Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dłużnik za granicą a majątek w Polsce

2 komentarze

Czasy takie, że wiele osób wyjechało za granicę za pracą. Są wśród nich także dłużnicy i jest ich sporo; niektórzy z nich się odkuć a także zniknąć z oczu wierzycielom. Niektórzy dłużnicy jednak jakiś majątek wciąż w Polsce mają pomimo już długiego przebywania, pracy za granicą.

Polski komornik za granicą nie działa ale i do niego można by wówczas wnieść o egzekucję, bo nie wiadomo na przykład, czy dłużnik nie ma w Polsce konta bankowego na którym są środki; komornik mógłby przeprowadzić egzekucję z konta bankowego. Jeżeli ktoś z rodziny dalej mieszka pod owym adresem w Polsce, to egzekucji z ruchomości komornik mógłby spróbować i niech domownicy się martwią i próbują wykazywać, że ruchomości należą do nich a nie do dłużnika: https://pamietnikwindykatora.pl/jak-udowodnic-wlasnosc-ruchomosci-przed-komornikiem-sadem/. Niejeden dłużnik pozostawia w Polsce nieruchomość z której też można prowadzić egzekucję.

Nie stanowi w takich przypadkach problemu brak obecności dłużnika w Polsce i nieznany jego adres zamieszkania; jak trzeba, to można łatwo ustanowić kuratora dla doręczeń dla niego: https://pamietnikwindykatora.pl/ustanowienie-kuratora-dla-doreczen/.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

3 marca, 2021

kategoria windykacja

Komentarze do 'Dłużnik za granicą a majątek w Polsce'

Subscribe to comments with RSS

  1. Kieruję się do Państwa z zapytaniem czy możliwe jest wyegzekwowanie długu na podstawie wyroku wydanego przez Sąd Polski od przedsiębiorcy Polskiego prowadzącego działalność na terenie Niemiec. Pracowałem w Niemczech zatrudniony przez Polską firmę, otrzymałem wyrok. Obecnie osoba która mnie zatrudniała prowadzi już inną działalność pod inną nazwą, ale teraz bezpośrednio w Niemczech. Czy jest jakakolwiek możliwość wyegzekwowania wyroku na tej osobie? Zobowiązanie wynika z tytułu niezapłaconego wynagrodzenia, łącznie na prawie 30 tys zł.

    Anonim

    6 Mar 21 o 12:07

  2. Firmę prowadzi za granicą ale może mieszka w Polsce i ma tu np. mieszkanie lub dom, może konto w banku, lokatę… Można więc najpierw zlecić egzekucję tegoż wyroku polskiemu komornikowi, niech posprawdza, czy dłużnik ma tu jakieś mienie i jak tak, to niech egzekwuje a dłużnik może sobie przebywać za granicą. I dopiero w ostateczności, czyli jeżeli okaże się, że komornik w Polsce nie natrafił na żaden majątek tego dłużnika, można zakrzątnąć się przy załatwieniu formalności mających na celu skorzystanie z usług niemieckiego komornika. Większość dłużników – Polaków mających firmę w Niemczech, przeciwko którym prowadziliśmy windykację, miało w Polsce nieruchomość.

    admin

    6 Mar 21 o 12:41

Skomentuj