Waloryzacja kaucji za wynajem mieszkania
Pytanie: Jestem najemcą mieszkania już ponad 8 lat, teraz chcemy się wyprowadzić. Jak się wprowadzaliśmy 8 lat temu zapłaciliśmy kaucję w wysokości 2 tysięcy złotych. Czynsz wynosił wtedy 650 złotych, obecnie został podniesiony do kwoty 800 złotych, czyli jeśli czynsz wzrósł o około 23% to kaucja po waloryzacji również i teraz wynosi 2460 zł?
Ściany zostaną przez nas odmalowane zgodnie z umową, ale wynajmujący zażądał od nas pokrycia kosztów wymiany paneli podłogowych i wycenił na 2 tysiące złotych.
Przeczytaj też: Podwyższenie czynszu najmu mieszkania
Wydaje mi się, że panele owszem są w gorszym stanie, niż jak się wprowadzaliśmy, ale to podczas normalnego użytkowania z biegiem lat się poniszczyło. Są na nich jakieś rysy i głównie na krawędziach są podniszczone, głównie koło okna balkonowego, w korytarzu i w miejscu gdzie stoi psia miska z wodą. Czy po tak długim czasie użytkowania powinniśmy za całość zapłacić tak samo, jak byśmy wynajmowali np. przez rok i powstałyby takie uszkodzenia. Czy wynajmujący ma racje obarczając nas takimi kosztami, czy jednak możemy poprosić o zwrot kaucji?
Przeczytaj też: Przedawnienie kaucji z najmu
Odpowiedź: Tak, zgodnie z art. 6 ust. 3 Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, zwrot zwaloryzowanej kaucji następuje w kwocie równej iloczynowi kwoty miesięcznego czynszu obowiązującego w dniu zwrotu kaucji i krotności czynszu przyjętej przy pobieraniu kaucji.
Zgadza się, pobrana została kaucja w kwocie stanowiącej 3,08 krotności czynszu. Zwrot kaucji powinien zostać więc dokonany też w 3,08 krotności aktualnego czynszu. Powinna Pani otrzymać zwrot kaucji w wysokości 2.464 zł.
Tak, uszkodzenia o których Pani pisze chyba można zakwalifikować jako wynikające z normalnego zużycia lokalu i za takie najemca nie ponosi odpowiedzialności. Należy zażądać zwrotu całej kaucji. A tu: wzór wezwania do zwrotu kaucji.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Tyle lat wynajmowania i tylko porysowane panele podłogowe a ten chce ja kosztami obciążać. Nie ma bata na takich wynajmujących? Takich bezczelnych.
sIUDYM
24 paź 21 o 15:21
No jest bat – postępowanie sądowe o zwrot kaucji i jeżeli trzeba to komornik. Dłużnicy nierzadko też podnoszą roszczenia po to aby wierzyciela zniechęcić.
admin
24 paź 21 o 20:21
Tak to jest zamierzone na efekt psychologiczny a więc że najemca nie będzie sądził się o zwrot kaucji ażeby nie sprowokować wynajmującego do wystąpienia z jego roszczeniem. Nieistniejącym. Na frajerów to działa.
Klemens
25 paź 21 o 04:28
We łbach im się przewraca bo mają majątek i myślą że innego człowieka mogą traktowac jak śmiecia.
sIUDYM
26 paź 21 o 04:48
Pozywać o zapłatę, ja pozwałam o zwrot kaucji i jak tylko nakaz zapłaty z pozwem otrzymała to przesłała mi pieniądze na konto wskazane w wezwaniu do zapłaty. Oni myślą, że najemca to taka sierota (biedna) że pozwu do sądu nie wniesie.
Katarzyna
19 lis 21 o 14:40
Dzień dobry,
mam problem z odzyskaniem kaucji za wynajmowane mieszkanie. W trakcie okresu najmu właściciel podniósł czynsz o 100 zł. Skończyłem wynajmować mieszkanie 03.09.2022r, lecz dalej nie odzyskałem pieniędzy więc napisałem właścicielowi, że skoro się spóźnia z zwrotem pieniędzy to niech odda mi zwaloryzowaną kwotę kaucji. Powołałem się na przepis z ochrony lokatorów art. 6 :”Zwrot zwaloryzowanej kaucji następuje w kwocie równej iloczynowi kwoty miesięcznego czynszu obowiązującego w dniu zwrotu kaucji i krotności czynsz”. Wynajmujący powiedział, że to jest próba wyłudzenia, czy ma racje?
Czy w takim wypadku wysłać wynajmującemu przedsądowe wezwanie do zapłaty?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
Kuba
12 paź 22 o 07:23
Dzień dobry,
Oczywiście to Pan ma rację a nie on, przedsądowe wezwanie do zwrotu zwaloryzowanej kaucji proszę mu wysłać.
pozdrawiam
admin
12 paź 22 o 07:39
Miałem taką sama sytuację, gdy sąd wydał nakaz zapłaty – od razu zapłacił mi zwaloryzowaną na konto wskazane mu w wezwaniu do zapłaty aż dziwię się, że je zachował.
Michał
19 lis 24 o 22:40