Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zagraniczne konto bankowe a komornik

22 komentarze

Pytanie: Mieszkam i pracuję za granicą a dokładnie w Holandii. Od rodziny w Polsce niedawno dowiedziałem się, że mam komornika, chodzi o starą chwilówkę. Pytanie, czy komornik może mi zająć zagraniczne konto bankowe czyli właśnie na przykład w holenderskim banku?

Przeczytaj też: Dłużnik za granicą a polski komornik

Odpowiedź: Jeżeli mamy na myśli konto w banku który siedzibę ma za granicą, to polski komornik nie ma prawa zająć konta które dłużnik posiada w takim banku. Najprawdopodobniej komornik nawet nie dowie się o takim rachunku bankowym ponieważ w systemie OGNIVO z którego komornicy pozyskuję informacje o rachunkach bankowych dłużnika, zrzeszone są wyłącznie banki mające siedzibę w Polsce. A gdyby nawet skądś dowiedział się, to jak napisałem, nie ma prawa zająć. Moc polskiego komornika nie sięga poza terytorium Polski.

A jeżeli konto będę miał w holenderskim ING? W Polsce jest ING Bank Śląski z tej samej grupy, czy poprzez ING Bank Śląski komornik polski nie zajmie konta w ING w Holandii?

Przeczytaj też: Dłużnik za granicą a majątek w Polsce

Nie zajmie, bo chociaż są to banki powiązane kapitałowo, to jednak są to odrębne banki. ING Bank Śląski ma siedzibę w Polsce i w tym banku polski komornik oczywiście może zająć konto ale holenderski ING ma siedzibę w Holandii i jak napisałem wcześniej, polski komornik nie ma prawa zająć konta w banku z siedzibą za granicą.

Przeczytaj też: Komornik a konto bankowe osoby trzeciej

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

9 stycznia, 2021

Komentarze do 'Zagraniczne konto bankowe a komornik'

Subscribe to comments with RSS

 1. A jeszcze nie słyszałem, żeby któryś polski wierzyciel szukał dłużnika za granicą albo nawet znając jego adres podejmował czynności do zlecenia egzekucji komornikowi zagranicznemu.

  Łukasz

  10 sty 21 o 10:37

 2. Jezeli bedzie mi pan wstanie pomoc, bede wdzieczna, bo jak ide do prawnika czy adwokata, biora kase a nic nie pomagaja. Oto moja Historia.
  Mam dlug u bylego meza na 7 tys. Sad nakazal bym oddala go z odsetkami, okolo 8 tys. Byly maz zgodzil sie abym splacila go w ciagu roku, lecz jak napisalam ugode to ja odrzucil, i powiedzial ze sprawe da do komornika. jednak sytuacja moja jest troche skomplikowana. A mianowicie.
  Obecny maz pracuje w Niemczech. Mamy wspolne konto w Niemieckim Banku. On pracuje w Niemczech, ja mieszkam w Polsce. Nie pracuje. Utrzymuje sie z Kindergeld. okolo 150€ miesiecznie. mamy intercyze. Kindrgeld maz wysyla mi ze wspolnego konta niemieckiego na moje Polskie konto osobiste. I mam pytania.
  1.Czy komornik, wchodzac na moje Polskie konto, moze sie dowiedzic ze mamy z mezem wspolne niemieckie konto?
  2.Czy komornik z Polski, moze zajac konto nasze wspolne, niemieckie.
  3.jezeli mam adres zameldowania u cioci, a mieszkam gdzie indziej, to zabierze z domu cos cioci?
  4. Jak komornik zajmie sie moja sprawa, a dlug jest na 8 tys z odsetkami, to ile bede musiala splacic przez komornika.
  5. czy da sie z komornikiem jakos dogadac, zeby splacacpo 100 zl, 150 zl miesiecznie.
  Wiem ze moja sytuacja jest dziwna,ale nikt mi jeszcze ie udzielil odpowiedzi na te pytania. A mamy z mezem tyle poblemow, ze to co napisalam, to dopiero 1 do 10. Bo alimenty, dom na sprzedaz, nie chcialabym panu glowy zawracac innymi problemami. Czy mam szanse na godna odpowiedz?

  Elżbieta

  29 sty 21 o 21:16

 3. 1. Komornik musiałby zażądać od banku wykazu operacji na koncie bankowym aby dowiedzieć się o przelewach z niemieckiego wspólnego Państwa konta bankowego. Nie przypuszczam, aby komornik zażądał twego od banku chociaz ma do tego prawo.
  2. Polski komornik sądowy nie może zająć konta bankowego w banku zagranicą.
  3. Ciocia może oświadczyć, udowodnić, że to jej rzeczy a nie Pani i komornik zapewne nie zabierze ich.
  4. Opłata stosunkowa 10 procent. Do tego mogą dojść inne koszty związane z korespondencją, zapytaniami kierowanymi przez komornika do urzędów, banków celem ustalenia Pani mienia (około 200 zł., to duże przybliżenie).
  5. Formalnie to z wierzycielem należałoby się dogadać a nie z komornikiem. Nieformalnie zaś, to komornik może nie kwapić się do podejmowania jakichś czynności egzekucyjnych (np. licytacji) mając regularne wpłaty od dłużnika. Obawiam się jednak, że miesięczne wpłaty w wysokości 150 zł nie sprawią że wierzyciel / komornik zaniecha podejmowania dodatkowych działań.

  admin

  29 sty 21 o 21:46

 4. Dzien dobry
  Pracuje w opiece w DE i chce zalozyc dzialalnosc gospodarcza i podpisac umowe z rodzina w De oraz mam konto w niemieckie czy musze zalozyc konto polskie i czy mi komornik zajmie konto niemieckie a wplacam co komornika co miesiac

  Anonim

  4 lut 21 o 21:19

 5. Dzień dobry, ta działalność gospodarcza będzie zarejestrowana w Niemczech czy w Polsce?

  Odpowiadając na drugie pytanie – nie, polski komornik nie ma prawa (ani możliwości) zająć konta w niemieckim banku.

  admin

  4 lut 21 o 21:45

 6. W Polsce

  Anonim

  4 lut 21 o 21:58

 7. Prowadząc firmę w Polsce może Pani mieć konto w zagranicznym banku i polski komornik tego konta nie zajmie.

  admin

  4 lut 21 o 22:41

 8. A jak to będzie w przypadku konta którego właścicielem jest ktoś inny, na przykład na fakturze dłużnik podaje do zapłaty konto swojej matki, czy komornik może je zająć wiedząc że wpływają tam należności dłużnika przeciwko któremu prowadzi postępowanie egzekucyjne?

  Janusz

  22 maj 21 o 18:56

 9. Komornik nie może zająć konta bankowego osoby trzeciej i wiedza o tym, że wpływają na to konto środki należne dłużnikowi nic tu nie zmienia. Komornik co najwyżej może wystosować do osoby trzeciej w takim przypadku zajęcie wierzytelności dłużnika wzywając właściciel akonta do udzielenia informacji, czy na tym koncie są pieniądze należne dłużnikowi i jeżeli tak, to żądać aby właściciel konta przelał je komornikowi.

  admin

  22 maj 21 o 19:05

 10. A czy to prawda, że zostało podpisane porozumienie na mocy którego polscy komornicy mogą zajmować konta Polaków we Francji, w UK, Hiszpanii i jeszcze gdzieś w UE?

  Patrycha

  3 lip 21 o 20:56

 11. Nieprawda, żaden polski komornik nie ma mocy za granicą, gdziekolwiek.

  admin

  3 lip 21 o 21:20

 12. Otóż wiedz o tym, że komornik który prowadzi przeciwko tobie egzekucję (i zajął Ci konto) nie otrzymuje z automatu informacji o tym, że założyłeś nowe konto bankowe w innym banku. Aby się o tym dowiedzieć, komornik musi rozesłać do banków zapytania poprzez system OGNIVO a takie zapytania są odpłatne i na ten cel wierzyciel musi wyłożyć komornikowi zaliczkę. generalnie w praktyce jest tak, że jeśli komornik zajął Ci konto powiedzmy z miesiąc temu, to ponowne zapytania roześle nie wcześniej niż za kilka miesięcy (o ile w ogóle). Oznacza to, że możesz założyć nowe konto bankowe które długo nie pozostanie zajęte i prawdopodobieństwo tego, że zajmie Ci je w ciągu następnych kilkunastu tygodni, jest niewielkie.

  Anonim

  15 lip 21 o 12:35

 13. Czy można założyć konto za granica ot tak z terytorium Polski i nie mając adresu zamieszkania w tamtym kraju?

  Raku

  20 lip 21 o 20:40

 14. Z tego co mi wiadomo to nie można.

  Januszek

  22 sie 21 o 04:55

 15. Nie można, trzeba mieć podkładkę adres zameldowania czy tam zamieszkania w danym kraju w na terenie którego w banku chcesz otworzyć rachunek.

  Mirek

  23 sie 21 o 05:58

 16. Czy łatwo jest przenieść wyrok polski na grunt innego państwa i zlecić egzekucje tamtejszemu znaczy zagranicznemu komornikowi?

  Poldek

  26 sie 21 o 21:36

 17. W Unii Europejskiej – łatwo.

  admin

  27 sie 21 o 04:56

 18. Trzeba się liczyć z tym że zagraniczni komornicy działają inaczej od polskich, co kraj to inaczej, nasi komornicy podobno do najskuteczniejszych należą a to wskutek przepisów naszych które są rygorystyczne.

  didej

  28 sie 21 o 06:10

 19. Tylko że skuteczność polskich komorników to około dwudziestu procent zaledwie.

  admin

  28 sie 21 o 08:19

 20. Mając komornika można swobodnie w polskim banku założyć konto i komornik nie zajmie jeżeli wcześniej już sprawdzał konta.

  talar

  28 sty 22 o 06:12

 21. Mam takie pytanie. Niebawem wyjeżdżam do pracy do Holandii, umowa będzie przez holenderskiego pracodawcę. Czy wobec tego komornik zabierze pieniądze z konta walutowego w Polsce mojego partnera na które będzie wpływ z mojego wynagrodzenia.

  Zainteresowana

  22 lut 23 o 23:25

 22. Nie zabierze – nie ma prawa i nawet nie ma prawa uzyskać od tego zagranicznego pracodawcy informacji o tym, na jakie konto wpływa Pani wynagrodzenie.

  admin

  23 lut 23 o 03:00

Skomentuj