Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Brak dowodów udzielenia prywatnej pożyczki

skomentuj

Pytanie: Zwracam się z prośbą o pomoc, w jaki sposób mogłabym wpłynąć na oddanie długu – kwota 5300zł. W zeszłym roku podpisałam umowę pożyczki w banku na kwotę 8000zł na 2 lata. Pieniądze te miały być wsparciem finansowym w związku z wyjazdem za granicę – 3000zł to kwota pobrana przeze mnie, natomiast 5000zł zostały pożyczone byłemu narzeczonemu, który słownie zobowiązał się do miesięcznej spłaty raty w wys. 250 zł. Dostałam osobiście tylko 2 pierwsze raty, czyli 500zł. Dodatkowo pożyczyłam mu 800zł na wyjazd (ponieważ powyższa kwota 5000zł została przez niego oddana do banku na pokrycie własnego zadłużenia w spłacie rat) – w listopadzie minie rok – w dalszym ciągu istnieje obietnica oddania długu, ale żadnych konkretów. Poza tym musiałam zdecydować się na pożyczkę konsolidacyjną, ponieważ nie byłam w stanie spłacić swojej karty kredytowej, więc dodatkowo wydłużyłam sobie okres spłat o następne 6 m-cy.

Wiem, że moje szanse są prawie żadne, ale to kwota ponad 5000zł i nie chciałabym tego odpuszczać, chyba ze nie mam wyboru. Ten mężczyzna jest już znów w kraju, dokładniej w Nowym Sączu gdzie mieszkam też ja.

Odpowiedź: W zaistniałym stanie faktycznym trudno będzie wykazać iż udzieliła Pani pożyczki byłemu narzeczonemu zwłaszcza w takiej kwocie a nie niższej. Może udałoby się Pani uzyskać od pożyczkobiorcy pisemne zobowiązanie do spłaty długu, bez takiego pisma Pani szanse (w sądzie) wydają się być powiedzmy że średnie jeżeli nie nikłe.  Nie specjalizujemy się w sprawach sądowych o zapłatę pożyczki, jeżeli posiada Pani potwierdzenia że pożyczkobiorca zwrócił Pani dwie raty to tez jest to naszym zdaniem jakiś dowód, ponadto można by przywołać fakt dokonania spłaty przez niego jego zadłużenia z banku – że pieniądze na ten cel uzyskał od Pani. Sugerowalibyśmy jednak udać się do kancelarii prawnej z zapytaniem – czy prawnik podjąłby się poprowadzenia sprawy w sądzie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

18/09/2014

kategoria dowody

Skomentuj