Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Najskuteczniejszy komornik w Polsce

skomentuj

Tytułowe hasło coraz częściej widuję w statystykach bloga. To efekt zniesienia rejonizacji (pozostała tylko w odniesieniu do egzekucji z nieruchomości) oraz prawa wierzyciela do wyboru komornika z terenu całej Polski na podstawie art. 8 ust 5 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Wszelkie jednak rankingi komorników oraz opinie o komornikach należy traktować z przymrużeniem oczu.

Komornicy mają ścisłe prawne procedury których muszą się trzymać w postępowaniu egzekucyjnym. Dlatego też nie ma w tym fachu wirtuozów jacy ewentualnie mogą być w wywiadowniach gospodarczych jako wywiadowcy czy nawet w samych firmach windykacyjnych jako windykatorzy. Wywiadowca może stosować różne niekonwencjonalne sztuczki poszukując majątku dłużnika, jeden zna sztuczek więcej, inny mniej lub jest słabszy w ich wykorzystywaniu, na przykład nie tak komunikatywny jak ten lepszy. Z kolei niektórzy windykatorzy tylko nawet telefonicznie mają taką siłę perswazji, że inni nie dorównują im skutecznością nawet w bezpośredniej windykacji. U komorników natomiast komunikatywność i siła perswazji raczej nie jest potrzebna ze względu na procedury i uprawnienia.

Dlaczego zatem jeden komornik ma gorszą opinie od innego? A na przykład dlatego, że nie był w stanie wyegzekwować pieniędzy dla jakiegoś krzykacza ponieważ dłużnik albo naprawdę zbankrutował albo ukrył majątek i krzykacz dał wyraz swemu niezadowoleniu na forum albo w rankingu. Po jakimś czasie krzykacz miał znów sprawę do egzekucji ale tym razem łatwiejszą, bo dłużnik nie był oszustem ale miał faktyczne przejściowe kłopoty i dług spłacił w ratach na konto komornika albo nie schował samochodu przed komornikiem… Krzykacz polecił więc tego komornika w internecie.

Oczywiście są i tacy komornicy którym zależy mniej niż innym, widać to nieraz po sposobie prowadzenia egzekucji ale ich odsetek jest na szczęście coraz niższy. Komornicy wiedzą o tym, że wolny rynek nastał też w ich branży. Skończyły się czasy wierzycieli skazanych na komornika z rewiru dłużnika. Komornicy zabiegają o zlecenia; telefonują asesorzy proponując współpracę firmom windykacyjnym, dużym firmom handlowym, produkcyjnym, usługowym. Wysyłają maile.

Z motywacją komorników jest poniekąd tak, jak z motywacją prawników tzn. radców prawnych i adwokatów. Jednorazowy klient może spodziewać się dobrej obsługi prawnej a stały klient – bardzo dobrej. ;-).

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 4]

23/04/2013

kategoria komornik

Skomentuj