Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Wypowiedzenie umowy – data stempla czy doręczenia?

4 komentarze

Pytanie: Chodzi mi o wypowiedzenie jakiejkolwiek umowy, czy liczy się od daty stempla pocztowego czy od daty doręczenia. Akurat w moim przypadku chodzi aktualnie o wypowiedzenie telewizji.

Przeczytaj też: Listonosz ważniejszy od sędziego

Odpowiedź: Przy wypowiedzeniach umów liczy się data doręczenia przesyłki z wypowiedzeniem. Wiele osób jest błędnie przekonanych o tym, że wiążąca jest data nadania listu poleconego? Skąd bierze się takie błędne przekonanie? Zapewne z wysyłania pism do urzędów, zwłaszcza w postępowaniach sądowych, w korespondencji z urzędami skarbowymi i innymi. Wtedy istotnie, aby dochować wyznaczonego terminu, wystarczy w owym terminie nadać list na poczcie i wiążąca jest data stempla pocztowego.

Przeczytaj też: Jak liczyć termin zawity

Jak zatem wskazałem we wstępie porady, wypowiedzenie umowy jest skuteczne / okres wypowiedzenia zaczyna biec z chwilą doręczenia wypowiedzenia drugiej stronie, co ma oparcie w przepisie prawnym. Wypowiedzenie umowy jest oświadczeniem woli a zgodnie z art. 61 § 1 kc (kodeksu cywilnego) oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Za taką chwilę przyjmuje się doręczenie listu a jeżeli adresat nie otworzył tego listu i nie zapoznał się z treścią (od razu), to nazwijmy, jego ewentualny problem (skutków prawnych) a nie problem nadawcy – wypowiadającego umowę.

Przeczytaj też: Doręczanie pism przez komornika – gorzej niż było?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

11 sierpnia, 2022

kategoria inne

Komentarze do 'Wypowiedzenie umowy – data stempla czy doręczenia?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Witam a co w sytuacji kiedy umowę można wypowiedzieć pocztą elektroniczną? W którym momencie wypowiedzenie uznaje się za doręczone, w momencie gdy mail znajdzie się w skrzynce mailowej po drugiej stronie czyli w ciągu kilku sekund po wysłaniu tego maila przez wypowiadającego umowę? Nie każdy ma w telefonie powiadomienia o nowych mailach.

    Kamil

    11 sie 22 o 18:34

  2. Witam, tak, to znaczy skuteczne doręczenie następuje w momencie gdy druga strona może zapoznać się z mailem czyli od razu po wysłaniu jej tegoż. Wtedy bowiem już może zapoznać się z treścią maila. Jeżeli w umowie zastrzeżono, dopuszczono taką (pocztą elektroniczną) formę składania oświadczeń woli, na tenże adres poczty elektronicznej – mailowy, to nie ma znaczenia, kiedy i czy w ogóle faktycznie druga strona zapozna się z jego treścią.

    admin

    11 sie 22 o 18:54

  3. Fajnie podczas stanu pandemii covid, druga strona może nieodebrać listu i dwukrotne awizowanie nie czyni listu doręczonym.

    Anonim

    12 sie 22 o 07:38

  4. Zatem bieg terminu wypowiedzenia można wstrzymać o dwa tygodnie nie podejmując od razu przesyłki od listonosza. W ten sam sposób wstrzymać bieg urzędowego na przykład sądowego terminu zawitego.

    kulson

    18 sie 22 o 06:23

Skomentuj