Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Wyjawienie majątku osoby prawnej

3 komentarze

Pytanie: Czy sądowe wyjawienie majątku albo złożenie wykazu majątku przed komornikiem obowiązuje też osobę prawną jak przykładowo spółka z o.o.?

Przeczytaj też: Wykaz majątku a wyjawienie majątku

Odpowiedź: Oczywiście, wyjawienia majątku jak również złożenia wykazu majątku zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego można żądać także od osoby prawnej. W jej imieniu wyjawienia / złożenia wykazu majątku dokonują osoby fizyczne reprezentujące daną osobę prawną.

Przeczytaj też: Ponowny wniosek o wyjawienie majątku

Czy to oznacza, że jeśli zgodnie z umową spółki do składania oświadczeń niezbędne jest współdziałanie dwóch członków zarządu, to i na wyjawieni4e majątku muszą stawić się obaj w imieniu spółki?

Przeczytaj też: Czy wykaz majątku trzeba złożyć komornikowi osobiście?

Mogą dwaj ale nie muszą. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego członek zarządu spółki z o.o., uprawniony umową spółki do jej reprezentowania łącznie z drugim członkiem zarządu, może być ustanowiony pełnomocnikiem do poszczególnych czynności czyli także do wyjawienia majątku spółki jak też do złożenia wykazu jej majątku przed komornikiem.

Przeczytaj też: Wyjawienie majątku w egzekucji administracyjnej

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

10 października, 2022

Komentarze do 'Wyjawienie majątku osoby prawnej'

Subscribe to comments with RSS

 1. Całe to wyjawienie majątku jak i wykaz majątku to ściema najczęściej. Mówią o tym, co komornik może urzędowo ustalić a czego nie może, to przemilczą.

  Watowiec

  10 paź 22 o 21:42

 2. A czego komornik nie może ustalić? Wszystko może, ma arsenał narzędzi do tego, komunikację z bazami instytucji, urzędami.

  Helena

  11 paź 22 o 05:48

 3. No nie wszystko może ustalić. Na przykład o mieszkaniu bez księgi wieczystej zwłaszcza w innej miejscowości raczej się nie dowie.

  admin

  11 paź 22 o 08:03

Skomentuj