Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Komornik a karta kredytowa

11 komentarzy

Pytanie: Napisał Pan, że komornik może zająć pożyczkę: https://pamietnikwindykatora.pl/czy-komornik-moze-zajac-pozyczke/ a jeżeli może zająć pożyczkę, to i kredyt może zająć. To w takim razie moje pytanie: czy komornik może zająć kartę kredytową to znaczy środki do dyspozycji w ramach karty kredytowej? Jest to przecież kredyt. A ja sobie przypomniałem, że kiedyś miałem konto zajęte przez komornika i do tego konta miałem kartę kredytową z limitem 5 tys. zł i ten kredyt nie został zajęty.

Odpowiedź: O ile, tak jak Pan przeczytał i wskazał, komornik może zająć pożyczkę i kredyt, o tyle nie ma prawa zająć środków w ramach karty kredytowej. Różnica pomiędzy nazwijmy tradycyjnym kredytem (pożyczką) jest bowiem taka, że stanowi taki kredyt majątek dłużnika a środki które bank zagwarantował do wykorzystania w ramach karty kredytowej stanowią majątek banku wobec czego komornik nie ma prawa ich zająć. Gdyby dłużnik skorzystał z tych środków wypłacając je np. w bankomacie, to wtedy tak – komornik mógłby je zająć.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

13 września, 2021

Komentarze do 'Komornik a karta kredytowa'

Subscribe to comments with RSS

 1. Ja tu czegoś nie rozumiem. Z tego co Pan pisze w poradzie do której prowadzi odnośnik, to komornik może zająć nie tylko wypłacony już kredyt ale też jeszcze niewypłacony czyli już po zawarciu umowy ale pieniędzy bank jeszcze nie przekazał. Przecież to taka sama sytuacja jak z kartą kredytową.

  Głupi Jasio

  13 Wrz 21 o 14:51

 2. Nie, to nie taka sama sytuacja. W przypadku nazwijmy tradycyjnego kredytu, po podpisaniu umowy o kredyt jeszcze zanim środki zostaną przekazane kredytobiorcy, to już stanowią jego wierzytelność nawet gdy jest to przyszła wierzytelność. W przypadku środków znajdujących się do dyspozycji właściciela katy kredytowej, są to środki wciąż pozostające własnością banku dopóki klient nie skorzysta z karty. Nie wiadomo czy w ogóle skorzysta, nie musi skorzystać.

  admin

  14 Wrz 21 o 09:20

 3. Debet może komornik zająć a karty kredytowej nie może, czy to nie bez sensu jest?

  Anonim

  15 Wrz 21 o 14:26

 4. No tak jest, debet może o ile skieruje zajęcie “innych wierzytelności” jako że debet ni jest przypisany do rachunku bankowego i zajęcie wierzytelności wyłącznie z rachunku bankowego nie powoduje zajęcia przyznanego przez bank debetu.

  admin

  15 Wrz 21 o 14:50

 5. Dziwne bo przecież debet też jest udostępniony do wykorzystania a nie musi być wykorzystywany. Identycznie jak ma to miejsce w przypadku karty kredytowej.

  Pro

  18 Wrz 21 o 04:12

 6. Może i dziwne ale tak jest. Środków w ramach karty kredytowej komornik zająć nie może a debet na rachunku może.

  admin

  18 Wrz 21 o 07:15

 7. Miałem zajęte konto ale karty komornik nie ruszył znaczy środków na karcie. Na koncie nie było wystarczającej kwoty do zejścia całego zajęcia to zrobił się na czerwono minus ale właśnie tylko na koncie nie na karcie

  zwierzak

  19 Wrz 21 o 13:54

 8. To dziwne że miałeś kartę kredytową, że bank jej nie wypowiedział gdy miałeś komornika. Utraciłeś zdolność kredytową ewidentnie.

  arabica

  24 Wrz 21 o 04:21

 9. Banki nie wypowiadają umowy o kartę kredytową jeżeli ktoś ma na koncie komornika. No przynajmniej wiem, że mBank nie wypowiada. Co innego gdy ktoś ubiega się o kartę kredytową już mając komornika na koncie, wtedy zapewne bank karty nie przyzna.

  admin

  24 Wrz 21 o 08:26

 10. ING Śląski też nie wypowiada karty w przypadku pojawienia się na koncie zajęcia komorniczego. I dawny Lukas bank a obecnie chyba Credit Agricole też nie wypowiadał.

  Anonim

  24 Wrz 21 o 09:23

 11. Bez sensu, debet może komornik zająć a karty kredytowej nie może, powinno być raczej odwrotnie.

  Zatyka

  26 Wrz 21 o 17:55

Skomentuj