Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy wezwanie do zapłaty wysłane mailem jest skuteczne?

11 komentarzy

Pytanie: Czy można dłużnikowi wysłać wezwanie do zapłaty mailem? Czy takie wezwanie do zapłaty wysłane mailem jest skuteczne?

Przeczytaj też: Podstawa prawna przedsądowego wezwania do zapłaty

Odpowiedź: Tak, wezwanie do zapłaty wysłane mailem może być skuteczne jeżeli roszczenie powstało w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej i obie strony czyli jest wierzyciel i dłużnik są przedsiębiorcami. Wezwanie mailem będzie wówczas skuteczne to znaczy będzie mieć moc prawną jeżeli strony w umowie zawarły możliwość wysłania wezwania do zapłaty mailem a ponadto dłużnik wskazał adres e-mail na który można wysłać takie wezwanie.

Przeczytaj też: Wezwanie do zapłaty od prawnika

Jak chodzi natomiast sytuację w której strony nie są przedsiębiorcami albo tylko jedna ze stron jest przedsiębiorcą (a druga konsumentem), to niektórzy twierdzą, że wezwanie do zapłaty na wszelki wypadek powinno być wysłane jednak pocztą poleconą. Oczywiście mimo tego można do dłużnika w takiej sytuacji monitować także emailem, telefonicznie i sms-ami jednak niekwestionowaną w każdym przypadku moc prawną (wypowiedzenie umowy i wezwanie do zapłaty, przedsądowe wezwanie do zapłaty) będzie mieć tylko wezwanie wysłane pocztą poleconą.

Ja jednak uważam, że również między stronami niebędącymi przedsiębiorcami oraz gdy wierzycielem jest przedsiębiorca a dłużnikiem konsument, wezwanie do zapłaty wysłane mailem może być skuteczne. Na takich samych zasadach, co wezwanie sms-em: Czy sms może być wezwaniem do zapłaty?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

20 lutego, 2023

Komentarze do 'Czy wezwanie do zapłaty wysłane mailem jest skuteczne?'

Subscribe to comments with RSS

  1. W praktyce i tak uznanie lub nieuznanie należy do sądu znaczy w tych sprawach innych niż między przedsiębiorcami. Ocena okoliczności albo nawet nie tylko swobodna ocena nawet bez uzasadnienia.

    Piras

    21 lut 23 o 20:50

  2. sms można podrobić znaczy treść a nie wysłanie a co z mailem, można podrobić?

    FR

    22 lut 23 o 19:57

  3. Chyba nie da się.

    admin

    22 lut 23 o 20:22

  4. stwierdza Pan że:”Wezwanie mailem będzie wówczas skuteczne to znaczy będzie mieć moc prawną jeżeli strony w umowie zawarły możliwość wysłania wezwania do zapłaty mailem” – a jeśli strony nie zawarły żadnej umowy np. w transporcie funkcjonuje często zlecenie transportowe które można potraktować jako umowę, brak normalnej umowy? W zleceniu nie ma nic na temat wezwania do zapłaty wysyłanego mailem.

    KARO

    23 lut 23 o 22:32

  5. Skoro nie zawarły umowy w której byłyby wskazane adresy e-mail, to wezwanie do zapłaty powinno zostać wysłane Pocztą Polską.

    admin

    24 lut 23 o 03:44

  6. Skoro za skuteczne uznaje się wezwanie do zapłaty podpisane to co z tym wysłanym mailem.
    Rozumiem jeszcze przesłanie skanu dokumentu podpisanego przez uprawomocnioną osobę, ale jeśli jest tylko sam mail bez załączników? Czy to jest skuteczne pismo?

    KARO

    23 lut 23 o 22:37

  7. No mail nie musi zawierać podpisu odręcznego, w tym jako wezwanie do zapłaty.

    admin

    24 lut 23 o 03:46

  8. I co z takim mailem z wezwaniem do zapłaty – jeśli wpadł do spamu? Jak można udowodnić, że nie wpadł?
    To chyba jak wysłanie pocztą wezwania do zapłaty ale listem zwykłym. Też można zakwestionować doręczenie takiego listu.

    KARO

    23 lut 23 o 22:41

  9. Należy sprawdzać folder spam jeżeli takowy jest w skrzynce skoro zgodnie z umową można spodziewać się maila – wezwania do zapłaty. Ja nie mam więc nic do spamu u mnie nie wpada choć spamu otrzymuję sporo.

    admin

    24 lut 23 o 03:48

  10. Czy wezwania do zapłaty wysyłane mailem prze firmę windykacyjną należy uznać jako wezwanie do zapłaty od wierzyciela? Chodzi mi o sytuacje, gdy w pozwie umieszcza się wezwanie do zapłaty – to czy może być takie wysłane przez firmę windykacyjną? Obie strony to przedsiębiorcy.

    KARO

    20 mar 23 o 14:47

  11. Tak, wezwanie od firmy windykacyjnej działającej na zlecenie wierzyciela taka ma moc prawną jak bezpośrednio od wierzyciela.

    admin

    20 mar 23 o 15:10

Skomentuj