Długi a wyjazd za granicę
Pytanie: Jak to jest, czy mając długi można wyjechać za granicę, czy nie zatrzymają dłużnika na granicy albo nie odbiorą paszportu jeszcze w kraju – w Polsce? Często o to pytają nie tylko osoby wybierające się za granice ale również wierzyciele którzy obawiają się tego, że gdy dłużnik opuści nasz kraj, to prawdopodobnie już nie odzyskają należnych im pieniędzy.
Przeczytaj też: Doręczenie pozwu i nakazu zapłaty za granicę
Odpowiedź: Zasadniczo dłużnik może wyjechać za granice, może przecież pojechać po to, aby zarobić pieniądze na spłatę długu a nawet spłacać stopniowo będąc za granicą. Może o takim celu wyjazdu powiadomić wierzyciela aby ten nie pieklił się myśląc, że dłużnik uciekł przed nim, aby nie nachodził jego rodziny itd. Oczywiście byłoby dobrze, aby za deklaracją szły stosowne czyny czyli spłaty zadłużenia. Poza tym, jeżeli dłużnik wyjechał z kraju a zostawił jakiś majątek, to komornik może prowadzić z tego majątku egzekucję, obecność dłużnika nie jest niezbędna w tym celu. Czasem dłużnik przebywający za granicą ma na przykład internetowe konto w polskim banku, komornik może je zająć.
Przeczytaj też: Praca za granicą a komornik w Polsce
Inaczej to wygląda gdy dług stanowił mandat (na przykład za przekroczenie prędkości lub grzywna i te zobowiązania, wobec ich nieregulowania przez dłużnika, sąd zamienił na zastępcza karę aresztu. Wtedy na lotnisku można zostać zatrzymanym i trafić do aresztu w celu odbycia tej zastępczej kary.
Przeczytaj też: Areszt za niezapłacony mandat
A niewydanie / zatrzymanie dłużnikowi paszportu? Nie wchodzi w grę w przypadku roszczeń pieniężnych ale w przypadku roszczeń niepieniężnych jest to możliwe.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Oczywiście że mając długi możesz za granicę wyjechać o ile nie toczy się przeciwko Tobie postępowanie karne w sprawie o wyłudzenie i nie masz w związku z tym zakazu opuszczania kraju. A w większości przypadków dłużnicy nie mają spraw w prokuraturze, bo dług to niekoniecznie dzieło wyłudzenia (przeciwnie, rzadko kiedy).
W Polsce długi ma mnóstwo osób, w tym te przeterminowane czyli te które zgodnie z umową powinny być już spłacone. Co by to było, gdyby każdego dłużnika prokuratorzy traktowali jak oszusta – organy ścigania które i tak już bokami robią zostałyby sparaliżowane. „Na szczęście” prokuratury skłonne są raczej przymykać oczy mną wyłudzenia niż odwrotnie.
Anonim
27 lip 20 o 15:12
Zatrzymanie paszportu w celu zapobieżenia wyjazdowi za granicę za dług też jest możliwe jeżeli jest się podejrzanym o na przykład wyłudzenie albo przywłaszczenie pieniędzy.
Miko
4 lip 21 o 19:46
A jeżeli ktoś jest dłużnikiem za alimenty? Zabierają prawo jazdy a paszportu nie i nie zatrzymują na granicy?
Krzysiek
4 lip 21 o 20:20
Nie, za długi alimentacyjne paszportu nie zabierają.
Do Miko: tak, natomiast zobowiązanie finansowe co do zasady jest roszczeniem które dochodzi się na drodze cywilnej a nie w postępowaniu karnym, chyba że wypełnia znamiona przywłaszczenia czy oszustwa.
admin
4 lip 21 o 21:50
A czy to że prowadzona jest egzekucja komornicza coś zmienia w kwestii wyjazdu za granicę, czy dłużnik musi komornika uprzedzić o tym?
Kanik
5 lip 21 o 15:22
Dłużnik musi poinformować komornika o zmianie miejsca zamieszkania więc wychodzi na to że tak, musi poinformować o wyjeździe za granicę. A za granicą polski komornik nic mu nie może zrobić.
admin
5 lip 21 o 19:09
Wyjeżdżającemu za granice dłużnikowi komornik już nic nie zrobi, według mnie warto poinformować go o wyjeździe to prędzej umorzy egzekucję i prędzej zacznie biec przedawnienie.
Czartoryski
15 lip 21 o 19:43
A ja słyszałam o zajęciu przez polskiego komornika konta osobie która wyjechała do Holandii?
Marzena
4 sie 21 o 06:40
Jeżeli to było konto w polskim banku to oczywiście mógł zająć, w zagranicznym – nie.
admin
4 sie 21 o 07:22
A co w sytuacji gdy egzekucję prowadzi urząd skarbowy, chodzi o podatki z dawnej działalności gospodarczej. Można wyjechać za granicę?
Jaro
4 sie 21 o 11:13
Można, nie jest to przeszkoda do wyjazdu.
admin
4 sie 21 o 14:45
Mam komornika za długi byłej firmy w tym wobec skarbówki ale na lotnisku nie było nawet rozmowy, przepuścili.
Anonim
15 sie 21 o 12:37
Pytanie czy wyjazd a granice nawet jeżeli dopuszczalny nie zostanie przez prokuratora uznany za oszustwo w związku z faktem posiadania długów?
Lijas
18 sie 21 o 10:22
Nie powinno według mnie, to nie wskazuje na zamiar z góry powzięty.
admin
18 sie 21 o 12:04
Witam, mam komornika na koncie bankowym, sprawa dotyczy bankowej pożyczki, egzekucja bezskuteczna od samego początku, już drugi miesiąc, czy mogą zatrzymać mnie na lotnisku z powodu tego? Wyjazd do UK
Justyna
10 wrz 21 o 05:43
Nie, zatrzymanie z tego powodu Pani nie grozi, może Pani wyjechać.
admin
10 wrz 21 o 05:51
Polscy komornicy nie sięgają za granicę tylko nie mieć konta w polskim banku bo wtedy mogą zająć. I jeszcze nie słyszałem czegoś takie żeby bank albo inny wierzyciel w Polsce doprowadził do egzekucji komorniczej wobec dłużnika który wyjechał i przebywa za granicą.
Franz
20 wrz 21 o 08:27
Jest coś takiego jak europejski nakaz zapłaty więc nie byłbym taki pewien że cie za granicą tamtejszy komornik nie sięgnie za dług zrobiony w Polsce. Co nie zmienia oczywiście faktu, że długi nie przeszkadzają w opuszczeniu Polski.
pinto
29 wrz 21 o 10:44
Egzekucja z ruchomości praktycznie nie wchodzi w grę za granica. Zajęcie konta, wynagrodzenia za pracę to wszystko ale to jest najskuteczniejsze jak i w Polsce. I tak jak w Polsce będąc dłużnicy szukają konta w zagranicznym banku tak i za granica będąc można założyć w polskim banku kiedy już komornik będzie działał.
Marek
13 lis 21 o 13:30
Nie słyszałem jak dotąd o takim przypadku, żeby bank uruchomił zagranicznego komornika przeciwko dłużnikowi który tam wyjechał. I to nawet jak idzie o wysokie kredyty.
Jancio
13 sty 22 o 10:04
Też nie słyszałem tym bardziej, że taka osoba nie powie bankowi gdzie wyjeżdża i rodzina jest pouczona aby nie zdradzić tego.
nostalgia
31 sty 22 o 11:28
Czy przypadkiem taki wyjazd za granicę z długami bez powiadomienia wierzyciela o nowym miejscu zamieszkania tam nie jest podstawą do wszczęcia postępowania karnego za wyłudzenie?
Judasz
8 lut 22 o 06:43
To komornika dłużnik ma obowiązek powiadomić o zmianie miejsca zamieszkania a nie samego wierzyciela.
Idiom
23 lut 22 o 14:04
Raczej nie będzie to mieć znaczenia w kwestii oceny, czy doszło do wyłudzenia. Istotne jest to, czy zaciągając zobowiązanie finansowe wprowadził wierzyciela w błąd co do zamiaru, możliwości zwrotu pieniędzy, zapłaty.
admin
23 lut 22 o 14:40
A jeżeli po zrobieniu długu albo po nastaniu terminu zapłaty od razu wyjechał uniemożliwiając windykacje, egzekucję? Chyba można to uznać za wyłudzenie a więc że taki miał przy zaciągnięciu długu.
zoom
21 mar 22 o 18:29
Jeżeli termin zapłaty jest długi, bo na przykład jest to kredyt, to wyjazd tuż po zaciągnięciu tego kredytu (moim zdaniem) nie powinien zostać uznanym za wyłudzenie gdy termin zapłaty bezskutecznie minie. W pozostałych przypadkach, czyli krótki termin i od razu wyjazd po zaciągnięciu zobowiązania finansowego / wyjazd tuż po upływie terminu zapłaty no, trzeba by może poznać dodatkowe okoliczności.
admin
21 mar 22 o 18:56
Decyzja w takiej sprawie należy do prokuratora, sądu, subiektywna ocena, widzimisię z którym praktycznie nie ma dyskusji a na etapie postępowania przygotowawczego nawet teoretycznie nie ma dyskusji.
felczer
21 mar 22 o 19:19
Każdy wyjazd granicę na okres dłuższy od 6 miesięcy trzeba zgłosić więc znalezienie takiej osoby za granicą …
Anonim
22 mar 22 o 14:17
Tak ale o ile mi wiadomo, to nie trzeba podać docelowego miejsca zamieszkania za granicą ani nawet kraju. Poza tym, ktoś może planować pobyt zagraniczny krótszy niż te 6 miesięcy a ostatecznie się zasiedzieć dłużej. 🙂
admin
22 mar 22 o 14:51
Za alimęty wszystko jest możliwe… zależy od inwencji byłej żonki i czy biedakowi alimenciarzowi uda się za granicą czy nie.
Jeśli żoneczka założy sprawę karną to paszport może być unieważniony, wydanie nowego zablokowane a na lotnisku w PL mogą zatrzymać i aresztować. Można też być ściganym na podstawie ENA.
Eks może też wnosić o windykację z innego kraju EU przez sąd okręgowy i sąd zagraniczny.
welcometopoland
25 sie 22 o 13:10
Dzień dobry mam pytanie, mam do spłaty dług i jest zajęcie konta bankowego czy wypuszczą mnie za granicę czy nie będzię problemów z wylotem na lotnisku?
todo
13 wrz 22 o 12:54
Dzień dobry, za co ten dług?
admin
13 wrz 22 o 12:57
Kiedyś pracowałem w firmie i oni nie zapłacili za mnie podatek i teraz mi zajęli konto. Czy mogą na lotnisku na granice mi nie wypuścić za to?
todo
13 wrz 22 o 13:17
Nie, za taki dług nie mogą zatrzymać Pana na lotnisku ani w ogóle.
admin
13 wrz 22 o 14:38
A to bez różnicy bo tam jest 3600pln?
todo
13 wrz 22 o 15:40
Wysokość długu nie ma w tej kwestii żadnego znaczenia.
admin
13 wrz 22 o 16:25
A gdy już działa komornik to czy dłużnik może wyjechać za granicę? Czy trzeba to zgłosić komornikowi. otrzymać pozwolenie do komornika czy z sądu albo od wierzyciela?
Jolka
23 maj 23 o 20:56
Można wyjechać za granice mając komornika, nie trzeba pytać o pozwolenie natomiast należy poinformować o tym komornika i podać nowy adres… jednak za granica polski komornik nic nie może.
admin
23 maj 23 o 21:11
Mam długi za nieopłacone pożyczki i komornika, który regularnie od kilku lat pobiera z pensji dość sporą kwotę. Wyjeżdżam na 2tygodnie do Egiptu, mam już kupiony bilet powrotny. Rozumiem, że nie będę miała problemów z opuszczeniem kraju?
Dana
10 cze 23 o 01:12
Żadnego problemu mieć Pani nie będzi ew związku z tym.
admin
10 cze 23 o 06:41