminie to tylko potwierdzenie tego o czym ja piszę a więc zakazu w świetle art. 49. co by naruszający ten zakaz nie mogli się tłumaczyć, że nie mają obowiązku studiować całego prawa bankowego i wgłębiać się w znaczenie definicji przedsiębiorcy.

  Jakbyś nie kombinował, to nie zakwestionujesz tego, że w art. 49 nie jest wymieniony przedsiębiorca w tym osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. A skoro nie jest, to znaczy, że jako taki nie może ROR prowadzić – używać tegoż do rozliczeń z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Każdy prawnik, aby udzielić porady na tytułowy problem – pytanie, zacząłby od tego, co ja i na tym skończyłby nawet nie wnikając w regulamin danego banku. Przepisy ustawy są nadrzędne wobec przepisów wewnętrznych regulaminów. Brak zakazu z regulaminie nie oznacza przyzwolenia; gdyby takowe pojawiłoby się, byłoby sprzeczne z ustawą.

  admin

  27 Gru 14 o 12:49

 11. Póki co jeszcze się taki “każdy prawnik” nie znalazł.
  eot.

  Lech | blog o wekslach

  27 Gru 14 o 12:51

 12. A jest tak iz nie ma prawnego obowiazku aby dzialalnosc gospodarcza musiala miec swoje konto firmowe moze sie np,rozliczac z faktur na zasadzie gotowkowym i na tej podstawie moze sie.rozliczac z us i zus..

  kilim

  19 Paź 19 o 19:07

 13. Konto firmowe trzeba mieć ale nie musi Pan z niego korzystać. Podatki z tego co mi wiadomo, można zapłacić gotówką, w ZUS nie przyjmują gotówkowych wpłat ale myślę że można dokonać wpłaty na poczcie na konto ZUS.

  admin

  19 Paź 19 o 19:16

 14. Dzień dobry, proszę o informację, czy Mając określoną kwotę na Koncie firmowym zajęte Przez komorników/zbieg Spraw/ można zamienić to konto zamienić na konto prywatne, aby móc wypłacić najniższą krajową zgodnie z przepisami. Sprawa ciągnie się od 2015 r, jak wyjść z tej patowej sytuacji

  Leszek

  10 Lut 21 o 20:31

 15. Dzień dobry, z dokonanych przeze mnie ustaleń wynika, że (jak przypuszczałem) nie można zamienić konta firmowego na osobiste. A gdyby nawet możliwe było takie przekształcenie, to i w tym wypadku nie miałby Pan prawa pobrać (i nie byłoby to możliwe) tych środków skoro zostały zajęte gdy konto było jeszcze firmowym kontem a nie osobistym.

  admin

  10 Lut 21 o 21:38

 16. Tak, nie można przekształcić konta firmowego na osobiste ani odwrotnie. Też chciałem tego dokonać z pewnego względu.

  Anonim

  12 Maj 21 o 05:10

 17. Czy konto firmowe może być w SKOK? I czy konto w tej instytucji jest w miarę bezpieczne od komornika? Tak słyszałem.

  Kiker

  14 Maj 21 o 05:47

 18. Tak, konto firmowe może być w SKOK a od komornika nie jest bezpieczne żadne konto w polskiej instytucji. SKOK-i też są już w systemie Ognivo przez który to system komornik namierza konta dłużników.

  Zbyszek

  9 Cze 21 o 15:03

 19. Tylko że chyba żaden komornik nie sprawdza w ognivie skoków jeżeli dłużnik tego ekstra nie zażąda i zapłaci za to. Konta w skok są praktycznie nienamierzane.

  Dino

  18 Cze 21 o 20:44

 20. Pomijając ognivo, konto jest podawane na fakturach, jest zgłaszane do urzędu skarbowego skąd komornik może je mieć.

  admin

  18 Cze 21 o 21:33

 21. Jednak czy nie grozi za to jakaś kara tzn za używanie konta osobistego jako firmowego, mam na myśli karę na przykład z urzędu skarbowego?

  kaczorek

  26 Cze 21 o 10:32

 22. Praktycznie nie grozi.

  admin

  26 Cze 21 o 10:59

 23. Do skarbówki zgłaszasz konto firmowe a na fakturach podajesz osobiste i tyle.

  Zeno

  27 Cze 21 o 06:45

 24. Teraz przypomniało mi się, że za używanie niezgłoszonego urzędowi skarbowemu rachunku bankowego jest grzywna.

  admin

  27 Cze 21 o 07:11

 25. Ano jest gdy dojdzie do kontroli podatkowej, wtedy chyba standardowo sprawdzają, czy konto na fakturach jest zgłoszone do nich.

  Hampel

  10 Lip 21 o 18:55

 26. Jaka kara grozi za niezgłoszenie konta skarbówce?

  Anonim

  12 Lip 21 o 07:45

 27. Jest to wykroczenie skarbowe zagrożone karą grzywny od 1/10 do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

  admin

  12 Lip 21 o 07:49

 28. O ile mnie wiadomo to urzędy skarbowe nie wymagają konta firmowego, może być osobiste, ewentualnie problem pojawi się przy zwrocie podatku vat – doi tego musi być konto firmowe.

  Dominik

  24 Lip 21 o 20:21

Skomentuj