Komornik a karta kredytowa
Pytanie: Napisał Pan, że komornik może zająć pożyczkę: https://pamietnikwindykatora.pl/czy-komornik-moze-zajac-pozyczke/ a jeżeli może zająć pożyczkę, to i kredyt może zająć. To w takim razie moje pytanie: czy komornik może zająć kartę kredytową to znaczy środki do dyspozycji w ramach karty kredytowej? Jest to przecież kredyt. A ja sobie przypomniałem, że kiedyś miałem konto zajęte przez komornika i do tego konta miałem kartę kredytową z limitem 5 tys. zł i ten kredyt nie został zajęty.
Przeczytaj też: Komornik – debet na koncie
Odpowiedź: O ile, tak jak Pan przeczytał i wskazał, komornik może zająć pożyczkę i kredyt, o tyle nie ma prawa zająć środków w ramach karty kredytowej. Różnica pomiędzy nazwijmy tradycyjnym kredytem (pożyczką) jest bowiem taka, że stanowi taki kredyt majątek dłużnika a środki które bank zagwarantował do wykorzystania w ramach karty kredytowej stanowią majątek banku wobec czego komornik nie ma prawa ich zająć. Gdyby dłużnik skorzystał z tych środków wypłacając je np. w bankomacie, to wtedy tak – komornik mógłby je zająć.
Przeczytaj też: Zajęcie gotówki przez komornika
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Ja tu czegoś nie rozumiem. Z tego co Pan pisze w poradzie do której prowadzi odnośnik, to komornik może zająć nie tylko wypłacony już kredyt ale też jeszcze niewypłacony czyli już po zawarciu umowy ale pieniędzy bank jeszcze nie przekazał. Przecież to taka sama sytuacja jak z kartą kredytową.
Głupi Jasio
13 wrz 21 o 14:51
Nie, to nie taka sama sytuacja. W przypadku nazwijmy tradycyjnego kredytu, po podpisaniu umowy o kredyt jeszcze zanim środki zostaną przekazane kredytobiorcy, to już stanowią jego wierzytelność nawet gdy jest to przyszła wierzytelność. W przypadku środków znajdujących się do dyspozycji właściciela katy kredytowej, są to środki wciąż pozostające własnością banku dopóki klient nie skorzysta z karty. Nie wiadomo czy w ogóle skorzysta, nie musi skorzystać.
admin
14 wrz 21 o 09:20
Debet może komornik zająć a karty kredytowej nie może, czy to nie bez sensu jest?
Anonim
15 wrz 21 o 14:26
No tak jest, debet może o ile skieruje zajęcie “innych wierzytelności” jako że debet ni jest przypisany do rachunku bankowego i zajęcie wierzytelności wyłącznie z rachunku bankowego nie powoduje zajęcia przyznanego przez bank debetu.
admin
15 wrz 21 o 14:50
Dziwne bo przecież debet też jest udostępniony do wykorzystania a nie musi być wykorzystywany. Identycznie jak ma to miejsce w przypadku karty kredytowej.
Pro
18 wrz 21 o 04:12
Może i dziwne ale tak jest. Środków w ramach karty kredytowej komornik zająć nie może a debet na rachunku może.
admin
18 wrz 21 o 07:15
Miałem zajęte konto ale karty komornik nie ruszył znaczy środków na karcie. Na koncie nie było wystarczającej kwoty do zejścia całego zajęcia to zrobił się na czerwono minus ale właśnie tylko na koncie nie na karcie
zwierzak
19 wrz 21 o 13:54
To dziwne że miałeś kartę kredytową, że bank jej nie wypowiedział gdy miałeś komornika. Utraciłeś zdolność kredytową ewidentnie.
arabica
24 wrz 21 o 04:21
Banki nie wypowiadają umowy o kartę kredytową jeżeli ktoś ma na koncie komornika. No przynajmniej wiem, że mBank nie wypowiada. Co innego gdy ktoś ubiega się o kartę kredytową już mając komornika na koncie, wtedy zapewne bank karty nie przyzna.
admin
24 wrz 21 o 08:26
ING Śląski też nie wypowiada karty w przypadku pojawienia się na koncie zajęcia komorniczego. I dawny Lukas bank a obecnie chyba Credit Agricole też nie wypowiadał.
Anonim
24 wrz 21 o 09:23
Bez sensu, debet może komornik zająć a karty kredytowej nie może, powinno być raczej odwrotnie.
Zatyka
26 wrz 21 o 17:55
Też tak uważam bo przecież debet też może nie być wykorzystywany podobnie jak środki udostępnione w ramach karty kredytowej. Kiedyś miałem spory debet na koncie firmowym i kiedy tegoż nie wykorzystywałem to bank pobierał opłatę od niewykorzystanego limitu.
Jerzy
28 wrz 21 o 16:10
A nie był to przypadkiem firmowy kredyt odnawialny a nie debet?
admin
28 wrz 21 o 20:02
No właśnie a jak się ma sprawa egzekucji z kredytu odnawialnego w rachunku bieżącym?
Ewelina
2 paź 21 o 07:10
Myślę że tak samo jak w przypadku karty kredytowej czyli że komornik nie może zająć kredytu odnawialnego.
admin
2 paź 21 o 08:09
Skoro jest prowizja od niewykorzystanego kredytu, to mamy taka sama sytuację jak z kartą kredytową czyli że komornik nie ma prawa zająć niewykorzystywanego kredytu odnawialnego.
grycan
5 paź 21 o 01:30
A czy może komornik zająć płatność dokonywaną kartą kredytową? Dajmy na to, opłacam kartą transakcję w internecie i w tym momencie zostają zablokowane dla komornika?
Anonim
11 paź 21 o 11:26
Nie, nie jest możliwe zajęcie przez komornika płatności dokonanej kartą kredytową.
admin
11 paź 21 o 11:39
Karta kredytowa jest też sposobem na przyjmowanie płatności od klientów gdy konto jest zajęte. Na przykład wykorzystujesz z karty 4000 złotych i jest na niej miejsce na przelew w tej kwocie, możesz konto przyporządkowane tej karcie podawać na fakturach wystawianych przez Ciebie.
lubin
13 paź 21 o 05:34
To znaczy że karta kredytowa ma swoje konto bankowe wolne od komornika? I na to konto się ją spłaca tak?
Eliza
13 paź 21 o 11:12
Zgadza się, tak to działa.
lubin
13 paź 21 o 13:02
Gdy ma się już na koncie komornika to bank chyba nie przyzna katy kredytowej ale i nie wypowie umowy jeżeli zawarta została dawniej, jeszcze przed wejściem komornika.
sandman
13 paź 21 o 22:05
To zależy od tego, jak wysoki limit jest na karcie, tak do 5 tys złotych to bank nie wypowie, tak samo kredyt odnawialny dla firmy w mniej więcej takiej wysokości bank nie wypowie. Jeżeli limity przyznane są kilkakrotnie wyższe, to może wypowiedzieć.
Słąwek
16 paź 21 o 15:37
Komornik karty nie zajmie, zweryfikowane w praktyce w dwóch egzekucjach z rachunku bankowego. Możliwe były płatności kartą i wypłata w bankomacie.
Aza
20 paź 21 o 14:06
To jest prawda, na zajętym koncie z kwotą wolną nie da się zrobić przelewu z użyciem tej kwoty ale z karta wszystko to samo co można gdy nie ma zajęcia komorniczego.
Borys
25 paź 21 o 08:09
Ratowanie się kartą kredytową przy zajęciu komorniczym to recepta na dodatkowe pogrążenie się w nowym długu. Miałem zajęcie konta i wynagrodzenia i brakowało mi pieniędzy ale nie skusiłem się wtedy na skorzystanie z karty.
dandys
12 lis 21 o 12:45
Witam i pytanie następujące mam: czy komornik może zająć spłatę karty kredytowej dokonywaną z konta bankowego?
Saakaszwili
14 lis 21 o 19:07
Komornik nie zajmie spłaty “w locie” – przelewu w trakcie realizacji. Jeżeli konto jest zajęte, to nie wykonasz przelewu chyba że na koncie jest kwota wolna, to wykonasz i środki te zmniejszą / spłacą zadłużenie na karcie.
admin
14 lis 21 o 19:33
Z kwotą wolną na zajętym koncie też nie wykonasz przelewu nawet w ramach tej kwoty wolnej. W banku możesz ją wypłacić albo złoży dyspozycję przelewu a to bywa bardzo kłopotliwe w niektórych bankach.
Michał
18 gru 21 o 19:56
Też tak myślałem nie mogąc dokonać przelewu w takiej sytuacji na koncie w mBank ale podobno jednak jakoś można.
admin
18 gru 21 o 20:03
mBank to bank specyficzny negatywnie przynajmniej jeżeli mowa o bankowości internetowej o dziwo bo mieni się być właśnie takim. Ja też czytałem, że w mBank nie da się przelać kwoty wolnej.
samuraj
15 lut 22 o 20:07
po zapoznaniu się z powyższymi informacjami nasuwa mi się pytanie czy komornik może zająć nadpłatę ponad przyznany limit na karcie kredytowej ?
Marcin
6 mar 22 o 11:01
Jak to “nadpłatę”, jaką?
admin
6 mar 22 o 11:40
karta kredytowa ma limit kredytowy który nie jest wykorzystany. Jeżeli pracodawca przeleje nam wynagrodzenie lub samodzielnie wpłacimy jakieś środki na rachunek tej karty wtedy wystąpi nadpłata na karcie. Czy taką nadpłatę może zająć komornik ?
Marcin
6 mar 22 o 11:59
Z czasów gdy miałem kartę kredytową pamiętam, że dla niej był osobny rachunek na którym nie dało się zrobić nadpłaty o której Pan pisze. Miałem tylko opcję “spłata karty” częściowa lub całkowita. Jeżeli wykorzystałem np. 2000 zł to mogłem spłacić maks. 2000 i ani grosza więcej rachunek ten nie przyjąłby.
admin
6 mar 22 o 12:12
Tutaj jest inaczej, można nadpłacić i korzystać z tej nadpłaty płacąc tą właśnie kartą kredytową i czy nadpłata może być zajęta ?
Marcin
6 mar 22 o 12:41
W takiej sytuacji uważam, że nadpłata może być zajęta ponieważ są to środki właściciela karty a nie banku.
admin
6 mar 22 o 14:32
Karta kredytowa z taka opcją nadpłaty, nie wydaje mi się. Może rozchodzi się o jakąś kartę przedpłacona prepaid?
Anonim
16 mar 22 o 18:51
ok, komornik nie może zająć środków na karcie a czy płatność kartą – przelew w drodze może zająć, przechwycić?
hania
1 gru 24 o 06:25