Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zagraniczne konto bankowe a komornik

7 komentarzy

Pytanie: Mieszkam i pracuję za granicą a dokładnie w Holandii. Od rodziny w Polsce niedawno dowiedziałem się, że mam komornika, chodzi o starą chwilówkę. Pytanie, czy komornik może mi zająć zagraniczne konto bankowe czyli właśnie na przykład w holenderskim banku?

Odpowiedź: Jeżeli mamy na myśli konto w banku który siedzibę ma za granicą, to polski komornik nie ma prawa zająć konta które dłużnik posiada w takim banku. Najprawdopodobniej komornik nawet nie dowie się o takim rachunku bankowym ponieważ w systemie OGNIVO z którego komornicy pozyskuję informacje o rachunkach bankowych dłużnika, zrzeszone są wyłącznie banki mające siedzibę w Polsce. A gdyby nawet skądś dowiedział się, to jak napisałem, nie ma prawa zająć. Moc polskiego komornika nie sięga poza terytorium Polski.

A jeżeli konto będę miał w holenderskim ING? W Polsce jest ING Bank Śląski z tej samej grupy, czy poprzez ING Bank Śląski komornik polski nie zajmie konta w ING w Holandii?

Nie zajmie, bo chociaż są to banki powiązane kapitałowo, to jednak są to odrębne banki. ING Bank Śląski ma siedzibę w Polsce i w tym banku polski komornik oczywiście może zająć konto ale holenderski ING ma siedzibę w Holandii i jak napisałem wcześniej, polski komornik nie ma prawa zająć konta w banku z siedzibą za granicą.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

9 stycznia, 2021

Komentarze do 'Zagraniczne konto bankowe a komornik'

Subscribe to comments with RSS

 1. A jeszcze nie słyszałem, żeby któryś polski wierzyciel szukał dłużnika za granicą albo nawet znając jego adres podejmował czynności do zlecenia egzekucji komornikowi zagranicznemu.

  Łukasz

  10 Sty 21 o 10:37

 2. Jezeli bedzie mi pan wstanie pomoc, bede wdzieczna, bo jak ide do prawnika czy adwokata, biora kase a nic nie pomagaja. Oto moja Historia.
  Mam dlug u bylego meza na 7 tys. Sad nakazal bym oddala go z odsetkami, okolo 8 tys. Byly maz zgodzil sie abym splacila go w ciagu roku, lecz jak napisalam ugode to ja odrzucil, i powiedzial ze sprawe da do komornika. jednak sytuacja moja jest troche skomplikowana. A mianowicie.
  Obecny maz pracuje w Niemczech. Mamy wspolne konto w Niemieckim Banku. On pracuje w Niemczech, ja mieszkam w Polsce. Nie pracuje. Utrzymuje sie z Kindergeld. okolo 150€ miesiecznie. mamy intercyze. Kindrgeld maz wysyla mi ze wspolnego konta niemieckiego na moje Polskie konto osobiste. I mam pytania.
  1.Czy komornik, wchodzac na moje Polskie konto, moze sie dowiedzic ze mamy z mezem wspolne niemieckie konto?
  2.Czy komornik z Polski, moze zajac konto nasze wspolne, niemieckie.
  3.jezeli mam adres zameldowania u cioci, a mieszkam gdzie indziej, to zabierze z domu cos cioci?
  4. Jak komornik zajmie sie moja sprawa, a dlug jest na 8 tys z odsetkami, to ile bede musiala splacic przez komornika.
  5. czy da sie z komornikiem jakos dogadac, zeby splacacpo 100 zl, 150 zl miesiecznie.
  Wiem ze moja sytuacja jest dziwna,ale nikt mi jeszcze ie udzielil odpowiedzi na te pytania. A mamy z mezem tyle poblemow, ze to co napisalam, to dopiero 1 do 10. Bo alimenty, dom na sprzedaz, nie chcialabym panu glowy zawracac innymi problemami. Czy mam szanse na godna odpowiedz?

  Elżbieta

  29 Sty 21 o 21:16

 3. 1. Komornik musiałby zażądać od banku wykazu operacji na koncie bankowym aby dowiedzieć się o przelewach z niemieckiego wspólnego Państwa konta bankowego. Nie przypuszczam, aby komornik zażądał twego od banku chociaz ma do tego prawo.
  2. Polski komornik sądowy nie może zająć konta bankowego w banku zagranicą.
  3. Ciocia może oświadczyć, udowodnić, że to jej rzeczy a nie Pani i komornik zapewne nie zabierze ich.
  4. Opłata stosunkowa 10 procent. Do tego mogą dojść inne koszty związane z korespondencją, zapytaniami kierowanymi przez komornika do urzędów, banków celem ustalenia Pani mienia (około 200 zł., to duże przybliżenie).
  5. Formalnie to z wierzycielem należałoby się dogadać a nie z komornikiem. Nieformalnie zaś, to komornik może nie kwapić się do podejmowania jakichś czynności egzekucyjnych (np. licytacji) mając regularne wpłaty od dłużnika. Obawiam się jednak, że miesięczne wpłaty w wysokości 150 zł nie sprawią że wierzyciel / komornik zaniecha podejmowania dodatkowych działań.

  admin

  29 Sty 21 o 21:46

 4. Dzien dobry
  Pracuje w opiece w DE i chce zalozyc dzialalnosc gospodarcza i podpisac umowe z rodzina w De oraz mam konto w niemieckie czy musze zalozyc konto polskie i czy mi komornik zajmie konto niemieckie a wplacam co komornika co miesiac

  Anonim

  4 Lut 21 o 21:19

 5. Dzień dobry, ta działalność gospodarcza będzie zarejestrowana w Niemczech czy w Polsce?

  Odpowiadając na drugie pytanie – nie, polski komornik nie ma prawa (ani możliwości) zająć konta w niemieckim banku.

  admin

  4 Lut 21 o 21:45

 6. W Polsce

  Anonim

  4 Lut 21 o 21:58

 7. Prowadząc firmę w Polsce może Pani mieć konto w zagranicznym banku i polski komornik tego konta nie zajmie.

  admin

  4 Lut 21 o 22:41

Skomentuj