Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Windykacja pożyczki prywatnej

36 komentarzy

Pytanie: Prosze o poradę co moge zrobić w mojej sprawie odzyskania pieniędzy, bo dotychczasowa windykacja jest masło skuteczna. Pożyczylem prywatnie koledze 2400zl, ktore on zobowiazal sie oddac do 31.08.2019r. (Umowa pisemna pożyczki). Do dnia dzisiejszego nie odzyskalem pieniedzy. Sprawa odbyla sie w sadzie. Zostal wydany wyrok pomyslny dla mnie i komornik zajal mu pensje. W pismie od komornika sa dane,ze naleznosc glowna to 2400zl,a odsetki 1250,55zl. Ostatnie pieniadze jakie komornik sciagnal od niego byly 23.05.2020r. W sumie zwrocil kwote 867,96zl (na co mam wyciagi z banku) Wiem, ze kolega pracuje, dodatkowo dorabia, ma samochód przepisany na ojca (jak wiekszosc majatku).

Przeczytaj też: Gdy dłużnik nie ma żadnego majątku

Wiem tez, ze ma wielu innych wierzycieli, m.in.byla zone, na ktorej konto rowniez wplywaly pieniadze przez komornika, lecz tak jak u mnie, nagle przestaly wplywac. Pan ten jest tez zadluzony w ZUS,Urzedzie Miasta, Urzedzie Skarbowym jak również kredyty w bankach. Podobno te urzedy maja pierwszenstwo i dlatego nie otrzymuje pieniedzy. Wplywaly do mnie niewielkie kwoty srednio ok 50 zl. Nie rozumiem wiec, dlaczego nagle nie mozna przelewac pieniedzy, ktore prawnie mi sie naleza. Wiem, ze moj kolega przez swoje zatajenia majatku zyje bardzo dobrze. Z tego co wiem,to nie ma zony i dzieci. Jest bylym policjantem, wiec czuje sie bezkarny. Kiedy dowiedzial sie, ze komornik bedzie mu sciagal z pensji pieniadze dla mnie posunal sie do grozb. Prosze o odpowiedz czy jest jakiś sposób na skuteczną windykację moich pieniedzy.

Przeczytaj też: Windykacja od osób prywatnych

Odpowiedź: Zaległości publicznoprawne a więc wobec Urzędu Skarbowego i ZUS rzeczywiście mają pierwszeństwo w zaspokajaniu. Należności z tytułu kredytów i pożyczek z takiego pierwszeństwa nie korzystają, chyba że miałaby miejsce egzekucja z nieruchomości na której banki ustanowiły hipoteki jako zabezpieczenie kredytów. W Pana sytuacji może jedynym rozwiązaniem byłoby odczekać aż należności korzystające z pierwszeństwa zostaną wyegzekwowane (w międzyczasie postępowania w sprawach innych wierzycieli zostaną umorzone) i następnie ponownie skierować wniosek egzekucyjny do komornika.

Przeczytaj też: Nieuczciwe firmy windykacyjne

Warto upublicznić go jako dłużnika w internecie, pod hasłem „dług na sprzedaż”. Prawdopodobieństwo sprzedaży długu jest niewielkie ale obawa przed utratą wiarygodności, wstyd przed znajomymi – nieraz motywują dłużników do spłaty. Zwłaszcza aż chodzi o prywatną, tzw. koleżeńską pożyczkę Wskazane w „ofercie” opisać sytuację czyli bezskuteczną egzekucję. Taka publikacja długu na sprzedaż jest zgodna z prawem.
Jest jeszcze jedna opcja a mianowicie zawiadomienie organów ścigania podejrzeniu wyłudzenia tej pożyczki. Samo w sobie niespłacanie pożyczki i jakiegokolwiek innego długu co prawda nie jest przestępstwem ale zwróćmy uwagę na okoliczności występujące w Pana sprawie – tu według mnie udowodnić wyłudzenie pożyczki – on ją zaciągnął praktycznie będąc już niewypłacalnym. Jednak prawdopodobieństwo przedstawienia mu zarzutu wyłudzenia jest niewielkie a fakt że jest to były policjant mający co najmniej nie pomaga tu.

Przeczytaj też: Upublicznianie długu jako metoda windykacji

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

30 stycznia, 2021

Komentarze do 'Windykacja pożyczki prywatnej'

Subscribe to comments with RSS

 1. Ponieważ wprowadziłem się w kłopoty chciałbym porady. Otóż udzieliłem znacznej pożyczki pieniężnej w styczniu 2020 r. mieszkańcowi z Warszawy który prowadzi firmę wynajmu samochodów. Umowa pożyczki została zawarta u notariusza na piśmie i zabezpieczona wekslem. Wg. warunków umowy ja pożyczyłem 60.000 zł. na okres 3 lat z tym że będzie ona spłacana w ratach miesięcznych po 2400 zł. począwszy maja 2020.czyli w ciągu tych 3 lat koszt tej pożyczki wyniesie 26400 zł. Weksel został wystawiony na 86400 zł. Pożyczkobiorca wpłacił 2 raty, potem odwlekał terminy a następnie przestał się kontaktować nie odpowiada na telefony i maile. Raz udało mi się z innego numeru telefonu skontaktować stwierdził że mu przykro, że interes nie idzie że będzie się starał itp. ale unika kontaktu. Co Pan radzi mi robić?

  Paweł S.

  2 lut 21 o 12:15

 2. Można dochodzić zapłaty tych już wymagalnych rat pożyczki. Sugerowałbym wnieść pozew o wydanie nakazu zapłaty na podstawie weksla – sąd wyda nakaz w postępowaniu nakazowym i od razu będzie można przynajmniej zabezpieczyć roszczenie za pośrednictwem komornika. Dowie się Pan przy okazji, czy dłużnik ma w ogóle jakiś majątek. I kolejne pozwy kierować – o zapłatę kolejnych wymagalnych rat, też z powołaniem się na weksel spoczywający w aktach pierwszej sprawy. Mam nadzieję, że zdaje sobie Pan sprawę z tego, że weksel nie zabezpiecza odzyskania należności.
  Może Pan wpisać dane dłużnika w Google wraz ze słowem np. „dłużnik”, „oszust”, „giełda wierzytelności” itp. – może to nie pierwszy jego dług. Jeżeli okazałoby się, że już ma inne długi a zwłaszcza bezskutecznie egzekwowane, to można postraszyć go zawiadomieniem o oszustwie a później takowe złożyć w prokuraturze.

  admin

  2 lut 21 o 12:57

 3. Znajduję się od 5 lat na terenie USA, 2 lata temu pożyczyłem 4900 dolarów mojemu koledze który wrócił do Polski na stale. Od roku nie mogę się z tą osobą skontaktować i próbuję odzyskać moje pieniądze, jest to osoba prywatna z którą nie spisałem żadnej umowy niestety! Jednak próbowałem grzecznie i polubownie odzyskać moje pieniądze i jedyna osoba z jaką udało mi skontaktować to matka tej osoby która twierdzi, że to ja właśnie jej jestem winny pieniądze, i tu zaczyna się zabawa w kotka i myszkę. Zapewne wiem ze macie szereg takich sytuacji i pytań, próbowałem iść z tym na policje ale jak się okazuje i tu jak i w Polsce każą sobie odpuścić i czekać aż coś się ruszy???. Więc pytam Was co mogę zrobić? Jestem już zmęczony tą sprawą a na dodatek osoba ta wydzwania do moich rodziców w Polsce i każe im oddać pieniądze które to przecież ja jemu pożyczyłem! Jedyny dokument jaki mam to rachunki z Western Union że takie kwoty wpłacałem! Proszę o pomoc.

  Yanko

  2 lut 21 o 13:02

 4. Zapewne w tytułach nie wpisał Pan adnotacji która byłaby dowodem na to że to Pan udzielił pożyczki. Jeżeli przykładowo w tytule przelewu ktoś wpisze np. tylko „przelew” to rzeczywiście, nie wiadomo czy przelew taki to np. udzielenie pożyczki czy może jej zwrot. I w takiej sytuacji nieuczciwy pożyczkobiorca może twierdzić, iż to on udzielił pożyczki a przelew na jego konto to zwrot pożyczki (ale że rzekomo tylko częściowy, bo rzekomo pożyczki udzielił na wyższą kwotę). W naszej bazie znajduje się uzasadnienie wyroku w podobnej sprawie. Aby wygrać taką sprawę w sądzie, wskazane byłoby powołać świadków którzy zeznaliby kto komu udzielił pożyczki, jeżeli tacy świadkowie z Pana strony byli. Jednak musi się Pan liczyć z tym, że Pana (niegdysiejszy) kolega też może powołać świadków, fałszywych, którzy zeznają iż widzieli jak to on Panu udzielił pożyczki. Oczywiście może Pan dowodzić wszelkimi innymi sposobami iż to Pan udzielił mu pożyczki a nie odwrotnie. Może Pan np. wskazywać na to, że Panu powodzi się dobrze a dłużnik nie byłby w stanie udzielić Panu pożyczki, gdyż np. nie posiadał w owym czasie dochodów, nie miał pracy.

  admin

  2 lut 21 o 13:26

 5. Czternaście lat temu pożyczyłam od koleżanki z Łodzi dużo pieniędzy, następnie wskutek zawirowań życiowych nie miałam możliwości oddać. Wierzycielka podała sprawę do sądu i skończyło się w 2012 roku na komorniku który nic ode mnie nic ściągnął, bo ja naówczas nic nie miałam, pracy też nie miałam, po kilku miesiącach sprawę umorzył. Następnie wyjechałam za pracą za granicę i wróciłam na początku tego roku, otrzymałam duży spadek po zmarłej cioci. O moim powrocie do Polski i o spadku już rozeszło się, mieszkam w małym mieście, wierzyciela pewnie też się dowie albo już wie a mój dług z odsetkami wobec niej to dzisiaj ponad 150 tysięcy – trzykrotność pożyczki. Nie chciałabym żeby uruchomiła komornika, może Pan podsunie pomysł jak załatwić sprawę, może dogadać się z nią?

  89

  5 lut 21 o 15:54

 6. Roszczenia z tytułu odsetek narosłych po wydaniu wyroku przedawniają się po trzech latach a nie jak do niedawna po dziesięciu a obecnie po sześciu latach (jak należność główna). W związku z powyższym, wierzyciel może żądać od Pani odsetek (z tych narosłych po wydaniu wyroku) tylko za trzy ostatnie lata. Jeżeli wierzyciel nie wniesie ponownie wniosku egzekucyjnego do komornika, to w przyszłym roku całe roszczenie włącznie z kwotą główną ulegnie przedawnieniu. Jeżeli jednak uważa Pani, że wierzyciel (dowiedziawszy się o Pani powrocie i otrzymaniu spadku) złoży do tego czasu wniosek egzekucyjny, to warto próbować się dogadać z nią, proponując zwrot np. tylko należności głównej pożyczki i informując o przedawnieniu odsetek jak i o tym (jeśli ona wspomni iż wie o Pani spadku), że spadek wcale nie jest taki duży jak ludzie mówią.

  admin

  5 lut 21 o 16:19

 7. Pożyczkodawca nie powinien liczyć na firmy windykacyjne zakładając, że gdy pożyczkobiorca nie odda mu pożyczki, to firma windykacyjna ściągnie ja bez problemów. Niestety, nie zawsze jest to wykonalne. Większość postępowań windykacyjnych jest nieskutecznych a odsetek skutecznych postępowań egzekucyjnych czyli z udziałem komornika sądowego jest prawdopodobnie jeszcze niższy. Dlatego, szykując się na inwestycję pożyczkową, należy dołożyć najwyższej staranności sprawdzając wypłacalność i wiarygodność pożyczkobiorcy a jeżeli to możliwe, to zabezpieczyć pożyczkę hipotecznie lub przynajmniej zastawem na rzeczach ruchomych. Absolutnie natomiast nie jest zabezpieczeniem pożyczki weksel, bo przecież zamiana weksla na gotówkę oczywiście nie wchodzi w grę. Jeżeli dłużnik nie ma ujawnionego majątku i dochodów, to żaden weksel nic wierzycielowi nie pomoże.
  Pożyczka prywatna może się opłacić zarówno pożyczkodawcy jak i pożyczkobiorcy który nie musi przepłacać. Pożyczki prywatne zwykle bowiem nie zawierają dodatkowych kosztów jak prowizja za jej przyznanie czy jakieś fikcyjne wręcz specyficzne ubezpieczenie na życie, które to składniki kosztów śrubują wzwyż oprocentowanie rzeczywiste pożyczki w pozabankowych firmach pożyczkowych.

  Redu

  30 maj 21 o 18:05

 8. Zainteresowanie pożyczkami prywatnymi – od pożyczkodawców nie będących podmiotem gospodarczym wynika w znacznej mierze z nadziei na to, że uda się otrzymać taką pożyczkę gdy nie ma się szansy na pożyczkę w banku (kiepsko w BIK i z zarobkami) a zarazem że będzie to pożyczka nie droższa albo minimalnie tylko droższa niż pożyczka w banku. Problem w tym, że udzielanie pożyczek na takich zasadach może doprowadzić pożyczkodawcę do bankructwa, bo wiele pożyczek nie uda mu się odzyskać a stosunkowo niski zarobek na nisko oprocentowanych odzyskanych pożyczkach nie pokryje strat z tytuły tych nieodzyskanych. Można zatem rzec, że osoby szukające takich pożyczkodawców prywatnych, szukają przysłowiowego frajera a frajerów jest coraz mniej. Co innego gdy pożyczka jest zabezpieczona hipotecznie.

  Kazek

  12 cze 21 o 15:41

 9. Dlaczego firmy windykacyjne nie chcą przyjmować zleceń na prywatne osoby? I to nawet udokumentowanych umową pożyczki oraz wekslem.

  szafran

  4 wrz 21 o 14:34

 10. Trudniej nawiązać kontakt z osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej, to po pierwsze. Jednak może mniej zachęcające jest to, że o prywatnym dłużniku prawie nigdy nie wiadomo, czy ma jakiś oficjalny majątek w tym zwłaszcza dochody.

  admin

  4 wrz 21 o 15:10

 11. Prywatne pożyczki bardzo często nie są przez pożyczkobiorców zwracane. Mało tego, windykacje też są bezskuteczne. Wynika to przede wszystkim z faktu, że prywatni pożyczkodawcy zazwyczaj nie sprawdzają wypłacalności pożyczkobiorcy, nie żądają zastawu ani zabezpieczenia hipotecznego w zamian za udzielenie pożyczki. Gdy więc postępowanie egzekucyjne kończy się bezskutecznie, pożyczkowy wierzyciel upatruje czasem ostatniej szansy w złożeniu zawiadomienia do Prokuratury albo na Policję (na jedno wychodzi). Można bowiem liczyć na to, że dłużnik przestraszy się kary i odda pieniądze; kara za oszustwo czyli za wyłudzenie (bo o to przestępstwo tu chodzi) to od 6 miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności. Często sąd orzeka karę w zawieszeniu, nakazując naprawienie szkody czyli zwrot pieniędzy a gdy dłużnik nie wypełni tego obowiązku, wówczas są może zarządzić wykonanie zawieszonej kary. Tego wielu dłużników boi się i pieniądze zwraca, przynajmniej część.

  zapan

  24 wrz 21 o 04:13

 12. Jaką funkcję pełni weksel, czy w istocie jest zabezpieczeniem pożyczki? Na takie pytanie chyba większość osób odpowie twierdząco, że tak, weksel to zabezpieczenie pożyczki umożliwiające jej odzyskanie, udowodnienie że pożyczka została wypłacona. Nawet pojęcia nie macie ile osób przez takie mylne rozumienie funkcji weksla nie może odzyskać swoich pieniędzy i zapewne nie odzyska ich nigdy od niewypłacalnego albo też nieuczciwego pożyczkobiorcy. Weksel bowiem umożliwia jedynie szybkie uzyskanie tytułu egzekucyjnego ale wierzyciel nie zrobi z tegoż użytku ani prędzej ani później o ile dłużnik nie ma majątku, pracy, dochodów. A tak się niestety często dzieje – pożyczki szczególnie prywatne udzielane są bez żadnego zabezpieczenia rzeczowego i bez sprawdzenia wypłacalności, zadłużenia pożyczkobiorcy.

  komodo

  18 paź 21 o 21:09

 13. Tak jest, wekslem można się podetrzeć jeśli brak innego zabezpieczenia a konkretnie na rzeczy albo jeśli pożyczkobiorca nie ma dochodów, innego majątku

  brain fog

  21 paź 21 o 20:58

 14. Pożyczanie pieniędzy, pożyczki prywatne to kuszący sposób lokaty kapitału; można zarobić kilkakrotnie więcej niż daje lokata bankowa. Można też jednak wszystko stracić, cały kapitał, uznając weksel za to czym nie jest i nie zabezpieczając rzeczowo swoich pieniędzy w pożyczce.
  Jednak takich pożyczek udzielają też firmy (albo osoby) które w odzyskiwaniu należności nie oglądają się na przepisy prawa. Zastraszą, spalą, pobiją, rękami “profesjonalistów” w stałej współpracy. Jeżeli więc jesteś amatorem łatwej pożyczki którą niekoniecznie masz zamiar zwrócić, to uważaj. Tacy nie odpuszczą. Nie licz (zbytnio) na to że obroni Cię przed takimi Policja; całodobowej ochrony zapewne nie otrzymasz…

  LOL

  22 paź 21 o 14:31

 15. Pożyczki prywatne są niebezpiecznie postrzegane jako pewny biznes, ale bynajmniej nie jest to nic pewnego. Taką swego rodzaju pożyczka jest też przekazanie pieniędzy do bankowego depozytu na lokatę albo na konto oszczędnościowe, ale tu mamy pewność że ta, tak naprawdę to realnie wcale nie oprocentowana pożyczka, wróci do nas. Takiej pewności nie mamy, jeżeli pożyczymy pieniądze innemu podmiotowi niż bank. Niektórzy kombinują czy mogą zarabiać tyle co firmy na chwilówkach, ale moim zdaniem powinni zacząć od tego, co zrobić, jakie czynności wykonać, ażeby maksymalnie zapewnić sobie ściągalność pożyczonego kapitału z odsetkami oczywiście. Nie wiemy przecież, ile z pożyczek bez BIK udzielanych przez parabanki nigdy nie będzie można odzyskać. Można wybrać dwie różne drogi. Pierwsza, to akceptacja tylko tych pożyczkobiorców, którzy maja nienaganna historię kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej oraz Biurach Informacji Gospodarczej no i oczywiście stałe dochody – dochody to podstawa. Oni jednak mogą nie być skłonni zapłacić maksymalne odsetki. Druga droga, to zadłużeni pożyczkobiorcy, ale też z zatrudnieniem – ponownie piszę że to podstawa, chyba że zaoferują zastaw albo hipotekę jako zabezpieczenie ściągnięcia pożyczki. Zadłużeni ale z dochodami – oni z pewnością zgodzą się na maksymalne odsetki w pożyczce.
  O tym się chyba nie mówi, ale mam poważne, uzasadnione podstawy do przypuszczeń że pożyczki społecznościowe przysparzają pożyczkodawcom więcej strat niż zysków, tak łącznie biorąc. Zwróćmy uwagę na to że pożyczki te nie są w żadne sposób zabezpieczone a co nie mniej ważne, nie sprawdza się czy pożyczkobiorca ma stałe dochody, z tytułu zatrudnienia. No, pewnie można sprawdzić, ale to długo trwa a idea tych pożyczek jest taka że są i mają to być szybkie pożyczki. Sprawdzenie że ktoś nie jest wpisany do Krajowego rejestru Długów bynajmniej nie czyni go wiarygodnym pożyczkobiorca. Jeżeli nawet wisi w sumie pięć, dziesięć pożyczek to i tak nie może zostać wpisany do rejestru dopóki wierzyciele nie otrzymają z sądu tytułów wykonawczych. A jak zalega znajomym, to pewnie w ogóle go nie umieszcza w KRD bo nie opłaca się im dla jednego długu płacić kilkaset złotych co miesiąc rejestrowi za to aby dłużnik mógl zostać i pozostać tam wpisany.

  Stanek

  7 gru 21 o 13:18

 16. Pożyczki prywatne to obecnie chyba najbardziej pożądany rodzaj pożyczki gotówkowej; pożądany przez osoby nie mogące zaciągnąć kredytu w banku z powodu negatywnej historii w BIK i generalnie z powodu braku wysokiej zdolności kredytowej (brak zatrudnienia albo za niskie dochody, komornik na pensji). 

  Garbus

  10 gru 21 o 11:55

 17. Dobra więc rada – jeżeli udzielasz pożyczki to żądaj zabezpieczenia rzeczowego a jeśli nie to najpierw sprawdź komu pożyczki masz zamiar udzielić. Niech przedstawi Ci zaświadczenie o dochodach a jeszcze lepiej po prostu wyciąg z konta bankowego, raport o sobie samym z BIK, z KRD… Sprawdź go tez w internecie czyi w wyszukiwarce Google wpisując jego imię i nazwisko wraz z takimi słowami jak „dłużnik”, „dług”, „wierzytelności” a nawet „oszust”. I nie licz zbytnio na to, że jakby co, to jakaś świetna firma windykacyjna odzyska dla Ciebie pieniądze od (oficjalnie) niewypłacalnego dłużnika. Firmy windykacyjne bowiem, jak mało kto przechwalają się swoimi możliwościami, skutecznością, szczególnie na swych stronach internetowych. W praktyce zaś często leżą i kwiczą z bezsilności nad zleceniem o ile w ogóle wcześniej próbowały coś robić.

  Anonim

  12 gru 21 o 08:29

 18. Mądry Polak po szkodzie, odnoszę się do rad powyższych. Mam klienta który ma już kilka egzekucji komorniczych zaliczonych jako bezskuteczne, nie pracuje, “naraił” mi go kolega którego on też w błąd wprowadził. Nie wiem czy jest sens po nakaz zapłaty występować?

  Dario

  27 mar 22 o 20:57

 19. Nie wiem czy jest sens wystąpić o nakaz zapłaty natomiast może warto zgłosić organom ścigania wyłudzenie podając informacje o tych już bezskutecznych egzekucjach komorniczych czyli że wziął pożyczkę prawdopodobnie wiedząc, że jej nie zwróci (nie mając zamiaru zwrócić) a egzekucja będzie też bezskuteczna.

  admin

  27 mar 22 o 21:18

 20. Dzień dobry
  Pisze do Pani/Pana z zapytaniem czy mogłabym liczyć na pomoc w odzyskaniu długu od osoby prywatnej. Jestem osobą mieszkająca w Holandii. W czerwcu 2018roku pożyczyłam znajomemu kwotę 500€ na okres 3miesięcy, niestety do dnia dzisiejszego nie otrzymałam pożyczonej kwoty. Mam udokumentowany przelew bankowy oraz rozmowy z dnia 31 październik 2022 roku, w których dłużnik w dalszym ciągu mija się od odpowiedzialności spłaty. Żądania spłaty z mojej strony ma za nic i mnie po prostu wyśmiewa. Groźby odsetkami oraz sądem też nie robią na nim wrażenia. Czy jest Pan/Pani w stanie mi pomóc? Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Dziękuje.

  Ela

  27 lut 23 o 16:31

 21. Dzień dobry, jeżeli nie został wyznaczony termin spłaty, to trzeba by wypowiedzieć pożyczkę i przedsądowo wezwać do zapłaty w terminie 6 tygodni, jak tu: https://pamietnikwindykatora.pl/wypowiedzenie-umowy-pozyczki-prywatnej/ Po tym terminie albo od razu wnieść pozew o zapłatę aby następnie, dysponując prawomocnym wyrokiem skierować sprawę do egzekucji komorniczej albo spróbować wcześniej windykacji przedsądowej co sprowadzałoby się do upubliczniania jego długu w celu wywarcia na dłużniku presji.

  admin

  27 lut 23 o 16:38

 22. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Chciałabym się zapytać czy Pan prowadzi takie sprawy czy musiałabym działać w swoim zakresie? Jestem gotowa wypowiedzieć pożyczkę i powołać się na Art. 723 Kodeksu cywilnego. Nie mam jednak możliwości wysłania listu za pobraniem z Holandii do Polski oraz nie chciałbym aby na kopercie widniał mój aktualny adres zamieszkania.

  Ela

  28 lut 23 o 15:45

 23. Ja już nie zajmuję się windykacją na zlecenie. Mogę bezpłatnie podpowiedzieć Pani w trakcie to i owo.

  Nie posiada pani polskiego adresu aby ktoś zaufany w Polsce wysłał pismo (podpisane przez Panią) do dłużnika?

  admin

  28 lut 23 o 15:56

 24. Niestety nie mam w Polsce nikogo kto mógłby mi pomóc. Dziękuję za wszystkie informacje.
  Miłego dnia

  Ela

  28 lut 23 o 19:10

 25. admin

  28 lut 23 o 19:15

 26. Dzień dobry, w styczniu 2023 pożyczyłem “znajomemu” prywatnie 210k zł na rok czasu. Akt notarialny, hipoteka + 777 jako zabezpieczenie. Do maja spłacał odsetki regularnie, nawet przed czasem. W czerwcu, dzień przed terminem spłaty odsetek, rozmawiałem z Nim, odnośnie dopożyczenia pieniędzy. I zonk, brak spłaty w terminie, brak kontaktu. Jak dzwonię, jest tylko sms “oddzwonię”. Wysłałem “znajomemu” listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, wezwanie zapłaty odsetek, w terminie 7 dniu. Wezwania jeszcze nie odebrał. Co dalej, jeżeli nie zapłaci? Wypowiedzenie umowy i do sądu? Czy mogę od razu do sądu, wszak mam 777 od niego….

  Andrzej

  1 lip 23 o 17:58

 27. Dzień dobry, wypowiedzenie umowy z powodu spóźniania się ze spłatami jest możliwe jeżeli w tejże umowie zastrzeżono taką możliwość. I wtedy po upływie 6 tygodni można złożyć w sądzie wniosek o nadanie aktowi notarialnemu klauzuli wykonalności (dłużnik się o tym nie dowie z sądu) i po uzyskaniu klauzuli wykonalności można od razu do komornika.

  admin

  1 lip 23 o 19:17

 28. Jest zapis, iż w razie zwłoki z płatnościami poddaje się rygorowi egzekucji z art. 777. Czyli wpierw czekam na reakcję na wezwanie do zapłaty, następnie do sądu?
  Jest może gdzieś wzór takiego pisma?

  Andrzej

  1 lip 23 o 19:29

 29. Korekta: nie trzeba czekać 6 tygodni, myślałem o czymś innym.

  Tak, wypowiedzenie umowy i wezwanie do zapłaty z terminem np. 7 dni i po upływie tego terminu po klauzulę wykonalności do sądu. Pyta Pan o to wypowiedzenie i wezwanie do zapłaty? Wskazane jest abym zapoznał się z treścią aktu notarialnego (oczywiście bez nazwisk, adresów i PESEL) to sformułuję Panu takie pismo, gratis oczywiście.

  admin

  1 lip 23 o 20:08

 30. Dziękuję, pytałem bardziej o jakiś wzór do wniosku o nadanie klauzuli wykonywalności z art. 777.

  Andrzej

  1 lip 23 o 20:19

 31. Na przykład: “Niniejszym wnoszę o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu … i doręczenie mi tegoż tytułu wykonawczego. Uzasadnienie: pożyczkobiorca zalega z płatnościami … co w świetle postanowień aktu notarialnego uprawnia mnie jako pożyczkodawcę do uzyskania klauzuli wykonalności. Dowód w załączeniu: oryginał aktu notarialnego … Umowa pożyczki została wypowiedziane wraz z wezwaniem do zapłaty – dowód: odpis pisma wraz z pocztowym potwierdzeniem nadania w załączeniu.”

  Opłata od wniosku o nadanie klauzuli wykonalności wynosi 50 złotych.

  admin

  1 lip 23 o 20:47

 32. Czy zamiast oryginały aktu, może być odpis?

  Andrzej

  2 lip 23 o 08:51

 33. W żadnym wypadku. Musi być oryginał.

  admin

  2 lip 23 o 11:01

 34. Witam.

  W listopadzie 2022 roku pożyczyłem koleżance z ukrainy 1500 zł, żeby ona mogła przeprowadzić swoją rodzinę do polski na zimę, przynajmniej tak mówiła. Nie wymagałem tych pieniędzy, bo nie potrzebowałem. Latem 2023 zacząłem pytać odnośnie zwrotu tej kasy. Przez jakiś czas mówiła, że potrzebuje trochę czasu i ja spokojnie na reagowałem. Potem po prostu zaczęła mnie ignorować. Po ostrzeganiu, że zgłoszę tą sprawę na policje i podejmowanych próbach rozmowy, dostałem prośbę, żeby wypłacić tą kwotę w ratach. Na to się zgodziłem, ale nadal nie dostałem nic. Mam potwierdzenie przelewu i screenshoty naszej rozmowy w instagram.

  Proszę o pomoc w temacie.

  Tom

  6 lis 23 o 16:06

 35. Witam, polskie organy ścigania (policja, prokuratura) w większości nie uznają niezwracania pożyczki za przestępstwo ale jeśli ona się ich boi, to można zgłosić na policji wyłudzenie. Może przestraszy się, gdy zostanie wezwana na przesłuchanie i pożyczkę zwróci.

  Jeżeli nie zwróci to pozostaje droga cywilna; wypowiedzenie umowy pożyczki (brak umowy – brak określonego terminu zwrotu pożyczki więc ustawowo 6 tygodni wypowiedzenia) i przedsądowe wezwanie do zapłaty w tym samym piśmie, czyli “niniejszym, wypowiadam Pani umowę pożyczki …. i wzywam do jej zwrotu w terminie 6 tygodni od dnia otrzymania niniejszego pisma i w przypadku nieodnotowania zapłaty wniosę do sądu pozew o zapłatę” i jeżeli mimo tego nie zapłaci, to pozew o zapłatę do sądu. Jeśli po wydaniu przez sąd tytułu wykonawczego nie zapłaci, to tytuł wykonawczy złożyć do komornika w celu egzekucji.

  admin

  6 lis 23 o 16:42

 36. A jeżeli się uda uzyskać tytuł wykonawczy, to egzekucja komornicza na 80 procent będzie bezskuteczna… zwłaszcza jak chodzi o prywatne pożyczki. Dobry zwyczaj – ni pożyczaj (komuś). Przerobiłem to na sobie kilka razy.

  Anonim

  23 mar 24 o 09:15

Skomentuj