Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zagraniczne konto bankowe a komornik

1 komentarz

Pytanie: Mieszkam i pracuję za granicą a dokładnie w Holandii. Od rodziny w Polsce niedawno dowiedziałem się, że mam komornika, chodzi o starą chwilówkę. Pytanie, czy komornik może mi zająć zagraniczne konto bankowe czyli właśnie na przykład w holenderskim banku?

Odpowiedź: Jeżeli mamy na myśli konto w banku który siedzibę ma za granicą, to polski komornik nie ma prawa zająć konta które dłużnik posiada w takim banku. Najprawdopodobniej komornik nawet nie dowie się o takim rachunku bankowym ponieważ w systemie OGNIVO z którego komornicy pozyskuję informacje o rachunkach bankowych dłużnika, zrzeszone są wyłącznie banki mające siedzibę w Polsce. A gdyby nawet skądś dowiedział się, to jak napisałem, nie ma prawa zająć. Moc polskiego komornika nie sięga poza terytorium Polski.

A jeżeli konto będę miał w holenderskim ING? W Polsce jest ING Bank Śląski z tej samej grupy, czy poprzez ING Bank Śląski komornik polski nie zajmie konta w ING w Holandii?

Nie zajmie, bo chociaż są to banki powiązane kapitałowo, to jednak są to odrębne banki. ING Bank Śląski ma siedzibę w Polsce i w tym banku polski komornik oczywiście może zająć konto ale holenderski ING ma siedzibę w Holandii i jak napisałem wcześniej, polski komornik nie ma prawa zająć konta w banku z siedzibą za granicą.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

9 stycznia, 2021

1 komentarz do 'Zagraniczne konto bankowe a komornik'

Subscribe to comments with RSS

  1. A jeszcze nie słyszałem, żeby któryś polski wierzyciel szukał dłużnika za granicą albo nawet znając jego adres podejmował czynności do zlecenia egzekucji komornikowi zagranicznemu.

    Łukasz

    10 Sty 21 o 10:37

Skomentuj