Wyjawienie majątku po umorzeniu postępowania egzekucyjnego
Pytanie: Czy wierzyciel może żądać wyjawienia majątku przez dłużnika już po umorzeniu postępowania egzekucyjnego? Egzekucja komornicza została umorzona z uwagi na całkowitą jej bezskuteczność.
Przeczytaj też: Wykaz majątku a wyjawienie majątku
Odpowiedź: W mojej ocenie jest to możliwe skoro jest to możliwe przed wszczęciem (pierwszego w tej sprawie) postępowania egzekucyjnego: Wyjawienie majątku przed wszczęciem egzekucji. Tym bardziej, że wcześniejsza bezskuteczna i jako taka umorzona egzekucja komornicza jest uprawdopodobnieniem tego, że nie uzyska zaspokojenia w pełni swojej należności ze znanego mu majątku albo z przypadających dłużnikowi bieżących świadczeń periodycznych za okres sześciu miesięcy.
Przeczytaj też: Komornik ma obowiązek wezwać dłużnika do wyjawienia majątku bez wcześniejszego poszukiwania
Na wszelki wypadek wezwać dłużnika do zapłaty listem i odczekać 14 dni od daty doręczenia mu wezwania czyli spełnić warunek wyjawienia majątku przed wszczęciem egzekucji.
Przeczytaj też: Ponowny wniosek o wyjawienie majątku
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
A jak dłużnik nie odbiera korespondencji?
Piotr
26 paź 22 o 08:32
Jeżeli ten adres zamieszkania okaże się aktualny to zostanie potraktowana jak odebrana – doręczona z wszystkimi konsekwencjami odebranego pisma.
admin
26 paź 22 o 10:59
adres jest aktualny, ale co jeśli dłużnik majątku nie wyjawi, nie pojawi się w sądzie, a nałożona grzywna nie zostanie opłacona lub opłacona przez kogoś innego?
Piotr
26 paź 22 o 12:10
Grozi mu przymusowe doprowadzenie do sądu a za niezapłacenie grzywny – areszt.
admin
26 paź 22 o 15:51
A czy tych kosztów doprowadzenia i aresztu nie pokrywa wierzyciel?
Piotr
27 paź 22 o 08:17
Tak, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 stycznia 2004 r. [Dz.U. 2004 nr 15 poz. 142] koszty te obciążają wierzyciela.
admin
27 paź 22 o 08:56
Odpowiedź jest tutaj: https://pamietnikwindykatora.pl/pracodawca-nie-placi-komornikowi/
admin
27 paź 22 o 08:58