Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Długi a wyjazd za granicę

19 komentarzy

Pytanie: Jak to jest, czy mając długi można wyjechać za granicę, czy nie zatrzymają dłużnika na granicy albo nie odbiorą paszportu jeszcze w kraju – w Polsce? Często o to pytają nie tylko osoby wybierające się za granice ale również wierzyciele którzy obawiają się tego, że gdy dłużnik opuści nasz kraj, to prawdopodobnie już nie odzyskają należnych im pieniędzy.

Odpowiedź: Zasadniczo dłużnik może wyjechać za granice, może przecież pojechać po to, aby zarobić pieniądze na spłatę długu a nawet spłacać stopniowo będąc za granicą. Może o takim celu wyjazdu powiadomić wierzyciela aby ten nie pieklił się myśląc, że dłużnik uciekł przed nim, aby nie nachodził jego rodziny itd. Oczywiście byłoby dobrze, aby za deklaracją szły stosowne czyny czyli spłaty zadłużenia. Poza tym, jeżeli dłużnik wyjechał z kraju a zostawił jakiś majątek, to komornik może prowadzić z tego majątku egzekucję, obecność dłużnika nie jest niezbędna w tym celu. Czasem dłużnik przebywający za granicą ma na przykład internetowe konto w polskim banku, komornik może je zająć.

Inaczej to wygląda gdy dług stanowił mandat (na przykład za przekroczenie prędkości lub grzywna i te zobowiązania, wobec ich nieregulowania przez dłużnika, sąd zamienił na zastępcza karę aresztu. Wtedy na lotnisku można zostać zatrzymanym i trafić do aresztu w celu odbycia tej zastępczej kary.

A niewydanie / zatrzymanie dłużnikowi paszportu? Nie wchodzi w grę w przypadku roszczeń pieniężnych ale w przypadku roszczeń niepieniężnych jest to możliwe.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

23 lipca, 2020

kategoria windykacja

Komentarze do 'Długi a wyjazd za granicę'

Subscribe to comments with RSS

 1. Oczywiście że mając długi możesz za granicę wyjechać o ile nie toczy się przeciwko Tobie postępowanie karne w sprawie o wyłudzenie i nie masz w związku z tym zakazu opuszczania kraju. A w większości przypadków dłużnicy nie mają spraw w prokuraturze, bo dług to niekoniecznie dzieło wyłudzenia (przeciwnie, rzadko kiedy).
  W Polsce długi ma mnóstwo osób, w tym te przeterminowane czyli te które zgodnie z umową powinny być już spłacone. Co by to było, gdyby każdego dłużnika prokuratorzy traktowali jak oszusta – organy ścigania które i tak już bokami robią zostałyby sparaliżowane. „Na szczęście” prokuratury skłonne są raczej przymykać oczy mną wyłudzenia niż odwrotnie.

  Anonim

  27 Lip 20 o 15:12

 2. Zatrzymanie paszportu w celu zapobieżenia wyjazdowi za granicę za dług też jest możliwe jeżeli jest się podejrzanym o na przykład wyłudzenie albo przywłaszczenie pieniędzy.

  Miko

  4 Lip 21 o 19:46

 3. A jeżeli ktoś jest dłużnikiem za alimenty? Zabierają prawo jazdy a paszportu nie i nie zatrzymują na granicy?

  Krzysiek

  4 Lip 21 o 20:20

 4. Nie, za długi alimentacyjne paszportu nie zabierają.

  Do Miko: tak, natomiast zobowiązanie finansowe co do zasady jest roszczeniem które dochodzi się na drodze cywilnej a nie w postępowaniu karnym, chyba że wypełnia znamiona przywłaszczenia czy oszustwa.

  admin

  4 Lip 21 o 21:50

 5. A czy to że prowadzona jest egzekucja komornicza coś zmienia w kwestii wyjazdu za granicę, czy dłużnik musi komornika uprzedzić o tym?

  Kanik

  5 Lip 21 o 15:22

 6. Dłużnik musi poinformować komornika o zmianie miejsca zamieszkania więc wychodzi na to że tak, musi poinformować o wyjeździe za granicę. A za granicą polski komornik nic mu nie może zrobić.

  admin

  5 Lip 21 o 19:09

 7. Wyjeżdżającemu za granice dłużnikowi komornik już nic nie zrobi, według mnie warto poinformować go o wyjeździe to prędzej umorzy egzekucję i prędzej zacznie biec przedawnienie.

  Czartoryski

  15 Lip 21 o 19:43

 8. A ja słyszałam o zajęciu przez polskiego komornika konta osobie która wyjechała do Holandii?

  Marzena

  4 Sie 21 o 06:40

 9. Jeżeli to było konto w polskim banku to oczywiście mógł zająć, w zagranicznym – nie.

  admin

  4 Sie 21 o 07:22

 10. A co w sytuacji gdy egzekucję prowadzi urząd skarbowy, chodzi o podatki z dawnej działalności gospodarczej. Można wyjechać za granicę?

  Jaro

  4 Sie 21 o 11:13

 11. Można, nie jest to przeszkoda do wyjazdu.

  admin

  4 Sie 21 o 14:45

 12. Mam komornika za długi byłej firmy w tym wobec skarbówki ale na lotnisku nie było nawet rozmowy, przepuścili.

  Anonim

  15 Sie 21 o 12:37

 13. Pytanie czy wyjazd a granice nawet jeżeli dopuszczalny nie zostanie przez prokuratora uznany za oszustwo w związku z faktem posiadania długów?

  Lijas

  18 Sie 21 o 10:22

 14. Nie powinno według mnie, to nie wskazuje na zamiar z góry powzięty.

  admin

  18 Sie 21 o 12:04

 15. Witam, mam komornika na koncie bankowym, sprawa dotyczy bankowej pożyczki, egzekucja bezskuteczna od samego początku, już drugi miesiąc, czy mogą zatrzymać mnie na lotnisku z powodu tego? Wyjazd do UK

  Justyna

  10 Wrz 21 o 05:43

 16. Nie, zatrzymanie z tego powodu Pani nie grozi, może Pani wyjechać.

  admin

  10 Wrz 21 o 05:51

 17. Polscy komornicy nie sięgają za granicę tylko nie mieć konta w polskim banku bo wtedy mogą zająć. I jeszcze nie słyszałem czegoś takie żeby bank albo inny wierzyciel w Polsce doprowadził do egzekucji komorniczej wobec dłużnika który wyjechał i przebywa za granicą.

  Franz

  20 Wrz 21 o 08:27

 18. Jest coś takiego jak europejski nakaz zapłaty więc nie byłbym taki pewien że cie za granicą tamtejszy komornik nie sięgnie za dług zrobiony w Polsce. Co nie zmienia oczywiście faktu, że długi nie przeszkadzają w opuszczeniu Polski.

  pinto

  29 Wrz 21 o 10:44

 19. Egzekucja z ruchomości praktycznie nie wchodzi w grę za granica. Zajęcie konta, wynagrodzenia za pracę to wszystko ale to jest najskuteczniejsze jak i w Polsce. I tak jak w Polsce będąc dłużnicy szukają konta w zagranicznym banku tak i za granica będąc można założyć w polskim banku kiedy już komornik będzie działał.

  Marek

  13 Lis 21 o 13:30

Skomentuj