Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Kiedy komornik dowie się o nowej pracy?

28 komentarzy

Pytanie: Mam komornika przeciwko sobie i jestem aktualnie bezrobotny ale od stycznia mam zaklepaną pracę na umowę. Czy komornik od razu dowie się o zatrudnieniu mnie, jak tak to w jaki sposób? I druga sprawa, bo ta praca która mam dostać jest taka sobie tylko na jakiś czas, a od czerwca albo lipca zwolni się dla mnie miejsce w firmie w której kolega jest kierownikiem. Jeżeli komornik zajmie mi pensję w tej pierwszej pracy to czy od razu dowie się o zmianie pracy na tą nową pracę co mam mieć od czerwca lub lipca?

Przeczytaj też: Obowiązki pracodawcy wobec komornika

Odpowiedź: Jeżeli po bezrobociu podejmie Pan pracę, to z automatu komornik się o niej nie dowie lecz dopiero wtedy, gdy wyśle zapytanie do ZUS. Na pewno na początku postępowania egzekucyjnego komornik zapytał ZUS o płatnika Pana składek czyli o pracodawcę. Jak sięgam pamięcią do podobnych spraw w egzekucji komorniczej, to komornicy bardzo rzadko ponawiają zapytania do ZUS. Konkludując, przez kilka miesięcy po zatrudnieniu Pana, komornik może nie wiedzieć o tym fakcie w takim przypadku.

Przeczytaj też: Komornik a brak pracy

Inaczej to wygląda przy zmianie zatrudnienia – zakładu pracy. W takim przypadku dotychczasowy pracodawca czyni wzmiankę o zajęciu należności w wydanym dłużnikowi świadectwie pracy, a jeżeli nowy pracodawca dłużnika jest mu znany, przesyła temu pracodawcy zawiadomienie komornika i dokumenty dotyczące zajęcia wynagrodzenia oraz powiadamia o tym komornika i dłużnika, przeciwko któremu toczy się postępowanie egzekucyjne. Wzmianka w świadectwie pracy powinna zawierać oznaczenie komornika, który zajął należność, oraz numer sprawy egzekucyjnej, jak również wskazać wysokość potrąconych już kwot. Przesłanie zawiadomienia komornika ma skutki zajęcia należności dłużnika u nowego pracodawcy od chwili dojścia zawiadomienia do tego pracodawcy. Nowy pracodawca, któremu pracownik przedstawi świadectwo pracy ze wzmianką o zajęciu należności, zawiadamia o zatrudnieniu pracownika pracodawcę, który wydał świadectwo, oraz wskazanego we wzmiance komornika. Jeżeli nowy pracodawca, któremu pracownik nie okazał świadectwa pracy, dowie się, gdzie pracownik był przedtem zatrudniony, obowiązany jest zawiadomić poprzedniego pracodawcę o jego zatrudnieniu, chyba że pracownik przedstawi zaświadczenie tego pracodawcy.

Przeczytaj też: Komornik a praca na czarno

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

24 grudnia, 2020

Komentarze do 'Kiedy komornik dowie się o nowej pracy?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Dłużnik też ma obowiązek powiadomić komornika o zmianie pracy.

    Stef

    24 gru 20 o 18:37

  2. Powinien zostać o tym pouczony w zajęciu wynagrodzenia ale czy musi o tym pamiętać? Jeżeli został pouczony o takim obowiązku to ani chybi musi ale jakoś nie wyobrażam sobie ukaranie go jeżeli tego nie zrobi po na przykład kilku miesiącach gdy zmieni pracę.

    admin

    24 gru 20 o 20:21

  3. Podobno ZUS będzie musiał albo już musi informować komorników z urzędu o tym, że dłużnik podjął prace ale to dotyczyć chyba tylko dłużników alimentacyjnych.

    Stef

    25 gru 20 o 06:13

  4. Polecam zatrudnić się na lewo czyli na czarni i problem z głowy, komornik się nie dowie. Pochodzić i popytać, niejeden pracodawca się znajdzie co z otwartymi ramionami przyjmie na lewiznę. Polska właśnie.

    bu

    19 maj 21 o 15:09

  5. Niektórzy nawet zwalniają po to aby zaproponować następnie zatrudnienie na czarno.

    popiel

    29 maj 21 o 05:58

  6. Ja zmieniłem pracę na taką ze stawka minimalną a więcej otrzymuję z rączki do rączki, zatrudnił mnie kolega kolegi. Proponowałem taki układ w tej dawnej pracy ale pracodawca bał się na to iść. A stawka minimalna jest w całości wolna od zajęcia.

    Kolo

    11 cze 21 o 22:04

  7. A nie jest tak, że ZUS informuje komornika o podjęciu pracy przez dłużnika jeżeli ZUS został odpytany wcześniej przez komornika?

    Anita

    1 lip 21 o 10:06

  8. Nie, ZUS nie informuje o ile komornik nie prześle ponownego zapytania o płatnika składek (czyli o zakład pracy dłużnika).

    admin

    1 lip 21 o 10:43

  9. ZUS od pewnego czasu informuje o tym komornika ale tylko w przypadku dłużników alimentacyjnych.

    Anonim

    2 lip 21 o 05:46

  10. 90 procent dłużników z premedytacją zatrudnia się na stawce minimalnej. Co więcej, to na lewo zarabia.

    Walkiria

    19 lip 21 o 03:40

  11. Możliwości unikania egzekucji jest wystarczająco wiele dla chcącego jej unikać. Nie tylko z wynagrodzenia, po prostu ze wszystkiego.

    kamasz

    29 lip 21 o 05:29

  12. Z umowy o prace przechodzę na własną działalność gospodarczą, jak szybko komornik dowie się o tym?

    Renata

    2 sie 21 o 12:11

  13. O rozwiązaniu umowy o prace zakład pracy powinien komornika poinformować, z tej informacji komornik nie uzyska też oczywiście danych nowego pracodawcy. Powinien w takiej sytuacji (jednak nie ma na to ustawowo terminu i w ogóle obowiązku takiego) zwrócić się do ZUS i stamtąd dowie się, że teraz prowadzi Pani własną działalność.

    admin

    2 sie 21 o 15:31

  14. Jak komornik sprawdza pracodawcę w ZUS znaczy się chodzi mi o to czy elektronicznie czy dalej papierowo pocztą?

    Parker

    24 sie 21 o 19:32

  15. Z tego co pamiętam, to już też elektronicznie.

    admin

    25 sie 21 o 10:59

  16. A o umowie zlecenia komornik też się dowie z ZUS czy skądś inąd się dowie?

    Justa

    13 wrz 21 o 08:08

  17. Tak, dowie się, od umowy zlecenia zlecający odprowadza składkę ubezpieczeniową do ZUS.

    admin

    13 wrz 21 o 09:19

  18. Jeśli przestanie wpływać komornikowi kasa z zajęć wynagrodzenia, to wysyła on zapytanie do tego pracodawcy dlaczego. Jednocześnie wysyła zapytanie do ZUS. Taki powiedział asesor komorniczy.

    Ole

    21 wrz 21 o 21:03

  19. Asesor coś pokręcił chyba. Po co pytać (byłego) pracodawcę gdy pewną informację z samego ZUS można otrzymać.

    Anonim

    22 wrz 21 o 11:40

  20. Obecnie uzyskanie informacji z ZUS odbywa się online, komornik ma informację o ewentualnym zatrudnieniu dłużnika momentalnie po wysłaniu zapytania.

    miszmasz

    26 sty 22 o 10:02

  21. Jak chodzi o wysyłanie zapytań do ZUS i otrzymywanie odpowiedzi, to tak, odbywa się to drogą elektroniczną. Koszt to 40,47 zł – płaci za to (zaliczka) oczywiście wierzyciel.

    admin

    26 sty 22 o 10:09

  22. Ja mając zajęcie komornicze przeszedłem na działalność gospodarczą. Teoretycznie jeszcze gorzej bo na działalności nie ma kwoty wolnej ustawowo od zajęcia ale tak kombinuję, że nic mi nie zabiera.

    Piasek

    4 mar 22 o 09:48

  23. Pod warunkiem że dotychczasowy pracodawca nie jest jedynym klientem, bo wtedy komornik tylko wyśle zajęcie wierzytelności do niego i cały zarobek zabierze.

    admin

    4 mar 22 o 10:11

  24. Gdy ktoś ma komornika to nie będzie się zatrudniał na stawkę wyższą od minimalnej po to żeby tyrać na nią i żeby komornik mu ją zabierał. Wyłączając frajerów którzy chcą spłacić dług.

    ktoś

    16 mar 22 o 07:44

  25. Są rózni ludzie dłużnicy. Jedni chcą unikną spłacenia długu a inni nie. Komornik po kilku miesiącach umorzy bezskuteczna egzekucję kiedy z wynagrodzenia nie może ściągnąc to najczęściej i z innych źródeł nie może. Jednakże wierzyciel może zawsze ponowić o egzekucję.

    Anonim

    20 mar 22 o 08:56

  26. Po ponownym wszczęciu egzekucji może być to samo – bezskuteczna. Ja to już przeszedłem na trzech dłużnikach, nic z tego.

    ktoś

    20 mar 22 o 10:26

  27. A jeśli komornik zajmuje konto. Czy jeśli otworzy się drugie i tam prześle następne wynagrodzenie to czy komornik od razu się dowie?

    Zakłopotany

    5 wrz 23 o 11:55

  28. Gdy wynagrodzenie w kwocie minimalnej albo już po potrąceniu przez komornika w zakładzie pracy wpłynie na konto, to środki te są wolne od zajęcia przy czym warto z góry komornika uprzedzić o tym. Odpowiadając natomiast wprost na pytanie, to nie – nowe konto może miesiącami pozostawać niezajęte przez komornika: https://pamietnikwindykatora.pl/jak-czesto-komornik-sprawdza-konta-bankowe-w-ognivo/

    admin

    5 wrz 23 o 12:04

Skomentuj