Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Pracodawca nie płaci komornikowi

4 komentarze

Pytanie: A co jeżeli pracodawca nie będzie płacił komornikowi w odpowiedzi na zajęcie wynagrodzenia? Właścicielem firmy w której jestem zatrudniony jest kolega mojego ojca. Czy komornik będzie jakoś bezwzględnie dochodził egzekucji, ukarze pracodawcę? Kiedyś gdzieś czytałem o konkretnym przypadku w którym komornik wysłał zajęcie wynagrodzenia a może jakiejś innej wierzytelności, ten tak zwany trzeciodłużnik nie odpowiedział i komornik dał sobie spokój (nie dowiadywał się dlaczego pracodawca nie przelewa) o czym pisał rozżalony wierzyciel.

Przeczytaj też: Obowiązki pracodawcy wobec komornika

Odpowiedź: Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, to komornik wymierzy pracodawcy grzywnę w wysokości do pięciu tysięcy złotych (jeżeli komornik tego nie uczyni to wierzyciel ma prawo domagać się tego od komornika). Grzywna jest powtarzana, jeżeli pracodawca wciąż nie realizuje zajęcia wynagrodzenia. To jednak nie wszystko ponieważ w takiej sytuacji pracodawca odpowiada za wyrządzoną przez to wierzycielowi szkodę o czym komornik powinien poinformować wierzyciela egzekwującego i ten może wystąpić do sądu z pozwem o odszkodowanie przeciwko takiemu pracodawcy nie wnikając w to, czy pracodawca przekazuje pracownikowi będącemu dłużnikiem pieniądze które powinien przelać komornikowi, czy może zatrzymuje je dla siebie a pracownik myśli, że są przelewane komornikowi. Wierzyciel egzekwujący powinien jednak wówczas przypozwać dłużnika czyli pracownika.

Przeczytaj też: Jak uniknąć zajęcia wynagrodzenia przez komornika?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

10 stycznia, 2021

Komentarze do 'Pracodawca nie płaci komornikowi'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jeżeli pracodawcą jest kolega ojca dłużnika, to niech się dogadają na oficjalnie minimalne wynagrodzenie i komornik w świetle prawa nie dostanie nic. A nadwyżkę niech pracodawca bez papierów dłużnikowi wypłaca.

    Anonim

    11 sty 21 o 16:27

  2. “Rozwiązanie” zaproponowane przez Anonima wyżej jest przestępstwem unikania egzekucji tyle że chyba nie do udowodnienia.

    Jacek

    11 sty 21 o 17:23

  3. Jeszcze może być sytuacja taka, że pracodawca będzie pracownikowi potrącał ale nie będzie tych pieniędzy przekazywał komornikowi. Opowiadano mi o takim przypadku. Pracowniku więc, sprawdź czy komornik otrzymuje pieniądze od pracodawcy. Jeżeli nie to dopiero jest poważne przestępstwo i to bez problemu z udowodnieniem.

    Izydor

    21 lip 21 o 15:16

  4. W małych firmach wszystko jest możliwe, takie i gorsze przekręty na szkodę pracownika.

    Anonim

    15 lis 24 o 18:27

Skomentuj