Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Windykacja pożyczki prywatnej

14 komentarzy

Pytanie: Prosze o poradę co moge zrobić w mojej sprawie odzyskania pieniędzy, bo dotychczasowa windykacja jest masło skuteczna. Pożyczylem prywatnie koledze 2400zl, ktore on zobowiazal sie oddac do 31.08.2019r. (Umowa pisemna pożyczki). Do dnia dzisiejszego nie odzyskalem pieniedzy. Sprawa odbyla sie w sadzie. Zostal wydany wyrok pomyslny dla mnie i komornik zajal mu pensje. W pismie od komornika sa dane,ze naleznosc glowna to 2400zl,a odsetki 1250,55zl. Ostatnie pieniadze jakie komornik sciagnal od niego byly 23.05.2020r. W sumie zwrocil kwote 867,96zl (na co mam wyciagi z banku) Wiem, ze kolega pracuje, dodatkowo dorabia, ma samochód przepisany na ojca (jak wiekszosc majatku). Wiem tez, ze ma wielu innych wierzycieli, m.in.byla zone, na ktorej konto rowniez wplywaly pieniadze przez komornika, lecz tak jak u mnie, nagle przestaly wplywac. Pan ten jest tez zadluzony w ZUS,Urzedzie Miasta, Urzedzie Skarbowym jak również kredyty w bankach. Podobno te urzedy maja pierwszenstwo i dlatego nie otrzymuje pieniedzy. Wplywaly do mnie niewielkie kwoty srednio ok 50 zl. Nie rozumiem wiec, dlaczego nagle nie mozna przelewac pieniedzy, ktore prawnie mi sie naleza. Wiem, ze moj kolega przez swoje zatajenia majatku zyje bardzo dobrze. Z tego co wiem,to nie ma zony i dzieci. Jest bylym policjantem, wiec czuje sie bezkarny. Kiedy dowiedzial sie, ze komornik bedzie mu sciagal z pensji pieniadze dla mnie posunal sie do grozb. Prosze o odpowiedz czy jest jakiś sposób na skuteczną windykację moich pieniedzy.

Odpowiedź: Zaległości publicznoprawne a więc wobec Urzędu Skarbowego i ZUS rzeczywiście mają pierwszeństwo w zaspokajaniu. Należności z tytułu kredytów i pożyczek z takiego pierwszeństwa nie korzystają, chyba że miałaby miejsce egzekucja z nieruchomości na której banki ustanowiły hipoteki jako zabezpieczenie kredytów. W Pana sytuacji może jedynym rozwiązaniem byłoby odczekać aż należności korzystające z pierwszeństwa zostaną wyegzekwowane (w międzyczasie postępowania w sprawach innych wierzycieli zostaną umorzone) i następnie ponownie skierować wniosek egzekucyjny do komornika.

Warto upublicznić go jako dłużnika w internecie, pod hasłem „dług na sprzedaż”. Prawdopodobieństwo sprzedaży długu jest niewielkie ale obawa przed utratą wiarygodności, wstyd przed znajomymi – nieraz motywują dłużników do spłaty. Zwłaszcza aż chodzi o prywatną, tzw. koleżeńską pożyczkę Wskazane w „ofercie” opisać sytuację czyli bezskuteczną egzekucję. Taka publikacja długu na sprzedaż jest zgodna z prawem.
Jest jeszcze jedna opcja a mianowicie zawiadomienie organów ścigania podejrzeniu wyłudzenia tej pożyczki. Samo w sobie niespłacanie pożyczki i jakiegokolwiek innego długu co prawda nie jest przestępstwem ale zwróćmy uwagę na okoliczności występujące w Pana sprawie – tu według mnie udowodnić wyłudzenie pożyczki – on ją zaciągnął praktycznie będąc już niewypłacalnym. Jednak prawdopodobieństwo przedstawienia mu zarzutu wyłudzenia jest niewielkie a fakt że jest to były policjant mający co najmniej nie pomaga tu.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

30 stycznia, 2021

kategoria windykacja

tag ,

Komentarze do 'Windykacja pożyczki prywatnej'

Subscribe to comments with RSS

 1. Ponieważ wprowadziłem się w kłopoty chciałbym porady. Otóż udzieliłem znacznej pożyczki pieniężnej w styczniu 2020 r. mieszkańcowi z Warszawy który prowadzi firmę wynajmu samochodów. Umowa pożyczki została zawarta u notariusza na piśmie i zabezpieczona wekslem. Wg. warunków umowy ja pożyczyłem 60.000 zł. na okres 3 lat z tym że będzie ona spłacana w ratach miesięcznych po 2400 zł. począwszy maja 2020.czyli w ciągu tych 3 lat koszt tej pożyczki wyniesie 26400 zł. Weksel został wystawiony na 86400 zł. Pożyczkobiorca wpłacił 2 raty, potem odwlekał terminy a następnie przestał się kontaktować nie odpowiada na telefony i maile. Raz udało mi się z innego numeru telefonu skontaktować stwierdził że mu przykro, że interes nie idzie że będzie się starał itp. ale unika kontaktu. Co Pan radzi mi robić?

  Paweł S.

  2 Lut 21 o 12:15

 2. Można dochodzić zapłaty tych już wymagalnych rat pożyczki. Sugerowałbym wnieść pozew o wydanie nakazu zapłaty na podstawie weksla – sąd wyda nakaz w postępowaniu nakazowym i od razu będzie można przynajmniej zabezpieczyć roszczenie za pośrednictwem komornika. Dowie się Pan przy okazji, czy dłużnik ma w ogóle jakiś majątek. I kolejne pozwy kierować – o zapłatę kolejnych wymagalnych rat, też z powołaniem się na weksel spoczywający w aktach pierwszej sprawy. Mam nadzieję, że zdaje sobie Pan sprawę z tego, że weksel nie zabezpiecza odzyskania należności.
  Może Pan wpisać dane dłużnika w Google wraz ze słowem np. „dłużnik”, „oszust”, „giełda wierzytelności” itp. – może to nie pierwszy jego dług. Jeżeli okazałoby się, że już ma inne długi a zwłaszcza bezskutecznie egzekwowane, to można postraszyć go zawiadomieniem o oszustwie a później takowe złożyć w prokuraturze.

  admin

  2 Lut 21 o 12:57

 3. Znajduję się od 5 lat na terenie USA, 2 lata temu pożyczyłem 4900 dolarów mojemu koledze który wrócił do Polski na stale. Od roku nie mogę się z tą osobą skontaktować i próbuję odzyskać moje pieniądze, jest to osoba prywatna z którą nie spisałem żadnej umowy niestety! Jednak próbowałem grzecznie i polubownie odzyskać moje pieniądze i jedyna osoba z jaką udało mi skontaktować to matka tej osoby która twierdzi, że to ja właśnie jej jestem winny pieniądze, i tu zaczyna się zabawa w kotka i myszkę. Zapewne wiem ze macie szereg takich sytuacji i pytań, próbowałem iść z tym na policje ale jak się okazuje i tu jak i w Polsce każą sobie odpuścić i czekać aż coś się ruszy???. Więc pytam Was co mogę zrobić? Jestem już zmęczony tą sprawą a na dodatek osoba ta wydzwania do moich rodziców w Polsce i każe im oddać pieniądze które to przecież ja jemu pożyczyłem! Jedyny dokument jaki mam to rachunki z Western Union że takie kwoty wpłacałem! Proszę o pomoc.

  Yanko

  2 Lut 21 o 13:02

 4. Zapewne w tytułach nie wpisał Pan adnotacji która byłaby dowodem na to że to Pan udzielił pożyczki. Jeżeli przykładowo w tytule przelewu ktoś wpisze np. tylko „przelew” to rzeczywiście, nie wiadomo czy przelew taki to np. udzielenie pożyczki czy może jej zwrot. I w takiej sytuacji nieuczciwy pożyczkobiorca może twierdzić, iż to on udzielił pożyczki a przelew na jego konto to zwrot pożyczki (ale że rzekomo tylko częściowy, bo rzekomo pożyczki udzielił na wyższą kwotę). W naszej bazie znajduje się uzasadnienie wyroku w podobnej sprawie. Aby wygrać taką sprawę w sądzie, wskazane byłoby powołać świadków którzy zeznaliby kto komu udzielił pożyczki, jeżeli tacy świadkowie z Pana strony byli. Jednak musi się Pan liczyć z tym, że Pana (niegdysiejszy) kolega też może powołać świadków, fałszywych, którzy zeznają iż widzieli jak to on Panu udzielił pożyczki. Oczywiście może Pan dowodzić wszelkimi innymi sposobami iż to Pan udzielił mu pożyczki a nie odwrotnie. Może Pan np. wskazywać na to, że Panu powodzi się dobrze a dłużnik nie byłby w stanie udzielić Panu pożyczki, gdyż np. nie posiadał w owym czasie dochodów, nie miał pracy.

  admin

  2 Lut 21 o 13:26

 5. Czternaście lat temu pożyczyłam od koleżanki z Łodzi dużo pieniędzy, następnie wskutek zawirowań życiowych nie miałam możliwości oddać. Wierzycielka podała sprawę do sądu i skończyło się w 2012 roku na komorniku który nic ode mnie nic ściągnął, bo ja naówczas nic nie miałam, pracy też nie miałam, po kilku miesiącach sprawę umorzył. Następnie wyjechałam za pracą za granicę i wróciłam na początku tego roku, otrzymałam duży spadek po zmarłej cioci. O moim powrocie do Polski i o spadku już rozeszło się, mieszkam w małym mieście, wierzyciela pewnie też się dowie albo już wie a mój dług z odsetkami wobec niej to dzisiaj ponad 150 tysięcy – trzykrotność pożyczki. Nie chciałabym żeby uruchomiła komornika, może Pan podsunie pomysł jak załatwić sprawę, może dogadać się z nią?

  89

  5 Lut 21 o 15:54

 6. Roszczenia z tytułu odsetek narosłych po wydaniu wyroku przedawniają się po trzech latach a nie jak do niedawna po dziesięciu a obecnie po sześciu latach (jak należność główna). W związku z powyższym, wierzyciel może żądać od Pani odsetek (z tych narosłych po wydaniu wyroku) tylko za trzy ostatnie lata. Jeżeli wierzyciel nie wniesie ponownie wniosku egzekucyjnego do komornika, to w przyszłym roku całe roszczenie włącznie z kwotą główną ulegnie przedawnieniu. Jeżeli jednak uważa Pani, że wierzyciel (dowiedziawszy się o Pani powrocie i otrzymaniu spadku) złoży do tego czasu wniosek egzekucyjny, to warto próbować się dogadać z nią, proponując zwrot np. tylko należności głównej pożyczki i informując o przedawnieniu odsetek jak i o tym (jeśli ona wspomni iż wie o Pani spadku), że spadek wcale nie jest taki duży jak ludzie mówią.

  admin

  5 Lut 21 o 16:19

 7. Pożyczkodawca nie powinien liczyć na firmy windykacyjne zakładając, że gdy pożyczkobiorca nie odda mu pożyczki, to firma windykacyjna ściągnie ja bez problemów. Niestety, nie zawsze jest to wykonalne. Większość postępowań windykacyjnych jest nieskutecznych a odsetek skutecznych postępowań egzekucyjnych czyli z udziałem komornika sądowego jest prawdopodobnie jeszcze niższy. Dlatego, szykując się na inwestycję pożyczkową, należy dołożyć najwyższej staranności sprawdzając wypłacalność i wiarygodność pożyczkobiorcy a jeżeli to możliwe, to zabezpieczyć pożyczkę hipotecznie lub przynajmniej zastawem na rzeczach ruchomych. Absolutnie natomiast nie jest zabezpieczeniem pożyczki weksel, bo przecież zamiana weksla na gotówkę oczywiście nie wchodzi w grę. Jeżeli dłużnik nie ma ujawnionego majątku i dochodów, to żaden weksel nic wierzycielowi nie pomoże.
  Pożyczka prywatna może się opłacić zarówno pożyczkodawcy jak i pożyczkobiorcy który nie musi przepłacać. Pożyczki prywatne zwykle bowiem nie zawierają dodatkowych kosztów jak prowizja za jej przyznanie czy jakieś fikcyjne wręcz specyficzne ubezpieczenie na życie, które to składniki kosztów śrubują wzwyż oprocentowanie rzeczywiste pożyczki w pozabankowych firmach pożyczkowych.

  Redu

  30 Maj 21 o 18:05

 8. Zainteresowanie pożyczkami prywatnymi – od pożyczkodawców nie będących podmiotem gospodarczym wynika w znacznej mierze z nadziei na to, że uda się otrzymać taką pożyczkę gdy nie ma się szansy na pożyczkę w banku (kiepsko w BIK i z zarobkami) a zarazem że będzie to pożyczka nie droższa albo minimalnie tylko droższa niż pożyczka w banku. Problem w tym, że udzielanie pożyczek na takich zasadach może doprowadzić pożyczkodawcę do bankructwa, bo wiele pożyczek nie uda mu się odzyskać a stosunkowo niski zarobek na nisko oprocentowanych odzyskanych pożyczkach nie pokryje strat z tytuły tych nieodzyskanych. Można zatem rzec, że osoby szukające takich pożyczkodawców prywatnych, szukają przysłowiowego frajera a frajerów jest coraz mniej. Co innego gdy pożyczka jest zabezpieczona hipotecznie.

  Kazek

  12 Cze 21 o 15:41

 9. Dlaczego firmy windykacyjne nie chcą przyjmować zleceń na prywatne osoby? I to nawet udokumentowanych umową pożyczki oraz wekslem.

  szafran

  4 Wrz 21 o 14:34

 10. Trudniej nawiązać kontakt z osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej, to po pierwsze. Jednak może mniej zachęcające jest to, że o prywatnym dłużniku prawie nigdy nie wiadomo, czy ma jakiś oficjalny majątek w tym zwłaszcza dochody.

  admin

  4 Wrz 21 o 15:10

 11. Prywatne pożyczki bardzo często nie są przez pożyczkobiorców zwracane. Mało tego, windykacje też są bezskuteczne. Wynika to przede wszystkim z faktu, że prywatni pożyczkodawcy zazwyczaj nie sprawdzają wypłacalności pożyczkobiorcy, nie żądają zastawu ani zabezpieczenia hipotecznego w zamian za udzielenie pożyczki. Gdy więc postępowanie egzekucyjne kończy się bezskutecznie, pożyczkowy wierzyciel upatruje czasem ostatniej szansy w złożeniu zawiadomienia do Prokuratury albo na Policję (na jedno wychodzi). Można bowiem liczyć na to, że dłużnik przestraszy się kary i odda pieniądze; kara za oszustwo czyli za wyłudzenie (bo o to przestępstwo tu chodzi) to od 6 miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności. Często sąd orzeka karę w zawieszeniu, nakazując naprawienie szkody czyli zwrot pieniędzy a gdy dłużnik nie wypełni tego obowiązku, wówczas są może zarządzić wykonanie zawieszonej kary. Tego wielu dłużników boi się i pieniądze zwraca, przynajmniej część.

  zapan

  24 Wrz 21 o 04:13

 12. Jaką funkcję pełni weksel, czy w istocie jest zabezpieczeniem pożyczki? Na takie pytanie chyba większość osób odpowie twierdząco, że tak, weksel to zabezpieczenie pożyczki umożliwiające jej odzyskanie, udowodnienie że pożyczka została wypłacona. Nawet pojęcia nie macie ile osób przez takie mylne rozumienie funkcji weksla nie może odzyskać swoich pieniędzy i zapewne nie odzyska ich nigdy od niewypłacalnego albo też nieuczciwego pożyczkobiorcy. Weksel bowiem umożliwia jedynie szybkie uzyskanie tytułu egzekucyjnego ale wierzyciel nie zrobi z tegoż użytku ani prędzej ani później o ile dłużnik nie ma majątku, pracy, dochodów. A tak się niestety często dzieje – pożyczki szczególnie prywatne udzielane są bez żadnego zabezpieczenia rzeczowego i bez sprawdzenia wypłacalności, zadłużenia pożyczkobiorcy.

  komodo

  18 Paź 21 o 21:09

 13. Tak jest, wekslem można się podetrzeć jeśli brak innego zabezpieczenia a konkretnie na rzeczy albo jeśli pożyczkobiorca nie ma dochodów, innego majątku

  brain fog

  21 Paź 21 o 20:58

 14. Pożyczanie pieniędzy, pożyczki prywatne to kuszący sposób lokaty kapitału; można zarobić kilkakrotnie więcej niż daje lokata bankowa. Można też jednak wszystko stracić, cały kapitał, uznając weksel za to czym nie jest i nie zabezpieczając rzeczowo swoich pieniędzy w pożyczce.
  Jednak takich pożyczek udzielają też firmy (albo osoby) które w odzyskiwaniu należności nie oglądają się na przepisy prawa. Zastraszą, spalą, pobiją, rękami “profesjonalistów” w stałej współpracy. Jeżeli więc jesteś amatorem łatwej pożyczki którą niekoniecznie masz zamiar zwrócić, to uważaj. Tacy nie odpuszczą. Nie licz (zbytnio) na to że obroni Cię przed takimi Policja; całodobowej ochrony zapewne nie otrzymasz…

  LOL

  22 Paź 21 o 14:31

Skomentuj