Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Waloryzacja kaucji za wynajem mieszkania

7 komentarzy

Pytanie: Jestem najemcą mieszkania już ponad 8 lat, teraz chcemy się wyprowadzić. Jak się wprowadzaliśmy 8 lat temu zapłaciliśmy kaucję w wysokości 2 tysięcy złotych. Czynsz wynosił wtedy 650 złotych, obecnie został podniesiony do kwoty 800 złotych, czyli jeśli czynsz wzrósł o około 23% to kaucja po waloryzacji również i teraz wynosi 2460 zł?
Ściany zostaną przez nas odmalowane zgodnie z umową, ale wynajmujący zażądał od nas pokrycia kosztów wymiany paneli podłogowych i wycenił na 2 tysiące złotych.

Przeczytaj też: Podwyższenie czynszu najmu mieszkania

Wydaje mi się, że panele owszem są w gorszym stanie, niż jak się wprowadzaliśmy, ale to podczas normalnego użytkowania z biegiem lat się poniszczyło. Są na nich jakieś rysy i głównie na krawędziach są podniszczone, głównie koło okna balkonowego, w korytarzu i w miejscu gdzie stoi psia miska z wodą. Czy po tak długim czasie użytkowania powinniśmy za całość zapłacić tak samo, jak byśmy wynajmowali np. przez rok i powstałyby takie uszkodzenia. Czy wynajmujący ma racje obarczając nas takimi kosztami, czy jednak możemy poprosić o zwrot kaucji?

Przeczytaj też: Przedawnienie kaucji z najmu

Odpowiedź: Tak, zgodnie z art. 6 ust. 3 Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, zwrot zwaloryzowanej kaucji następuje w kwocie równej iloczynowi kwoty miesięcznego czynszu obowiązującego w dniu zwrotu kaucji i krotności czynszu przyjętej przy pobieraniu kaucji.

Zgadza się, pobrana została kaucja w kwocie stanowiącej 3,08 krotności czynszu. Zwrot kaucji powinien zostać więc dokonany też w 3,08 krotności aktualnego czynszu. Powinna Pani otrzymać zwrot kaucji w wysokości 2.464 zł.

Tak, uszkodzenia o których Pani pisze chyba można zakwalifikować jako wynikające z normalnego zużycia lokalu i za takie najemca nie ponosi odpowiedzialności. Należy zażądać zwrotu całej kaucji. A tu: wzór wezwania do zwrotu kaucji.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

23 października, 2021

kategoria windykacja

tag ,

Komentarze do 'Waloryzacja kaucji za wynajem mieszkania'

Subscribe to comments with RSS

 1. Tyle lat wynajmowania i tylko porysowane panele podłogowe a ten chce ja kosztami obciążać. Nie ma bata na takich wynajmujących? Takich bezczelnych.

  sIUDYM

  24 paź 21 o 15:21

 2. No jest bat – postępowanie sądowe o zwrot kaucji i jeżeli trzeba to komornik. Dłużnicy nierzadko też podnoszą roszczenia po to aby wierzyciela zniechęcić.

  admin

  24 paź 21 o 20:21

 3. Tak to jest zamierzone na efekt psychologiczny a więc że najemca nie będzie sądził się o zwrot kaucji ażeby nie sprowokować wynajmującego do wystąpienia z jego roszczeniem. Nieistniejącym. Na frajerów to działa.

  Klemens

  25 paź 21 o 04:28

 4. We łbach im się przewraca bo mają majątek i myślą że innego człowieka mogą traktowac jak śmiecia.

  sIUDYM

  26 paź 21 o 04:48

 5. Pozywać o zapłatę, ja pozwałam o zwrot kaucji i jak tylko nakaz zapłaty z pozwem otrzymała to przesłała mi pieniądze na konto wskazane w wezwaniu do zapłaty. Oni myślą, że najemca to taka sierota (biedna) że pozwu do sądu nie wniesie.

  Katarzyna

  19 lis 21 o 14:40

 6. Dzień dobry,
  mam problem z odzyskaniem kaucji za wynajmowane mieszkanie. W trakcie okresu najmu właściciel podniósł czynsz o 100 zł. Skończyłem wynajmować mieszkanie 03.09.2022r, lecz dalej nie odzyskałem pieniędzy więc napisałem właścicielowi, że skoro się spóźnia z zwrotem pieniędzy to niech odda mi zwaloryzowaną kwotę kaucji. Powołałem się na przepis z ochrony lokatorów art. 6 :”Zwrot zwaloryzowanej kaucji następuje w kwocie równej iloczynowi kwoty miesięcznego czynszu obowiązującego w dniu zwrotu kaucji i krotności czynsz”. Wynajmujący powiedział, że to jest próba wyłudzenia, czy ma racje?
  Czy w takim wypadku wysłać wynajmującemu przedsądowe wezwanie do zapłaty?

  Z góry dziękuję za odpowiedź
  Pozdrawiam

  Kuba

  12 paź 22 o 07:23

 7. Dzień dobry,

  Oczywiście to Pan ma rację a nie on, przedsądowe wezwanie do zwrotu zwaloryzowanej kaucji proszę mu wysłać.

  pozdrawiam

  admin

  12 paź 22 o 07:39

Skomentuj