Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Praca za granicą a komornik w Polsce

5 komentarzy

Pytanie: Planuje wyjazd za granice do niemiec a mam komornika na zajetym koncie polskim , chce aby nie dowiedział sie ze pracuje w niemczech aby mi nie zajal wypłaty dla tego pisze z pytaniem bo agencja chce pójsc mi na reke i ubezpieczyc mnie tam w Niemczech bez ZUS u w Polsce ,tylko podpisuje z agencja umowe o wyjezdzie moim tam do Niemiec do pracy .
Czy tak komornik mnie wtedy nie odszuka czy gdzies pracuje jak tu nie bede ubezpieczony w Polskim ZUS ie ?? jaka mam pewnosć? prosze o konkretna odpowiedz …

Odpowiedź: komornik zasadniczo tylko poprzez ZUS sprawdza czy i gdzie dłużnik jest zatrudniony. A tak w ogóle, to komornik polski nie ma prawa prowadzić egzekucji za granicą. Jeżeli zatem to agencja polska będzie formalnie Pana pracodawcą to tak, może wynagrodzenie zająć jeżeli się o tym dowie ale jeżeli to niemiecka firma będzie formalnie pana zatrudniać, to nawet gdyby się o tym dowiedział, to nie zajmie wynagrodzenia w Niemczech.

Uwaga: wynagrodzenie sugeruję przyjmować na konto w banku zagranicznym. Wówczas komornik nie zajmie konta to po pierwsze, a po drugie – nie prześledzi historii przelewów i nie dowie się przy okazji, że otrzymuje Pan wynagrodzenie. w przypadku konta bankowego w baku działającym w Polsce może to zrobić.

tak zgadza sie wszystko w tamtym roku pracowalem tez w niemczech lecz nawet jesli miałem przelew na revolut konto to i tak dobił sie do firmy z Warszawy bo byłem wtedy w zusie polskim ubezpieczony. Teraz mam niemieckie konto swoje i wiem ze mi tam nie siegnie lecz powiedziałem w biurze tu ze chce byc ubezpieczony tam w niemczech pani sie zgodziła na to powiedziała tylko ze sam sie bede mosiał rozliczyc ze skarbówka .. To bedzie forma delegacji miedzy polska agencja a praca w Niemczech lecz pani mi odpowiedziala ze na 100 procent tez nie wie czy mnie tak u nich komornik mnie nie odszuka

Ja mysle ze na spokojnie ze raczej nie powinien bo umowa to na papierze bedzie tylko bez skladek tu w Polsce czy sie nie mylę

Jest tak jak odpisałem w poprzednim mailu, komornik tylko poprzez ZUS ustala czy dłużnik pracuje, no ewentualnie przy okazji przy zajęciu nadpłaty podatku w urzędzie skarbowym ale o ile mi wiadomo, to przy tej okazji nie pyta urzędu skarbowego, jakiego pracodawcę podał dłużnik w rozliczeniu podatku, choć ma prawo zażądać takiej informacji.

Formalnie to będzie polska agencja w Polsce, więc nie wiem czy warto zaczac prace umowa będzie zarejestrowana w Polsce??

No to jeżeli nie będzie w ZUS (bo jak Pan pisał, ubezpieczenie będzie wyłącznie niemieckie) to komornik nie dowie się, chyba że jak pisałem:

– z historii konta bankowego jeżeli je zajmie ale zajmie tylko wtedy jeżeli będzie konto w banku z siedzibą w Polsce
– przy zajęciu nadpłaty podatku ale to wyśle prawdopodobnie dopiero na początku przyszłego roku i jak pisałem, wątpię w to aby komornik zapytał urząd skarbowy o dane pracodawcy którego wpisał Pan w zeznaniu podatkowym ponieważ komornicy szukają pracodawcy dłużnika zapytując ZUS – jeżeli ZUS odpisze komornikowi, że brak płatnika składek (czyli że nie jest Pan nigdzie zatrudniony) to komornik uzna, że nie pracuje Pan albo że pracuje Pan za granicą co jest równoznaczne z z niemożnością zajęcia wynagrodzenia i skarbówki nie będzie o powyższe pytał.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

14 września, 2021

Komentarze do 'Praca za granicą a komornik w Polsce'

Subscribe to comments with RSS

 1. Urząd Skarbowy nie jest to tego żeby udzielać komornikowi informacji o miejscu zatrudnienia dłużnika. Wykonać zajęcie nadpłaty podatku to tak ale nic poza tym. Niby na jakiej podstawie miałby?

  Boruta

  15 Wrz 21 o 04:32

 2. Art. 761 § 11 KPC stanowiący m.in, że organ egzekucyjny czyli komornik może żądać od organów podatkowych informacji dotyczących stanu majątkowego dłużnika lub umożliwiających identyfikację składników jego majątku.

  Jeżeli zatem komornik zażąda od urzędu skarbowego podania danych zakładu pracy który dłużnik wpisał w zeznaniu podatkowym, to urząd skarbowy ma obowiązek udostępnić komornikowi taką informacje. Jak jednak nadmieniłem wcześniej, komornicy prawdopodobnie nie pytają o to skarbówek.

  admin

  15 Wrz 21 o 05:04

 3. Jeżeli w ZUS nie będzie to odnotowane to praktycznie nie ma ryzyka namierzenia pracodawcy dłużnika. Tylko że ominięcie ZUS jest raczej niezgodne z prawem.

  Mati

  18 Wrz 21 o 07:09

 4. Jeżeli zatrudnia polska firma to musi odprowadzać składki zus i tyle w temacie. Gościu jest wprowadzany w błąd przez tą jakąś agencję pracy.

  kamerdyner

  19 Wrz 21 o 11:48

 5. polscy komornicy nawet w polsce są nieskuteczni prawie w 80 procentach a co dopiero za granicą! Zero.

  Anonim

  26 Wrz 21 o 13:57

Skomentuj