Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Właściciel mieszkania nie chce pokazać najemcy rachunków za media

4 komentarze

Pytanie: Pod koniec czerwca (25.06) zakończyła się roczna umowa wynajmu mieszkania. Niestety mam 2 problemy spowodowane potencjalną nieuczciwością właścicielki mieszkania.

Przez blisko 6 tygodni Wynajmująca nie zwracała kaucji (2000zl) twierdząc, że czeka na rozliczenie rachunków za media. Po wielokrotnych upomnieniach (i odkładaniu przez nią terminu rozliczenia) wysłała ona SMSem swoje wyliczenia i przelała kaucje pomniejszoną o jej “rozliczenia” Pięciokrotnie w konwersacjach SMS (a także w wezwaniu na adres e-mail) prosiłem o przestawienie rachunków oraz rozliczeń jednak właścicielka ignoruje moje prośby aby pokazać rachunki pomijając je (odpowiadała na wiadomość ale pomijała temat rachunków). Wysłałem jej również oficjalne wezwanie do przedstawienia rachunków na adres e-mail – również bez odpowiedzi (Właścicielka pracuje i mieszka poza Polską – jedyny sposób kontaktu z nią to SMS oraz e-mail).

Przeczytaj też: Czy sms może być wezwaniem do zapłaty?

Oczywiście w umowie jest punkt, ze ma taki obowiązek: “Wynajmujący zobowiązuje się przedstawiać Najemcy do rozliczenia bieżące rachunki obejmujące opłaty eksploatacyjne”

Pomimo tego, Właścicielka nie przedstawiła ani jednego rachunku ani rozliczenia i obecnie w ogóle przestała odpowiadać na wiadomości.

Przeczytaj też: Wynajmujący nie jest właścicielem mieszkania

Mam podstawy sądzić, że wyliczenia znaczenie odbiegają od rzeczywistości a tym bardziej od stanów rzeczywistego zużycia. Przykładowo wg stanów licznika zwrot za wodę powinien być 176zł a wg niej 88zł. Różnica w opłatach za gaz powinna być również znaczenie wyższa (tu już kwota może sięgać kilkuset złotych) niż to co stwierdziła Wynajmująca. Dodatkowo mam wątpliwości co do rozliczenia energii elektrycznej oraz niespodziewanego rozliczenia za ogrzewane ze spółdzielni, o którym nigdy nie było mowy.

W jaki sposób mogę wyegzekwować przedstawienie rachunków i poprawne ich rozliczenie?

Przeczytaj też: Przedawnienie kaucji z najmu

Odpowiedź: Wysłać mailem przedsądowe wezwanie do zapłaty pełnej kwoty kaucji pod rygorem wniesienia pozwu z informacją, że skoro uchyla się od przedstawienia rachunków, to sąd wyda nakaz zapłaty pełnej kwoty a ona jeżeli chce, to może wnieść wówczas sprzeciw przedstawiając rachunki za media i wnieść o pomniejszenie Pańskiego roszczenia o ich wartość.

Przeczytaj też: Wezwanie do zwrotu kaucji – wzór

Generalnie można też spróbować wyegzekwować przedsądowo pokazanie rachunków zapowiedziawszy wynajmującej zgłoszenie do prokuratury przestępstwa z art. 276 kk (kodeksu karnego) który stanowi, że kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Uchylanie się od przedstawienia dokumentu (w tym wypadku rachunków) podpada pod ukrywanie ich.

Przeczytaj też: Waloryzacja kaucji za wynajem mieszkania

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

10 sierpnia, 2022

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Właściciel mieszkania nie chce pokazać najemcy rachunków za media'

Subscribe to comments with RSS

 1. To odwieczny problem z oszustami wynajmującym znaczy właścicielami mieszkania. Nie wystarczy takiemu zedrzeć z najemcy czynsz, kanalia nie byłaby sobą gdyby nie zechciała oszukać też na mediach.

  Rysiek

  23 sie 22 o 21:23

 2. Odwieczny problem jest raczej z najemcami, nie płacą nagminnie a komornicy są wobec nich bezsilni.

  Aneta

  25 sie 22 o 18:40

 3. Gdyby właściciele mieszkań sprawdzali potencjalnych najemców pod kątem wypłacalności, nie byłoby tak źle.

  admin

  25 sie 22 o 20:39

 4. Tutaj mamy raczej obustronny problem nie wrzucał by każdego do jednego wora wlasciele to też nie aniołki oj nie

  Grek

  7 lut 24 o 17:28

Skomentuj